Készült: 2024.09.23.11:44:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

226. ülésnap (2005.05.18.), 133. felszólalás
Felszólaló Karakas János (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:08


Felszólalások:  Előző  133  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KARAKAS JÁNOS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tény és való, úgy gondoltam, Kis Zoltán úr megérdemli, hogy előttem szóljon.

Államtitkár Asszony! Tény és való, hogy kicsit agrárorientált ez a határozati javaslat - ami nem véletlen - olyan szempontból, hogy nagyon sok élelmiszer szinte el se jut az egészségügy felé; lásd kis fogyasztású zöldség-gyümölcs kérdése. Akkor, amikor a “paprikabotránytö megéltük, gondolkoztunk el jobban a mezőgazdasági bizottságban arról, hogy ennek az egyik eleme az élelmiszer-biztonság, a másik eleme pedig a minőség és az eredetvédelem, ami viszont abszolút agráros téma. Ez az, amit említettek, hogy a fától a fogyasztóig történjen. Úgy éreztük, ha a saját berkeinken belül teszünk rendet a magyar élelmiszeralapanyag-előállítók és a magyar élelmiszert előállítók esetében, akkor nyugodtan számon kérhetjük a társországokból jött import élelmiszereknél is ugyanezeket a követelményeket.

Ez a határozati javaslat egy komplex egész, egy rendszert magába foglaló javaslat, amelynek jó néhány elemét később majd tovább kell vitatni és rá kell épülni. Mire gondolok? Egy kiragadott példa: említjük az egyik pontban az APEH-et. Miért említjük? Azért, mert óriási gondot és problémát jelent a számla nélküli forgalom ma Magyarországon. Nagyon-nagyon sok alapvető élelmiszer kerül be az élelmiszer-feldolgozóba, kerül be a piacra, ne adj’ isten, az áruházba számla nélkül, márpedig ott sokkal nagyobb a veszélye annak, hogy olyan áru kerül a polcra, és olyan árut vásárol meg a fogyasztó, amelynek az eredete kétséges. Behoztuk különböző fogyasztóvédelmi és termelői szervezetek kapcsán azt is, hogy érdekeltek legyenek abban, hogy ténylegesen megvalósuljon a fától vagy a termőföldtől a fogyasztóig elv, és kellő érdekeltsége legyen arra a termelőnek, illetve a termelői csoportosulásnak mint piacon megjelenő szervezetnek, hogy ezt a dokumentációt igenis végigvigye.

Arról nem is beszélve, hogy Magyarország is kezdeményezte Brüsszelben - és ránk is érvényes - az úgynevezett földrajzi árujelzőkről, tehát egy védjegyről szóló határozatot, amelynek kapcsán az úgynevezett hungarikumok kérdését vetettük fel. Ez kifejezetten eredet- és hozzá kapcsolódó minőségvédelmi kérdés. Úgy érezzük, ebbe a határozati javaslatba belefér az is, hogy ez a kör bővüljön, legyenek olyanok, amiket ha uniós berkekben nem is, de országon belül kiemelten elfogadunk és foglalkozunk velük.

Azt meg ténylegesen nagyon sok esetben tapasztaltuk és tapasztaljuk, hogy egyes hatóságok - amelyek egy közbülső állomásponton vagy már a végén találkoznak az áruval - egymásra mutogatnak, esetenként hiányzik az összeszokott ellenőrzés, és néha bizony pénzügyi gondok is jelentkeznek. Azt hallom a Zöldség-Gyümölcs Terméktanács ülésén, hogy milyen óriási felelőssége van egy saláta-előállító kertésznek, mert ha nitrátos, tehát túlműtrágyázott salátát eszik meg egy csecsemő, az ebbe akár bele is halhat. Hallja az ember, hogy az ellenőrző hatóságok egy részének nincs meg az a kis gyorstesztcsíkja, amivel az árut a piacon pillanatok alatt meg lehetne vizsgálni. Amikor kihozzuk a különböző hatóságok komplex és egységes elvek szerint működő helyszíni vagy központi laborbéli ellenőrző tevékenységét, akkor ilyen kis nüansznyinak tűnő dolgokra is gondolunk, hisz sok esetben ezen múlik az élelmiszerek és mindannyiunk egészsége.

Végül - nem kitöltve az időt - még egy gondolatot engedjenek meg nekem. Ebbe az országgyűlési határozatba közvetett módon szeretném belopni - bár élvezeti cikknek mondjuk - a bor kérdését is, mert jó néhány olyan eleme van, amely kapcsolódik ehhez és összeköthető vele, például a laboratóriumi ellenőrzés, kivéve egy-két speciális ellenőrzést. De ugyanúgy vonatkozik rá a számla nélküli forgalom, a VPOP-ellenőrzés vagy a határon történő megállítás és visszaküldés kérdése is. S azt mondom, ha valahol büszkék vagyunk a magyar élelmiszerre, akkor legalább annyira büszkék vagyunk a magyar borra is.

Tehát még komplexebb, még átfogóbb kezelésre buzdítanám a kormányzat képviselőit, illetve a parlamenti képviselőket is, akik segíthetnek abban és rámutathatnak a különböző hatóságoknál és minisztériumoknál arra, hogy melyek azok a neuralgikus pontok, amelyekre oda kell figyelni, amelyeket törvényi vagy rendeleti úton módosítani kell, illetve mi az, amivel nem kell mást tenni, csak jobban odafigyelni rá.

Köszönöm a figyelmet. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  133  Következő    Ülésnap adatai