Készült: 2024.04.29.06:29:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

95. ülésnap (2019.11.20.), 338-340. felszólalás
Felszólaló Bangóné Borbély Ildikó (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 14:55


Felszólalások:  Előző  338 - 340  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BANGÓNÉ BORBÉLY ILDIKÓ (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Ma, amikor jöttem Budapestre, rendszerint vonattal jövök, és a Nyugati pályaudvaron szállok le, egy nagyon szürreális kép fogadott a Nyugati pályaudvaron, legalább annyira szürreális, mint ahogy ezt a törvény most itt háromnegyed 3-kor még tárgyaljuk a parlamentben.Leszálltam a vonatról, odakint szakadt az eső. Mondhatnánk, hogy „csak odakint”, mert aki ismeri a Nyugati pályaudvart, már annyira rossz állapotban van az épület, hogy tök mindegy, hogy bent vagyunk vagy kint vagyunk. Bent a csarnokon belül is ugyanúgy szakad, bár kicsit rosszabb, mert vannak ilyen csatornák, ahol összegyűlnek, és kicsit nagyobb erővel jön lefelé a víz.

Ahogy leszállok a XIII. vágányon, ez szemben van a főbejárattal, és rézfúvós zenekart hall az ember. (Böröcz László: Hol?) A Nyugati pályaudvaron, rézfúvós zenekart délután fél 4-kor. Azt gondoltam, hogy valami nem stimmelhet, valaki valami hangszóróval megy előttem, és komolyzenét hallgat, ilyet se sűrűn hall az ember, majd a főbejárathoz érek, és látom, hogy tényleg ott van egy fúvószenekar, és játszanak délután fél 4-kor. Gondoltam, hogy valamilyen ad hoc jelleggel fiatalok kiállnak és zenélni fognak, majd kiderül, hogy a hátuk mögött ki van írva, hogy a MÁV megújul. Tudják, így álltam, hogy hány kocsit cseréltek le vagy mozdonyt, vagy netán most ki van írva, hogy nem késik 160 percet az a vonat, amivel megjöttem, vagy amelyik indul, a zónázó nem késik 60-at, 45-öt s a többi, meg kimarad egy járat, most nyitva van a jegypénztár, működik az automata. Nem, megújul a MÁV. Gondoltam magamban, hogy most már jókedvűen fogok leszállni a vonatról, miután két órát késtem, de rézfúvós zenekar tud fogadni, meg rézfúvós zenekarral fogok elindulni, már csak javítják a hangulatomat. El tudják ezt ma képzelni, hogy a XXI. században a MÁV problémáival…  nagyon szürreális volt, és bejöttem most ide vitatkozni.

Egy mondatot engedjenek meg! Én nem akarok önöknek megfelelni, isten őrizz tőle. (Közbeszólások a kormánypárti sorokból: Ne fenyegessen!) Nem akarok, isten őrizz! De ez a törvény, már itt majdnem elérzékenyültem Bányai Gábornál, már elővettem a zsebkendőt, hogy elsírom magam, de aztán mindig eszembe kell juttatni, hogy ezeket a színjátékokat azért ne vegyük be. Majd amikor Böröcz képviselőtársam már nem tud érvelni, akkor egy jót kommunistázik, de egy jóízűt. Bár ezt én már megéltem, amikor idekiabálták nekem, hogy kommunista vagyok, aztán mondtam, hogy legalább a születési dátumomat olvassák már el, mert ha akartam volna se lehettem volna. (Boldog István: Az nem születésidátum-függő!) Majd bekiabált ugyanígy valamelyik képviselő, és azt mondták, az apád, mert már nem tudnak mit mondani. Bocsánat, az én apám biztos nem volt; önök közül sok valaki ül még most is, aki annak a rendszernek a kiszolgálója volt.

De ha a törvényt megnézzük, itt jobbikos képviselőtársam mondta, Anita, hogy neki legjobban az fáj ebben a törvényben, hogy a közintézmények ellenőrzése. Akkor én teszek fel önöknek egy kérdést: meddig vagyok én képviselő, és mikortól vagyok én magánember? Nem fognak tudni megakadályozni ebben, hogy én bemenjek egy közintézménybe. (Közbeszólás a kormánypárti sorokból: El kell olvasni a törvényt!) De, elolvastam a törvényt, ne jöjjön ezzel, képviselőtársam, hogy mi soha semmit nem olvasunk el! Én most nagyon örülök, hogy bejött a parlamentbe, mert ezt se sokat látjuk öntől, ha már bíráljuk itt egymást. De nem fognak tudni megakadályozni, mert tudja, képviselőként én járok kórházba mondjuk, mert a sors így hozza. Hogy fog tudni engem megakadályozni képviselőként, hogy mondjuk, látok olyan dolgokat, amiket most is tapasztaltam a héten, hogy ne vegyem elő a telefonomat és fotózzam le, és majd osszam meg ország-világgal a közösségi médiában? Facebookon meg fogom osztani, meg fogom osztani. (Közbeszólás a kormánypárti sorokból.) És nem fognak tudni meggátolni, mert… (Közbeszólások a kormánypárti sorokból: Ki akarja meggátolni?) De abban sem fognak tudni meggátolni, hogy az összes többi intézménybe én bemenjek, hiába akarják ezt, mert vagyok magánember is, meg vagyok képviselő is. (Boldog István: Ebből is látszik, hogy kommunista vagy, ennyi ostobaságot beszélsz!  Az elnök csenget.) Boldog képviselő úr, én másért aggódnék az ön helyében szerintem, és tudja, hogy miről beszélek. (Közbeszólás a kormánypárti sorokból: Nyugodjon már meg!)

És ha ezt a törvényt elolvassuk, és visszamegyünk, hogy honnan indult… Nyugodtan lehet sértegetni. (Boldog István: Nem sértés, el kell olvasni.  Csenger-Zalán Zsolt: Ténymegállapítás.) Elnök úr, itt lenne kötelessége. Tudom, hogy az elnököt nem lehet bírálni, csak amikor arról beszélünk, hogy kettős mércét alkalmaznak, és még jobban fognak, na, itt jön ez ki, amikor a fideszes vagy a KDNP-es levezető elnök egy szót nem szól, hogy önök mit művelnek, és közbe kellene avatkozni. (Bányai Gábor: Hiller se szólt egy szót se.  Az elnök csenget.)

ELNÖK: Folytassa, képviselő asszony!

BANGÓNÉ BORBÉLY ILDIKÓ (MSZP): Ez a kettős mérce folyamatosan jelen van. Azt se hozta még fel senki, hogy honnan is indultunk, amikor egy évvel ezelőtt a rabszolgatörvénynél, és örülök, hogy Lezsák képviselő úr van itt levezető elnökként…  hogy ahonnan is indultunk, hogy akkor házszabályellenesen vonta meg a szót levezető elnök úr a képviselőktől sorban: Szél Bernadett, jómagam, Vadai Ágnesnek szót sem adott elnök úr, Mesterházy Attilának. Akkor kezdődött el az, hogy más eszközökhöz kellett nyúlni az ellenzéki képviselőknek, mert azokat a jogokat vették el kormánypárti képviselők, amik amúgy a házszabályban rendelkezésre álltak egy képviselőnek.Amúgy meg én az Alaptörvényt elég sűrűn el szoktam olvasni, és az Alaptörvény rendelkezik róla, hogy egy képviselőnek mi a feladata és milyen jogai vannak. El kellene olvasni, az önök Alaptörvénye. Rendelkezik arról, hogy egy képviselőt ki választ meg, és egy képviselőnek ki a főnöke. Nem önök, és nem Kövér László. Nem önök választanak meg csak képviselőket, hanem a magyar nép. És az Alaptörvény rendelkezik róla, hogy minden képviselőnek egyenlő joga van, és kötelezettségei is egyenlően vannak. (Közbeszólás a kormánypárti sorokból: Igen, nincs vita.) De önök házszabállyal meg mindenféle más módosításokkal a saját Alaptörvényüket írják fölül, mint ahogyan a mostani Alaptörvény is már olyan szigorításokat vet be.

