Készült: 2024.09.25.23:56:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

180. ülésnap (2008.11.24.), 209. felszólalás
Felszólaló Simon Gábor (MSZP)
Beosztás szociális és munkaügyi minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 5:41


Felszólalások:  Előző  209  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SIMON GÁBOR szociális és munkaügyi minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! A kormány a tudásalapú, versenyképes gazdaság működésének elősegítését és támogatását kiemelt feladatának tekinti, amely képzett, a társadalmi változásokhoz és a munkaerőpiac új kihívásaihoz alkalmazni képes munkaerőt igényel. Éppen ezért a kormányprogramban megfogalmazottak szerint a szakképzés modernizációjának a célja, hogy a képzés szerkezete, a kibocsátott tanulók száma és felkészültsége minél jobban igazodjon a munkaerőpiac igényeihez. Ennek érdekében egyik legfontosabb feladatunk egy olyan intézményrendszer kialakítása és működtetése, amelynek szereplői feladataikat egymással és a gazdaság szereplőivel összhangban, a fejlesztési források koncentrált, költséghatékony felhasználásával végzik. Ezen túlmenően az elmúlt években jelentős lépéseket tettünk a képzési rendszer átalakítása érdekében.

A képzések összetétele és a munkaerő-kereslet struktúrája között azonban még mindig nagy az eltérés, egyszerre van jelen a túlképzés és a szakemberhiány. A hosszú távon betöltetlen álláshelyekre a legnagyobb számban szakmunkás végzettségű munkavállalókat keresnek a cégek. Az egyes ágazatokban kialakult szakemberhiányban a demográfiai trend mellett nagy szerepe van a szakmunkás státus alacsony társadalmi presztízsének, az információhiánynak és a nem kellően ösztönző támogatási rendszernek.

A szakképzési hozzájárulásról és a képzés fejlesztésének támogatásáról szóló törvény módosítására elsősorban a szakiskolai tanulmányi ösztöndíjrendszer bevezetése, valamint a közúti közlekedési szolgáltatást végző vállalkozások szakmai szervezetei és a kormány által kötött megállapodásban foglaltak megvalósítása, valamint a jogi környezet változásából eredő harmonizációs kötelezettség teljesítése miatt van szükség. A módosítás ugyanis indokolja az ellenőrzési tapasztalatok alapján a hozzájárulási kötelezettség körében elszámolható költségek szabályainak pontosítását és egyes, a jelenleg a végrehajtási rendeletben szereplő kérdések törvényi szintre emelését.

Tisztelt Országgyűlés! A munkaerőpiac által igényelt szakmák iránti érdeklődés felkeltése és a szakmunkáshiány csökkentése érdekében a kormány szakiskolai tanulmányi ösztöndíjat kíván bevezetni. Az ösztöndíjban azok részesülhetnek, akik a közoktatási intézményben nappali rendszerű iskolai oktatásban, szakképző évfolyamon, szakiskolai képzésben vesznek részt, és az adott régióban a gazdaság által igényelt szakképesítést tanulnak.

(20.20)

Az ösztöndíj forrása a Munkaerő-piaci Alap képzési alaprésze, ezért a törvényben biztosítani kell a támogatás nyújtásának a lehetőségét, valamint felhatalmazást kell adni a kormánynak a részletszabályokat tartalmazó kormányrendelet megalkotására.

A területi versenyképesség javítása érdekében a fuvarozók és a kormány között létrejött megállapodásban foglaltaknak eleget téve a törvényjavaslattal bővülnek a szakképzési hozzájárulás saját dolgozó képzésére fordítható, támogatható céljai. A közúti közlekedési szolgáltatást végző vállalkozások, a meghatározott munkakörben foglalkoztatott munkavállalói bérköltsége után fizetett szakképzési hozzájárulás száz százalékát a saját dolgozóik számára szervezett, vezetői engedélyek megszerzését célzó képzésekre, illetve a szükséges továbbképzésekre fordíthatják a továbbiakban.

A gazdasági társaságokról szóló törvény változása miatt jogharmonizációs kötelezettség keletkezett a szakképzési hozzájárulásról szóló törvényt illetően is. A közhasznú társaságokra vonatkozó átalakulási kötelezettség, a nonprofit törvény hatálya alá tartozó új típusú térségi integrált szakképző központok létrehozása, valamint az új fogalomrendszer használata miatt szükséges kimondani, hogy a nonprofit gazdasági társaságoknak nincs szakképzési hozzájárulás-fizetési kötelezettsége.

Az elmúlt évek ellenőrzési tapasztalatai alapján szükségessé vált a szakképzési hozzájárulási kötelezettség eljárási szabályainak, valamint a támogatásokra vonatkozó rendelkezéseknek a pontosítása. A törvényjavaslat a jogkövető magatartás érvényesülése érdekében különösen a bevallásra, a visszatérítésre és az ellenőrzésre tartalmaz módosító rendelkezéseket.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A törvényjavaslat elősegíti a szakképzés versenyképességének növelését, a gazdaság által igényelt szakképesítések iránti érdeklődések felkeltését, és előrelépést jelent a szakmunkáshiány csökkentésének tekintetében. A szakiskolai tanulmányi ösztöndíj minden fiatal, de különösen a hátrányos helyzetű családban élő gyerekek számára jelenthet esélyt a tanulásra, a szakképzésben való részvételre. Az ösztöndíj csökkentheti az iskolai rendszerű képzésből szakképzettség nélkül kikerülő fiatalok számát, továbbá hozzásegítheti a szakiskolai tanulókat a munkaerő-piaci igényeknek megfelelő szakképesítés megszerzéséhez.

A törvényjavaslat továbbá hozzájárul a szakképzési támogatási rendszer eredményességének a javításához, a támogatásra szolgáló források hatékonyabb felhasználásához. Mindezek alapján, tisztelt Országgyűlés, kérem, hogy a jelen törvényjavaslatot szíveskedjenek támogatni.

Tisztelettel köszönöm, hogy meghallgattak. Köszönöm, elnök úr. (Taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  209  Következő    Ülésnap adatai