Készült: 2024.09.23.16:48:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

51. ülésnap (2018.12.13.), 18. felszólalás
Felszólaló Dr. Bajkai István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:26


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BAJKAI ISTVÁN, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Államtitkár Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Engedjék meg, hogy egy régi római mondással kezdjem a hozzászólásomat Curtius Rufustól, híres római jogi szerzőtől: „Altissima quaeque flumina minimo sono labuntur.”, vagyis „A legmélyebb folyó hömpölyög a legcsendesebb módon.”, és ez egyfajta jelmondat is egyúttal a bírósági igazgatás fontossága vonatkozásában. Az Alaptörvény előírja, hogy a rendes bíróságok igazgatásának központi feladatait az Országos Bírósági Hivatal elnöke látja el. A bíróságok igazgatása azon igazgatási tevékenységek összessége, amelyek nem tartoznak szorosan a bíróságok és a bírák ítélkezési feladatainak ellátásához, hanem az ítélkezés személyi és tárgyi feltételeit biztosítják a bíróságok részére.

Magyarországon a 2012. év előtt ezen feladatokat az Országos Igazságszolgáltatási Tanács látta el, amelynek működése nagyon sok negatív minősítést kapott, ezért szükséges volt a bírósági igazgatás alapvető reformjára. Az új modell alapján az Országos Bírósági Hivatal elnöke látja el a központi igazgatási feladatokat, míg a bíróságok szakmai irányítása továbbra is a Kúria feladata maradt.

A központi igazgatási feladatok közé tartoznak különösen a bíróságok általános központi igazgatási feladatai, szintén meghatározó feladat a hivatal irányítása vagy például az szmsz megalkotása és az elnökhelyettesek kinevezése. Az Országos Bírósági Hivatal elnöke a bíróságok költségvetésére vonatkozó javaslatot terjeszti elő, továbbá feladata meghatározni a szükséges bírói létszámot, kinevezni és felmenteni a törvényben meghatározott bírósági vezetőket, kiemelkedő feladat továbbá a bírák és az egyéb igazságügyi alkalmazottak képzésének megszervezése. A szervezeti törvény szerint az Országos Bírósági Hivatal elnöke tájékoztatja az Országgyűlést a bíróságok általános helyzetéről és a bíróságok igazgatási tevékenységéről, valamint az éves beszámolók között egy alkalommal az Országgyűlés igazságüggyel foglalkozó bizottságának is beszámol.

Tisztelt Képviselőtársaim! Előttünk fekszik dr. Handó Tünde elnök asszony rendkívül részletes, áttekintő és minden lényeges kérdésre kiterjedő beszámolója, amelyet már az Igazságügyi bizottság elnök asszony kiegészítésével megvizsgált, és annak elfogadására javaslatot terjesztett elő. Az előttünk fekvő beszámoló mély tájékoztatást ad arról a kiemelkedő, magas szintű és hatékony munkáról, amelyet az elnök asszony, a hivatal dolgozói és a bírák végeztek a 2017. esztendőben a korábban felsorolt feladatok ellátásával összefüggésben.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az állampolgárok számára a peres ügyeik kimenetelén és szakszerű megvizsgálásán túl a legfontosabb érdek, hogy minél hamarabb befejeződjön a megítélésre váró ügyük. Úgy gondolom, de évről évre a statisztikai adatok is azt támasztják alá, hogy a bírósági szervezet egyre jobb eredményeket ér el ebben a körben: a perek 87,5 százaléka az adott ítélkezési szintre érkezéstől számított egy éven belül befejeződik; a 2017. év végére 37 százalékkal csökkent a két éven túl folyamatban maradt peres ügyek száma a hivatal létrejöttének idejéhez képest; a 2016. évvel összehasonlítva 8,5 százalékkal csökkent a folyamatban lévő ügyek száma.

Tisztelt Képviselőtársaim! A magyar igazságszolgáltatási tevékenység eredményességét a hazai számok mellett nemzetközi felmérések is alátámasztják.

(10.40)

Az Európai Bizottság közzétett megállapítása tartalmazza a tagállamok igazságszolgáltatásának hatékonyságát, színvonalát és függetlenségét bemutató igazságügyi eredménytáblát. Az eredménytábla a polgári, a gazdasági és a közigazgatási ügyek tekintetében vizsgálja a tagállamok igazságszolgáltatását. Magyarország az ítélkezés hatékonyságában az európai élbolyba tartozik. A teljesség igénye nélkül szeretnék kiemelni néhány kiemelkedő teljesítményt. Az eredménytábla szerint Magyarországon a negyedik legkisebb az ügyhátralék, továbbá a második leggyorsabb a fogyasztóvédelmi ügyek bírósági felülvizsgálata, a közvetítői eljárások előmozdításában pedig hazánk az első. Magyarországon a negyedik legmagasabb a továbbképzésen részt vevő bírák aránya, és a magyar bíróságok a legjobbak között vannak az elektronikus ügyintézésre való áttérésben is. Úgy érzem, ezek a számok önmagukért beszélnek, hatékonyság területén Magyarország a legjobbak közé tartozik; ez is bizonyítja azt a sikeres, a bírói munka elismerése és minél hatékonyabb bírói munka támogatása érdekében elkötelezett, Európa élvonalát elérő, rendkívül magas színvonalú és gondos munkát, amit dr. Handó Tünde, az OBH elnöke a megalakulástól fogva végez a szervezete élén.

Természetesen az említett sikerek eléréséhez nélkülözhetetlen az emberi erőforrások optimális elosztása és hasznosítása. Az ösztönzés egyik legfontosabb eszköze, amikor az emberek teljesítményét megfelelő anyagi ellenszolgáltatással is jutalmazzák. A statisztikák szerint az igazságügyi alkalmazottak 97 százaléka részesült illetményemelésben, amelynek átlagos mértéke elérte a 30 százalékot. A bírák körében is történt bérfejlesztés, hiszen kevesebb mint másfél év alatt 15,8 százalékkal nőtt a bírói illetményalap.

A bírói pályához kapcsolódó jelentős, az elnök asszony által előkészített illetménynövelésnek és tárgyi eszközök fejlesztésének köszönhetően vonzóbbá vált a bírói pálya: míg 2016-ban 559, addig 2017-ben 1919 pályázó nyújtott be pályázatot a meghirdetett bírói álláshelyekre.

Nem véletlenül említettem a bírói pályát, hiszen a tisztelt elnök asszony rendkívül előremutató javaslatára az Országgyűlés 2017. június 13-án egy életpályamodellt biztosító törvényjavaslatot fogadott el, amely a bérek rendezése mellett kiszámítható, világos és vonzó életpályát vázol a bírák elé, ezzel is csökkentve a pályaelhagyók számát és egyben növelve a pályázói kedvet.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az eredményes és magas szintű munka egyik legfontosabb alapfeltétele, hogy a megfelelő tárgyi feltételek is biztosítva legyen mind a bírák, mind pedig a jogkereső állampolgárok számára. Ebben a vonatkozásban is kiemelkedő teljesítményt mutatott fel az Országos Bírósági Hivatal, hiszen számos bírósági épület került felújításra, és fontos fejlesztések előkészületei is megtörténtek a tavalyi évben.

Szeretném kiemelni a 2014-ben elindított Jablonszky Ferenc pályázati rendszert, amelynek célja a bíróságokon az ügyfelek közérzetének, valamint a dolgozók munkakörülményeinek a javítása a felújítási támogatások vonatkozásában kiírt pályázatokon elnyerhető összegek igénybevételével. A pályázati struktúra bebizonyította sikerét: minden évben fontos és hatékony fejlesztések valósultak meg a jelentős összegű támogatásoknak köszönhetően. 2017-ben 56 nyertes pályázat került kihirdetésre, mindösszesen 521 millió forint értékben.

Ha visszatekintünk a hivatal létrejöttétől eltelt időszakra, akkor láthatjuk, hogy óriási léptékben halad a bíróságok tárgyi körülményeinek a fejlesztése az egész ország területén.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ahogy a beszámolóban is elhangzott, a 2017. év a felkészülés éve volt, tekintettel arra, hogy a bírói kar felkészítése szükséges volt az új polgári perrendtartás, az új közigazgatási perrendtartás, illetve az új büntetőeljárási törvény hatálybalépéséhez kapcsolódóan. A három kódexszel összefüggésben a bírói kar részt vett a jogszabálytervezet véleményezésében, az elfogadást követően pedig az informatikai rendszer, a nyomtatványok, az ügyfél-tájékoztatók és egyéb kapcsolódó feladatokat kellett a hivatalnak elvégeznie. A bírák felkészítése európai viszonylatban is igen magas szinten folyt, és az e-learning rendszereknek köszönhetően a tudás elsajátítása sokkal könnyebben és gyorsabban történt meg.

Tisztelt Országgyűlés! A beszámolóban és a gyakorlatban megismert eredmények tükrében szeretném megköszönni dr. Handó Tünde elnök asszonynak, munkatársainak és a hivatal valamennyi dolgozójának, hogy a jogszabályokban előírt feladatokat példamutató magas szakmaisággal, felkészültséggel és hatékonysággal látták el a 2017. évében is.

A Fidesz képviselőcsoportja természetesen támogatja a beszámoló elfogadását, és további jó munkát kívánunk az egész szervezetnek és az elnök asszonynak. Köszönjük szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai