Készült: 2024.09.18.21:13:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

188. ülésnap (2001.02.15.), 188. felszólalás
Felszólaló Dr. Sáling József (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:00


Felszólalások:  Előző  188  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SÁLING JÓZSEF (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Úgy látom, általánosan követni kellene azt a gyakorlatot, hogy a szakértő helyettes államtitkár urakat is illesse meg a szó a parlamenti vitában, mint holnap a Nemzeti Bank elnökét. Ebben az esetben nem kellene mindig időt szakítani, mert ha nincs itt az államtitkár úr, akkor tévedésbe esik képviselőtársam, ugyanis megint felsorolt olyan szavakat, amelyek valóban benne vannak a munka törvénykönyvében - mint például az ötnapos munkahét, a hétvége meg a munkaszünet -, csak az nem igaz, amit ezután mondott, sőt sokkal rosszabb a helyzet. Ugyanis most főszabályként belekerült - ha olvasta az előterjesztést az államtitkár úr, tudja -, hogy nem kell mindig kiadni a két napot, mert ki lehet adni helyette egy napot, sőt nem is kell vasárnapra esnie, mert le van írva főszabályként, előfordulhat - és ez bizonyos szakmákban mindig így van -, hogy egy egész napnak ugyan kell lennie, de annak nem kell vasárnapra esnie. Bizonyos hónapok átlagában persze valamennyi ebből eshet majd vasárnapra.

Tehát éppen hogy fordítva van: eltűnik - eltűnhet - az öt nap bizonyos szakmákban, hónapokig eltűnik, eltűnik a vasárnap. Egyáltalán nem úgy áll a helyzet, ahogy azt ön állította, hogy most védjük meg az öt napot, a hétvégét, a munkaszüneti napot, mert - mint említettem - főszabályként megjelenik, hogy bizonyos szakmákban, bizonyos helyeken elég egy napot biztosítani. (Dr. Őry Csabának:) Megvárom, amíg segítenek az államtitkár úrnak.

Bizonyos feltételek persze vannak, például az, hogy több műszakosnak kell lennie annak a szakmának. A kereskedelemben mindig több műszak volt, és mindig több műszakos minden kereskedelmi egység. Ebben az esetben eltűnhet az öt nap, de a hozzászólásomban ezt majd részletesen kifejtem. Tehát pont nem úgy áll a helyzet, ahogy azt hallottuk. Egyébként megjegyzem, az Európai Unióban nemcsak az a gyakorlat, hogy bizonyos szabályokat előírnak, hanem mindig hozzáteszik, a szociális partnerek állapodjanak meg a munkaidőről, a munkaidőkeretről és ennek az egésznek a rendezéséről. Pont ez nem történt meg! (Taps az MSZP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  188  Következő    Ülésnap adatai