Hadd hozzak fel önöknek egy nagyon súlyos példát és okot, hogy miért is nem lehet sok ok mellett ezt a törvény elfogadni, vagy ezeket a módosításokat. Önök nagyon jól tudják, hogy az elmúlt években Kövér László hány büntetést szabott ki ellenzéki politikusokra, majd az ellenzéki politikusok európai bíróságokhoz fordulnak, és sorra megnyerik ezeket a pereket. Csak, tudják, lehet, hogy kapunk 100 ezer forint büntetést, de a magyar állampolgárok…  mert majd kiveti a Európai Bíróság, hogy jogtalanul büntette meg Kövér László az adott képviselőt már előző ciklusokban is, és majd több millió forint kártérítést ítélnek meg az adott képviselőnek, több ilyen per folyik, lehet, hogy 5-6-7 év múlva, és úgy, hogy kimondja majd az Európai Bíróság, hogy jogtalanul döntött a házelnök a képviselőkkel szemben, mert korlátozták a jogaiban, és majd az adófizetők pénzén meg ez a büntetés ki lesz fizetve.

Ugyanígy fognak járni majd a tavaly decemberi büntetésekkel is Kövér Lászlóval szemben. Kövér László bűncselekményt követ el, mikor abban a tudatban szabja ki a büntetéseket, hogy tisztában van vele, hogy majd az Európai Bíróságon a képviselőknek ezt a kártérítést meg fogják ítélni, és a költségvetésnek ő szándékosan kárt okoz. Azt gondolják, hogy azért, mert egy ilyen papírba beleírják, meg az önök képviselője kiáll, és azt mondja, hogy olyan büntetést kell az ellenzéki képviselőkre kiszabni, hogy fájjon? Jelzem, nem fáj, bármennyit szabnak ki, nem fáj, lehet, hogy még szeretem is. Nem fáj, szabjon ki! Megyünk a bírósághoz. Mondhatnám, hogy Magyarországon nincs nagyobb befektetés, mint az, hogy ha egy ellenzéki képviselőt megbüntetnek, Kövér Laci bácsi meg majd kiszabja a büntetést, úgy, hogy bűncselekményt követ el, mert tudja, és majd évek múlva meg sokszorosát kapom vissza az állampolgároktól. Hát, a lehető legjobb befektetés! Akkor büntessenek! 12 hónap!?

Egyvalamit mondjanak már el nekem, úgy, hogy nem Kövér László a mi főnökünk, hogyan fordulhat az elő, hogy mondjuk, egy éven keresztül egy magyar állampolgár nem kap fizetést, mondják el nekem, hogyan fordulhat ez elő, ha olyan büntetést kap!? (Mátrai Márta: Nem ismeri a képviselő asszony a törvényt.) De ismerem a törvényt, képviselő asszony, ismerem.

(2.50)

Csak azért Magyarországon is ez látszik, hogy önöket aztán rohadtul nem érdekli, hogy a munkavállalókat milyen jog illeti meg, mert valahol mi is csak munkavállalók vagyunk. (Csenger-Zalán Zsolt: Ez tiszteletdíj.) Tudom, hogy tiszteletdíjat kapunk, képviselő úr, de önök hoztak olyan törvényt, hogy másfajta munkát nem végezhet  ami jogos  egy képviselő. Tiszteletdíjat kapunk.

Igen, értem, hogy megbüntetnek, csak mondják meg nekem, hogy akkor hogyan fordulhat elő, hogy egy olyan büntetést kiszabnak, mondjuk, fél évig nem kap jövedelmet egy képviselő vagy mondjuk egy egészen éven keresztül. (Dr. Mátrai Márta: Minimálbér!) Ne hozza ki az ördögöt belőlem, képviselő asszony, a minimálbért én is tudnám mondani, hogy kinek kellene Magyarországon minimálbért kapni, és kinek milyen büntetés által kellene ezt a minimálbért kiszabni.

És akkor hogy miért alkalmaznak a képviselők nagyon sokszor olyan eszközöket, amiken önök meglepődnek. Maga a törvénykezés is megváltozott az elmúlt években, mert önök már nem a hagyományos törvénykezési módszert alkalmazzák, hanem legtöbb esetben önálló indítványként nyújtják be a legtöbb törvényt, minél hamarabb, minél gyorsabban tárgyaljuk meg, nem kell társadalmi egyeztetésre elküldeni se intézményekbe, se civil szervezeteknek, soha senki ne véleményezze. Önálló indítványként egyik nap beterjesztjük, másik nap el lehet fogadni, és azt elmúlt években minden egyes olyan törvénnyel, amivel a magyar társadalmat bántották, minden egyes törvényt így fogadtak el az Országgyűlésben, mert így nyújtották be. Akkor persze, ne csodálkozzanak rajta, és ne csodálkozzanak rajta, hogy maga az ellenzék is olyan eszközökhöz fog nyúlni, amit mondjuk, lehet, hogy 10-20-30 évvel ezelőtt nem láttak, de mondjuk, láttak több száz évvel ezelőtt, amilyen eszközöket alkalmaztak akkor.

A másik meg, hogy Korózs képviselőtársam mondta, hogy ebben a törvényben a tiltás, büntetés szó nagyon sokat szerepel. Tudják, nekem az jut eszembe, hogy úgy akarnak önök viselkedni, mint a családban amikor a gyereket meg akarjuk büntetni, hogy valami rosszat csinál, és akkor tiltsuk meg, ne engedjük, megfenyegetjük. Csak tudják, olyan az ellenzéki képviselő is, hogy minél jobban tiltják, annál jobban fogja csinálni. Tiltással nem lehet!

És az, amit Bányai képviselő úr elmondott: remélem, egyszer feláll egy fideszes frakcióülésen, és ott is el fogja mondani, nem biztos, hogy a tiltás a legjobb eszköz arra, hogy valami megváltozzon. Lehet, hogy a párbeszéd, a beszélgetés, a vitázás, az érvelés sokkal többet érne. Nem az, hogy tiltunk, büntetünk, megrendszabályozunk, nem engedünk valamit. (Csenger-Zalán Zsolt közbeszól.) Akkor engedje meg, hogy azt mondjam, hogy legelőször önök követték el azt az aljasságot (Az elnök csenget.), hogy kivonultak a parlamentből és kordont bontottak.

Lehet itt vájkálni a múltban, hogy ki mikor mit követett el, csak mondom, akkor azt a tükröt elő kellene venni, és akkor nagyon sok mindent ide tudnánk a Ház falai közé hozni, hogy amikor önök voltak ellenzékben, milyen dolgokat követtek el, vagy mondjuk, amikor most kormányon vannak, milyen dolgokat mondtak itt, a Ház falain belül, és tudják, én magam is megkaptam, amikor fideszes képviselő  lehet, hogy nem 3 óra volt, csak 1 óra  azt mondta, hogy egy édesanya mit keres itt még a parlamentben, már otthon kellene lennie, mert az a dolga. Az a dolga!

Én nem kérdőjelezem meg öntől, hogy mit csinál vagy hogy jön ide be. Ez szerintem mindenkinek…  felnőtt emberek vagyunk, és el tudom dönteni, hogy mennyit bírok, mennyit bírok dolgozni, mennyit foglalkozom a családommal, és én fogom tudni, hogy mit kell csinálnom. De egyetlenegy kormánypárti képviselő sem engedheti azt meg, hogy nekem megmondja, hogy mit kell csinálnom vagy mit nem kellene csinálnom. Mondom, ismétlem önmagam: a magyar nép választott meg bennünket, és egyenlő jogokkal ruházott fel bennünket a magyar nép, és nem önök a mi főnökeink.

És ezért nem lehet ezt a törvénymódosítást elfogadni, mert önök nem a főnökeink. Lehet, hogy kormányon vannak, meg még lesznek néhány évig, de nem a főnökei az ellenzéknek. És tudják, olyan ez, mint az orosz rulett. Tudják, a pisztoly meg van töltve, és nem lehet tudni, hogy kinél fog a golyó abba a tárba bekerülni, és kinél fog elsülni. No, ez a törvény ilyen. Benne lesz majd egyszer a tárban az a golyó, de nem biztos, hogy az ellenzéknél fog elsülni. Na, ez majd akkor jusson az önök eszébe! Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  338 - 340  Következő    Ülésnap adatai