Készült: 2024.09.24.05:57:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

224. ülésnap (2009.09.28.), 89. felszólalás
Felszólaló Lakos Imre (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:16


Felszólalások:  Előző  89  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LAKOS IMRE (SZDSZ): Köszönöm szépen. Miniszter Úr! Képviselőtársaim! Benne van a levegőben az a problémakör, amely nagyon-nagyon sok családot, sok embert érint, nehéz helyzetbe jutó, hitelt felvett családok és az ő lakásproblémáik. Született egy olyan döntés, amely abba az irányba tereli ezt a folyamatot, hogy próbáljanak hinni az emberek abban, hogy majd az önkormányzatoknál találnak megoldást a fejük fölül elárverezett lakások mégiscsak megtartására, és hogy bérlőként ott maradhassanak.

Az elmúlt néhány hónapban mint önkormányzati tisztségviselő is próbáltam figyelni azt, hogy hány önkormányzat tud élni vagy akar élni egyáltalán ezzel a lehetőséggel, hány önkormányzat tud részt venni ennek a problémának a megoldásában. Látszik, hogy óriási a tanácstalanság, nagy a bizonytalanság, és nagyon-nagyon kevés olyan önkormányzat van abban a helyzetben, hogy tudjon élni a számára felkínált lehetőséggel, hogy megvegye az árverezett lakásokat, és megtartsa benne a tulajdonosokat bérlőként.

Ehhez kínált a kormány egy bizonyos hitelfelvételi lehetőséget, amelynek a kommunikációja elég zavaros volt. Nem igazán tudják az önkormányzatok pontosan, hogy honnan, milyen feltételekkel tudnak hitelt felvenni. Volt, hogy a Magyar Fejlesztési Bank, aztán most is, mint például az újbudai önkormányzat alpolgármestere, körülnéztünk, és látjuk, hogy szabadpiaci hitelt tudunk felvenni kereskedelmi bankoktól, és ennek a hitelnek érdekes módon nagyon kedvezményesnek tűnő kommunikációjával együtt azért úgy látszik, hogy a Fejlesztési Bank is ráteszi a maga százalékát, a kereskedelmi bank is, és végül is gyakorlatilag szabadpiaci hitelként tudnak az önkormányzatok valahogy hozzájutni forrásokhoz. A bankok persze a saját jól felfogott üzleti érdekük szempontjából a saját százalékaikat ráteszik. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.)

Kérdezem én, hogy hogyan is van ez az egész? Mitől lesz egy önkormányzat abban a helyzetben, hogy valóban szereplője tudjon lenni ennek a problémának a megoldásában?

Köszönöm.




Felszólalások:  Előző  89  Következő    Ülésnap adatai