Készült: 2024.04.29.05:21:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

191. ülésnap (2016.11.28.), 52. felszólalás
Felszólaló Sallai R. Benedek (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:03


Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SALLAI R. BENEDEK (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Alapvetően látjuk, hogy Magyarország úszik a szennyben, szimbolikusan is, a valóságban is és most az utóbbiról kívántam beszélni, hiszen Hadházy Ákos kollégám rámutatott a kommunálishulladék-lerakó rendszerek problémáira (Dr. Rétvári Bence: Gyorsabban mondd! Gyorsabban!), ismertek a szennyvízkezelő rendszerek problémái, és most konkrétan az ipari és egyéb gazdasági tevékenységből hátramaradt szennyeződésekre szeretném felhívni a figyelmet.

Illatos út, Balmazújváros, Kiskunhalas, Gyömrő, ezek csak az elmúlt időszakban azok az esetek, amik felhívták a figyelmet arra, hogy az országos környezeti kármentesítési program megalkotása óta talán a legrosszabb helyzetben van, hiszen a végrehajtása és teljesítése, úgy tűnik, hogy nem igazán érdemi kormányzati szándék.

1996-ban a kormányhatározattal induló program, majd 1995-öt megelőzően az évi (sic!) környezetvédelmi törvény és a 1997-es I. törvény, amit az Országgyűlés ellenszavazat nélkül fogadott el, teremtette meg annak a lehetőségét, hogy egyáltalán a földtani közegben, talajban és a felszín alatti vizekben maradt szennyeződések feltárására érdemi erőforrásokat fordítsanak a mindenkori kormányok.

Korábban ennek voltak kifejezetten sikeres történetei. Üröm-Csókavár esetében a honvédség is ko­rábban érdemi lépéseket tett, a Metallochemia esetében is történtek érdemi erőforrás-felhasználások ez ügyben, ugyanakkor most nem látszódik ez. A 2015. évi zárszámadási törvény indoklásában olvashatjuk, hogy tavaly jelentés készült a kormány részére a hátrahagyott környezeti károk felszámolásában érintett területekről és a kármentesítési feladatokról, és az FM előkészítette az országos kármentesítési program feladatainak végrehajtásához szükséges kormányzati intézkedésekről szóló csomagot.

Mi lett ezekkel a dokumentumokkal? Nem találjuk ezeket kihirdetve. Milyen intézkedéseket tettek, hol milyen forrásokat fognak végrehajtani ez ügyben? Mi lett a nemzeti környezetvédelmi program negyedik megújításában szereplő azon vállalással, hogy 2015 végéig kiemelten érzékeny, felszín alatti vízminőség-védelmet is megvalósítanak? Hol tart jelen pillanatban ez az állapot, erre várnék választ. Köszönöm a szót, elnök úr.




Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai