Készült: 2024.09.26.02:33:11 Dinamikus lap

A felszólalás szövege:

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
15 71 2002.07.09. 2:40  70-76

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Miniszter Asszony! A háziorvosok szakmai szervezete azzal a problémával keresett meg bennünket, hogy az ősszel esedékes önkormányzati választásokon a jelenleg hatályos törvényi szabályozás szerint a vállalkozási formában működő háziorvosok - a kollégák több mint 92 százaléka így végzi a feladatát - nem lehetnek képviselők, ez pedig hátrányosan osztja meg az alapellátást biztosító orvosokat működtetési formájuk szerint is. (Folyamatos zaj.)

Annak idején, az összeférhetetlenségi szabály megállapításakor a gazdasági összeférhetetlenséget kívántuk kizárni, mégpedig azt, hogy ne állhasson elő az a helyzet, miszerint egy vállalkozó, aki egyébként önkormányzati képviselő is egy adott testületben, saját magával köthessen szerződést. Sajnos, e szigorítás a vállalkozó háziorvosokat is érinti.

Az eltelt idő azonban világossá tette ennek a szabályozásnak a pozitív szándék ellenére is hátrányos voltát, ezért változtatni kívánunk a törvényen. Örömmel tapasztaltuk, hogy az annak idején közösen elfogadott törvény alkalmazása során szocialista képviselőtársaink is észlelték a fent leírt anomáliát, amely által reálisnak látszott egy minimum hárompárti konszenzus kialakulása az összeférhetetlenség feloldása érdekében. Emlékeztetőül szeretném megjegyezni, hogy az első futárposta alkalmával szocialista képviselők kézjegyével ellátott papírt kaptunk, amely egy országgyűlési határozati javaslatot tartalmazott e törvényi szigorítás feloldására.

Azt régóta tudjuk, hogy egy település lelke az orvos, a pap és a tanító. Véleményem szerint az orvosok megfosztása a helyi közügyek képviseletétől méltánytalan lenne rájuk, valamint a helyi közösségre nézve is. Ki ismerné ugyanis jobban a település lakóinak gondjait, problémáit, az őket foglalkoztató kérdéseket, ha nem az az orvos, aki nap mint nap kapcsolatban áll velük, segíti őket, és akihez bármikor bizalommal fordulhatnak?

Tisztelettel kérdezem a miniszter asszonyt, kívánja-e a konszenzus irányába mutató javaslat alapján a vállalkozó háziorvosok összeférhetetlenségének a feloldását. Várom megtisztelő válaszát. (Taps az ellenzéki padsorokból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
15 75 2002.07.09. 1:04  70-76

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Tisztelt Miniszter Asszony! Sajnálatos volt, amit hallottam. Ha úgy gondolja, hogy egy másik tárcához tartozik e törvénynek a megoldása, illetve ennek az összeférhetetlenségnek a megoldása, azt gondolom, hogy egymás mellett ülnek, könnyen meg tudták volna egymással beszélni.

 

 

(11.20)

 

 

Egy másik problémát is nagyon fontosnak tartok megemlíteni. Ugyanis az országgyűlési határozati javaslattal árulták el azt, hogy nem is kívánták valóban ezt az összeférhetetlenséget feloldani, hiszen reálisan nem volt várható az, hogy egy határozati javaslat elfogadása után a kormány meg tudja oldani ezt a problémát.

Arra pedig, hogy a Fidesz és a Demokrata Fórum által benyújtott módosítási javaslatot miért nem fogadták el, csak önök tudhatják a választ. De azt gondolom, hogy ugyanaz történt, mint a száznapos programmal: ismételten egy sör és virsli nélküli majálisnak lehettünk a tanúi; megtévesztették a háziorvosokat. Ezért sajnálattal nem tudom elfogadni a válaszát. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
36 164-166 2002.11.20. 3:01  1-263

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): (A képviselő mikrofonja nem működik.) Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Engedjék meg, hogy néhány észrevételt tegyek a Csáky képviselő úr által elmondottakhoz, és talán ezzel röviden ki is egészíteném azt.

A helyhatósági kampányban is hallhattuk, az országgyűlési kampányban voltak azok az ígéretek a Szocialista Párt részéről az egészségügyi dolgozók felé, hogyan kell rendbe tenni a magyar egészségügy kérdését. Óriásplakáton láthattuk egyébként különböző más pártok képviselőit, hogy...

 

ELNÖK: Képviselő úr, egy pillanatra álljon meg, az időbe beszámítjuk. Úgy érzem, hogy nem szól a mikrofonja. Kérem, segítsünk rajta! (A képviselő elé egy hordozható mikrofont helyeznek.) Kezdjük elölről!

 

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr, és köszönöm a figyelmességét. Tisztelt Ház! Engedjék meg, hogy néhány szóval megpróbáljam kiegészíteni, illetve csatlakozni a Csáky képviselő úr által elmondott észrevételekhez.

Az országgyűlési kampányban nem volt olyan párt, amelyik ne ismerte volna el azt, hogy a magyar egészségügy helyzete olyan, amely jobbításra szorul, és mindenki egyik fő tevékenységi körének jelölte meg az egészségügy rendbetételét. Láthattunk különböző óriásplakátokat, amelyek arra utaltak, hogy ki, milyen formában gondolja ezt a munkát, és hallhattunk összegeket. A polgári kormány elmondta azt, hogy a következő négy évben tervei szerint 608 milliárd forintot próbál meg minimálisan az egészségügy fejlesztésére fordítani. De jöttek az ígéretek, jöttek a felelőtlen szóbeszédek, amelyek 1000 milliárd forint plusz elköltéséről szóltak, azt gondolták, hogy ennyivel lehet rendbe tenni. Azt gondolom, ez rendben is lenne, ha a költségvetés tervezetében valamilyen formában 2003. évben ennek csak a jelét látná a tisztelt Ház, az egészségügyi dolgozók.

De mit láthatunk? Azt láthatjuk, hogy van körülbelül 120 milliárd forint a tavalyi évhez képest, a 2002. évhez képest pluszforrás, és mint hallhattuk, ez semmi másra nem elég, csak arra a bérkiegészítésre, amit szeptemberben a kormány megtett. Nem marad 120 milliárd (Dr. Vojnik Mária közbeszólása.), nem marad semmi másra forrás, de még csak a szinten tartásra sem marad forrása az egészségügynek.

Medgyessy Péter szintén saját garanciát vállalt arra, hogy az egészségügy helyzetét rendbe teszi. Egyelőre ennek nyomát nem látjuk még a költségvetésben. Abban bizakodunk, hogy majd a módosító javaslatainkat a kormány és a szocialista-szabad demokrata tábor majd el fogja fogadni, és segít az egészségügy helyzetén. (Taps az ellenzék soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
36 174 2002.11.20. 1:42  1-263

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Az, hogy a szerkezetátalakítás, a privatizáció a patkó bal oldalán ülőknek egy és ugyanazt jelenti, az egy probléma. Azt gondolom, hogy saját maguknak kell tükörbe nézni ezzel a kérdéssel kapcsolatban. Az pedig, hogy egyébként ki képviseli konzekvensen az egészségügynek, a szereplőinek az érdekeit, ki fog derülni majd, azt gondolom, a kórháztörvény módosításának beadásával.

De térjünk vissza az eredeti témához, ez pedig a költségvetés, és a 120 milliárdnál fejeztem be a gondolkodásomat. Megegyeztünk abban, azt gondolom, hogy ez csak arra elég, hogy szinten tartsa a jelenlegi béremelést, de már pluszemelésekre nem tud fordítani a kormány. A kórházigazgató, aki megkapja ezt a költségvetést, és fejlesztésre, új műszer vásárlására, netalántán kórtermek kifestésére már semmilyen pénze nem marad, de egyébként fejleszteni kívánja a saját intézetét, nyilvánvalóan kénytelen hozzányúlni ezekhez a pénzeszközökhöz, azaz a későbbiekben a fenntartónál fog jelentkezni pluszforrásokért.

A délelőtt folyamán már több képviselőtársam említette, hogy a kormány ebben a csomagban is ugyanazt próbálja meg ráerőltetni az önkormányzatokra, mint akár az oktatás területén, akár más területeken, hogy a saját bevételeit kelljen feláldozni béremelési taktikáknak, ami egyébként semmi másra nem volt alkalmas, semmi másért nem tették, csak azért, hogy a helyhatósági választásokon nagyobb sikert tudjanak elérni.

Köszönöm. (Dr. Vojnik Mária: A bérhez egy fillért sem kell hozzátenni! Miért mondod? - Taps a Fidesz padsoraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
64 36 2003.04.08. 16:59  17-91

DR. BARTHA LÁSZLÓ, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Asszony! Tisztelt Ház! Sajnálom, hogy ezzel a néhány mondattal kell kezdenem a beszédemet, de ugye, a legjobb védekezés a támadás: a miniszter asszony az expozéjában szinte mellékletként kezelte magát a törvényt, és sokkal többet foglalkozott az ellenzék ellenzékeként az előző kormány kritikájával - világos válaszok helyett picit inkább vagdalkozott. S bár előttem is ismert hosszú életútja, éppen ezért tartom méltatlannak ezt az arroganciát, amikor itt inkább a betegellátás biztonságáról, az egészségügyi dolgozók helyzetéről kellene vitáznunk. Azt meg végképp nem tudom, hogy mosolyogjunk-e vagy esetleg megdöbbenjünk azon, hogy meg kívánja szüntetni, korlátozni kívánja az ellenzék véleménynyilvánításának a lehetőségét - de beszéljünk a lényegről!

 

(Az elnöki széket Harrach Péter, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

 

Mielőtt rátérnék a konkrét törvényjavaslat általános értékelésére, engedjék meg számomra, hogy kicsit visszatekintsek a múltba, és előzetesen néhány gondolatot szóljak arról, mi is történt e törvénytervezet környezetében az elmúlt másfél évben.

A jelenlegi koalíció a választási zászlajára tűzte az egészségügy rendbehozatalát, miközben minden, az ágazat jobbítását, a betegellátás színvonalának emelését célzó kormányzati intézkedést támadtak; önök mondták: egyetlenegy javaslatot nem adtak be például az előző kórháztörvényhez.

A kormányátalakítás után a szocialisták első intézkedései között szerepelt az előző ciklus által elfogadott, az egészségügy minden társadalmi szereplője részéről támogatott, konszenzuson alapuló törvény felfüggesztése. (Dr. Kökény Mihály: Ez nagy csúsztatás!) Akkor ez érthetetlennek tűnt, hiszen a kampányban hangoztatott ígéretek ennek a lépésnek szöges ellentétét vetítették a betegek, az egészségügyi dolgozók, az egész magyar társadalom elé. Ahogy azonban telt az idő, sajnos kezdett nyilvánvalóvá válni a tervük.

Az egészségügyi dolgozók 50 százalékos béremelése, amit mi magunk, a Fidesz padsoraiban ülő képviselők is megszavaztunk, indokolt volt, de gyorsan jött a kijózanodás: az első hidegzuhany az volt, amikor a 2003. évi költségvetés tervezetét benyújtotta a Medgyessy-kormány. Mit is láthattunk ott? Nincs fedezet a béremelésekre; 2003-ra, várhatóan 5-6 százalékos infláció mellett, 0 százalék a béremelés mértéke; és 2,5 százalék az az emelés, amelyet kórházakra, rendelőintézetekre, műszerbeszerzésre és általában az állaguk megőrzésére fordíthatnak az intézmények - ezen már látszott, hogy az egyszeri béremelés csak a kampányidőszakra időzített lépés volt, és kettős célt szolgált. Először is megpróbálták, megpróbálják a dolgozók, orvosok, nővérek, műtősnők, asszisztensek, beteghordók figyelmét elterelni azokról a lépésekről, amelyek már a jövő évben is befolyásolni fogják az életüket, és hosszú távon meghatározzák a saját sorsukat és családjaik sorsát. A másik burkolt cél az volt, hogy ezzel a helyzettel ellehetetlenítsék az önkormányzatokat, és az amúgy is rossz helyzetben lévő egészségügyi intézményeket a működőképességük határára sodorják. Az önkormányzatoknak így nem marad más választása, mint megválni az egészségügyi intézményektől, áron alul értékesíteni az egészségügyi vagyont.

A technika ismerős lehet, hiszen más területeken hasonlóan zajlottak le privatizációk a nyolcvanas évek végén és a '94-98-as parlamenti időszak alatt. Ez önmagában azonban nem volt elég. Biztosra akar menni a kormányhoz közel álló, többségében külföldi tőkéscsoport. Azokat az intézményeket szeretnék ugyanis megszerezni, amelyek az ingatlanvagyonukból, a lakosság ellátottsága szempontjából és a finanszírozási anomáliákból adódóan akár gyors profit megszerzését is lehetővé teszik. Erre az eszköz: a kórház-konszolidáció álcája, hiszen a programban jelentkező intézmények esetében a kórház irányítását a minisztérium által delegált - idézőjelben - „ kormányhű szakértőkö kezébe adják, és ők a jelentéseikkel mintegy privatizációs térképet rajzolnak fel a külföldi befektetők előtt. Azt gondolom, e tárca sem gondolta soha komolyan, hogy 2 milliárd forint elég lehet a magyar egészségügy konszolidációjához.

Tehát a képlet még egyszer: figyelemelterelés a dolgozók körében az egyszeri béremeléssel; a költségvetésen keresztül lehetetlen helyzetbe hozni az önkormányzatokat, az önkormányzatokon keresztül az egészségügyi intézményeket; a kórház-konszolidáció álcájával adatok szerzése az intézményekről, és ezzel kierőszakolt privatizáció gerjesztése. És mindezt most kívánják, az egészségügyi szolgáltatókról és az egészségügyi közszolgáltatások szervezéséről szóló előterjesztéssel törvényerőre emelni, majd mindezt a betegekkel megfizettetni.

Jogos a kérdés tehát: kórháztörvény a betegek vagy a profit védelmében? Ahhoz, hogy pontos választ kaphassunk, elkerülhetetlen az önök által felfüggesztett, a polgári kormány által megalkotott törvény és a beterjesztett javaslat párhuzamba állítása.

 

(11.10)

 

A polgári kormány idején megszületett úgynevezett kórháztörvény elfogadását rengeteg szakmai, társadalmi vita előzte meg, többször kezdeményeztünk többpárti parlamenti egyeztetéseket is mind a beterjesztés benyújtása előtt, mind azt követően is. (Dr. Vojnik Mária: Egyszer sem. - Dr. Kökény Mihály: Virtuálisan.) Ennek eredményeként széles szakmai és társadalmi konszenzus alakult ki.

Az Orbán-kormány idején kidolgozott koncepció négy pilléren nyugszik. 1. A legfontosabb a betegek védelme, a betegellátás folyamatosságának biztosítása. 2. Az egészségügyi dolgozók védelme, melyet mutat az is, hogy külön szakasz foglalkozott ezzel a kérdéssel, hogy biztosítani tudjuk a választási lehetőségeket a dolgozók előtt. Ők dönthették volna el idén január 1-jétől, milyen formában kívánnak dolgozni, de önök megfosztották ettől a lehetőségtől az egészségügyi dolgozókat. 3. A vállalt források biztosítása az egészségügy számára, 607-608 milliárd forintot vállalt az Orbán-kormány. 4. Az egészségügyi vagyon, a magyar tulajdon védelme. Ezeket az értékeket tekintette prioritásának a közel egy éve felfüggesztett törvény, nem vitatva azt a tényt, hogy az ágazatnak, az egészségügynek szüksége van a pluszforrásokra. De az első számunkra a betegellátás garanciái és az egészségügyi dolgozók továbbfoglalkoztatásának biztosítékai voltak e témakörben is.

Mit látunk ugyanakkor a benyújtott törvénytervezetben? A törvénytervezetet minden állítás ellenére semmilyen érdemi vita, egyeztetés nem előzte meg. Kísérlet sem történt sem szakmai, sem társadalmi, sem politikai egyeztetésre. Valószínű, nem így gondolták az egészségügy szereplői a társadalmi párbeszéd kormányának a működését. De tudják, képviselőtársaim, a remény hal meg utoljára. Aggodalmunk az egészségügyért - látva ezt a törvénytervezetet - csak fokozódott. Azt szeretnénk elérni, hogy megragadjuk az utolsó esélyt, nem szeretnénk elmulasztani azt, hogy önökkel egy egyeztetést folytassunk, ezért azt kezdeményezzük a Fidesz-Magyar Polgári Párt részéről, hogy politikai, szakmai és társadalmi egyeztetést folytassunk le a törvény vitája alatt, hátha azon tudunk még valamit javítani.

Mit tartalmaz az önök által benyújtott törvénytervezet, szembeállítva, párhuzamba állítva az Orbán-kormány által benyújtott, illetve elfogadott törvénnyel szemben?

1. A beteg nem szereplője a törvényjavaslatnak, nem a betegről szól a törvény. Bár igen gyors a reagálóképessége a tárcának, hiszen tegnap ezt még nem tudtuk, mára már megpróbálták a “betegö szót is becsempészni a miniszteri expozéba. Ez azért elismerésre méltó, örülünk, hogy már ezt egyébként a figyelmükbe tudtuk ajánlani.

A 2. pont: a tervezet deklaráltan nem kíván az egészségügyi dolgozók jogállásával foglalkozni. Az 1. § 2. pontja mondja ki ezt a szabályt. Ismerjük a kabinet védekezését is, mely szerint a későbbiekben külön törvényben kívánják ezt a kérdést rendezni. A probléma ezzel csak az, hogy annyi ígéretet nem váltott már be a Medgyessy-kormány, hogy bizalmi tőkéjét mára elvesztette. Semmi nem indokolja, semmi nem akadályozta, hogy a kormány egyszerre nyújtsa be a javaslatokat. Attól félünk, azért aggódunk, hogy mire megszületik az egészségügyi dolgozók jogállásáról szóló törvénytervezet, már csak romok maradnak az intézményhálózatból.

A harmadik, ami nagyon fontos összehasonlítás, amit nem tartalmaz ez a törvény: a források tekintetében sem jobb a helyzet. Hiszen az ígéretekkel szemben, melyek szerint az országgyűlési választások során ezermilliárdot meghaladó többletforrás volt az egészségügy számára, majd a helyhatósági kampányban pedig egyszerűen így szólt az ígéret: több pénzt az embereknek, több pénzt az önkormányzatoknak - ehhez képest mi történt? Az idén sem bérfejlesztésre, az idén sem intézményi rekonstrukcióra, az idén sem átszervezésre, az idén sem amortizációra nincsenek pluszforrások az egészségügy számára.

Van azonban egy negyedik pont, ami a vagyonnal foglalkozik, és ha visszaemlékszünk, azt mondtam, állítom, hogy így van, hogy az Orbán-kormány törvénytervezete védte a magyar vagyont, védte az egészségügy vagyonát. Ezzel szemben a Medgyessy-kormány javaslata kiemelten foglalkozik, külön fejezetet szentel a vagyonértékesítésnek. Mi tehát a szocialista-szabad demokrata koalíció prioritása? Elsődleges a privatizáció, az állami és önkormányzati vagyon értéken aluli értékesítése, ezzel a külföldi érdekcsoportok profitszerzése az egészségügyben, akár a betegellátás és az egészségügyi dolgozók kárára is. Schvarcz képviselő úr dilemmáját feloldanám: nyugodtan mondhatjuk, ez a törvény privatizációs törvény, sőt forgatókönyvet próbál meg hitelesíteni, hogy hogyan is kell csinálni ezt a privatizációt Magyarországon a következő időszakban.

Mi várható az új törvény jelenlegi formában történő elfogadása esetén? Nyugodtan mondhatjuk, hogy a jelenleg is hátrányban lévő kórházak iránt a befektetők nem fognak érdeklődni. Önök mondták, egyet kell vele értsek, hogy a profit szereti magát megkeresni, szeret önmagával találkozni, és ha csak lehet, azt szereti, ha még nagyobb mennyiségben áll rendelkezésre egy bizonyos idő után. Azok a kórházak, azok a rendelőintézetek és azok az egészségügyi intézmények, amelyek eddig is valamilyen formában rosszul működtek önhibájukon kívül is, nem számíthatnak arra, hogy őket egyébként a profit, a pénz, a befektető megkeresi. Tehát nyugodtan mondhatjuk még egyszer, a jelenleg is hátrányban lévő kórházak iránt a befektetők nem fognak érdeklődni.

Amennyiben a betegellátás és a foglalkoztatás garanciái nem épülnek be a törvénybe, úgy teljes mértékben a piaci viszonyok fogják kialakítani a kórházak és rendelők szerkezetét. Kórházi osztályok, ambuláns rendelések vagy teljes intézmények szűnhetnek meg. Tudomásul kell venni minden törvényalkotónak, hogy az egészségügyi ellátás állami, önkormányzati feladat, állandó, 24 órás üzem. Csak szabályozott módon lehet a piaci, gazdasági folyamatokat érvényesíteni. Amennyiben ezt nem teszi, és ennek sajnos nyomát sem láthatjuk a törvényben, további veszélyek fenyegetnek. Az intézmények a törvény hatására elit kórházak és szegény kórházak csoportjába fognak tartozni.

Mindenki tudja, egy befektető szívesebben fektet be olyan területen, ahol egyébként is nagy a tőke megjelenése, nagyobb a lehetőség egy budai környezetben, egy gazdag környezetben kórházat jól működtetni, mint, mondjuk, Szabolcs-Szatmár megyében egy kicsikét rosszabbul menő kórházat. Tehát ismétlem, az intézmények a törvény hatására elit kórházak és szegény kórházak csoportjába fognak tartozni.

A törvénytervezet szerint kiegészítő, úgynevezett szolgáltatási alapcsomag bevezetésével fizetni kell a betegeknek bizonyos ellátásokért. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Ezt honnan veszi?) Talán a tárca sem kívánja titkolni, hogy készült a tervezethez szervesen kapcsolódó, úgynevezett finanszírozási alapcsomag, amely meghatározza az ingyenes ellátásokat, és ami ebben a csomagban nem található meg, azért fizetnie kell a betegeknek. (Dr. Vojnik Mária: Milyen alapcsomag?) Milyen ellátások lesznek ingyenesek, melyekért kell majd fizetnünk? Kik lesznek a magasabb szintű ellátásból kirekesztve, csak nem a kisebb keresetű emberek, esetleg a nyugalmazottaink? Nagyon fontos, olyan kérdések ezek, melyeket jelenleg homály fed, és a következő lépcsőfok, ez várható az egészségügyi átalakítási folyamatban. De a javaslat egyébként szűkíti az önkormányzatok önállóságát is, forráselvonás miatt kényszerprivatizációk sorozata fog bekövetkezni.

Az előző törvény vitája során hangoztatott valódi konszolidáció elmaradt. Akkor azt hallottuk, hogy több száz milliárd forintot kell először az egészségügybe befektetni ahhoz, hogy egyébként megtörténhessen az átalakítás, 2 milliárd forint volt a 2003-as költségvetésben e célra elkülönítve.

Nagyon fontos, hogy ezt a konszolidációt megtegye a mindenkori kormányzat, és csak utána nyúljon az átalakítás tényéhez.

Az egészségügyi intézmények megszerzését követően a profitszerzés érdekében a biztosítási rendszert is át fogják alakítani a saját érdekeik szerint a befektetők, tehát az egészségbiztosítási járulékaink is, ha így haladunk, a külföldi magánérdekeket fogják szolgálni.

Mindezek alapján a Fidesz-Magyar Polgári Párt nem támogatja az egészségügyi szolgáltatókról és az egészségügyi közszolgáltatások szervezéséről szóló törvényt, azt vitára sem tartjuk alkalmasnak.

 

 

(11.20)

 

Kérjük a kormányt, a betegek, az egészségügyi dolgozók érdekében vonja vissza a tervezetét, és kezdeményezzük az egészségügyi szolgáltatásokról és az egészségügyi dolgozók jogállásáról 2001-ben elfogadott törvény újbóli hatályba helyezését.

Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
64 68 2003.04.08. 2:06  17-91

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Göndör István képviselő úrnak volt néhány kérdése, illetve észrevétele azzal kapcsolatban, hogy milyen lehetőségeket teremt az új törvény a befektetők számára. Jelentem, a hatályban lévő törvényhez képest semmi újat egyébként nem ad. Az a törvény, amelyik eddig szabályozta ezt a kérdést - s most nem a 2001. évi törvényről beszélek, amit a jelenlegi kormány felfüggesztett -, gyakorlatilag szabad döntést adott az önkormányzatoknak abban a tekintetben, hogy miképpen kívánják ellátni az egészségügyi feladataikat, ad absurdum bármelyik önkormányzat megtehette és most is megteheti, hogy tőkét von be valamilyen típusú befektető részéről; a mostani törvényjavaslat egyfajta formát próbál adni ennek a folyamatnak. De hát az előző törvényt ez a kormány felfüggesztette, így visszatért az eredeti szabályozatlan állapot, és így kerülhetett sor például arra, hogy több radiológiai osztályt, akár tanszéket is külföldi befektetők kezére lehet juttatni. Szeretném megkérdezni a minisztériumot, mit kíván tenni annak érdekében, hogy ez ne így legyen. Hiszen ha nem függesztették volna fel az előző törvényt, akkor garantáltan állami többségű tulajdonnak kellett volna maradnia ezekben az intézetekben. Lehet, hogy pont ez volt a baj egyébként, hogy azzal ezt próbálták elkerülni, hogy százszázalékosan magánkézbe lehessen juttatni.

A másik: az igaz, hogy testületek döntenek ilyen kérdésekben, csakhogy egy pénzügyi szempontból lehetetlen helyzetbe hozott önkormányzatnak a döntési lehetőségei nyilvánvalóan sokkal szűkebbek, mint egy olyan önkormányzatnak, amelyik megkapja a kormánytól az ígért forrásokat. Azt gondolom, ha minden testület ilyen helyzetben volna, akkor egészen másképpen állna hozzá.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
64 76 2003.04.08. 2:12  17-91

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tovább vitáznék Göndör képviselőtársammal, aki úgy gondolja, nem értem, amit ő mond. Értem, csak nagy valószínűséggel inkább fordítva, nem igaz.

Kezdjük el, az önkormányzatnak egyébként milyen feladatai vannak egy egészségügyi intézménnyel kapcsolatban, hogy ő a fenntartó, ez törvény által rászabott kötelezettsége. A fenntartás pedig, akárhogy is, de anyagi terheket is ró egy önkormányzatra. Tehát akkor, amikor arról beszélünk, hogy forrást kap-e az önkormányzat, nem a direkt forrásra kell elsősorban gondolni, amit kaphat különböző privatizációkból, hanem arra, hogy bizonyos fajta tehertől szabadul meg. Mert azt gondolom, azt senki nem vitatja, és nem kételkedik benne, hogy ha egy befektető egy üzemeltető cégben egyébként többségi tulajdont szerez, akkor nyilvánvalóan a fenntartási költségeknek ilyen hányada minimum őt fogja terhelni, mert az önkormányzat különben nem fog vele egyébként várhatóan szerződést kötni - tehát ilyen szempontból már csökkenti.

De van egy másik forráslehetőség, mert eladhatja. Önök a 31. §-ban külön fejezetként tárgyalják a vagyonértékesítés lehetőségét, amely egyértelműen azt sugallja, hogy igenis eladhatja az önkormányzat ezt a vagyont, bár kétségtelen, feltételekhez szabják, csak az a kérdésem, hogy például egy árverésen, illetve egy csődeljárásnál melyik önkormányzat képes majd visszavenni - az egyébként is forráshiányos önkormányzat - a saját ingatlanját, mert ez is benne van a kérdésben.

A harmadik, ami nagyon fontos, azt mondják rá, hogy csak tőkeemeléssel lehet egyébként tulajdonrészt szerezni. A mai magyar jogban 3 millió forintért egy kft. alakítható. Magyarul, 1 millió 600 ezer forintért valaki már többségi befolyást tud szerezni tőkeemeléssel abban a cégben, amely létrejött, és később ez a cég üzemeltetheti egyébként a kórházakat, mert nem muszáj vagyonába, tulajdonába adni, csak az üzemeltetés kerül az ő kezébe, mondom, 1 millió 600 ezer forintért ad absurdum.

Tehát azt gondolom, hogy ez mégiscsak egy kicsikét disszonáns helyzet lenne a következő időszakban. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
68 87 2003.04.29. 13:08  86-116

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Olyan szerencsés helyzetben lehetünk, ami kevés törvénynek, kevés tervezetnek adatik meg: harmadjára rugaszkodunk neki az általános vitának, hiszen ez olyan fontos törvény, ami mindenféleképp indokolja ezt a hosszú tárgyalást. Csak az a nagyon nagy probléma, hogy itt nem a törvény súlya indokolja csupán ezt a hosszú folyamatot, hanem az a rengeteg bizonytalanság, az a rengeteg kérdőjel, ami az elmúlt egy hónapban megmutatkozott e törvénytervezet kapcsán.

A tegnapi napon a kormány képviselői több interpellációra, azonnali kérdésre vagy kérdésre adandó válasznál úgy kezdték a válaszukat, hogy ismétlés a tudás anyja. Akkor engedjék meg, hogy ezzel a kivételesen olyan mondattal folytassam én is, amivel egyetértünk, hogy az ismétlés a tudás anyja, és azzal folytassam, amit a törvény általános vitájának a megkezdésekor elmondtunk.

Mi is ez pontosan? - és egy forgatókönyvet szeretnék ismételten elmondani, nem azért, minthogyha a kormánypárti padsorokban ülők nem tudnák, hogy mi is pontosan ez a forgatókönyv, de hátha vannak ma is olyan emberek, akik hallgatják a parlament ülését, és talán ők is megértik, meghallják ezt a forgatókönyvet.

A jelenlegi kormánypártok úgy kezdték el működésüket - még a kampányra gondolok -, hogy nagyon nagy baj van az egészségügyben, tegyük rendbe az egészségügy dolgait, és mindenfajta ígéreteket mondtak az embereknek, és ők - egyébként el nem ítélhető módon - ezeket az ígéreteket el is hitték. Ezt követően jött a kormányváltás, a száznapos program megvalósítása. Eddig nincs is probléma, adjuk meg a béremelést azoknak a dolgozóknak, akik az egészségügyben közalkalmazottként tevékenykednek. Mi magunk itt, a Fidesz padsoraiban is megszavaztuk ezeket a módosító javaslatokat, a költségvetés ezen típusú módosítását.

A baj csak a következő hónapokban történt, amikor is a helyhatósági kampányt követően kiderült, hogy a 2003-as költségvetés nem tartalmazza ezeket a béremelésekre szánt forintokat, azaz lehetetlen helyzetbe hozza az önkormányzatokat. Mindenki tudja, mindennap különböző híreket kapunk arról, hogy a lehetetlen helyzetbe került önkormányzatok milyen lépéseket kényszerülnek megtenni, iskolabezárásokról, óvodabezárásokról, más intézményekről - és az egészségügy még csak most kerül majd sorra - hallunk.

Nem kapták meg a béremelést az önkormányzatok, így aztán a kórházak is nehéz helyzetbe kerültek, hiszen - mint tudjuk - a kórházainknak, rendelőintézeteinknek a túlnyomó többsége ilyen típusú fenntartásban van, a törvény ereje nekik adta ezt a feladatot. De miután nem tudják fenntartani az intézményeiket, nem tudják megadni a béremeléseket, bizonyos nehéz helyzetbe került kórházaknak következő lépésként - hogy mondjam… - mint megoldási lehetőséget a kórház-konszolidáció eszközét vetette be a kormány egy nagyon csekély összeggel.

A kórház-konszolidációnak is megvan egyébként az értelme, csak nem az, mint amit sokan gondoltak, hogy rendbe tegyék a kórházaknak a dolgait, hanem ahhoz, hogy valaki forrásokhoz juthasson állami segítség gyanánt, ahhoz bizonyos feltételeket - egyébként helyes módon - teljesítenie kell. E feltételek között szerepel az, hogy a minisztérium megfigyelőket, mondjuk így, segítőket - mi csak kukucskaembereknek hívjuk őket - küld a kórházakba, azért, hogy egyébként átlássák, irányíthassák az adott intézményeknek a szerkezetét, lássák egyébként, hogy hogyan is dolgozik, lássák egyébként, hogy érdemes-e ezzel az intézménnyel foglalatoskodni; mondhatnánk, privatizációs térképet tudnak fölrajzolni a szocialista-szabad demokrata kormányzat hátterében álló, többségében külföldi befektetőnek. És a sornak nem a végén, hanem a következő lépcsőfokaként az intézménytörvényként - nekünk csak privatizációs törvényként - elhíresült törvénytervezet szerepel, ami semmi másról nem szól, semmi újat nem ad egyébként az egészségügyi szektornak, nem módosítja a szerkezetét, nem ad jobb finanszírozási lehetőséget, csak egy vakvezetőt ad azoknak a privatizátoroknak, akik esetleg még nem tanulták meg a nyolcvanas évek végén, vagy nem tanulták meg a '94-98 közötti időszakban, hogy hogyan is kell a privatizációt egyébként végigvinni, azok most megtanulhatják, és gyakorlatilag egyfajta zsinórmértékként szolgál számukra.

És a nagy baj még csak most következik, hiszen azt érzi a kormány, hogy nagy baj van, ezért gyorsan előszedünk két törvényt: az egyik a dolgozók jogállásáról szóló törvénytervezet, amibe az Orvosi Kamara többszöri tiltakozása után került csak be egyáltalán az “orvosö szó; illetve csinálunk gyorsan egy olyan kamarai törvényt, ami a nővéreknek, illetve az egészségügyi szakdolgozóknak szól. Egyébként semmi más ezeknek a törvényeknek a célja, csak hogy eltereljék a privatizációs törvényről a figyelmet. És hogy ez így van, ezt jelzi, hogy nincs olyan köztestület, amelyik az elmúlt hetekben, az elmúlt napokban ne fejezte volna ki tiltakozását mind a privatizációs törvény, mind az egészségügyi dolgozók jogállásáról szóló törvénytervezetekkel szemben.

Térjünk rá most konkrétan erre a törvényre, amiről most vitázunk, hogy milyen kérdést is tettünk fel mi ezelőtt körülbelül egy hónappal, ami, azt gondolom, teljesen reális, és mindenkivel, aki az egészségügyben dolgozik, vagy azt majd valamikor igénybe fogja venni vagy napjainkban veszi igénybe, azaz a betegekkel kapcsolatban tettünk fel, hogy a profitot vagy a betegek érdekét szolgálja-e ez a törvénytervezet, mert egy biztos: deklarálták, hogy a dolgozókét azt nem. Mi garanciákat kértünk, semmi mást nem tettünk, csak ha már nem vonja vissza a kormány ezt a mindenki által elvetni való törvénytervezetet, akkor legalább garanciális elemeket építsünk be a törvénybe.

Mik is voltak ezek? Mit kértünk? Elsősorban azt, hogy az egészségügyi ellátás színvonala legalább megmaradjon, ne csökkenjen a törvény bevezetésével kapcsolatban.

 

 

(16.30)

 

A második, amit nagyon fontosnak éreztünk: a dolgozók egzisztenciájának a védelmét szolgáló garanciális elemek bevetése. Harmadikként, azt gondolom, szintén nagyon fontos dolog, az egyetlen, még megmaradt vagyoni elem, ami még mindig állami, önkormányzati tulajdonban lévő nemzeti vagyon: az egészségügyi vagyon védelme. Azt már csak mellékes dologként tettük hozzá a törvénytervezethez, hogy ha egyébként ilyen mértékben át szeretnénk, át kívánjuk alakítani a magyar egészségügyet, mint ahogy a törvény ezt tervezi, akkor nem ártana hozzá finanszírozást is adni – sajnos, erre sem látunk semmiféle garanciális elemet a tervezetben.

Egy hónap eltelt. Mi történt egy hónap alatt? Azt gondoltuk, hogy sok mindent el lehet egyébként érni; nagyon sokat nem tudtunk, amit sajnálunk, és részben arra kérnénk a kormánypárti képviselőket, hogy a következő hetekben talán legyenek fogadókészebbek a kezdeményezéseinkre.

Kezdeményeztünk egy négypárti egyeztetést, amelyre az első reakció az öröm volt, majd két nap múlva jött a hivatalos levél, hogy mégsem - ez a Szocialista Párt képviselőinek a padsoraiból érkezett; illetve sajnos még csak válaszra sem méltattak bennünket a Szabad Demokraták Szövetségének a képviselői.

Ha már négypárti egyeztetést nem tudtunk megvalósítani, úgy gondoltuk, elvégezzük azt a munkát, amit egyébként a kormánynak kellett volna elvégeznie, azaz különböző egyeztetéseket kezdeményeztünk olyan szervezetekkel, olyan, egyértelműen az egészségügy oldalán álló szervezetekkel, amelyekkel ezt egyébként a kormányoldalnak kellett volna megtennie, és azt az ígéretet tettük a számukra, hogy mindent el fogunk követni annak érdekében, hogy az általuk felvetett igények, jogos gondolatok a törvényben valamilyen formában megjelenjenek. Ezért készítettük el a módosító indítványainkat, mert úgy gondoltuk, hogy az egészségüggyel foglalkozó felelős politikusok nem tehetik meg azt, mint amit másfél évvel ezelőtt megtettek az akkor ellenzékben lévő politikusok, hogy nem foglalkoznak egy, az egész ágazat jövőjét befolyásoló törvénnyel, és még módosításokat sem nyújtanak be hozzá.

Mi úgy gondoltuk, hogy bár még mindig azt mondjuk, hogy jobb lenne, ha visszavonnák ezt a törvényt, de erre sajnos nem látunk sok esélyt, ezért megpróbáljuk módosításokkal elfogadhatóvá tenni - ha nem is jóvá, mert azzá sajnos már nem lehet - a betegek és az egészségügyi dolgozók számára, nem a magunk számára, az ő számukra ezt a törvényt.

Ezért a módosítási csomagunkat, amit benyújtottunk, alapvetően négy alapelvnek megfelelően alakítottuk ki. Elsősorban minden eszközt megragadunk azért, hogy védjük az egészségügyi ellátás színvonalát; garanciális elemeket kívánunk a törvénybe e cél elérése érdekében beépíteni - ezek nem sorrendiségek, csak egymás mellett szereplő fontossági tényezők. A másik, hogy garanciát kívánunk beépíteni az egészségügyi dolgozók védelme érdekében, hogy egyébként ne lehessen őket bármilyen indokkal utcára tenni, és hogy az egészségügyi dolgozók, akiknek egyébként a béréből lett megtakarítva eddig az egészségügyi rendszerek fenntartása, a részesei lehessenek, bele tudjanak szólni abba a folyamatba, ami most történik, és ne a fejük felett folyjanak ezek a folyamatok.

Harmadik elemként: védeni szeretnénk az egészségügyi vagyont, azt a vagyont, amiről már szóltam, azt a vagyont, ami jelen pillanatban egyedüliként maradt meg magyar nemzeti vagyonnak. Megpróbálunk a törvényben olyan módosításokat elhelyezni, amelyek megítélésünk szerint egy valós, külső forrásbevonást eredményezhetnek majd az egészségügyben, nem pedig 3 millió forintért, kft.-k vásárlásával, gyakorlatilag vagyonelemekhez jutni. (Derültség az MSZP padsoraiból.)

Összességében azonban most is azt kérjük a kormánytól, hogy ha valóban az egészségügyi dolgozók érdekét, valóban a betegek érdekét akarja védeni, és azt szeretné elérni, hogy a betegellátás színvonala javuljon, akkor vonja vissza ezt a törvénytervezetet; vonja vissza az egyébként napirenden még nem lévő, az egészségügyi dolgozók jogállásáról szóló törvénytervezetet; üljön le végre egyeztetni azokkal a felekkel, akiket az egyeztetés joga megillet, és egy teljesen átdolgozott törvényjavaslat-csomagot nyújtson be ismételten.

Mi ebben partnerek vagyunk, mi ebben a segítő szándékunkat szeretnénk kifejezni, és azt reméljük, hogy közösen tudjuk védeni a magyar betegek, a magyar orvosok és a magyar egészségügyi vagyon jogos érdekeit. Tehát még egyszer: csak kérni tudunk, bár látva a szavazógépszerűen működő kormánypárti padsorokban ülő képviselőket, a reményünk erre csekély, de hátha van még szakmapolitika, és egyébként nem csak a pártpolitika létezik az önök számára.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
68 91 2003.04.29. 2:14  86-116

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Csak a négypárti egyeztetésre, illetve az egészségügy fontosságára szeretnék reagálni.

Nekem meggyőződésem, és nemcsak nekem, hanem sokunknak az a meggyőződése, az még csak mellékes tényező, hogy itt, a parlament padsoraiban az álláspontunk az, hogy e törvények benyújtása igenis figyelemelterelő hadművelet, de ez a véleménye az Orvosi Kamarának, és ez a véleménye egyébként a szakdolgozóknak, és maguknak a betegeknek is.

Az elmúlt időszakban sok ilyen műsor volt, éppen Vojnik képviselő asszony szerepelt az egyikben, nagy vigadalommal néztem ezt a műsort, amikor vitatkozott az EDDSZ elnök asszonyával, az összes többi szereplő csendes asszisztálása mellett. Ott elég egyértelmű választ kaptak az emberektől, az ott ülő hallgatóságtól, és a különböző, sms-en, illetve telefonon véleményt nyilvánító emberektől, akik 90 százalékban elutasították az önök törvénytervezetét abban a médiában, amit a Magyar Televízióban nem éppen az ellenzékhez közeli emberek vezetnek. Tehát azt gondolom, ez mindenféleképpen egy válasz.

Tehát azért, mert úgy gondoljuk, hogy tényleg nagyon fontos, és nemcsak a verbalitás szintjén fontos számunkra az egészségügy, ezért egy vitanapot kezdeményeztünk az egészségüggyel kapcsolatban, egyáltalán az egészségügy helyzetével kapcsolatban. Azt gondoljuk, hogy azok a feszültségek, azok a problémák, amelyek kialakultak az elmúlt időszakban, mindenféleképpen indokolják ezt a vitanapot. Reményeink szerint egyébként erre a vitanapra hamarosan sor is kerül a tisztelt Ház falai között, és akkor még részletesebben el fogjuk tudni önöknek mondani nemcsak e törvénnyel, hanem általában az egészségügy helyzetével kapcsolatos véleményünket, és az önök számára itt is lehetőség nyílik arra, hogy elmondják, és egyeztessék velünk a véleményüket.

 

(16.40)

 

De egyébként a négypárti meghívást ezen túl is mi kezdeményezzük (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), és reméljük, hogy el fogják fogadni most kivételesen ezt a meghívást.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
68 95 2003.04.29. 2:03  86-116

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Nem gondolom, hogy erről kellene folyni ennek a vitának, de szívesen válaszolok. Nem kellett volna egy évre visszamennie, ha az egy hónappal ezelőtti felszólalást előveszi a tisztelt képviselő úr, ugyanezeket a mondatokat ott is megtalálja. Akkor sem vitattam, akkor sem vitatta a Fidesz-frakció a tőkebevonás szükségességét a magyar egészségügybe, akkor sem vitattuk a szerkezetátalakítás szükségességét az egészségügyben, csak ennek a módját, ahogy ez a törvénytervezet egyébként ezt rendezi, azt vitattuk, és vitatom most is.

Egyébként, ha azt a körülbelül másfél évvel ezelőtti felszólalást továbbolvasta volna a képviselő úr, akkor egészen más típusú mondatokat is talált volna benne, amelyek egyébként pontosan összevágnak a mostani felszólalásainkkal, nemcsak az én felszólalásommal, hanem a Fidesz-frakció és az ellenzék képviselőinek felszólalásával. Tehát én bátran javasolom önnek, hogy olvasgassa, hátha talál még benne egyébként ilyen típusú mondatokat, és igaza van, kell, szükséges a magyar egészségügynek a fejlesztés, kell a szerkezetátalakítás, csak ez a törvény, amit önök benyújtottak, ezekre a kérdésekre semmilyen módon nem ad választ. Ez egy privatizációs vakvezető; aki még esetleg nem tudná a szocialista tábor háta mögött, hogy hogyan kell privatizálni olcsó pénzért valamit, akkor az most megtudhatja, és egyébként ezen a vakvezetőn, ezen a zsinórmértéken végig tud haladni. Mi ezt sérelmezzük ebben a törvénytervezetben.

De nem rendezi az egészségügyi dolgozók kérdését, nem rendezi egyébként az önkormányzatok és az egészségügyi intézmények viszonyát, nem rendezi a finanszírozást, semmit nem rendez, csak lehetetlen helyzetbe hozza az önkormányzatot, ezen keresztül az egészségügyi intézményt, azaz áron alul lehet privatizálni. Ez a törvénytervezet csak ezt mondja, sajnos.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
68 107 2003.04.29. 1:58  86-116

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Megint egyet kell értsek, mert tényleg süketek párbeszédét folytatjuk, képviselő asszony. Azt gondolom, hogy ha valaki egy ideje már az egészségügy-politikában dolgozik, akkor az tudja, hogy a magyar egészségügyi rendszer nagy többsége az önkormányzatok kezelésében van. Azt is tudja, hogy az önkormányzatok szerződéses jogviszonyban vannak a pénztárral, hiszen a területi ellátási kötelezettség az önkormányzatoknál van, amit egyébként a kórházaknak utalnak át, és ezen a csatornán keresztül jön a forrás. Csak miután az önkormányzatok nem tudják, illetve az OEP nem adja oda azt a megfelelő mennyiségű bért, ami egyébként az ígéretekben volt, az önkormányzatnak azt ki kell egészítenie. Nem tudja fenntartani az intézményét, azért sem, mert többek között ki kell hogy egészítse a bért - ez tény, ezt cáfolni nem lehet.

De azt gondolom, hogy tényleg fölösleges erről beszélni, mert a képviselő asszony azt mondta, hogy olvassuk el a törvénytervezetet, milyen jó lenne, ha kivetítenénk. Valóban, én is azt mondom egyébként, hogy jó lenne, ha kivetíthetnénk, hiszen, megbocsásson, nem bántani akarom önöket, hiszen azt gondolom, hogy a parlament padsorai nem alkalmasak erre, de azoktól a képviselőktől sokat nem várhatunk el, akik egyébként a módosítást most írják alá, akik egyébként most kapák meg a tárcától azokat a pontokat, amelyeket nekik alá kell írniuk, és most köröztetik ezeket a papírokat. (Derültség az MSZP soraiban.) Akkor kérdezem én, hogy mi az a törvénytervezet, tudják-e önök, képviselő asszony, hogy milyen törvénytervezetről vitatkozunk most, ha még a módosítást is most kell hogy aláírják.

Köszönöm szépen. Így valóban nincs értelme a vitának, sokkal fontosabb az egészségügy kérdése, mint hogy egyébként egy perc alatt aláírásokkal ezt önök el tudják intézni. (Taps a Fidesz soraiban. - Dr. Vojnik Mária: Szégyelld magad, Bartha Laci!)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
72 120 2003.05.13. 1:30  17-127

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Asszony! Tisztelt Ház! Azt gondolom, hogy a Fidesz részéről nyugodtan mondhatjuk, hogy ha az egészségügy jobbító szándékú átalakításáról van szó, mi nem fogunk azon vitatkozni, hogy mely padsorokból származik, örömmel fogjuk támogatni, de csak akkor, ha erről van szó.

A forrásbevonásról még egyszer tisztán, hiszen miniszter asszony a bevezetőjében engem is megemlített, ami nagyon nagy boldogsággal tölt el, hogy abban az illusztris környezetben szerepelhettem én is, amikor is arról volt szó, hogy nem vitattuk a forrásbevonás szükségességét a magyar egészségügybe. Azt gondolom, most sem vitatta senki a Fidesz és a jobboldal padsoraiból, a mikéntjét vitatjuk. Azt vitatjuk, hogy nem az a megoldás, hogy először tönkretenni egy egészségügyi ellátórendszert, aztán ezt valamilyen módon privatizálni, aztán végül forrást rendelni hozzá. Ez is egy módja, megtanultuk a ’80-as évek végén és a ’94-98-as időszakban, hogy ez is egyfajta privatizációs átalakítási mód.

Azt szeretnénk önöktől kérni, hogy még egyszer - talán van még idő - fontolják meg azt a javaslatunkat, hogy vonják vissza az egészségügyre nagy hatással lévő törvényeket, kezdjük el a Gógl miniszter úr által mondott kabát újragombolását, hátha tudunk még közös erővel segíteni a magyar egészségügynek.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és az MDF soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
72 203 2003.05.13. 2:04  200-296

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Szépen sorba mennék majd a módosító javaslatokkal, nyilván nem mindegyikre kitérve, hiszen a bizottsági ülésen, azt gondolom, elég részletesen kitárgyaltuk ezeket a pontokat, hat órát vett igénybe. Azonban mindenféleképpen vannak olyan módosítási javaslataink, amelyek itt, a tisztelt Ház falain belül is érdemesek arra, hogy megpróbáljuk őket elmondani, és arra bírni kormánypárti képviselőtársainkat, hogy bár még a bizottság ülésén nem támogatták, de hátha azóta meggondolták magukat, hiszen tegnap a frakcióülésükön is elég súlyos viták kereszttüzében volt a törvény információink szerint.

Az első, ami mindenféleképpen fontos dolog lenne, az ajánlás 5. sorszámát viselő módosítás, amely a közhasznú társaságokkal kapcsolatban merült fel. Ugyanis szeretnénk azt elérni, többször elmondott indokok alapján, hogy a törvény hatálya, amikor gazdasági társaságokká kívánja szervezni a jelenlegi intézményeket, akkor a közhasznú társaság legyen az a kizárólagos forma, a meglévőkön túl természetesen, amelyek már ma is működnek, és hosszú évek óta működnek, amelyek lehetőséget kapnak a következő időszakban - itt többször elmondtuk az érveket.

Csak annyit szeretnék ezzel kapcsolatban elmondani, hogy egy átalakulásnál, ha már lépésről lépésre szeretnénk haladni és megadni a lehetőséget az egészségügyben dolgozóknak, hogy szokják egyáltalán a gazdasági élet lehetőségeit, akkor a közhasznú társasági forma lehetne az, amely egyfajta biztosítékot adna számukra ebben a lépésről lépésre történő haladásban, illetve a közismert mondat, hogy az a haszon, ami megtermelődik, mindenféleképpen a rendszeren belül maradna. Köszönöm szépen.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
72 223 2003.05.13. 1:56  200-296

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Szintén ehhez a ponthoz szeretnék én is hozzászólni, mivel az egyeztetésnek a szükségességét és végül annak az eredménynek az elfogadását azért mégiscsak közgyűlési döntésekhez kötné.

A 2001-ben felfüggesztett, illetve megszüntetett törvény - ágylábtörvénynek hívtuk az elmúlt időszakban - alapvetően nem ezt a célt szolgálta, azt gondolom, ezt mindenki tudja a parlament padsoraiban, aki az egészségüggyel foglalkozott, hanem a felelősségnek egy alsó szintre való - hogy mondjam - deklarálását; veszekedjenek ott, és onnantól kezdve mindig eldönthette az aktuális tárca, illetve a kormány azt, hogy egyébként ebből mit fogad be és mit nem fogad be. De magának a csatának a megvívását próbálták megspórolni hajdanában.

 

(17.20)

 

Nem igazán az egyeztetés volt itt a lényeg, hanem a helyi szinten történő birkózásokat segítette elő, ezért nem váltotta be igazából a hozzá fűzött reményeket, mert az egyeztetések általában elég furcsa módon következtek be.

Amit mi kezdeményeztünk, az nem erről szól, hanem arról szól, hogy vannak hosszú távú szakmai programok, amikor egy megyén belül több olyan intézmény van, amely hasonló profillal kíván fejleszteni egy megyén belül, egy régión belül a későbbiekben, hiszen a kormány terveiben a regionális egészségügyi szemlélet szerepel. Egy régión belül is lehetnek hasonló típusú fejlesztések, amelyek nem biztos, hogy költséghatékonyak, illetve nem biztos, hogy vannak olyan önkormányzatok, amelyek képesek ezeket a fejlesztéseket ellátni. Azt gondoljuk, hogy ilyen szempontból az egyeztetés kell, szükségszerű, és igenis az az önkormányzat fogadja el ezeket a módosításokat, ezeket a terveket, amelynek az alkotmány, illetve az önkormányzati törvény a felelősségébe adja az egészségügyi ellátások szervezését.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
72 233 2003.05.13. 5:04  200-296

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Csak egy mondattal utalnék még vissza, utána más módosításokra térnék át. Az általunk benyújtott módosító javaslatban az szerepel, hogy “az érintett önkormányzat szakmai programjátö. Tehát, ha mondjuk Hajdú-Bihar megyében Debrecennek és a megyének két különböző programja van, egyeztetnek, nem bírnak megegyezni egymással, akkor a debreceni önkormányzat vagy módosítás nélkül mégiscsak azt szeretné elfogadni, amit ő egyszer már elfogadott, vagy ha módosítások során kerültek olyan pontok a rendszerbe, amelyek elfogadhatók mindkét testület, a megyei és a megyei jogú város testülete számára is, akkor persze a saját területükön lévő pontokat tudják módosítani.

 

(17.30)

 

Azt gondolom, hogy ez az alapvető joga és kötelezettsége - egyébként törvényi erőből fakadóan - egy önkormányzatnak.

De áttérve más pontokra, az általános vitában többször hangsúlyoztuk, hogy mik azok az alapvető problémáink a törvényjavaslattal, amit megpróbálunk módosító javaslatokkal valahogy alakítani, ha már a kormány nem fogadja meg azt a kérésünket, hogy vonják vissza ezt a három, pontosabban ezt a két törvényjavaslatot, amelyet benyújtottak; akkor megpróbáljuk valamilyen módon, felelős politikusként módosítani ezeket a javaslatokat.

Említettük a betegek védelmét, illetve azt a feltételezést, hogy az egészségügyi ellátórendszer színvonala nem fog csökkenni a törvény hatására, illetve megpróbáltuk mindenféleképp az egészségügyi rendszerben dolgozók érdekeit valamilyen módon képviselni. A 33., 34. és 38. ajánlási pontok gyakorlatilag ezeknek a kezdeményezéseinknek egy-egy része. A későbbiekben még majd utalunk azokra a pontokra, amelyek szintén ezeket az elveket támogatják.

A 33. pontban, amikor egészségügyi ellátási szerződést köt az önkormányzat a szolgáltatóval, különböző pontokat sorol fel a törvénytervezet, hogy miket kell hogy tartalmazzon ez a szerződéstervezet, és mi itt a d) pontban a munkavállalók foglalkoztatásával, továbbfoglalkoztatásával kapcsolatos kérdések helyett a garanciális elemeket javasoljuk beemelésre, amit az egészségügyi bizottságban támogattunk, de más bizottságok, illetve maga a kormány sem támogatta. Azt gondoljuk, hogy a garanciális elemekre ez lényegesen erősebb megfogalmazás, lényegesen nagyobb biztonsági elem a dolgozók érdekeinek védelmében. Példákat lehetne sorolni, hogy miket tartalmazhat egy ilyen típusú szerződés akkor, amikor egy átalakulás megy végbe egy intézményben, intézmény helyett gazdasági társaságban, közhasznú társaságban, alapítványi formában történik a továbbiakban az ellátás, a jogviszonyok változnak meg, amellyel alkalmat ad minden önkormányzat a szolgáltatóknak arra, hogy csorbítsák a dolgozók addigi jogait, csökkentsék ezeket a jogosítványokat, míg a garanciális elemek ezeknek a mozgásterét, a lehetőségét nagymértékben csökkentik.

A másik a 34. pont, amelyben gyakorlatilag azt szeretnénk elérni - ez a kormányprogrammal is összhangban van, mint a délelőtti vitában ezt hallhattuk -, hogy ne csak egységesen lehessen szerződéseket kötni egyébként az egészségügyi szolgáltató és az OEP között, hanem a szakterületeknek megfelelően maguk a szakorvosok is köthessenek ilyen típusú szerződéseket, azaz legyen meg egy közvetlen kapcsolat orvos és finanszírozó között. Azt hallottuk önöktől a vitában a délelőtt folyamán, hogy mindenféleképpen támogatni kell a szakorvosok ilyen típusú törekvéseit. Az egyik ilyen pont - a vita következő szakaszában lesz még más pont, amelyik erre utal - mindenféleképpen ezt a lehetőséget adja meg, mert ha nem tud önállóan finanszírozási szerződést kötni, akkor erre kevesebb módja van.

A 38. pontot már Gógl miniszter úr említette, illetve érintette. Ez valóban így van, azzal, hogy a „ ki kell kérni a véleménytö megfogalmazás helyett a „ meg kell szerezni a jóváhagyástö megfogalmazással valóban szigorító feltételeket szabtunk meg.

Azt gondoljuk, hogy egy ilyen mértékű átalakításnál, mint amit a kormány tervez, ezek a garanciális elemek mindenféleképp fontosak lehetnek, és ez egyértelműen a betegellátás színvonalának megtartását, illetve a dolgozók érdekeit is szolgálja.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
72 265 2003.05.13. 2:08  200-296

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Az 57. ponttal kapcsolatban felmerült dilemmára szeretnék, ugyanúgy, mint ahogy a bizottsági ülésen megtettem, válaszolni.

Itt egy filozófiai különbség van, azt gondolom, közöttünk. Abban a tekintetben egyébként az alvállalkozói szerződés és az önök által közreműködői szerződésnek minősített iromány között nincs semmi különbség, hogy mindkettő magánszerződés lesz egy intézmény és egy szakorvos között - e tekintetben semmi különbség nincs. (Dr. Vojnik Mária: Így van.) A tekintetben azért óriási különbség van, hogy a CVII., felfüggesztett törvény a közhasznúságot állította mint egyébként követendő utat, lehetőséget a törvényben az egészségügyi átalakítások elé. A közhasznú szerződések pedig mindenki által ismerten szabályozzák a profitnyerés lehetőségét, azt nem tiltják, csak úgy használják, hogy vissza kell fordítani a rendszerbe.

Vojnik képviselő asszony említette, hogy az üvegzsebtörvény a magánszerződésekig követi egyébként a közfinanszírozás lehetőségét, magyarul, az első pontig követi az önök tervezetében, azaz ha létrejön egy gazdasági társaság, amely szerződése már magánjogi szerződésnek minősül, még ha az OEP-pel is kötötte ezt a gazdasági társaság, attól lejjebb egyébként már az elosztását (Dr. Vojnik Mária: Nem.) - én csak önt idézem - nem követi; addig követi, onnantól már ezt nem követi, tehát ilyen szempontból a bújtatás lehetősége lényegesen nagyobb.

Egy másik, apró momentum, hogy a közreműködői szerződés fogalmába beletartozik - elnézést, nem tudok rá jobb kifejezést találni - a stróman alkalmazásának a lehetősége, azaz míg egyik alkalommal az alvállalkozói szerződésben nyílt viszonyok alakulnak ki a szerződő felek között, a közreműködői szerződésben nehezen követhető az, hogy a közreműködők mögött kiket találhatunk meg.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
72 289 2003.05.13. 5:05  200-296

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök asszony, a szót. Tisztelt Parlament! A vita előző szakaszában jeleztem, hogy vannak olyan módosító indítványaink, amelyek arra a négy aggályra próbálnak meg választ adni, amit már az általános vita időszakában is többször felvetettünk, így a dolgozók helyzetének rendezésére, az egészségügyi ellátás színvonalának megtartására teszünk próbálkozásokat, próbáljuk védeni az önkormányzati vagyonelemeket, és a dolgozókat próbáljuk olyan helyzetbe juttatni, hogy tevékeny részesei lehessenek és - ne adj’ isten! - még haszonélvezői is egy ilyen típusú átalakulásnak. Ezért az 51., az 54., a 60. és a 74. ajánlási pontokat szeretném a figyelmükbe ajánlani.

Az 51. pontban egy új pontot kívánunk a törvény szövegébe beiktatni, és e pont gyakorlatilag azt tartalmazza - amennyiben erre mód és lehetőség nyílik -, hogy ha az egészségügyi ellátást már száz százalékban magánbefektető vagy nem az önkormányzat végzi, akkor is lehessen - és ez bizonyos szempontból ellentétes a gazdasági törvényekkel, de azt gondolom, hogy át bírjuk írni itt e pontban a törvényeket -, akkor is legyen joga egy személyt delegálni e gazdasági társaság felügyelőbizottságába, igazgatótanácsába, felügyeleti szervébe az ellátási kötelezettséggel rendelkező önkormányzatnak. Mert bár a válasz a bizottsági vitában, amikor a kormány nem támogatta az indítványt, az volt, hogy így is megvan az ellenőrzési jogosítvány, azt azért mindannyian tudjuk, hogy nagyon sok kérdés a napi élet szintjén dől el, it- és fb-ülések alkalmával sokkal nagyobb rálátása van egyébként mindenkinek, személyeknek bizonyos döntésekre, mint évente-kétévente összefoglaló jelentések áttekintése folyamán.

Az 54. pontban azt szeretnénk elérni - és ez nagyon fontos módosítás -, amikor is a különböző, a működést ellenőrző indítványokról van szó, hogy mikor kell ellenőrizni a szolgáltatást végzőt. Itt a normaszövegben, amit a kormány elénk terjesztett, szerepel az a szó, hogy akkor kell ezt a vizsgálatot lefolytatni, ha a szakmai színvonal jelentősen csökkent, és még akkor is csak külön felkérésre, a közszolgáltatásért felelős szerv külön kérésére kell elvégezni az egészségügyi hatóságnak ezt a vizsgálatot. Ha elhisszük, feltételezzük azt, hogy jogos a kormánynak az az igénye, hogy az ellátási színvonalat emelni kívánja, és mindenféleképpen legalább a mai szinten megőrizni, akkor a “jelentősen csökkentö kifejezés valamilyen módon ellentmondást feltételez. Az pedig, hogy mi azt mondjuk, hogy már a legkisebb csökkenésnél is kötelezően fel kell kérni az egészségügyi hatóságot a célellenőrzés lebonyolítására, kifejezetten az ellenőrzést, a közszolgáltatások szintjének megőrzését szorgalmazza.

A 60. §-ban egy olyan módosítást teszünk, amire már az előbb is utaltunk, hogy a szakorvosok az ő szintjükön - alvállalkozói vagy közreműködői szinten az önök megfogalmazásában - köthessenek finanszírozási szerződést az országos egészségügyi pénztárral, a megyei pénztárakkal. Itt szintén utalnék a délelőtt említett kormányprogramra, amiben is önök azt ígérték a választóknak, így az egészségügyben dolgozóknak, hogy módjuk és lehetőségük lesz részt venni az átalakulási folyamatban, és privilegizált helyen fognak majd szerepelni.

Végül, de nem utolsósorban az utolsó megmaradt állami, nemzeti vagyon védelmét szorgalmazzuk a 31. § teljes eltörlésével, ami a vagyonértékesítésről szól. Úgy gondoljuk, hogy a törvény szellemével, illetve a kommunikációval, annak szellemével teljesen ellentétes a 31. §, amely külön fejezetet szentel egyébként a vagyonértékesítésnek, és az ott megfogalmazott pontok pedig mindenféleképp ellentétesek, azt gondolom, a magyar nemzeti érdekekkel; az egészségügyi vagyon elherdálását pedig tökéletesen szolgálnák, hogyha így, ebben a formában megvalósulnának, illetve így, ebben a formában kerülnének a törvény szövegébe.

Köszönöm szépen.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
72 295 2003.05.13. 5:16  200-296

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök asszony. Elnézést, hogy kicsit tétováztam, azt gondoltam, hogy nagyobb vitát fog kiváltani ez a javaslat, amely a 31. § elmaradását szorgalmazza, hiszen az egyik kardinális eleme a benyújtott törvénytervezetnek. Itt a vagyonértékesítésről van szó, és ezen belül jó néhány pont azt taglalja - kvázi zsinórmértéket ad a befektetőknek -, hogy is kell csinálni azt, hogy az egészségügyi vagyonhoz hozzájuthassanak.

Itt jó néhány módosító javaslatot nyújtottunk be, a 62., 63., 69., 73., 75., 78. számot viselő módosításokról szeretnék néhány szót szólni.

A 63. módosítási javaslatnál, azon túl, hogy ismételten ragaszkodnánk a közhasznú társaság fogalmához, arra is utalunk, azt szeretnénk, hogy például a törvényjavaslatban - a tervezetben azt olvashatjuk, hogy 50 százalékig csak tőkeemeléssel lehetne hozzájutni tulajdonrészekhez - abban az esetben, ha valaki ezt a jogot megszüntetné, azaz úgy gondolja, hogy eladja a társaságban lévő részét, kötelező értékűen fel kellene ajánlania a területi ellátásért felelős szervnek, azaz az önkormányzatnak. A vitában az hangzott el a kormány részéről, hogy a gazdasági törvények egyébként is kötelezővé teszik a tulajdonostárs felé az elővásárlási jogot. Ez igaz korlátolt felelősségű társaságoknál, de részvénytársaságnál ez a fajta kötelezettség nincs, úgy gondoljuk, mindenféleképp indokolt lenne, ha megtennénk.

Más módosítási javaslat azt tartalmazza a felvetésünk szerint, hogy csak akkor lehessen tőkeemeléssel kisebbségi tulajdont szerezni egy ilyen gazdasági társaságban, ha ebben a társaságban a valós forgalmi értékkel vannak beapportálva vagyonelemek. Miért mondtuk ezt? Ha egy nagyváros egészségügyi szolgáltató rendszerében a mostani tervezet értelmében 3 millió forintos megalakuló cégként egy önkormányzat létrehoz egy gazdasági társaságot, rábízhatja ennek a vagyonnak az üzemeltetését. Azt gondolom, ezt mindenki elfogadja. Ebben a társaságban azonban a törvénytervezet szerint 3 millió 500 ezer forinttal már lehetne többségi tulajdont szerezni, mert nem kötelező az apport. Ha azt mondjuk, hogy kötelező azon az értéken, amit valóban ér ez a vagyonelem, beapportálni elemeket ebbe a társaságba, akkor ennek a társaságnak az értéke lesz ötmilliárd, hatmilliárd, akárhány milliárd forint, és ha ebben kíván valaki tulajdonrészt vásárolni - helyesen tőkeemelés formájában -, akkor valóban forrást vonnánk be az egészségügybe, hiszen ahhoz, hogy valaki ebben a társaságban 50 százalékot el tudjon érni, minimum neki is az eredetileg meglévő vagyonnal azonos nagyságrendű forrást kellene juttatni a rendszerbe. Azaz például Kecskemét városnak, ha van 6 milliárdos ilyen típusú valamilyen társasága, 6 milliárd forintot kellene kapnia, de csak akkor, ha apportként bent vannak ezek az elemek. Ezt most a törvény nem tartalmazza… (Dr. Vojnik Mária: De!) - sajnos, nem tartalmazza, mert nem szabályozza ezt külön. (Dr. Vojnik Mária: De!)

Mi azt mondjuk egy másik javaslatban, hogy amennyiben az önkormányzat - élve jogosítványával - nem kíván, csak egy működtetett céget, apport nélkül létrehozni, abban ne szerezhessen többségi tulajdont semmilyen magánbefektető. Ott kisebbségben kell hogy maradjon, hogy az önkormányzatnak mindig legyen döntő befolyása a működésére, mert akkor nem valósul meg a valós tőkebevonás lehetősége.

Ugyanezeken a pontokon belül még két fontos módosítást kezdeményeztünk. Az egyik módosítás: állami feladathoz kötjük a vérellátást, a mentőszolgáltatásokat, illetve a sürgősségi és egyéb olyan szolgáltatásokat, ami - azt gondoljuk - nem lehet más, csak száz százalékban állami feladat. Ezért azt kezdeményezzük a módosításnál, hogy ezekbe az átalakuló cégekbe semmilyen módon ne lehessen külső tőkét bevonni, hanem maradjon száz százalék önkormányzati rendszer.

Végül és nem utolsósorban pedig azt szeretnénk kezdeményezni, hogy amennyiben az önkormányzat mégis úgy dönt, hogy létrehozza a gazdasági társaságot, azt értékesíteni kívánja, akkor minimum 10 százalékban be kell vonni az addig az intézményben dolgozókat, hogy ők szerezhessenek tulajdonrészt ebből a gazdasági társaságból.

Köszönöm szépen.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
79 217 2003.06.16. 3:55  214-221

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Asszony! (Dr. Csáky András átadja az aláírásokat dr. Csehák Juditnak. ‑ Taps az ellenzéki padsorokban.)

Azt gondolom, hogy ez a több mint jelképes aláírás-átadás gyakorlatilag megmutatja a törvény összes hibáját. Itt technikai jellegű módosítást említ a miniszter asszony, de mint ahogy Csáky képviselő úr is elmondta, sokkal többről van szó, mint egy egyszerű technikai módosításról. Megmutatja számunkra nemcsak itt, a parlament padsoraiban, hanem megmutatja kint, az embereknek, a betegeknek, egészségügyi dolgozóknak, hogy egy törvény ilyen gondossággal van előkészítve, hogy még ilyenkor is módosításokat kell hozzá benyújtani. (Közbeszólások a kormánypárti padsorokból: Naaa!) Megmutatja azt, hogy semmi más cél nem lebegett az előterjesztő előtt, csak egy olyan érdekérvényesítés, ami talán kimondatlan volt még az elmúlt időszakban, de talán mindenki tudja, hogy miről beszélek.

Össztársadalmi ellenkezés és tiltakozás övezi ezt a törvényt, és egy össztársadalmi elvárás fogalmazódott meg a törvénnyel kapcsolatban. Mi itt az elmúlt két és fél hónapban ellenzéki, kisebbségi képviselők többször megpróbáltuk tolmácsolni a kormány képviselőinek, a kormány tagjainak ezt az elvárást. Hiszen mit is kértek a betegek? Azt, hogy legyen biztosítva az egészségügyi ellátás színvonala. Mit kértek az egészségügyi dolgozók? Azokat a garanciákat kérték a kormányon számon, ami a megélhetésükhöz kell. És mit kértek az önkormányzatok, azok az önkormányzatok, amelyeket olyan lehetetlen helyzetbe hozott a Medgyessy-kormány? Azt, hogy utolsó vagyonukat ne kelljen áron alul elherdálniuk, ne kelljen privatizálni áron alul ezeket az ingatlanokat. És negyedik sorban mit kért mindenki, aki érintett az egészségügyben? Azt a forrást, amit megígért a Medgyessy-kormány még a kampány időszaka alatt, azt a forrást, ami kellene egy ilyen átalakításhoz.

Mi nem tettünk mást, csak ezt a társadalmi igényt próbáltuk meg módosításokkal egyébként az önök javára benyújtani, de sajnos leszavazták ezeket a módosításokat. Nem az ellenzéket szavazták le, hanem a társadalmat, a betegeket, az egészségügyi dolgozókat szavazták le.

Végezetül a technikai jellegű módosításokhoz visszatérve: időpont-változtatás. Mi indokolhatta azt a hirtelen időpont-változtatást, amely az eredetileg kiadott javaslathoz képest a mai napon első helyre tette ennek a törvénynek, ennek a módosításnak a szavazását, illetve a zárószavazás megejtését? Tudja mindenki, hogy a hét végén a Magyar Orvosi Kamara végre egy testületi határozatot hozott, amelyben kérte a kormányt arra, hogy vonja vissza ezt a törvényjavaslatot. Nemcsak a kamara elnökének a véleményét tolmácsolták, hanem egy határozatot hoztak, testületi határozatot. Azt vélelmezhetjük, hogy talán a kormánypárti padsorokban is vannak, voltak és remélem, még mindig vannak olyan képviselők, akiket a lelkiismeretük arra szólít, hogy most kivételesen ne a frakciófegyelmet vegyék figyelembe, hanem azt az elvárást, azt a társadalmi igényt, amelyet egyébként megfogalmaztak önöknek. Én csak arra szeretném őket kérni, hogy hallgassanak a lelkiismeretükre, és ne szavazzák meg ezt a törvényt. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
101 174-178 2003.10.29. 4:36  1-277

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Ha Kuncze Gábor vette a bátorságot, és Szabó képviselő asszony felszólalását a kommunizmushoz hasonlította, akkor azt gondolom, hogy a valóságot abszolút nem lépjük túl, ha azt mondjuk, hogy a 2004. évre beterjesztett költségvetés maga a kaotizmus. És azt gondolom, ha itt a nagy nyilvánosság előtt ő elmondta azt, hogy várta a Fidesz módosító javaslatait, amit egyébként számtalan formában megtettünk, akkor azt is tudnia kell, hogy ennek az ideje a jövő héten, a részletes vitával fog elkezdődni, és meg is fogjuk tenni ezeket.

De a konkrét tárgyra térve: egy ellenzéki képviselőnek, aki netalán támadni vagy - hogy is mondjam - kritizálni szeretné az egészségügyre fordított költségvetésen belüli összegeket, azt gondolom, nagyon könnyű dolga lenne; sajnos, nagyon könnyű dolga lenne. Tudom, erre a kormánypárti képviselők azt mondják, legyintenek, hiszen egy ellenzéki képviselőnek ez a dolga, hogy valamilyen módon minősítse ezt a költségvetést. De mielőtt mindenféle strigaságokkal vádolnának bennünket, nézzük meg, hogy mit is ír az Állami Számvevőszék a jövő évi tervezetről, és próbáljuk meg ezeket az állításokat lefordítani, hogy mi fog történni az egészségügy területén 2004-ben.

A legfontosabb tény, hogy soha nem látott mértékű hiánnyal tervezték meg az egészségügyi ellátást. A kormánypártok szerint ennek a hiánynak a mértéke 276 milliárd forint; az egészségügyi pénztár számításai ezen is túlmennek, hiszen ők 330 milliárd forinttal számolnak a jövő évi hiány mértékét tekintve; az Állami Számvevőszék pedig gyakorlatilag a két álláspont közé helyezkedik, de ők is 300 milliárd forintot meghaladó hiánnyal számolnak.

Az összeg nagyságánál már csak az elképesztőbb, hogy a kormányzatnak semmiféle kezelési terve, javaslata nincs e hiány kezelésére, és közben egyébként az történik, hogy a 2001-ben még 100 milliárd forintos hiány két év alatt a háromszorosára nőtt, és a tervezetekben pedig azt látjuk, hogy ennek ellenére mégis megpróbálják sarcolni nemcsak a betegeket, de az egész magyar társadalmat. Ilyen volt a tervezett 1 százalékos ápolási díj bevezetésének az ötlete, csak mivel a törvények szerint, ha valamit megcímkézünk, és ápolási díjra szeretnénk egyébként ezt a forrást fordítani, akkor tényleg legalább a szándékot meg kellett volna mutatni, hogy ápolási feladatokra kívánta volna ezt a kormány fordítani. Mivel nyilvánvalóan nem ez volt a szándék, hanem csak a bevételek valamilyen típusú növelése, a betegek sarcolása, ezért el is álltak ettől a tervüktől, ehelyett az egészségbiztosítási járulék mértékét növelték meg 3-ról 4 százalékra.

A gyógyszerkassza - és ez egy másik hiánymérték -: bár minden szakértői vélemény azt állítja, hogy lényegesen meg fogja haladni a tervezett 241 milliárd forintos idei összeget is egyébként a gyógyszerkasszának a valós számadata, önök ennek ellenére mindösszesen 239 milliárd forintot terveztek be a költségvetésbe, és azt állítják - farizeus módon azt állítják -, hogy ebben az összegben egyébként már az áfaemelést és az inflációs kiadásokat is megadták. Ez azt jelenti a betegek nyelvére fordítva - az Állami Számvevőszék és az OEP egybehangzó véleményét mondom ismételten -, hogy jövőre a betegeknek minimum 20-30 százalékkal kell többet fizetni a gyógyszerekért.

ELNÖK: Letelt az idő, sajnos, képviselő úr.

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Sajnálom, pedig még van mondanivalóm, hátha tudom folytatni később.

ELNÖK: Egy mondatban foglalja össze!

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Itt néhány Medgyessy Péter-idézet áll, de ma már többször hallhattuk ezeket.

Összegezve: az egészségügy területén ugyanolyan leépítési költségvetést látunk, a leépítés évét fogjuk átélni, és egyértelműen látszik, a költségvetés hű képet ad azokról, akik tervezték: egy bankárköltségvetést kapott Magyarország 2004-re.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
106 106 2003.11.11. 2:03  19-427

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. A tisztelt kormánypárti képviselők folyamatosan azt hangsúlyozzák, hogy mi mennyivel emelkedik a költségvetésben. Ha valaki elolvassa a számokat, azt láthatja, hogy gyakorlatilag nulla az emelkedés mértéke, számszakilag is nulla, és akkor még nem beszéltünk az inflációról, nem beszéltünk az áfa egészségügybe történő bevezetéséről.

Ha önök azt állítják, hogy amit mi mondunk, az nem valós, akkor nemcsak velünk vitatkoznak, hanem az Állami Számvevőszékkel, és egyébként vitatkoznak az országos egészségügyi pénztár jelentésével, amely ez év szeptemberre leadta azokat a számokat, hogy már mennyit költött a magyar egészségügy, és ezek a számok már most meghaladják azokat az összegeket, amelyeket önök beterveznek az egészségügybe.

A gyógyszeráfára és az infláció emelésére egy fillért nem szánnak. Ez azt jelenti, hogy jövőre minimum 11-12 százalékkal lesz drágább a gyógyszer. A kórházak finanszírozására pluszban egy fillért nem szánnak, az önkormányzatoknak, a kórházak fenntartóinak szintúgy egy fillért nem szánnak pluszban. Ez azt jelenti, hogy a gázárakkal, a villanyárakkal, az inflációval, az áfaterhekkel körülbelül 15 százalékkal, de lehet, hogy 20 százalékkal lesznek szegényebbek az egészségügyi intézmények.

Hogyan lehet ezt egyébként kompenzálni? Vagy munkaerőt fognak elbocsátani, vagy béreket fognak csökkenteni, vagy - és ezt fogják tenni - értéken alul eladják a kórházakat, a rendelőintézeteket.

Mi ezekre próbáltunk megoldásokat benyújtani, módosító javaslatokat tenni a költségvetés tervezetéhez. Semmi mást nem akartunk elérni, csak azt, hogy legalább olyan szinten tudjon működni a magyar egészségügy, mint ahogyan 2003-ban egyébként működött. Öt év óta először sikerült önöknek azt elérni, hogy a 2004. évi költségvetésben az egészségügyre fordított összegek ismételten elkezdenek csökkenni, úgy, mint a Bokros-csomag idején.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
107 88 2003.11.17. 2:19  87-96

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Asszony! Az Állami Számvevőszék súlyos kritikát fogalmazott meg a 2004. évi költségvetési tervezet egészségügyi részeit érintő fejezetekkel kapcsolatban is. Az egészségügyi pénztárral közösen aggasztónak ítélik meg az egészségügy jövő évi helyzetét.

Mi, a Fidesz képviselői az elmúlt időben többször adtunk hangot hasonló véleményünknek, és kértük Medgyessy Pétert ígéretének megtartására. Nemhogy több pénzt nem kap az egészségügy, hanem még a meglévő forrásokat is elvonják jövőre. Nincs béremelés, nincs pénz sem az épületek javítására, sem az elromlott, öreg eszközök pótlására, nemhogy fejlesztésekre. Nincs dolgozói hűségjutalom, nincs népegészségügyi program, nincs pénz sem kórháznak, sem rendelőnek, sem háziorvosnak, sem fogorvosnak.

Lesz azonban keresetcsökkenés az egészségügyi dolgozók körében; lesz egyre több csődbe kerülő kórház és rendelő; lesznek orvos és gyógyszerész nélkül maradt települések; lesz mindezek mellé egy 20-30 százalékos gyógyszerár-emelkedés; lesz megemelt egészségügyi adó, és megnyirbálják a táppénzt is.

Önök még arra sem méltatták az aggódókat, hogy korrektül válaszoljanak a feltett problémákra, bár belátom, elég nehéz lehet beismerni azt, hogy becsaptak mindenkit. Ehelyett a kormányzati propaganda hivatalos frázisait puffogtatják: a hivatalos verzió valamilyen ködös, meg nem határozható irányt említ. Ezzel szemben az emberek azt látják, hogy már az idén is többször emelkedtek a gyógyszerárak, romlik az egészségügyi intézmények és az egészségügyi dolgozók helyzete, romlik a gyógyulás esélye, romlik a méltó időskor esélye.

A Bokros-csomag óta a Medgyessy-csomag sarcolja meg ismételten az egészségügyet, tehát jogos a kérdés: meddig lehet valótlanságokra építeni egy kormányprogramot, azaz kinek higgyenek az emberek (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) jobban: a saját szemüknek vagy a hivatalos verziónak?

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
107 94 2003.11.17. 1:07  87-96

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Egy kicsit cinikusnak tudom minősíteni ezt a választ, és egy mese jut eszembe az államtitkár asszony válaszáról. Mégpedig az, hogy amikor Micimackó keresi elveszett gazdáját, akkor azt mondják neki, azzal hitegetik, hogy egy hegy mögött megtalálhatja őt. Elindulnak egy csapattal megkeresni a barátot, kap egy hivatalos térképet a Bagolytól, és a Nyuszi áll a csapat élére. Elindulnak az ígéret hegyéhez. Amikor odaérkeznek, a mackó mondja, hogy itt a hegy, menjünk oda, ott van a mi barátunk, erre a Nyuszi mondja, hogy nem, nem, mert a hivatalos térkép szerint arra kell menni. Erre a mackó mondja, hogy de hát ott van, mindenki látja, hogy ott van ez a hegy, mire a Nyuszi nagyon mérgesen rákiabál: jobban hiszel te a saját szemednek, mint a hivatalos térképnek?

Államtitkár Asszony! A helyzet az, hogy az OEP, az Állami Számvevőszék, az emberek, az ellenzéki frakciók képviselői a saját szemüknek hisznek, és azok a tények szöges ellentétben állnak azzal, amit ön elmondott.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
118 30 2003.12.10. 2:06  1-123

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. És köszönöm a megtiszteltetést Schvarcz képviselő úrtól, hogy klasszikusként idézett - én nem érzem magam annak. Hogy miért is kértem szót? Csak azért, mert önök a kórháztörvény vitája kapcsán egy idézetet mondtak el, amit innen, a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség padsoraiból soha senki nem cáfolt. A kórháztörvény, az önök által beterjesztett kórház-privatizációs törvény vitájában is elmondtuk, hogy nem a szerkezetváltás, nem a forrásbevonás ellen van kifogásunk, hanem az ellen, ahogyan önök ezt tervezik. Hiszen ebben a törvényben, és ezt többször elmondtuk, a 31. § külön címmel foglalkozik a vagyoneladás-fejezettel, és gyakorlatilag zsinórmértéket szab meg azoknak a privatizatőröknek, akik alapvetően nem az egészségügy privatizációjában érdekeltek, hanem az egészségügyet körülvevő ingatlanpiac, telekrendszerek privatizációjában. Mi ezt kifogásoltuk ebben a vitában, sok más elem mellett, hogy nem csatoltak forrásokat a szerkezetváltáshoz, és nem adták meg a biztonsági garanciákat sem a dolgozóknak, sem az önkormányzatoknak. Mi ezt kifogásoltuk.

A népegészségügyi programmal kapcsolatban pedig csak annyit, Selmeczi Gabriella képviselő asszony már elmondta önöknek az előbb, hogy valóban az Orbán-kormány idején készült el a népegészségügyi program. Ezt már egy új kormány terjesztette, gyakorlatilag ugyanazzal a tartalommal, az Országgyűlés elé, csak a nevét változtatta meg ez a Ház. Ebben mi már hamarabb megjelöltük azt a 14-16 milliárd forintnyi összeget, amire szükség van ahhoz, hogy elkezdődhessen ez a program. Ehhez képest a 2003. évi költségvetésben 2 milliárd forintot szavaztak meg rá önök, a jövő évben pedig még ennél is kevesebbet, 1,5 milliárd forintot. Ez a valós helyzet, ez az igazság, sajnos.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
118 68 2003.12.10. 6:23  1-123

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Valóban így van, ahogy már képviselőtársaim az elején elmondta, hogy egy politikai vitanap alkalmával az élet és a hozzászólások írják a későbbiek megszólalását. És engedjék meg, hogy azzal kezdjem, hogy néhány szóval reagáljak kormánypárti, ezen belül is inkább a Szocialista Párt vezérszónokainak megszólalására.

 

(11.10)

Kárpáti Zsuzsanna képviselő asszony valószínűleg nincs tisztában vele vagy szánt szándékkal nem akarja tudomásul venni, hogy jövő hétfőn önök már két és féléves költségvetést szabtak meg ennek az országnak. Ha ez így igaz, márpedig ez tény, akkor elég furcsa az a helyzet, hogy a húsz percből, amit ketten Göndör István képviselőtársával elmondtak, tizennyolc percet a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség különböző kritizálásával foglalkoztak, illetve az előző kormányt próbálták meg, egyébként valótlan állításokkal, rossz színben feltüntetni.

Tehát két és fél év költségvetése lesz jövő hét hétfőn délután az önök háta mögött, illetve van egy nagyon súlyos egy év minden magyar állampolgár előtt. Azt gondolom, itt elég egyértelműek azok a számok, amit nemcsak mi mondunk, nemcsak a kamarák mondanak, hanem az Állami Számvevőszék is idéz, ez pedig azt mondja - ez akár tetszhet is önöknek, akár nem, és nyilván az utóbbi az igaz -, hogy nincs egy fillér emelés sem sem béremelésekre, sem ágazati fejlesztésekre; és bár önök még csak 5,6 százalék inflációval számoltak, az azóta történt események nyilván sokkal magasabbra fogják ezt a számot tolni, vannak becslések, amelyek a 10 százalékot is elérik. Tegyük a kettő közé, legyen csak 8 - az is nagyon sok. Ha ez így igaz, akkor önök a jövő évben az egészségügytől minimum 8 százalékot vonnak el, ami több milliárd, közel százmilliárd forint lesz majd. Tehát akkor, amikor Csehák miniszter asszony még 50 milliárdot emlegetett, valószínűleg ezeket a számokat nem tudhatta.

Azok a javaslatok, amelyeket mi megfogalmaztunk itt az elején a mai napon, mind megpróbálnak mértéket tartani, és semmi mást nem szeretnénk elérni, csak azt, hogy legalább a 2003. év szintjét tudják tartani az egészségügyben. Ma is erről beszéltünk, illetve a költségvetési vitában is erről beszéltünk, és minden egyes alkalommal a költségvetési javaslatainknál hozzátettük azokat a forrásoldalakat, amelyek nem raktak volna nagyobb terheket a magyar egészségügyre, főleg nem a költségvetésre. Az 1600 milliárd forintos számot pedig, amit pedig Schvarcz képviselő úr mondott, nem is tudom elképzelni, honnan számolhatták ki.

Menjünk tovább ezen a gondolatmeneten: ma mi az egészségügy helyzetéről szeretnénk önökkel beszélgetni, arról szeretnénk vitatkozni, azt szeretnénk valamilyen módon elindítani a fejlődés irányában. Ehhez képest önök folyamatosan a kórháztörvényt idézgetik; mint ha valami lelkiismereti válságuk lenne a törvénnyel kapcsolatban, minden egyes alkalommal megpróbálják nekünk megmagyarázni, hogy miért nem úgy van, amiről mi nem is beszéltünk egyébként itt a Ház falai között. Nagy valószínűséggel a párton, a frakción belül kellene egyeztetni ezeket a kérdéseket. Egy tény: a forrást nem kapták meg ahhoz, hogy lehessen jobb egészségügyet csinálni Magyarországon.

Én ma igazából az egészségügy és a gazdaság helyzetével szerettem volna foglalkozni, egy párhuzamot vonni a kettő között, és ehhez sajnos nem adta meg az élet a lehetőséget, mert ahhoz, hogy lehessen ilyenről beszélni, minimum kiszámíthatóság kell - nemcsak egy állami költségvetésnél, egy önkormányzati költségvetésnél, de egy nagyvállalatnál is és egy kis cégnél is a kiszámíthatóság az egyik legfontosabb elem. Ezt önök azzal próbálták meg cáfolni, hogy fontos lenne a kiszámíthatóság, hogy működésük elején felrúgták azt a hároméves megállapodást a gyógyszergyártókkal, amit az előző kormány megkötött, és amelyben garantált volt az, hogy a mindenkori inflációnak csak a kétharmadával lehet emelni a gyógyszerek árát. Miért tették ezt? Másfél év telt el, és azóta senki választ erre nem adott, miért kellett ezt a megegyezést felrúgni.

De van még sok ilyen a kiszámíthatóság tükrében, hiszen olyan dolgokat is felrúgtak, az előző kormány működését valamilyen módon negálva, amely egy 600 milliárdos befektetési összeget adott volna az egészségügynek, amely fejlesztésekre, béremelésekre fordítható lett volna. Ehhez képest a mai napig azt halljuk, hogy önök bezzeg adtak 150 milliárd forintot, és kész; és az elmúlt két év ezt gyakorlatilag tönkretette, leamortizálta, és soha olyan rossz helyzetben nem volt a magyar egészségügy, mint jelen pillanatban. Az Állami Számvevőszék mondja, hogy az elmúlt hat évben most fordult először elő, hogy a 2004. évi költségvetésben csökkennek az egészségügyre fordítható reáljövedelmek, általában az egészségügyre fordítható összeg. Elértük azt, amit Bokros Lajos idején, hogy ismételten drasztikusan csökkent az egészségügyre fordítható rész.

De mivel az időm letelt, hiszen megegyeztünk bizonyos keretekben, majd tovább folytatom azokkal a javaslatokkal, amit, azt gondolom, tudnánk együtt kezelni, ilyen a népegészségügyi program, és ilyen az a program, amit a Szabad Demokraták Szövetségének a képviselője az egyik egészségügyi bizottsági ülésen felvetett, amely azt szeretné elérni, és ebben minden támogatást a magunk részéről megadnánk, hogy Magyarország legyen Európa egészségközpontja. Erre minden természeti és tudáskapacitásunk megvan, csak ezt fel kellene használni, és erre pénzeket, forrásokat kellene előteremteni.

Köszönöm szépen a figyelmüket és türelmüket, később folytatom. (Taps az ellenzéki padsorokból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
118 106 2003.12.10. 1:11  1-123

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Nagyon furcsa helyzetben vagyunk mi itt ellenzéki oldalon, kezdeményeztünk egy vitanapot az egészségügyről, fölvetettünk problémákat, letettünk megoldási javaslatokat, keressük a konszenzust, ehhez képest önöktől ilyen, nem is tudom milyen szintű jelentéseket hallunk, néhány problémát önök is fölsorolnak, és semmilyen választ nem kapunk azokra a kérdésekre, amiket, azt gondolom, az egészségügy érdekében föltettünk.

Tehát a kérdésem az lenne önökhöz, tisztelt kormánypárti képviselők, államtitkár asszony, hogy miért jöttünk ma itt össze, ha semmire nem tudnak önök válaszolni. (Selmeczi Gabriella tapsol.) Tehát mi a célja akkor a mai vitanapnak, az önök jelenlétének, ha egyébként semmilyen kérdésre, ami az egészségügyet foglalkoztatja, nem adnak választ, csak különböző jelentéseket olvasnak föl a média számára? Meg tudnák mondani egyébként, hogy mi a jövőképük az egészségüggyel kapcsolatban, a rengeteg probléma megoldására? Mert erre még egyetlenegy percet, másodpercet nem hallottunk a mai napon még. Lassan öt órája vitatkozunk ezekről a kérdésekről, próbálunk vitatkozni.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
118 112 2003.12.10. 1:00  1-123

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Nagyon gyors leszek. Arra a kérdésre, ami a körzeti orvosok választhatóságát illeti: valóban igaza van a képviselő úrnak, ez még az előző kormányzati ciklusban elfogadott törvény egy sajnálatos módon bennhagyott passzusa, amit egyébként közösen, kétharmados szabályként fogadtunk el, tehát azt gondolom, hogy kár erre az oldalra tolni a felelősséget, mindkét fél felelős ebben a kérdésben.

Azonban több mint egy éve fekszik a tisztelt Ház előtt egy olyan törvénymódosítási javaslat, amely azt kezdeményezi, hogy ez a valóban áldatlan állapot, ami kirekeszti a körzeti orvosokat az önkormányzati munkából, megszűnjön, erre szerettük volna kérni. Semmi mást nem kell ebben a kérdésben tenni önöknek, csak a következő héten, amikor felolvassa majd az elnök, hogy tárgysorozatba kerülhessen ez a törvényjavaslat, az igen gombot kell megnyomniuk, és abban a pillanatban ez a kérdés, az ötből az egyik már meg is fog oldódni.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
134 103 2004.03.23. 4:15  98-202

DR. BARTHA LÁSZLÓ, az egészségügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Sajnálom, hogy Kárpáti Zsuzsa képviselő asszony azzal fejezte be mondanivalóját, hogy „ az értetlenkedő ellenzéki képviselőkö. Én akkor nem ezzel kezdtem volna a mondanivalómat, amivel most kezdem.

A helyzet az, hogy mi, ellenzéki oldalon ülő képviselők a bizottsági ülésen kértük a kormányt arra, magyarázza meg számunkra azt, hogy egy olyan törvénymódosítási csomagot, amely 89 szakaszon belül jó néhány más törvényt módosít - összességében 19-et, mint ahogy államtitkár asszonytól hallottuk -, miért kapunk meg olyan sürgetően, hogy két-három nap múlva ezekről a módosításokról nekünk hiteles véleményt kelljen nyilvánítanunk. Úgy ítéltük meg mindannyian, egységesen, hogy képtelenség ezt egy olyan országgyűlési képviselőnek fölvállalni, aki komolyan veszi a munkáját, és kérdéseket tettünk fel, nem a tárca képviselőjének ezek után, hanem a kormányoldalon ülő képviselőknek, hogy ők egyébként képesek voltak-e átolvasni e törvénymódosítást, megfogalmazódott-e bennük bármiféle javaslat, egyáltalán vitára alkalmasnak tartják-e önmagukat a törvénnyel kapcsolatban. Erre választ nem kaptunk; de nem is kaphattunk, hiszen nyilván elképzelhetetlen az, hogy három nap alatt 89 szakaszt, amely 19 törvényt módosít, valóban át tudjon az ember jól tanulmányozni.

A helyzet az, hogy azért is voltunk kicsikét szkeptikusak a bizottsági ülés alkalmával, mert - mint ahogy jó néhány más törvénnyel kapcsolatban az elmúlt hónapokban - azt tapasztaltuk, hogy az európai integrációs jogharmonizáció égisze alatt más törvények, illetve más szakaszok módosítása is megtörténik. A tárca képviselője el is ismerte egyébként a bizottsági ülésen, hogy itt is jó néhány olyan törvénymódosítási javaslat szerepel, amelynek egyébként semmilyen kapcsolata nincs az EU-jogharmonizációval.

 

(14.00)

De túl ezen, az indoklás egyébként az volt, hogy ha már egyszer úgyis hozzányúltunk a törvényhez, ha már egyszer megnyitottuk, akkor nézzünk ilyen szempontból is körbe. Mi semmi mást nem kértünk a bizottsági ülésen - Csáky alelnök úr felvetését tolmácsolnám itt is -, csak hogy hadd kapjunk egy hetet, hadd tudjuk rendesen áttanulmányozni a törvényt, mert egyébként lehet, hogy semmi kifogásunk nincs az ott leírtakkal, javasoltakkal kapcsolatban. Abban bíztunk, mint ahogy az előző törvényjavaslat alkalmával is elhangzott, hogy talán megint lesz egy olyan szakmai tárgyú törvény, ahol kormánypárt és ellenzék apróbb módosításokkal, de képes egyetérteni a törvény helyességét illetően. Sajnos, nem kaptunk meg azt az időt. Meggyőződésünk szerint az az egy hét nem módosította volna lényegesen Magyarország európai uniós csatlakozását és a jogharmonizáció menetét.

A kormányoldal nyilván jobban tudja, hogy miért is volt számára olyan fontos beterjeszteni a törvényt. Lehet, hogy pont azért, mint más törvényekkel kapcsolatban, hogy a telefonadó van elrejtve egy törvényben, itt pedig privatizációs szándékokat véltünk felfedezni, de ezt majd a későbbi hozzászólások kapcsán el tudom mondani. A kisebbségi vélemény azért volt tartózkodás, azért volt nem szavazás, mert nem tudtunk érdemben véleményt formálni. Tehát az a kezdés, hogy a kialakult vita során 12 igen és tartózkodás volt, annyiban igaz, hogy volt tartózkodás, csak vita nem volt a bizottsági ülésen.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
134 125 2004.03.23. 9:00  98-202

DR. BARTHA LÁSZLÓ, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Asszony! Bármennyire is sajnálom, az egészségügyi témájú törvénymódosítási javaslatok ügyében csatlakoznom kell az előttem felszólaló képviselőtársamhoz, azaz már előzetesen el tudom mondani, hogy nem feltétlenül az uniós jogharmonizációs kérdések miatt, hanem inkább azon kérdések miatt, amelyek a hazai egészségügyi ellátórendszert módosítják, nem fogjuk tudni támogatni e törvénymódosító javaslatot.

És hogy felhívjam a visszásságra a figyelmet, éppen a jelenlegi tárcavezetők többször hangoztatták az elmúlt két évben különböző egészségügyi témájú törvényjavaslatok vitája során, amikor mi kértünk számon európai jogharmonizációs kérdéseket a törvényjavaslatokon, hogy az európai jogrendben általában az egészségügy területe olyan terület, amelyet nemzeti hatáskörben tartanak, tehát a jogharmonizáció kérdése nem annyira fontos eszköz. Ezt én is így látom egyébként, és akkor mi ezekben a kérdésekben meg is egyeztünk, úgy látszik, ahogy haladunk előre, illetve más módosítások igénylik, változik a felfogás a minisztériumban.

Melyek is ezek a konkrét kérdések, amelyeknek egyébként megítélésünk szerint semmilyen kapcsolata nincs az európai uniós jogharmonizációval kapcsolatos kérdésekkel, és ez a 89 szakaszból álló salátatörvény mégis hozzányúl e kérdésekhez? Máris a legelején a gyógyszertárak létesítéséről és működésük egyes szabályaival foglalkozó rendelkezésekre térnék rá. Itt a személyi jog kiadásával kapcsolatban a tervezetben azt olvashatjuk, hogy abban az esetben, ha egyébként az európai uniós tagállamok közül egy bizonyíthatóan megfelelő tudással és gyakorlattal rendelkező Magyarországon szeretne gyógyszertárat létesíteni, akkor annak lehetőségét megadjuk. Azt gondolom, ez elfogadható, az európai uniós jogban is így van, akkor, ha egyébként nem új közforgalmú gyógyszertárról van szó.

Azt azonban nem tudjuk támogatni, és nem is értjük, hogy miért került bele a törvény tervezetébe, hogy az Európai Unión kívüli gyakorlatot is figyelembe kívánja venni a tárca. Azt gondoljuk, hogy a magyar gyógyszerész-társadalom mindenféleképpen megérdemli azt a védelmet, hogy legalább az Európai Unión kívüli eseteket mindenféleképp próbáljuk meg távol tartani, illetve ne számoljuk bele ebbe a gyakorlati időszakba.

Egy másik, azt gondoljuk, szintén fontos pontja a gyógyszertárak létesítésének az a tervezet, amely azt mondja ki, hogy abban az esetben, ha egyébként a külföldről érkező gyógyszerész, vagy valaki más, aki egyébként ezekkel a jogosítványokkal rendelkezik, gyógyszertárat kíván vásárolni, tehát már működő közforgalmú gyógyszertárat, akkor ezt megteheti abban az esetben, ha ez a gyógyszertár három évnél régebb óta működik.

 

(15.00)

Azt gondoljuk, hogy abban az időszakban, amikor mi, magyarok ismét az európai jogállamok rendszerébe lépünk és ismételten egyenjogúak leszünk velük, akkor mindenféleképp védelemre szorulnak a magyar gyógyszerészek, és lényegesen hosszabb időt kell hagyni arra, hogy föl tudjanak készülni anyagilag és megerősödni erre a típusú harmonizációra. De ezek egyébként nem követelményei, ilyen szigorúan semmiféleképpen nem az Európai Uniónak.

Haladjunk tovább, és beszéljünk az egészségügyi és a hozzájuk kapcsolódó személyes adatok kezeléséről szóló szakaszokról! Itt teljesen meglepő módon, hiszen megint csak száz százalékig biztos, hogy ez nem uniós követelmény, szerepel az adatkezelő fogalmának kibővítésében az irányított betegellátás szervezőjének a megjelölése; ezek szakmai kérdések, arra kértek képviselőtársaink, hogy szakmai kérdésekről vitatkozzunk. Az adatkezelő fogalma, azt gondolom, mindenki számára tiszta: az az illető, az az egység, az a szervezet, amely hozzáfér több tíz-, százezer beteg adataihoz, szinte teljeskörűen hozzáfér ezekhez az adatokhoz. A megítélésünk szerint az, hogy egy irányított betegellátás szervezője, akinek egyébként nem muszáj egészségügyi intézménynek lenni, hanem sok más minden lehet, és tudjuk azt, hogy jelen pillanatban egészségügyi vállalkozások, háttéripart képező vállalkozások is bejelentkeznek szervezőnek, azt gondoljuk, mindenféleképp megfontolandó az, hogy egészségügyi iparban szereplő cégek, azoknak a vezetői sok-sok százezer beteg adataihoz hozzáférjenek. Az ÁNTSZ megemlítésével azonban maximálisan egyetértünk, tehát hogy olyanról is tudjak szólni, amit tudunk támogatni.

Ha továbbhaladunk a vitatott kérdésekben, akkor a kötelező egészségbiztosítási ellátásokról szóló módosításokban is vannak olyan pontok, amelyek kétségesek számunkra. Itt alapvetően arra gondolok, hogy abban az esetben, ha egy magyar állampolgár nem uniós tagállamban sérül, ennek az állampolgárnak az életéről vagy súlyos egészségromlásáról van szó, hogy ezt megakadályozzuk, a magyar biztosító nem fizeti ki csak azt a forrást, amibe egyébként Magyarországon kerülne az illető kezelése, a különbözetet valaki másnak, nyilván majd a magyar állampolgárnak kell fizetni. Mi úgy gondoljuk, hogy a magyar egészségbiztosítási pénztárnak, a magyar államnak lennie kell annyi fedezetének, és azoknak az embereknek, akik egyébként hosszú éveken keresztül biztosítási járulékot fizetnek, lennie kell annyi hitelüknek, hogy megfizesse számukra ezt a pénzt a magyar állam, és ne a saját zsebükből kelljen fizetni, főleg akkor, amikor mi ugyanezt a lehetőséget megadjuk más, hozzánk érkező állampolgároknak.

(Az elnöki széket Harrach Péter, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Továbbhaladva a sorban, az elmúlt időszak egyik nagy-nagy vitája volt a magyar belpolitikában az egészségügyi életen belül a hálapénz kérdése. Egy passzus - ez nyilván megint nem az európai jogharmonizációhoz tartozó kérdéskör - próbál rendelkezni, illetve próbálja ezt valamilyen módon kezelni: itt a számlaadás kérdésére szeretnék utalni, ami kicsit farizeus megállapítás, mert számlát adjunk, ha kérik. Azt gondolom, hogy ha tisztázni és rendezni akarunk kérdéseket, akkor egyértelműen kell ezekhez a kérdésekhez hozzányúlni, nem pedig egy ilyen tessék-lássék javaslattal megpróbálni elfedni a problémát.

Sorban haladok tovább, és még mindig nem európai uniós jogharmonizációról van szó. Az a törvényi bekezdés, amely bár utal az uniós trendekre - volt is talán szó a transzparenciaelv megemlítéséről -, ami azt szeretné kezelni, hogy egységes elvek alapján próbálják meg különböző gyógyszereknek, segédeszközöknek, egyéb ilyen tárgyaknak a támogatását valamilyen módon kezelni, ez önmagában, a gondolatiság szempontjából jó, de ha már az Európai Unió felé tartunk, akkor talán át kellene venni, és nem majd később módosítani programokat, törvényi pontokat, akkor a transzparenciaelvet használjuk, de ne a gyógyszerekre és különböző ilyen készítményekre, hanem az egészségügyi technológiákat próbáljuk meg egyébként prioritásba állítani. Azaz azt nézzük meg, hogy bizonyosfajta betegség kezelésére milyen típusú módok vannak, és abból a leghatékonyabbat és a legjobbat próbáljuk meg kiválasztani.

Folytathatnám a sort, de az idő sajnos szűkössé vált, és egy utolsó pontra, a vegyes és záró rendelkezések utolsó pontjára szeretnék rátérni. Megtanultuk már, hogy az ördög általában a részletekben van elrejtve, szocialista szokás szerint a záró rendelkezésekben szokott ez megbújni. Itt a 8. pontban azt látjuk, hogy az ÁPV Rt.-t a parlament fölhatalmazza arra, hogy nagyértékű egészségügyi ingatlanokat adjon el. Ha valamelyik kormánypárti képviselőtársam vagy a tárca képviselője esetleg meg tudja nekem mondani, hogy az európai jogharmonizációban mely direktíva kapcsán került ez be a törvénytervezetbe, azt nagyon hálásan megköszönnénk, azt gondolom, mindannyian. Itt a cél teljesen egyértelmű: azt a hiányt, amit a Medgyessy-kormány az elmúlt másfél-két évben felhalmozott, akár az egészségügyi infrastruktúra feláldozásával is próbálja meg pótolni.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
136 210 2004.03.29. 6:33  195-243

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Azért kértem normál felszólalási időt, mert néhány módosító indítványunkat szeretném én is indokolni. Ha megengedi a tisztelt Ház, az eredeti előterjesztés különböző szakaszainál emelném ki, hogy hova nyújtottunk be és milyen indokkal módosításokat.

A sort a 36. §-nál kezdeném, amikor is a gyógyszertárak létesítésének jogosítványait taglalja, illetve módosítja a törvénytervezet, ahol is a személyi jog engedélyezésére irányuló eljárás során szeretnénk felfüggeszteni azt a mondatot, hogy abban az esetben, ha egyébként nem egy európai uniós tagállamból érkezik a személyi jogot kérő gyógyszerész, akkor ne legyen figyelembe vehető a más országokban, tehát nem az Európai Unión belül végzett gyakorlat.

 

(18.40)

 

Tudjuk, hogy egyébként európai bírósági döntések vannak már precedens jelleggel esetenként, amikor megadják ezt a lehetőséget, de ez nincs elfogadott rendszerbe véve még a mai napig sem az Európai Unióban. Úgy gondolom, úgy gondoljuk, hogy mindenféleképp célszerű védeni a magyar gyógyszerészeket azzal, hogy egy pici kötöttséget emelünk be a törvénytervezetbe, azaz nem vesszük beszámítható időnek például az Egyesült Államokban vagy Kanadában vagy például Ausztráliában elvégzett gyakorlatot.

Egy másik módosításnál, a 39. §-nál Csáky képviselő úr már említette, hogy az irányított betegellátás szervezőjét az adatkezelői sorba kívánja venni a törvénytervezet. Ez semmiféleképpen nem európai uniós elvárás, amivel szoktak érvelni a törvénytervezetnél a kormánypárti képviselők. Az irányított betegellátás szervezője akár gazdasági társaság is lehet, és vannak már ilyen kísérletek, ahol gyakorlatilag orvostechnológiai cégek próbálnak szervezőként fellépni. Azt gondoljuk, azt gondolom, hogy nem föltétlenül lenne fontos egyébként gazdasági érdekcsoportok számára adatokat, betegekkel kapcsolatos adatokat több tíz-, százezres nagyságrendben is biztosítani, illetőleg ezeket a cégeket lehet versenyhelyzetbe hozni.

A következő módosítási javaslat a 47. §-t érinti. Itt a bizottsági vitában az hangzott el, hogy ezzel a módosítással, amit én benyújtottam, gyakorlatilag lehetővé tennénk a külföldi gyógykezelést is magyarországi finanszírozás mellett, tehát megtehetné azt egy beteg, hogy valahol külföldön gyógykezelteti magát, és a magyar társadalombiztosítás finanszírozza ezt számára. Ez nem így van. Ebben a törvénytervezetben, amit önök benyújtottak, a 47. § a 27. § (1) és (2) bekezdésében csak és kifejezetten azokat az eseteket említi, amikor életveszély miatt, tehát életmentés céljából történik valamilyen orvosi beavatkozás, vagy pedig betegszállítás, illetve a súlyos egészségromlás kivédését próbálják gyakorlatilag e törvényben finanszírozhatóvá tenni.

Mi azt gondoljuk, nagyon sok olyan eset van, amikor nem biztos, hogy az a legjobb eljárási mód, hogy egyébként külföldön ezt a helyzetet kivédte a külföldi egészségügyi intézmény, majd amikor hazatért a beteg, akkor egy bizonyos százalékát kapja csak meg ennek az ellátásnak, a többit pedig magának kell fizetnie. Talán érdemes megfontolni azt, hogy a teljes sürgősségi ellátást ki kelljen majd a későbbiekben fizetni.

Egy másik módosításról már esett itt egy kis vita, ami arról szól, hogy legyen magyarul a gyógyszer dobozára írva az utasítás. Azt gondolom, ez olyan vita, amit kár megkezdeni a Házban. Ma jelen pillanatban magyarul rajta kell lenni, tehát a módosítás drágítaná inkább a gyógyszert, nem pedig a magyarul való felírás. A ma forgalomban levő gyógyszereknél minden esetben rajta kell lenni magyarul egyébként a dobozon a szer hatásának, adagolásának és más körülményeknek.

És végén a legutolsó, a törvénytervezet legutolsó pontjában a záró rendelkezések, illetve a vegyes rendelkezések között a Club Aliga és más egészségügyi intézmények eladásának a kérdését vetettük föl. Mi azt szeretnénk, ha ezek az ingatlanok nem lennének értékesítve, már csak azért sem, mert ezeknek az ingatlanoknak az előző kormány idején oktatásra szánt céljaik voltak, illetve olyan egészségügyi dolgozók, orvosok elhelyezését kívántuk az előző kormányban itt megoldani, akik nyugdíjas korba léptek. Azt gondoljuk, hogy ez mindenféleképp indokolt lenne most, jelen pillanatban is; illetve kicsikét kétszínűnek tűnik az indokolás, amikor is a 2003. évi LXVI. törvényre hivatkozik az előterjesztő, amikor is azt mondja, hogy az ingatlaneladásból származó bevételeket egészségügyi célú fejlesztésekre kell fordítani. Ez igaz, csak azt is beleírja egyébként ez a törvény, amit a 2004. évi költségvetési törvényként ismerünk itt a Házban, hogy azt megelőzően ki kell mindenfajta járulékot és minden mást fizetni, illetve állami adósságra is fordítható ez a költségvetési forrás.

Tehát ha erre a törvénycikkelyre hivatkozunk, akkor az is érvényben van, hogy akár adósságot is lehet ebből rendezni, és majd csak utána egészségügyi célú fejlesztésekre fordítani ezt a forrást. Ezt semmiféleképpen nem szeretnénk mi itt, az ellenzék padsoraiban, és gondoljuk, önök sem. Egyébként, ha már egészségügyi vagyont adunk el, akkor mindenféleképpen arra fordítsuk, és ha ezt a vagyont nem kell feltétlenül eladni, akkor ne adjuk el, hanem fordítsuk oktatási és szociális célokra.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
136 228 2004.03.29. 1:54  195-243

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Vojnik képviselő asszonynak, államtitkár asszonynak szeretném elmesélni azt a lassan már több mint tizenegy-két éves történetet, amikor sebészetből készültem a szakvizsgára, és az akkori sebészeti intézet vezetője amerikai kollégáit idézte, akik azt mondták, hogy a magyar egészségügyi oktatásban van egy óriási előny, amit ők, amerikaiak rettenetes módon irigyelnek tőlünk, magyaroktól, ez pedig az, hogy megvan minden szakmának egy olyan hierarchikus oktatási rendszere, amely a továbbképzést, hogy az orvoskollégák, az egészségügyben dolgozók folyamatos képzésben vehessenek részt, azt segíti. Amerikában ez számukra akkor nem adatott meg, és majdhogynem mintaként, példaként emlegette ezt a rendszert.

Amit mi itt többen mondunk: ha több érv van amellett, hogy miért ne adjuk el az aligai ingatlanokat és a többi ingatlant, az csak jó, ha több érv van, mert ezek szerint akkor nagyon sok érv indokolja azt, hogy ne adjuk el. Én most csak az oktatás mellett szeretnék szólni, és nem hiszem, hogy ez például ne lenne európai uniós elvárás: ha mi Magyarországon arra áldozunk - és az “áldozatö szót idézőjelbe tenném - egy ilyen ingatlant, ami Balatonaligán van, hogy a magyarországi orvosok és egészségügyi dolgozók képzését, a csúcsképzést, a továbbképzést segítse elő, akkor biztos vagyok benne, hogy valóban jól fogjuk szolgálni a magyar egészség ügyének érdekét, és sokkal inkább európai szellemben gondolkodunk, mint ha el akarjuk adni ezt az ingatlant.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
136 240 2004.03.29. 1:39  195-243

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Csak azért kértem lehetőséget egy rövid felszólalásra, nehogy véletlenül azt olvassuk holnap a sajtóban, hogy az ellenzéki képviselők verték a parlament padsorait, hogy márpedig adják el a Club Aligát, mert sajnos azt vélem fölfedezni Keller államtitkár úr szavaiból.

Tehát az oktatásra térve: valóban így volt, amit önnek elmondtam, hogy példaként állították az egészségügyi oktatási rendszerünket az amerikai oktatási rendszerrel szemben, mellé vagy számukra. Lehet, hogy akkor a Club Aligában nem oktattak, de szerintem semmi nem akadályozhatja meg abban most a tárcát, a magyar kormányt, minket, országgyűlési képviselőket, hogy ezt az oktatási rendszert a legjobb tudásunk szerint megpróbáljuk segíteni, továbbfejleszteni.

A Club Aliga oktatásiközpont-terve ezt a célt szolgálta volna, és szeretnénk, ha továbbra is ezt a célt szolgálná. Ez csak egy most eszembe jutott javaslat, és lehet, hogy egyébként nem megvalósítható, de azért fölvetem, hátha az ötletet tovább lehet gondolni, hogy ha már egyszer ingatlanokat kíván eladni a tárca, és ha már az egészségügy érdekében kívánja ezt tenni, és ha már úgy ítéli meg a XII. kerületi és az összes többi önkormányzat, hogy ha egyébként fejlesztési célt szolgál, akkor legyen; akkor talán meg lehetne fontolni azt a javaslatot, hogy a különböző budai ingatlanokból befolyt forrásokat éppen a Club Aliga fejlesztésére fordítani azért, hogy az egészségügyet közép-, hosszú távon lehessen továbbfejleszteni. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
146 96-98 2004.05.03. 3:58  95-103

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): (A mikrofonja nem működik.) Tisztelt Képviselőtársaim!

ELNÖK: A kártya bent van? (Dr. Bartha László bólint.)

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): (Hordozható mikrofonba:) Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Miniszter Úr! Az elmúlt hónapokban képviselőtársaim számtalan esetben szólaltak fel, különböző kórházak sorsáért aggódva. Ezek az intézmények több százezer, az ország különböző helyein élő ember ellátásáért felelősek. Csak emlékeztetőül: Selmeczi Gabriella, Martonosi György, Potápi Árpád és Vitányi István képviselőtársaim önhöz intézett kérdéseit Makó, Bonyhád és Berettyóújfalu kórháza érdekében tették fel. Azért voltak kénytelenek felszólalni, mert a magyar kórházak kevesebb pénzt kapnak, mint amennyi az alapvető működésükhöz szükséges volna.

A sort sajnálatos módon folytatnom kell, hiszen az év eleji adatok tanúsága szerint Szeged megyei jogú város gyermekkórháza az idén közel 20 százalékkal, azaz egyötödével kapott kevesebb pénzt, mint amennyi egyébként a tavalyi rossz finanszírozás mellett is megillette volna. Egy olyan intézményről van szó, amely százéves múlttal büszkélkedhet, egy olyan intézményről, amely több mint 300 ezer ember ellátását biztosítja, olyan intézményről, amely saját erőből folyamatosan példaértékű fejlesztéseket folytatott az elmúlt években. Önök, szocialisták egy olyan kórházat küldenek padlóra, melynek szakmai tevékenysége országon belül és országhatáron kívül is elismert, amely Európa-szintű ellátást biztosít a környéken élő gyermekeknek.

Miniszter úr, mit tegyen az a vezető, aki ilyen eredményeket ért el, és most a szocialista kormány ebbe a méltatlan helyzetbe sodorja? Talán minden ötödik dolgozójától váljon meg? Talán álljon ki a portára, és minden ötödik szülőnek, aki gyermekét hozza, mondja azt, hogy az ő ellátása már nem biztosított? Talán minden ötödik asztmást, mandulaműtétre várót, cukorbeteget, égés vagy vércsere miatt intenzív terápiára szorult gyereket utasítson vissza? Minden ötödik ágyat dobjon ki, és minden ötödik ügyelet vagy rendelési nap esetén írja ki, hogy zárva vagyunk?

Miniszter úr, mint láthatja, teljesen mindegy, hogy kisvárosi vagy megyei fenntartású kórházról, felnőtt-, illetve gyermekintézményről van szó, a baj mindenhol óriási.

Miért lehet azt megtenni ma Magyarországon a kórházakkal, hogy azok igazoltan elvégzett munkáját önök, szocialisták nem fizetik meg? Tudja-e, hogy a szakemberek egybehangzó véleménye szerint, amennyiben független bírósághoz fordulnának a nekik joggal járó pénz megítéléséért, az ítélet kétségkívül számukra lenne kedvező?

Medgyessy Péter és a szocialista kormánya az ön asszisztálásával duplán sújtja az egészségügyet: egyrészről az önkormányzatok kaptak jóval kevesebb pénzt idén, és ezért hullik a kórházakban a vakolat, másrészt az intézmények is kevesebb pénzt kapnak az elvégzett munkájukért, ezért kell betegeket elküldeniük.

Mit kíván tenni, miniszter úr, a válsághelyzet azonnali orvoslására? (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Mit kíván tenni, miniszter úr, a szegedi betegek gyermekek érdekében? Végül: kiáll-e a miniszter úr a szegedi gyermekkórház ajtajába (Az elnök ismét csenget.) közölni a szülőkkel, hogy az ő gyermekük kezelését a szocialisták már nem biztosítják? Köszönöm. (Taps az ellenzéki padsorokból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
146 102 2004.05.03. 1:04  95-103

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Nem tudom elfogadni a válaszát, több okból kifolyólag sem. Sokszor szoktak hivatkozni arra a tényre, hogy a magyar parlament milyen költségvetést fogadott el. Ezt szeretném határozottan visszautasítani: ezt önök fogadták el, a szocialista-szabad demokrata többség fogadta el. Ne tessék a magyar parlamentre kenni azt a kórház-finanszírozást, amit egyébként önök kreáltak!

Egy másik nagyon fontos kérdésben sem tudom elfogadni az ön válaszát, hiszen, ha az információim nem csalnak, akkor az egészségügyi miniszter az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak is valamilyen formában a vezetője vagy a felügyeletét ellátó vezető. A januári-februári adatok értelmében közel 20 százalék a szegedi gyermekkórház finanszírozási kiesése, ami szintén az önök munkájának köszönhető - és tudnám folytatni a sor.

Természetesen ezt a választ nem lehet elfogadni. Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
172 182 2004.10.11. 2:19  181-184

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Az országos tendenciákhoz hasonlóan Szegeden is sorban szűnnek meg a munkahelyek. Az elmúlt két évben egymás után vesztik el piacukat a még működő termelőüzemek, emiatt százak kerülnek az utcára.

Most éppen a Pick Szalámigyár küld el több száz embert. Botka László szocialista polgármester, aki éppen az előbb hagyta el az üléstermet, eredményként hangsúlyozza, hogy ezernél is több betöltetlen munkahely van a városban. Ez az adat 1998 és 2002 között ennek a többszöröse volt, és ez csökkent mára erre az ezres számra, mert maguk a munkaadók szűnnek meg, és nem azért, mert betöltik ezeket az állásokat. Sajnos, nem az álláshelyeket töltötték be, mint említettem, hanem a kisebb üzemek és vállalkozások nem engedhetik meg maguknak, hogy alkalmazottakat vegyenek fel.

Gyurcsány Ferenc azt mondta, hogy Magyarországon erős a gazdaság, nagy a jólét. Botka László erős, az állástalanokat felszippantó gazdaságról beszélt, és az ön elődje is dicshimnuszokat zengett a foglalkoztatottság növekedéséről. Gyurcsány Ferenc azóta helyesbített, és elnézést kért, talán mégsem akkora a jólét ma Magyarországon. A Pick kapcsán hónapokig félrevezették a közvéleményt, azt állítva, hogy a szegedi önkormányzat és a kormány olyan megállapodást kötött a Pick Rt. tulajdonosaival, amely garantálja a munkahelyek megtartását. Mi történt ezzel a megállapodással?

A parlamenti kormánytöbbség és a szegedi közgyűlés olyan felelőtlen döntéseket hoz, amelyek gyengítik a magyar és a helyi gazdaság helyzetét, és veszélyeztetik a magyar családok megélhetését. Arra kérem önt és Botka László polgármestert, hogy hagyjanak fel végre a PR-vezetéssel, ne a sajtónak, hanem a választópolgároknak akarjanak megfelelni.

Kérdésem: várható-e, hogy a propagandakormányzás helyett végre hatékony lépéseket tesznek a munkanélküliség csökkentésére, tudja-e garantálni miniszter úr a szegediek munkahelyének biztonságát?

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
181 78 2004.11.03. 1:20  13-469

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Csak egy kiegészítést szeretnék Vojnik Mária államtitkár asszony számaihoz hozzátenni. Valamilyen okból kifolyólag a 2001-es évet említette. Elmondanám államtitkár asszonynak a 2002. évi teljesítést, ami 1111 milliárd forint volt, nem az a 800 milliárd, amit ön említ. Igaz, ebben benne volt már az az 50 százalékos, négy hónapos béremelés, amit éppen a polgári kormány megtakarításaiból tudtak önök kifizetni, és amelyet egyébként mi magunk is támogattunk, hiszen kellett az egészségügyi dolgozóknak.

Csak szeretném azt hangsúlyozni, hogy 2002-vel zárult le a polgári kormány teljesítménye, azzal a zárszámadással fejeződött be a polgári kormány teljesítménye, és ha önök azt mondják, hogy 2001-hez számítunk, akkor az egyszerűen hamis, az embereket, az egészségügyi dolgozókat becsapó számadat. Tessék azt az 1120 milliárd forintot emlegetni, hiszen az tartozik a mi teljesítményünkhöz, azt az 50 százalékos béremelést abból a pénzből tudták önök megadni, amit a polgári kormány megtakarított.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
181 98 2004.11.03. 1:23  13-469

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, tisztelt elnök úr. Csak két apró momentumra szeretném fölhívni Garai képviselő úr figyelmét. Ötvenszázalékos béremelésről beszélt. Igen, többször említettük már ma is itt, a Ház falai között, hogy ez a béremelés az Orbán-kormány munkájának az eredményeként volt megadható. (Moraj az MSZP soraiban. - Dr. Géczi József Alajos: Ejnye már!)

Egy másik nagyon jelentős kérdés. Azt említette a képviselő úr, hogy 2003-2004-ben milyen dinamikusan fejlődött Magyarországon az egészségügyi ágazat. Ennek a dinamizmusnak az eredményeként ma soha nem látott sztrájkhullám van az egész országban, legyen az fekvőbeteg-intézmény, legyen az járóbeteg-intézmény.

A harmadik a konszolidáció mértéke - ez kettőjüknek szól, az államtitkár asszonynak is. Akkor, amikor ők a konszolidációt, úgymond, bevezették, a magyar egészségügyi fekvőbeteg-intézmények körülbelül 10 százalékának volt erre lehetősége és hívta le ezt az összeget. Ma az országban nincs olyan megye, ahol ne lenne csődbiztos valamelyik kórházban kijelölve. Nem az a kérdés már, hogy van-e hiány vagy nincs hiány, hanem az, hogy a hiány mértéke eléri-e azt a szintet, amikor kötelező csődbiztost kijelölni az intézményben.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
181 260 2004.11.03. 1:40  13-469

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Asszony! A délelőtti vitában is volt már némi összetűzésünk a számokkal, illetve nem úgy értelmeztük, mint ahogy a valóság folyik. Nekem meggyőződésem, hogy a Kórházszövetség nem kívánja becsapni az egészségügyi dolgozókat, legkevésbé önmagukat kívánják becsapni. A délelőtti vitában arról volt szó, hogy lassan-lassan nincs már olyan megye az országban, ahol ne lenne legalább egy csődben lévő kórház, és már az sem kérdés, hogy van-e még egyáltalán igazából jól működő kórház, nem az ő hibájukból adódóan, hanem a kormányzati politikából eredően. Akkor mertem azt mondani, hogy gyakorlatilag már csak az a kérdés, hogy csődhelyzetben van, vagy még éppen el tudja kerülni a csőd biztos helyzetét.

Erre az egész kormányzatnak és az egész szocialista frakciónak egyetlenegy válasza volt, hogy találtak valahol Hajdú-Bihar megyében egy kórházat, ahol még van likvid forrás. Tisztelt államtitkár asszony, ha ez fordítva lenne, akkor is botrány lenne, ha lenne egy kórház ma Magyarországon, ami csődhelyzetben van, hogy azt is egyáltalán segíteni kell. De hogy azzal védekezzenek már, hogy Hajdú-Bihar megyében van egy kórház, aminek még talán van likvid forrása, a saját, az ottani menedzsment valószínű ügyességéből és rátermettségéből adódóan, azért ez már mindennek a teteje, hogy itt, a parlamentben az a mentség, hogy van még egy Hajdú-Bihar megyében. A másik 160-nal mi lesz, tisztelt államtitkár asszony?

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
181 378 2004.11.03. 5:32  13-469

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A mai vitában, főleg a délutáni szakaszban nagyon sokszor érdekes módon a kormányoldalról számon kérték az ellenzéket, miért nem konstruktív javaslatokkal jövünk és mondjuk meg, honnan szeretnénk forrásokat elvenni, ha egyébként másokat szeretnénk támogatni. Frajna képviselőtársam az előző felszólalásában tett jó néhány olyan lépést, amely erre a szándékra mutatott.

De szeretném felhívni a tisztelt kormánypárti képviselők és magának a kormánynak is a figyelmét, hogy a költségvetés benyújtása, az adótörvények benyújtása az ő felelősségük, az ellenzéknek nem marad más, mint hogy e keretek között tudjon mozogni, és bizony azt, amit próbáltak főzni, önök elég rendesen lekozmálták. Ebben bizony nagyon nehéz bármiféle konstruktív javaslatot tenni, főleg olyant, amely az önök szájízének is megfelel. Hiszen mi történt az elmúlt két és fél évben? Eddig még csak két költségvetés bukott meg, a harmadik most halad ezen az úton. A Medgyessy-kormány megbukott, jött egy új kormány, és gyorsan több mint 180 ígéretet egyszerűen kidobtak az ablakon.

Sajnos, az egészségügy sem jár jobban. Ebből a 180 ígéretből jó néhány van, amit az egészségügyben ígértek, és amit nem fognak teljesíteni. Csak egy gyors felsorolás, hogy melyek is ezek, a teljesség igénye nélkül. Kezdődött azzal, hogy a Medgyessy-kormány, illetve a képviselők benyújtottak egy olyan országgyűlési javaslatot, amely a családorvosoknak adott volna ismételten választási lehetőséget, azaz hogy ők is választhatókká váljanak. Közös felelősségünk az, hogy ez így történjen. Azóta többször próbáltunk lépéseket tenni, önök ezt valamiért nem támogatják.

Azután jött a Csehák-féle kórháztörvény, amely csúfosan bukott meg, az Alkotmánybíróság buktatta meg ezt a törvényt. Ezt követte vagy ezzel párhuzamosan önök kórház-konszolidációról beszéltek, azt mondták, megmentjük a magyar kórházakat. Mi ennek a szándéknak örültünk, ehhez képest azt látjuk, hogy ma Magyarországon a Kórházszövetség felmérése szerint gyakorlatilag körülbelül a kórházak kétharmada a csődhelyzet környékén van, és a kórházak nagy többségében már nem az a kérdés, van-e hiánya, illetve milyen hiánnyal dolgozik, hanem ennek a hiánynak a mértéke eléri-e azt a mértéket, hogy csődbiztost kelljen kirendelni hozzájuk. De mondhatnám a hűségjutalom kérdését, ami - amint hallottuk a miniszter úrtól - igazából nem is volt komoly ígéret. Tudjuk azt, hogy a gyógyszerárak az elmúlt két és fél évben tragikusan emelkedtek.

(19.00)

Összességében azt mondhatjuk, két és fél év egészségügyi kormányzati munka eredménye elvezetett oda, hogy ma Magyarországon országos sztrájkhelyzet alakult ki. S itt van egy költségvetés, amely 2005-öt próbálja meg valamilyen módon formába önteni, azokat a prioritásokat meghatározni, amelyek az egyes szakterületeken belül a kormánynak is fontosak lehetnek. Azt látjuk, hogy egyetlenegy olyan terület sincs, amely prioritás lenne az egészségügyön belül.

A bizottsági vitában elhangzott egy gyenge érv, amely a fekvőbetegkassza infláció feletti emeléséről szólt, de éppen Kökény Mihály volt egészségügyi miniszter cáfolta meg ennek az emelését, aki elmondta, hogy az ott kimutatható emelés nem más, mint az ebben az évben, tehát 2004-ben befogadásra került új szolgáltatások finanszírozása. A kórházak, a rendelők, amelyek eddig is megvoltak, nem számíthatnak semmivel sem több pénzre, mint az inflációval emelt összegre, ha egyébként az inflációs becslés igaznak bizonyul.

Ma délután elhangzott, hogy az önkormányzatok sem kerülnek jobb helyzetbe 2005-ben, így aztán egyik oldalról az egészségügy marad a vesztes, másik oldalról pedig az önkormányzat mint az egészségügyi intézmények fenntartója továbbra is lejtmenetben, vesszőfutásban van. Ez azt jelenti, hogy az egészségügyi intézmények - függetlenül attól, hogy az alapellátás, a járóbeteg-ellátás vagy a fekvőbeteg-ellátás a feladatuk - továbbra is vesztő pályán vannak.

Tisztelt Kormányoldal! Önök már kétszer megbuktak, amikor költségvetést terveztek, s most jó úton vannak a harmadik bukás irányába is. S azt látjuk, mivel ez az utolsó olyan költségvetés, amelyben az ígéreteiket még valóra válthatták volna, semmi nem fog teljesülni; az egészségügy pedig nem háromszor, hanem sokkal többször bukott meg ebben a kormányzati ciklusban.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
181 384 2004.11.03. 1:45  13-469

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Szabó Zoltán képviselő úr előbbi mondataira szeretnék néhány válaszreakciót elmondani.

Nem tudom, emlékszik-e még a képviselő úr egy olyan irományra, amelynek az volt a címe, hogy “Egyetértésben a nemzettelö. Nem volt olyan túl rég, jó lenne, ha emlékeznének erre az állítólagos kormányprogramra, amit Medgyessy Péter nyújtott be a Magyar Országgyűlésnek. Ebben a programban olyan vállalások, ígéretek hangzottak el, hogy 800 kilométer autópálya és gyorsforgalmi út, ingyen tankönyv, ingyen gyógyszerek a különböző betegségcsoportoknak, a tiszai gátak megépítése egészen a határig, és még sorolhatnám azokat az ígéreteket, amelyeket ebben a kormányprogramban is leírtak. Akkor megvolt a fedezeti oldala ezeknek a fejlesztéseknek? - kérdezem én. Mert akkor nagy örömmel szavazott a kormányoldal minden képviselője ezekre a felvetésekre. Azt szeretném kérdezni, hogy ha akkor megvolt, hova tűnt ez a forrás, hogyhogy nincs most meg már ennek a fedezete.

Mi nem teszünk semmi mást, csak azt, hogy amit önök ígértek, megpróbáljuk önökön számon kérni. Ugyanis Magyarországon az emberek úgy gondolták, hogy ezeket az ígéreteket valóra is fogja váltani a kormány. Nem ezt tették. Ma már odáig jutottunk, hogy nem is azt kérjük, amit önök mondtak, hanem csak azt szeretnénk elérni néhány módosító javaslattal, hogy legalább visszakerüljenek abba a helyzetbe, mint amiben 2002-ben voltak az emberek, mert önök nemhogy nem hajtották végre az ígéreteiket, hanem még el is vettek az emberektől.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki oldalon.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
181 392 2004.11.03. 0:55  13-469

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Három rövid megállapítás: 1. Igen, '98-2002 nagyszerű történeti szakasza volt a magyar történelemnek. (Taps a Fidesz soraiban.) Visszanyerte a nemzettudat azt a gondolatot, amit sokan elvettek tőlük. 2. Önök folyamatosan megszegik választási ígéreteiket, és rajtunk kérik ezt számon. 3. Ha ön 25 százalékos béremelésről beszél, tisztelt képviselő úr, reálbér-emelkedésről beszél, akkor abba beleszámítja azt a béremelkedést, amit a polgári kormány adott, és nem veszi tudomásul azt a statisztikai tényt, hogy 2004 első nyolc hónapjában a reálbérek csökkentek. Ezt az a Statisztikai Hivatal mondja, amit önök állítottak fel, amelynek a vezetőjét önök mozdították el. (Göndör István és dr. Wiener György, fejüket csóválva: Cö-cö.) Lehet itt cümmögni, lehet grimaszokat vágni a parlamentben, a tények azért még önnek is tények, tisztelt képviselő úr.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
192 136 2004.12.01. 7:04  23-201

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Nem így terveztem, de Garai István szavai - amikor is arra hivatkozott, hogy ő, mint egy város szülötte, személyes érintettségét szeretné elmondani a magyar parlamentben - arra késztetnek, hogy bár négy órától lesz majd egy másik vitanap, de ha elfogadjuk az ő érvelését, akkor fogadjuk el ezt egyébként a másik 4 és fél millió magyarra is, akik most határainkon túl vannak, tehát ők is szólhassanak majd itt a Házban. Tehát remélem, akkor arra a kérdésre majd igennel fognak válaszolni. Ők is magyar földön születtek ugyanis. (Zaj az MSZP soraiban.) De áttérek a mostani vitanap érvelésére.

Tehát térjünk át arra, amiről a mai vitanap szól! Az pedig az egészségügy, hogy üzlet-e az egészségügy. Mi azt mondjuk, hogy az egészség nem üzlet. Mi azt állítjuk, ezt a címet adtuk a mai vitanapnak, és erre van önöknek egy válasza, amit ma már többször hangoztattak, és nem is nagyon meglepő, hiszen a miniszterelnöknek is gyakorlatilag ez a véleménye erről a kérdésről, és ha már a miniszterelnök is, akkor önök azzal válaszolnak, amivel ő szokott, egy pici módosítással, hogy dehogynem, nagyon is. Ez az önök válasza. S hogy ez nem véletlen elszólás, azt az elmúlt két és fél év működése mindenféleképp megmutatja, az a működés, amelyet az egészségügyben sikerült elvégezniük - és Soltész képviselőtársamnak sajnos ebben a kérdésben nem tudok igazat adni: önök nem voltak tutyimutyik. Abszolút nem az az igazság, hogy nem történt semmi, nagyon is tudatosnak tűnik az a munka, amit az elmúlt két-két és fél év alatt végeztek.

Körülbelül másfél évvel ezelőtt volt az önök által beterjesztett kórház-privatizációs törvény vitája, amikor is én azt mertem önöknek mondani, hogy egy forgatókönyv alapján történik az egészségügyben a történések sorozata, és a törvény e forgatókönyv egyik alappillére, azért jött ez létre, és mertem azt mondani, hogy a nyolcvanas évek vége, a '94 és '98 közötti időszak ezzel a forgatókönyvvel már többször szembesítette a magyar állampolgárokat, csak akkor éppen más ágazatokon belül. Mit mondtam akkor, mit mondtunk akkor mi itt mindannyian e törvény kapcsán? Azt, hogy először a finanszírozást kell tönkretenni egy ágazaton belül. Ezt önök megtették az egészségügyi ágazaton belül, hiszen két év alatt folyamatosan csökkentek az egészségügyre fordítható reálösszegek, és ezt tették az egészségügyön belül, és ezt tették az önkormányzatokkal. Sem a fenntartó önkormányzatok, sem az egészségügyet finanszírozó egyéb szervek nem kapták meg a forrásokat, innen egyértelműen forráskivonás történt, és akkor is azt jósoltuk, hogy az a cél ezzel, hogy megpróbálják a végén értéken alul ezeket az ingatlanokat, az egészségügyi vagyont majd értékesíteni.

 

(13.40)

Érdekes módon akkor erre a felvetésre, erre a forgatókönyvre semmilyen típusú válasz nem jött. A válasz az, ami itt van a mai vitanapunkon, hogy azon kell most már sajnos vitatkoznunk, hogy van egy népszavazás, és arra igennel vagy nemmel kell szavazni, hiszen azt a helyzetet alakították önök ki, hogy valóban azt látják Magyarországon az emberek, hogy áron alul, értéken alul - ahogy képviselőtársaim elmondták - el akarják adni az egészségügyi vagyont, dobra akarják verni úgy, ahogy van, az egész egészségügyet. (Dr. Vojnik Mária: Ez nem igaz!)

Hiszen mi történt a két év alatt? Menjünk rajta végig szépen sorba! Régi ígéretek.. - és nem az ígéretek számonkérése, de senki nem veszi már komolyan, amit ígértek. Mit ígértek? Azért mégiscsak elmondjuk, hogy tudják. Volt egy hűségjutalom nővéreknek. Hűségjutalom nincs sehol. Volt ingyen gyógyszerről szó. Nagyon jól tudjuk, az emberek, akik gyógyszertárba járnak, naponta kifizetik azt a pénzt, hogy mennyivel lett drágább: lényegesen drágábbak lettek évről évre, minden évben a gyógyszerek.

Népegészségügyi programról beszéltek. Mára elmondhatjuk, hogy kimúlt a népegészségügyi program. A kórházak pénze - mondom - hónapról hónapra, évről évre csökkent. A helyzet az, hogy lehet ezen mosolyogni, csak tényleg venni kéne a bátorságot, és el kellene menni az egészségügyi dolgozók közé, oda, ahol hetente sztrájkolnak az egészségügyi dolgozók (Közbekiáltások a kormánypártok padsoraiból.), és nem azért sztrájkolnak az egészségügyi dolgozók, mert olyan rettentő jó a dolguk, hanem azért sztrájkolnak, mert miden forrást, ami elképzelhető a működésre, kivontak. De a cél, még egyszer mondom, semmi más nem volt, csak az, hogy olyan helyzet alakuljon ki, amelyben az önkormányzatok, az egészségügyben dolgozók egyszerűen valamilyen más eszközt próbáljanak meg keresni.

Most önök azt mondják itt a parlament soraiban, hogy olyan helyzet alakult ki, hogy igen, kell a külső forrás, kell még több pénz. Ezzel a mondattal, hogy több forrás kellene az egészségügyben, azt hiszem, mindenki egyetért. Csak egész más akkor a történet, ha egyébként szántszándékkal két és fél év alatt megpróbáljuk a béka feneke alá juttatni az egészségügy színvonalát, és úgy valamilyen formában azt mondani, hogy már nem tudunk mást tenni, kell a külső befektető, kell a tőkebevonás. Így nem kell tőkebevonás semmiféleképp.

Arról, hogy mi a jövőkép? Elég lesújtó egyébként; 2006-ig mindenféleképp elég lesújtó, hiszen a tegnapi költségvetési szavazáskor kiderült végérvényesen, hogy azok az ígéretek, amelyek akár az ország, a társadalom bármely területén, az egészségügyben sem fognak egyébként megvalósulni.

Önök minden egyes olyan módosítót, amely azt a szándékunkat mutatta, hogy megpróbáljuk legalább a 2002-es viszonyokat helyreállítani, azt is leszavazták, tehát el lehet mondani, hogy az MSZP-SZDSZ-es kormánykoalíció egyetlenegy ígéretét nem váltotta valóra az egészségügyben sem.

Egyet viszont most mindenféleképp megpróbál elérni, hogy áron alul, az értéknek a töredékéért az egészségügyet valamilyen formában dobra verje; ne haragudjanak, úgy gondolom, hogy mi ehhez semmilyen módon nem tudunk hozzájárulni, és már csak az az eszközünk maradt, hogy megpróbáljuk elmondani még akár észérveinket, akár néha bizony emocionális érveinket is, mert mindannyian emberből vagyunk, és az emóció legalább annyira hozzátartozik az életünkhöz, mint az észérvek.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
212 34 2005.04.11. 2:06  33-34

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! 2003 őszén két ügyben kérték a mentelmi jogom felfüggesztését. Mind a két esetben én is kértem a mentelmi bizottságot, illetve a Fidesz frakcióját arra, hogy a mentelmi jogomat függessze fel, mert meggyőződésem volt, hogy ezen a fórumon, a bíróságokon, illetve a kivizsgálás folyamán tudom bizonyítani ártatlanságomat.

Egypár mondatot a történelmi háttérről azért hadd mondjak önöknek. A feljelentést egy szegedi civil szervezet nevében egy magánszemély tette meg mindkét ügyben, meggyőződésem szerint politikai indokból tette ezt. E meggyőződésemet később egyébként az élet igazolta, hiszen aki addig csak egy ilyen önkéntes, mondjuk, feljelentésügyi államtitkár szegedi adaptációja volt a városban, azóta mára már polgármesteri biztosként, önkormányzati ombudsmanként szerepel, megkapta méltó jutalmát tetteiért. A vizsgálatok lezárultak - szeretném a tisztelt Országgyűlést tájékoztatni -, és minden ügyben jogerősen felmentést kaptam, tehát ilyen szempontból az én lelkiismeretem ismételten tisztázva van.

A maradék fél percben annyit szeretnék még elmondani, hogy ebben a másfél-kétéves időszakban nagyon sok embernek köszönhetem azt, hogy ottmaradtak mellettem, és tovább segítették képviselői munkámat.

Megbíztak bennem ugyanúgy, mint az előző négyéves periódusban. Ezek közül senkit nem fogok most felsorolni, egy ember kivételével, azt az ügyvédet, aki egyébként szakmai megbízhatóságával és emberségével végig ott állt mellettem, ő pedig Ádám Sándor szegedi ügyvéd.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
215 24 2005.04.19. 4:59  19-39

DR. BARTHA LÁSZLÓ, az egészségügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm szépen a szót, elnök asszony, de szívesen megvártam volna Garai urat is, legalább lehet, hogy több mindenre tudtam volna reagálni.

Így van, a bizottság valóban megvitatta a törvényjavaslatot, amit a miniszter úr expozéjában elmondott, és már a bizottsági vita legelső mozzanatában azt a kérdést tettük fel, amire itt egyfajta válasz érkezett, hogy mi indokolta a kormány részéről a sürgősség előterjesztését. Nagy meglepetésemre a kormány jelen lévő képviselője annyit mondott, hogy ők nem kérték a sürgős indoklást, mire aztán (Közbeszólás az MSZP soraiból.) - a tárca nem kérte -, majd egy kis vita után kialakult az a - hogy mondjam? - egység, hogy azért mégiscsak volt egy ilyen típusú igény, kérés.

Önmagában egy sürgősségi kéréssel talán nem is lehet nagy problémája a képviselőknek akkor, ha az elmúlt három évben nincsenek olyan negatív tapasztalatai, mint nekünk lehettek, hiszen szinte kivétel nélkül minden egyes alkalommal azt tapasztaltuk, hogy a sürgősségi indok mögött valami egészen más ok rejlett. Éltünk a gyanúperrel, hogy itt sincs másképp, itt is valamilyen sumákság, olyan dolog történhet, amit esetleg nem akar az előterjesztő, hogy a képviselők észrevegyenek. De hagytuk, hogy a vita elinduljon a bizottsági ülésen, és az a félelmünk is jogossá vált - én személy szerint is indokolatlannak tartottam -, hogy nagyon kevés idő állt rendelkezésére jó néhány pont elemzésére a képviselőknek, és nem tudtuk teljes mélységükben ezeket a pontokat átvenni. A vita is meggyőzött minket arról, hogy valóban erről van szó, hiszen mindkét oldalnak, tehát a kormány- és az ellenzéki oldali képviselőknek is számtalan olyan kérdése volt, amire igazából nem egészen kielégítő válaszokat kaptunk, és a bizonytalanság a törvénnyel kapcsolatban nem csökkent, hanem inkább nőtt.

Ahogy mentünk végig a kérdéseken, az adatvédelmi biztos úrnak volt két elég jelentős aggálya, amelyeknél az egyik kérdés esetében, tehát a fogyatékkal, illetve rendellenességgel születő gyermekek esetében, azt gondolom, hogy kompromisszumra tudott jutni a bizottság, mert ez egy olyan kérdés, ami megoldható módosító javaslatokkal, illetve azt gondoljuk, hogy megoldható módosításokkal.

Azonban az irányított betegellátási rendszerrel kapcsolatos kérdéskör egy más felvetés. Azért is volt érdekes számunkra, hogy a bizottságban ez nem kapott nagyobb hangsúlyt, hiszen nem is olyan túl rég, talán egy hónapja sincs, hogy a bizottság ülésén a témával külön napirend keretében foglalkozott a testület, és akkor egy olyan döntés született, amely szerint országgyűlési határozati javaslat benyújtását kezdeményezzük e rendszer valamilyen típusú megoldása érdekében, hiszen jelen pillanatban egy törvénytelen rendszerről van szó, illetve a mai magyar jogrendszerekbe, egészségügyi rendszerekbe már nehezen beiktatható ebben a formában, hiszen túl nagy az a volumen, amit felölel. Erre hívta fel a biztos úr a figyelmünket. Egyébként az ellenzék többször hangsúlyozta már adatvédelmi aggályait e rendszerrel kapcsolatban. De itt sem kaptunk más választ, itt is gyakorlatilag a többség érdemi állásfoglalás nélkül mégiscsak elfogadta, általános vitára alkalmasnak tartotta a tervezetet.

Számtalan aggály merült még fel az ellenzékben, és nemcsak az ellenzékben egyébként, hanem a kormánypárti képviselőkben is a törvénnyel kapcsolatban. A válaszok általában úgy hangoztak, hogy majd a törvény vitájakor a különböző módosításokkal lehetőség nyílik arra, hogy ezeket módosítsuk, illetve jobbító szándékú javaslatokkal a törvényt mégiscsak működőképessé tegyük. Azonban a három év negatív tapasztalatai minket erről sajnos ismételten nem győztek meg, ezért nem támogattuk jelen formájában a törvénytervezetet. Azt is elmondtuk azonban az ülésen, hogy abban az esetben, ha ezeket a módosításokat, amelyeket mi tervezünk, meg tudjuk vitatni, és érdemi vitában meg tudjuk győzni a kormányoldalt arról, hogy ezek jobbító szándékúak, és ők azokat elfogadják, akkor még mód és lehetőség nyílhat egy más típusú állásfoglalásra, most azonban, a törvény e formájában ezt sajnos egyelőre nem tudjuk megadni.

Köszönöm szépen. (Dr. Csáky András tapsol.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
215 32 2005.04.19. 20:29  19-39

DR. BARTHA LÁSZLÓ, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Bevezetésül annyit szeretnék leszögezni, hogy amennyiben a törvény valóban arról szólna, és csak arról szólna, amivel a kormányzati kommunikáció indokolja, azzal a Fidesz képviselőcsoportja maximálisan egyetértene. Itt ugyanis arról van szó, hogy az alapelvek, amelyeket hangoztatnak, az átláthatóság, az ellenőrizhetőség, a közpénzekre háruló nagyobb figyelem és azoknak korlátok között és megfelelő módon történő elköltése, mind-mind olyan eszköz, mind-mind olyan alapelv, amelyeket bármelyik képviselő itt az ország Házában vitatni szeretne.

A helyzet azonban az, mint ahogy a kisebbségi vélemény elmondásánál is említettem, hogy nem csak ezt látjuk a törvényben. A sürgősségi tárgyalás, úgy látszik, elevenükbe vágott a kormánypártoknak, mert most már különböző variációkkal hallom indokolni, hogy miért is sürgős ennek a törvénynek a vitája és a mihamarabbi elfogadása. A bizottsági ülésen is elhangzottak különböző, egymásnak kicsit ellentmondó vélemények, majd most hallhattuk miniszter úr állásfoglalását, és Schvarcz képviselő úr is mondott egyfajta képet. De azért az az indok, hogy CD-formátumban év elején, valamikor néhány hónappal ezelőtt a képviselők mit kaptak meg, illetve hogy a minisztérium honlapján mi olvasható, túl nagy támpontot, zsinórmértéket nem ad számunkra. Hiszen ha csak az elmúlt év nyarára gondolunk, amikor a különböző, ellátásszervezésről szóló törvénytervezetek társadalmi vitája folyt, azután mindenféle formátumú törvényt láttunk, és mára már lassan azt sem tudjuk, hogy kik voltak az előterjesztői. Azóta egy kormány bukott meg, lehet, hogy épp emiatt is.

Ez önmagában indokrendszerként, azt gondolom, elég nehezen elfogadható, hogy mi volt olvasható a minisztérium honlapján. Ahhoz tudunk ragaszkodni, azt tudjuk elfogadni hivatalos előterjesztésnek, amin szerepel az, hogy ki az előterjesztő, és mit tartalmaz ez az anyag. De többet erről talán nem is érdemes beszélni.

Azért még a sürgős tárgyalásra visszatérnék, hiszen akkor, amikor három év negatív tapasztalatai vannak az emberben, mindig felmerülnek kérdések a képviselők fejében, és ezeket általában nemcsak mi fogalmazzuk meg, hanem az emberek, akik Magyarországon élnek, és akik figyelik a törvényhozás munkáját. Ezek között ilyen kérdések szerepelnek, hogy miért is kell a sürgősséget egy ilyen fontos, ilyen sok részt érintő módosításnál kérni.

Abban a pillanatban, ha ilyen kapkodásról van szó, mindenkiben felmerül, hogy kinek lehet érdeke, hogy minél gyorsabban, minél kevesebb vitával lezajlódjon egy ilyen törvénytervezet. Mi az, ami jó lenne, ha esetleg elkerülné a képviselők figyelmét, hozzáteszem, akár kormánypárti, akár ellenzéki oldalról? Ezekre a kérdésekre részben már utalt képviselőtársam, aki a szociális bizottság kisebbségi véleményét mondta el. Ha elkezdjük nagyítóval vizsgálni a törvény tervezetét, akkor néhány választ megsejthetünk; választ nem kapunk, de megsejthetünk.

Engedjék meg, hogy most szisztematikusan megpróbáljak végigmenni a törvény tervezetén, azokon a pontokon, amelyeket mindenféleképpen kifogásolni szeretnénk, illetve módosításokat tervezünk hozzájuk benyújtani. Mindjárt a 2. § olyan pont, amely a méltányosság kiterjesztését fogalmazza meg. Önmagában, ha valaki ezt hallja, hogy a méltányosság kiterjesztése, azzal, azt gondolom, túl sok aggály nem lehet, hiszen minél több honfitársunknak tudunk valamilyen módon segítséget nyújtani, annál örvendetesebb tény lehet. Itt azonban arról szól ez az előterjesztés, hogy vannak olyan gyógyszerek, gyógyászati eszközök, amelyekre egyébként is jár tb-támogatás, meghatározott formákban, törvényi, illetve rendelkezési formákban ezeket meghatározza a mindenkori Országgyűlés, a mindenkori kormányzat.

Ezekhez képest, e pontokon belül ad azonban egy plusz mozgáslehetőséget, eszközökre is egyfajta méltányosságot vezet be. Abban az esetben, megítélésünk szerint, ha valamire van törvény, vannak egzakt szabályok, hogy egyébként azokat hogyan kell finanszírozni, és milyen formában lehet állampolgároknak adni, akkor ott még pluszban a méltányossági elv bevezetése bizony fokozza az átláthatatlanságot. Nem a méltányosság elve ellen van kifogásunk, hiszen vannak olyan területek, ahol ez kifejezetten fontos tényező, és valóban segíti az arra rászorultakat. Ilyenek például a daganatos betegségeknél jó néhány citosztatikum-kezelés, amit nem tud megkapni az illető, ha e méltányosságban nem részesül. De itt abban az elvben, és itt az elvvel van problémánk, ahol van már egy tb-támogatás, van egy közös pénzből adott forrás bizonyos gyógyszerhez, gyógyászati segédeszközhöz, akkor vagy ennek a mértékét kell emelni, vagy a méltányosságot semmiféleképpen nem kell bevezetni, mert abban a pillanatban növekszik az átláthatatlanság mértéke, és népies kifejezéssel a mutyizások lehetősége nyílik meg.

A 4., 5. §-t említeném a következőkben. Itt a bizottsági vitákban is fölmerült az, hogy bizonyos szolgáltatók esetében a felelősségbiztosítás kérdésköre kikerült a rendszerből, mintha az nem lenne túlságosan fontos. Én hozzátenném még a minőségbiztosítást is, tehát a kettőt együtt kezelném. A válasz a kormány képviselőjétől a bizottsági ülésen az volt, hogy ez egy olyan témakör, amit itt a finanszírozhatóságnál nem kell figyelembe venni, ugyanakkor más esetekben, amikor valaki megkapja a működési engedélyét, akkor ezek a kautélák ott vannak szigorító feltételként. Azt gondolom, hogy amikor közpénzekről van szó, amikor finanszírozhatóságról beszélünk, legalább olyan szigorú feltételeket kell figyelembe vennünk, mintha működési engedélyt adunk ki. Mindenféleképpen indokoltnak tartjuk azt, hogy magának a minőségbiztosításnak és magának a felelősségbiztosításnak a ténye mint feltétel visszakerülne a szabályozásba.

A 17. § - itt talán örömhír lehet, hogy van néhány olyan pont, amiben nem találtunk lényegi kifogásolnivalót, de azért majd visszatérek erre is egy kicsit - , miniszter úr is említette, a biztosított visszafizetéséről rendelkezik. Azt írja a bevezetőjében, illetve a rendszerben, hogy abban az esetben, ha a biztosított számára felróható módon történik valamilyen típusú visszaélés; próbáltam élethelyzeteket találni arra, hogy milyen módok lehetnek ezek, amikor a betegnek kell visszafizetni valaminek az árát. Nagyon nagy képzelőtehetségnek kell lenni ahhoz, hogy más szereplő nélkül maga a beteg, a biztosított vissza tudjon élni ezekkel a rendszerekkel. Ha itt kapunk valamilyen kielégítő választ, hogy melyek azok a helyzetek, amikről úgy gondolják a kormánypárti képviselők vagy az előterjesztők, amikor a betegnek vissza kell fizetni a pénzt, amit egyébként megkapott, azt megköszönnénk.

Ebben a szakaszban, az 5. §-tól majdnem a 30. §-ig, számtalan kérdés merült fel, mint említettem már, a bizottsági ülésen is. A válaszok nagy része finoman szólva sem volt kielégítő. Nagyon sokszor hallottuk azt a bűvös számot, ha jól emlékszem, a 217. számú végrehajtási rendelet fog majd ezekre a kérdésekre választ adni. Azt az ígéretet kaptuk akkor a bizottsági ülésen, körülbelül egy hete, most pedig miniszter úrtól, hogy hamarosan megkapják a bizottság tagjai ezt a rendeletet, és talán nem leszünk akkor annyira buták, hogy ezeket a kérdéseket feltegyük a bizottsági ülésen. Egyébként ezt mindkét oldal megkapta, tehát teljesen mindegy volt, hogy melyik párt képviselőjének volt ilyen jellegű kérdése, ami erre a szakasztömegre vonatkozott. Lényeg, azt kaptuk meg, hogy azért nem tudjuk, mert még nem láttuk a végrehajtási rendeletet, és higgyük csak el, az úgy fog rendelkezni.

Azt gondolom, a törvényhozás egy kicsikét komolyabb terület, fontosabb intézménye Magyarországnak, hogy majd egy hozott anyagra támaszkodjunk, amiről előre higgyük el, hogy úgy fog majd szerepelni benne minden passzus. Amennyiben bírjuk még az ígéretet, és bírjuk még az ígéretét miniszter úrnak, illetve a tárcának erre a rendeletre, hogy lássuk, hogy pontosan mit is akarnak azok a passzusok kifejezni, amiről most itt csak elméletben tudunk vitatkozni, azt megköszönnénk mindenféleképpen.

(10.40)

A 21. §-ra térnék rá, ami egy aránylag átfogó szabályozás, egy átfogó szabályozása annak a területnek, amit Schvarcz képviselő úr vezérszónokként említett, úgy általában a gyógyászati segédeszközökkel kapcsolatos, úgy szoktam fogalmazni, hogy európai uniós normáknak megfelelő, illetve európai elveket átvevő területnek. Azzal a ténnyel, hogy nagy értékű gyógyászati eszközökhöz hozzá tudjanak jutni a betegek lényegesen kisebb pénzért, azt gondolom, hogy mindenképpen támogatni kell. Azt gondolom, hogy ebben nincsen, nem lehet köztünk vita.

Abban azonban, és itt a kérdés fonákságára utalok, és mondom, már volt erről szó az előbbi felszólalásokban, említette miniszter úr, hogy 2 milliárdról 45 milliárdra emelkedett a kassza. Azt, hogy ez egyébként hogyan fog megoszlani, ma jelenleg az országgyűlési képviselők nem tudják, hogy ez milyen arányokban fog megoszlani, hiszen most akarjuk majd a törvénnyel a kormány, illetve a minisztérium rendelkezésére bocsátani, hogy ezt a 45 milliárd forintot megfelelő módon ossza el. De azért ez egy nagy pénz. Azt gondolom, mindenki tudja, hogy ez egy olyan összeg, amelyről lényegesen nagyobb fórumokon, lényegesen nagyobb döntéshozatali testületekben szoktak egyébként dönteni.

A 45 milliárd forint, ha eddig egyébként 2 milliárd volt csak a vásárlás, amit az OEP finanszírozott, most pedig 45 milliárd, akárhogy is számoljuk, 22-szeres emelkedés. A 22-szeres emelkedésbe behozunk egy új intézkedést, amely a bérlésnek és a kölcsönzésnek a lehetőségét biztosítja, van egy pályázat, amelynél már igazából bizonytalan körülmények vannak, hogy lezárult, nem zárult le, kit fogadtak be, kit nem fogadtak be, igazából nem tudjuk, majd most rendeljük hozzá a kormányhoz azt a döntési mechanizmust, ami ezt a 45 milliárd forintot valamilyen módon majd elosztja. Háttérinformációk, ilyen zuhanyhíradók - bár ez nem a parlament padsoraiba tartozó kérdéskör - pedig azt mondják, hogy bizony-bizony, itt a komoly visszaélések lehetősége is megvan.

Azért, hogy elejét vegyük ezeknek a kérdéseknek, azért, hogy ne lehessen később ebben bármiféle furcsaságot, mutyizást - mondom a népies nyelv szerint - felfedezni, ezért mi azt szeretnénk, és azt fogjuk kezdeményezni a módosító javaslatainkban, hogy ennek a 45 milliárd forintnak legyen valamilyen ellenőrző apparátusa a törvényhozás részéről is. Tehát nehogy megtörténhessen az, ami sajnos az elmúlt időszakban többször megtörtént bizonyítható módon, hiszen soha senki nem cáfolta ennek az ellentétét, hogy a kormányhoz, esetleg még magasabb szintekhez közel álló körök szerzik meg ezeket a forrásokat.

Azért tartom indokoltnak a parlament plenáris ülésén erről beszélni, hogy ne lehessen azt mondani, hogy utólag mondunk bármit is, előre szeretnénk kérni arra a képviselőket, a kormány képviselőit, a parlamenti képviselőket, hogy ellenőrizhető módon próbáljuk meg a betegekhez eljuttatni.

A másik, ami még egy érdekes érv, és ezen nyilván vitatkozni fogunk, hogy Európában bárhol, ahol ezt a rendszert bevezették, a szándék a takarékosság volt, az, hogy a közpénzeket hatékony módon lehessen felhasználni, minél többen élvezhessék annak a gyümölcsét egyébként, ha van 2-4, bármennyi milliárd forint, hogy ők gyógyászati eszközhöz jussanak. Ezzel az elvvel egyetértünk, azonban az a tendencia, ami itt most történik, pont ezzel ellenkező, hiszen lényegesen nagyobb források elosztásáról van szó, és nem tudjuk, hogy milyen formában. Most akarunk adni egy olyan felhatalmazást a kormánynak, ami teljesen ki fogja vinni a parlamenti képviselők látóköréből ezt a döntési mechanizmust.

Azt gondolom, hogy ezt felelős országgyűlési képviselő egyik oldalról sem akarhatja.

A 26. §-ra térnék át, tényleg csak néhány mondattal az adatvédelmi biztos úr véleményére, aki önmagában azt sérelmezte, hogy az adatvédelmi törvény bizonyos pontjai, illetve a törvénymódosítás között talál ellentmondásokat, ami gyakorlatilag arról szól, hogy ő semmi mást nem kér igazából - a bizottsági vitából ez kiderült -, mint hogy abban az esetben, ha valaki rendellenességgel születik és ezt nem látják, nem veszik észre még a kórházban - van ilyen, előfordulhat, ez nem szakmai hiba, hanem ez egyszerűen egy életszerű helyzet -, abban az esetben a jelentés a védőnő felé vagy a családorvos felé, a gyerekorvos felé valamilyen módon történjen meg. Ő itt a törvény szövegéből azt érezte ki, hogy itt egyfajta törvényi ráhatás történik a kötelezőségre. Ő azt kérte, hogy ezt a hozzátartozó dönthesse el, tehát a kötelezőséget vegyük ki. Azt gondolom, hogy ebben különösebb probléma nem lehet, azt hiszem, ez lesz a legkisebb problémánk a törvénnyel kapcsolatban, amit nem fogunk tudni kezelni; gondolom, meg fogjuk tudni oldani.

A 29. §, ez a regionális egészségügyi tanácsokkal kapcsolatos szakasz megpróbál egy olyan helyzetet teremteni, ami azt az eléggé furcsa időszakot legalizálná, amikor a tisztelt Ház a költségvetési törvényhez nyújt be egy olyan módosítást, amihez egyébként a költségvetésnek semmi köze az égadta világon. Ez akkor is nyilvánvaló volt, hogy házszabályellenes, akkor valakinek ez valószínűleg a kormányzati oldalról szívügye volt, hogy ezek a RET-ek megalakuljanak, ha ez a 7 vagy 8 - a fővárossal együtt - regionális egészségügyi tanács megalakul, akkor, azt gondolom, újabb lehetőségeket nyit - cáfoljanak meg, ha nem erről van szó - kormányzati oldali képviselőknek, különböző szereplőknek az elhelyezésére, illetve különböző pozíciók megszerzésére. Semmi nem indokolta azt, hogy a költségvetési törvénybe a regionális egészségügyi tanácsok létrehozásáról szóló törvényi passzusokat betegyünk, ezek működését valamilyen módon szabályozzuk. Ha az a célja a kormányzatnak, hogy ezeknek a tanácsoknak fontos szerepük legyen a későbbiekben Magyarország egészségügyében, akkor ezt külön meghatározott törvényben, megfelelő társadalmi vitára bocsátással kell rendeznie.

Ugyanaz a helyzet egyébként, mint a következő passzussal, amikor az adatvédelmi biztos úr szintén ennyit mondott, hogy az a helyzet, ami kialakult az irányított betegellátási rendszerrel kapcsolatban, az törvényileg nem stabil, nem rendezett helyzet. Egy törvényileg rendezetlen helyzetben pedig adatvédelmi kérdések joggal és sokkal fokozottabban merülnek fel.

Az adatvédelmi biztos úr - teljes joggal - ezt hiányolja a jelenlegi törvénykezésből, illetve azt kéri számon az Országgyűlésen, a kormányon, hogy miért nem rendezi ezt a kérdést. Nekem személy szerint egyébként azzal a folyamattal, amit még irányított betegellátási kísérletnek nevezünk, és az ebből kijövő rendszerrel sok kifogásom azért nincs, mert mi is azt szerettük volna, ha ez beindul, ha ez a kísérlet eredményekre vezet. Azt gondolom, hogy vezetett is sok olyan eredményre, amit érdemes megtartani, de azt is el kell hogy fogadják a patkó mindkét oldalának képviselői, hogy ez a helyzet már lezárult, 2,5 millió ember esetében nem lehet kísérletről beszélni. El kell döntenie a kormánynak, el kell döntenie a parlamentnek, hogy mit kíván tenni tovább ezzel a rendszerrel, és nem az a megoldás, és a helyzet az, hogy az adatvédelmi biztos úr joggal mondja, hogy a törvény megpróbálja arra kényszeríteni az Országgyűlést, hogy a későbbiekben az az információ, ami a taj-számhoz kötött most, egyfajta azonosító, elérhető legyen e rendszer szereplői számára is.

Van még egy olyan elem, ami az elmúlt napokban merült fel, ami a 31. §-t érinti, és itt én sok-sok felkiáltójelet írtam, és azért is hagytam a felszólalásom végére, mert én személy szerint a legsúlyosabb problémának ezt tartom, ami a beteg szabad orvosválasztásának korlátozását írja elő. Ez egy olyan pont, ami gyakorlatilag felhatalmazást ad a kormánynak arra, hogy rendeleti úton szabályozza azt, hogy a beteg milyen formában, milyen feltételek mellett, milyen rendszerben fordulhat orvoshoz. Ez egy olyan alkotmányos alapelv megítélésünk szerint, ez egy olyan fontos tényező, nemcsak a betegeknek, hanem általában az embereknek, a magyar állampolgároknak egy olyan fontos alapjoga, amit, ha úgy gondolja a kormány, hogy ezt valamilyen formában rendezni kívánja, tehát korlátozni kívánja a szabad orvosválasztás jogosítványát, akkor ezt semmilyen formában így nem teheti meg.

Értem, tehát értjük azt, hogy mi a szándék, értjük azt, hogy ez egy olyan hatalmas társadalmi vitát indítana el, amit megpróbál elkerülni a kormány, hiszen akárhogy is vesszük, a választások azért közelednek. Ki tudja, mikor lesz, de legkésőbb egy éven belül biztosan. Egy ilyen szituációban, egy ilyen kiélezett választási helyzetben, gyakorlatilag egy ciklus vége felé egy ilyen passzust behozni és ennek a társadalmi vitáját megvívni, az bizony-bizony nagy felelősséggel jár, de azt gondoljuk, hogy ez elkerülhetetlen, ha a kormánynak ilyen szándékai vannak.

Emlékszünk-e még arra, hogy milyen kérdésekkel kezdtem e vitát, hogy kinek az érdeke, érdeke-e valakinek, ki húz hasznot ebből a sürgősségből, és hogy egyébként mi is az igazság a törvény hátterével kapcsolatban, mik a valós szándékok? Nem tudok most ezekre önöknek válaszolni, csak azt gondolom, hogy az általam elmondottak egyfajta kört vetítettek fel, hogy milyen válaszok lehetségesek.

(10.50)

Addig, míg ezek a válaszok nem kerülnek egyértelműen tisztázásra, addig, míg nem ad kielégítő magyarázatokat bizonyos felvetett kérdésekre a kormányzat, illetve a kormányzati oldal, addig nem fogjuk tudni támogatni ezt a törvényjavaslatot.

Köszönöm szépen. (Taps az MDF padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
227 66 2005.05.23. 3:12  65-71

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Ön az egészségügy területén tett legújabb ígéretekkel kapcsolatban azt nyilatkozta - idézem -: “Amikor az orvos egy műtétet végrehajt, beleegyező nyilatkozatot kell aláíratni. Ezt a beleegyező nyilatkozatot a változásokra vonatkozóan most alá kell írnia a lakosságnak és a szakmának is. A műtétet pedig maga a kormány végzi.ö

Nos, az emberek pont ettől félnek, hogy a műtétet a kormány végzi, az a szocialista kormány, amely már évek óta forrásokat von ki az egészségügyből. Az emberek okkal kérdezik: hogyan kérhet a kormány beleegyező nyilatkozatot a műtéthez, amikor a kockázatokról és a mellékhatásokról nem tájékoztatja őket? Korábban ez a szocialista kormány többek között az alábbi műtétek elvégzésére tett ígéretet: egyévi keresetnek megfelelő hűségpénz az ápolóknak, ingyen gyógyszer a szívbetegeknek és a csontritkulásban szenvedőknek, parlagfű-mentesítés az allergiás betegeknek. Az emberek beleegyezése, miniszter úr, megvolt, ezek a műtétek mégis elmaradtak, és nem a betegek hibájából.

Ugyanez a baj a mostani ígéretekkel is, hiába vannak köztük, amelyek tetszetősek, és támogatható célokat fogalmaznak meg. Hogyan kérhet a kormány beleegyező nyilatkozatot a betegtől, ha elfelejti tájékoztatni őket arról, hogy a műtéthez szükséges minimális feltételek hiányoznak? Hogyan hihetnék el az emberek a háziorvosi ellátás megerősítését, miközben a helyzet odáig fajult, hogy már nemcsak falvakban, de egyes városokban sem tudják betölteni a háziorvosi praxisokat? Hogyan hihetné el bárki, hogy a daganatos betegek számát sikerülhet jelentősen csökkenteni, ha jelenleg a szűrésekre minimálisan szükséges pénzt sem adják meg, a népegészségügyi programra pedig évről évre kevesebb pénz van a költségvetésben?

Hogyan hihetnék el az emberek, hogy a szocialisták fejleszteni fogják a légi mentést? Emlékezhetünk: 2002-ben még hat működő légimentő-bázis volt Magyarországon, ezt három év alatt az önök munkájának köszönhetően sikerült négyre visszafejleszteni, és most azt próbálják nagy áttörésként beállítani, hogy újra hat mentőbázis lesz az országban. Hogyan akar a Gyurcsány-kormány műtétet végrehajtani az egészségügyi dolgozók nélkül? Róluk ugyanis legújabb programjukban egyetlen szóval sem tesznek említést.

Tisztelt Miniszter Úr! Milyen jogon várnak legújabb programjukhoz beleegyezést azoktól a betegektől és egészségügyi dolgozóktól, akiket számtalanszor becsaptak már kormányzásuk alatt? Miért felejtették ki éppen az egészségügyi dolgozókat ebből a programból? Végül, talán a legfontosabb: milyen forrásból kívánják megvalósítani új ígéreteiket?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
227 70 2005.05.23. 1:07  65-71

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Tisztelt Miniszter Úr! 2002-ben mindenhol azt láttuk, hogy rendbe tesszük az egészségügyet, az egészségügy dolgait. Ehhez képest három év alatt háromszor hallottunk kormányprogramot, háromszor hallottunk egészségügyi programot, és az eredmény: megbukott gyógyszerár-támogatás, többszöri gyógyszeráremelés, megbukott a Csehák-féle kórháztörvény, a kórházak többsége csődhelyzetben van, megbukott az egészségügyi reform, amivel nemcsak a reform ment, hanem egy kormány és Medgyessy Péter miniszterelnök is.

Szólni kéne talán - mint sebészember - a miniszterelnök úrnak, hogy a sebészek között van egy mondás, hogy aki szikét vesz a kezébe, az ne hadonásszon. Az ne hadonásszon, mert még a végén véres lesz maga körül minden, amit egyébként a szikével elér, de lehet, hogy pont ez a cél, mert ismerve a magyar gazdaság jelenlegi helyzetét, a költségvetés jelenlegi helyzetét, nem véres, hanem éppen Veres-programot készít elő a kormány.

Ezért nem tudom elfogadni a válaszát. (Derültség, zaj. - Taps az ellenzéki padsorokban)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
230 123 2005.05.30. 2:20  122-129

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Az elmúlt hetekben sűrűn hallunk hétfő délutánonként különböző meseszámokkal ihletett bejelentéseket. Ezek között az egészségügy, talán mondhatjuk azt, kiemelt helyet kapott. Azt hallottuk ebben a néhány javaslatban, hogy például az esélyegyenlőség milyen fontos a miniszterelnök úr számára, és teremtsük meg az egyenlő hozzáférés lehetőségét minden magyar állampolgárnak a különböző diagnosztikai terápiás beavatkozásokhoz.

(Az elnöki széket dr. Deutsch Tamás, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Volt egy másik nagyon fontos, egyébként támogatandó mondat, amely a daganatszűrésről szólt, arról, hogy minél több honfitársunk életét próbáljuk meghosszabbítani, és próbáljuk meg a daganatos betegségek számát csökkenteni Magyarországon. Ez egyébként egy támogatandó kör, azt kell mondanom, hogy nincs olyan képviselő ebben a Házban, aki ezeket a kérdéseket ne támogatná. Az egy más kérdés, hogy talán nem illik három év kormányzás után a harmadik kormányprogramot bejelenteni a Házban, hanem meg is kellene valamelyiket már csinálni lassan.

Ugyanakkor azt látjuk, azt halljuk, hogy megnyílik Budapesten Magyarország második PET-centruma, egy olyan centrum, amely rákbetegségeket, daganatos betegségeket tud vizsgálni, azokat a legpontosabban szűrni, és megmondani a kórtant, a kórokot. Csak hát van egy kis probléma ebben az ügyben, hiszen itt, ha a hírek nem tévesek, akkor 250-300 ezer forintba kerülne egy betegnek a vizsgálata. Ez a tény, ha ezt ténynek tekinthetjük, nagyon ellentmond a miniszterelnök bejelentéseinek, mert itt sem az esélyegyenlőséget nem látom, sem azt nem látom, hogy ezzel a daganatos betegek száma csökkenne, hiszen mint tudjuk, ennek a körnek nincs meg ez a forrása.

A kérdésem tehát az lenne a miniszter úrhoz, hogy csak egy bejelentés volt, vagy kíván tenni valamit a kormány. Igaz-e a 250-300 ezer forint? - főleg úgy, hogy a hírek alapján (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) részben állami beruházás ez a PET-centrum.

Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
230 127 2005.05.30. 1:05  122-129

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. A helyzet az, hogy akkor esélyegyenlőség csak nincs, hiszen mégiscsak kell fizetni, hiszen a miniszter úr nem cáfolta, hogy jelenleg negyedmillió forint egy betegnek az, hogy ebben a centrumban őt megvizsgálhassák.

(16.40)

Főleg akkor érdekes ez a kérdés, ha igaz az a felvetés, hogy állami tőke is van ebben a beruházásban. Ezt a Népszabadság május 26-ai száma jegyezte meg. Hogy ki mit kever össze, most utalnék a címben föltett kérdésre. Az embernek van egy olyan érzése, mint ha a miniszterelnök úr összekeverné a PET-centrumot a petshopokkal; az angolszász területeken a kisállat-kereskedéseket szokták így nevezni, ahová úri kedvére valaki bemegy, és olyan kedvenc háziállatot vásárol a saját pénzén, amilyet akar.

Szeretnénk azt hinni, hogy Magyarországon ez nem így van, hogy nem úri passzió csak, hogy valakinek, ha beteg, jár a vizsgálat, és nem 250 ezer forintért, hanem biztosítási alapon fizetve. Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
244 83 2005.09.12. 3:14  82-88

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Három év szocialista kormányzás után az emberek többsége már pontosan tudja: ha ez a kormány valamit megígér, akkor az biztos nem teljesül, vagy épp az ellenkezője valósul meg. Emlékezzünk csak az ígért ingyengyógyszerekre vagy az ápolók hűségjutalmára! A szocialisták bátran vállalták, aztán lendületesen elfelejtették ezeket, és ezzel együtt megfeledkeztek egymillió szívbetegről és közel százezer ápolóról is. Néhányan talán még arra is emlékeznek, hogy volt egyszer egy Európa-terv névre keresztelt szocialista ötlethalmaz, amely többek között a következőt tartalmazta: “Folytatjuk az új Honvéd Kórház évek óta félbehagyott építését, és 2005-ben megkezdődik a gyógyítás a kórház új szárnyában.ö A rutinosabbak ekkor már tudhatták, hogy egy dolog biztos: 2005-ben nem kezdődik meg a gyógyítás a Honvéd Kórház új szárnyában.

De idézzük fel, mi is történt azóta ebben az ügyben! Az első gyanús jelre 2004 elején lehettünk figyelmesek, amikor Medgyessy Péter megismételte, 2005-re befejezik a kórház rekonstrukcióját. Később Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is megerősítette, hogy kiemelt beruházásként kezelik a kórház felújításának befejezését. Ekkor még azok is legyintettek, akik eddig hittek önöknek, hiszen amiről a szocialisták csak beszélnek és beszélnek, az még véletlenül sem szokott teljesülni. Sajnos, pontosan így történt. Egy kormányhatározattal - takarékosságot emlegetve - a munkák befejezésének időpontját finoman módosították 2007-re. Ez azt jelenti, hogy nemhogy az idén, de még jövőre sem lesz kész a rekonstrukció.

Közben új pályázatot írtak ki a kórház befejezésére, és a legfrissebb sajtóinformációk szerint egy olyan cég nyerhet a közbeszerzési pályázaton, amely 1 milliárd forinttal drágábban végezné el a munkát, mint egy másik, hasonló kondíciókkal bíró társaság.

(16.30)

Vajon miért a drágább ajánlatot tevők nyerhetnek? Biztosan azért, mert jobban, lendületesebben dolgoznak, és nem azért, mert a szocialista kormányok idején ők már korábban is több nagy állami megrendeléshez jutottak, ráadásul az épületek állagának megóvása az elmúlt években is több száz millió forintjába került az adófizetőknek.

Tisztelt Államtitkár Úr! Önöknek köszönhetően nemcsak lassú, de indokolatlanul drága is lesz a kórház felújítása. Ezt látva sokan elgondolkodnak majd, tényleg ennyire ráérünk-e még.

És a kérdéseim: miért nem fejezték be ígéretükhöz híven a Honvéd Kórház rekonstrukcióját? Miért dobnak ki az ablakon egymilliárd forintot azzal, hogy sajtóinformációk szerint a drágább ajánlatot tevő cég nyer a felújításra kiírt közbeszerzési pályázaton? És végül: meddig húzzák-halasztják még a felújítást?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
244 87 2005.09.12. 1:17  82-88

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! 2005 szeptemberében arra hivatkozni, hogy előző kormányoknál mi történt, amikor egy volt és egy jelenlegi kormányfő is egyébként a programjában vállalt határidőkkel beruházást, enyhén szólva, képmutató magatartás, tisztelt államtitkár úr. Segítek a válaszadásban: körülbelül 60 milliárd forintot vontak meg a honvédelmi tárca költségvetéséből, és talán ez is indoka lehetett annak, hogy nem lehet a szakma szabályainak megfelelően befejezni a felújítást.

Azonban arra a kérdésemre, hogy a sajtóinformációk szerint van egy olyan cég, amelyik önökhöz egy kicsit közel áll, mondhatnánk, az elmúlt időszakban sok megbízást kapott, egymilliárd forinttal több javaslatot adott be, mint egy másik, hasonló kondíciókkal bíró cég, és hogy várható-e ennek a győzelme a pályázati kiíráson, erre ön nem válaszolt, majd a jövő héten ezt nyilván meg fogjuk tudni.

Addig, amíg csak ködösítenek egyébként a Honvéd Kórház ügyében (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), addig nyilvánvalóan nem fogjuk tudni ezeket a válaszokat elfogadni, nyilvánvaló, hogy majd a többség sem fogja támogatni az ilyen ködös választ. Köszönöm szépen. (Szórványos taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
250 65-67 2005.10.03. 3:22  64-72

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Biztosan tudja, hogy ma a hirtelen szívhalál a vezető halálok Magyarországon. Az összes haláleset több mint felét a szív- és érrendszer betegségei okozzák: évente 25 ezren halnak meg infarktusban, a legtöbben középkorú férfiak.

Ezt a problémát látva mit tenne egy felelős, ésszerűen gondolkodó kormány? Ígéretének megfelelően mindent elkövetne a megelőzésért, azért, hogy minél kevesebb ember kapjon infarktust.

És mit tett a Gyurcsány-kormány? Lecsökkentette a szívkatéteres, megelőző beavatkozások támogatását: már megint más a beszéd, és megint más a valóság. Hogy mit is jelent mindez? Azt, hogy a kórházakat önök így kegyetlen döntés elé állították. Vagy visszautasítanak betegeket - életveszélybe sodorva őket -, vagy minden rászorulón elvégzik a beavatkozást, ezzel azonban a kórház kerülhet csődbe.

Miniszter úr, ez szívtelen megoldás. Nem elfogadható az a magyarázat, hogy azért vettek el pénzt, mert a beavatkozáshoz szükséges eszközök ára jelentősen csökkent. Ez egyrészt nem teljesen igaz, mert a korszerű, hatékonyabb eszközök ára alig változott. Másrészt - még ha csökkent volna is az áruk - nem az a megoldás, hogy elveszik a pénzt, hanem az, hogy a meglévő pénzből több beteget lássanak el.

A kardiológusok szakmai szervezete szerint a Gyurcsány-kormány ezzel a lépéssel évi másfél milliárd forintot vesz el a szívkatéteres központoktól. Persze, ez a kormány sosem volt szívbajos, amikor pénzt kellett elvenni valahonnan. A szívgyógyászok szerint a kormány sérti az esélyegyenlőséget, és ellentmond a kormányprogramnak. Valóban, alig egy éve Gyurcsány Ferenc programjában vállalta a szívbetegek gyógyulási esélyeinek javítását. De az a lépés ellentmond a rációnak is, hiszen ép ésszel felfoghatatlan, kinek éri meg megvárni, amíg egy beteg valóban infarktust kap.

Miniszter Úr! Ha netán az ön feje felett döntöttek ebben a kérdésben, Veres János, netán Gyurcsány Ferenc, mondja el nekik, hogy nagy baj van. Ne beszéljen nekik szívkatéterről, családi tragédiákról, a szívbetegek szenvedéséről, mert nem biztos, hogy megértik. Mondja el nekik, hogy gazdasági érdekről is szó van. Ha nem sajnálnák a pénzt a megelőzésre, kevesebb lenne az infarktus, kevesebb ember válna rokkanttá, és így évente sok ezren tudnának tovább dolgozni, adót fizetni.

Tisztelt Miniszter Úr! A szocialisták sok ballépést tettek már ezen a területen is - hol van már az ingyenes szívgyógyszer mítosza? -, ha azonban a Gyurcsány-kormány a szívbetegek életesélyeit tovább rontja, akkor valóban alkalmatlan a kormányzásra.

Kérdezem: ha valóban fontos önnek a megelőzés, akkor miért vették el a pénzt a szívkatéteres központoktól? (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

ELNÖK: Képviselő úr!

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Miért kell egy magyar embernek szívinfarktust kapni ahhoz, hogy a Gyurcsány-kormány foglalkozzon vele? Várjuk megtisztelő válaszát. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
261 104 2005.11.04. 5:48  1-145

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Talán nem lesz meglepő, ha az egészségügyi költségvetés 2006-os tervezését próbálom meg valamilyen szempontból megmutatni a nézőknek, hogy lássák a valóságot. Itt azt hallhattuk ezelőtt egypár perccel, hogy az ellenzék mindig elmondja azt, hogy milyen rossz a költségvetés, a kormánypártok azonban igazolni tudják azt, hogy ez nem igaz - most is így van, ez egészségügyre fordítandó pénzek elégségesek, megfelelőek a jövő évre. Csak az a helyzet, hogy az elmúlt négy évben minden egyes alkalommal valóban így zajlott a vita, és a későbbiekben minden egyes zárszámadás az ellenzéknek adott igazat, tehát amikor független szervezetek, az Állami Számvevőszék vizsgálta azt, mindig az ellenzék észrevételeit húzta alá, és sajnos az élet azokat igazolta.

Mit látunk most a 2006-os tervezett számoknál? Az első és legmegdöbbentőbb tény az, hogy 15 éve először nominálisan, tehát ha csak egyszerűen a számokat vesszük, akkor is csökken az egészségügyre fordítandó összegek nagysága - ilyen még nem fordult elő. Az, hogy most kicsi inflációval számolunk, kevesebbet kellene emelni, az a szokásos kormányzati trükk, de még ezt sem, már az inflációt sem kapja meg az egészségügy, sőt még az idei számokból is visszavesznek összességében 66 milliárd forintot.

Kárpáti képviselő asszony emlegette a nemzeti kockázatközösségnek ezt a bűvfogalmát, ami egy egyszerű humbug, én nem tudom másképp értékelni. Ez egy kormányzati trükk, egy egyszerű szemfényvesztés, becsapása az embereknek, hiszen semmi más nem történt, mint hogy az eddigi hiányt egy másik sorra írta át a kormány: azt mondták rá, hogy 303 milliárd forinttal megemelték ezt a kockázatközösséget. Csak azt nem tudom, hogy akkor már miért nem tették hozzá azt a 65 milliárdot is, olyan mindegy, a papír bármit elbír; akkor miért hagyták ki ezt a 65 milliárdos hiányt, miért nem tették azt is hozzá? Teljesen mindegy, hogy a kormány jobb zsebében van-e a hiány vagy a bal zsebében. Attól, hogy egy sorra odaírtak egy számot, a nemzeti kockázatközösség elve nem valósul meg, ezt szeretném a tisztelt kormánytagoknak és a kormányzati képviselőknek elmondani.

Megyek tovább a humbugok sorában. A gyógy-megelőzési, a gyógyításra és megelőzésre - hogy értsék az emberek is - fordított pénzeszközökről szeretnék egy kicsit bővebben beszélni. Itt összességében, ha minden számot összeadunk, 40 milliárd forint az az összeg, amelyet az ez évi, borzasztó katasztrofális költségvetési helyzetben lévő egészségügyi intézményektől gyakorlatilag még jövőre elvesz a kormány.

(14.20)

 

Ez azt jelenti, ha lefordítjuk ezt a pénzt, és azt, hogy ez 23 milliárd forintot jelent közvetlenül a kórházaktól elvont és közvetlenül a rendelőktől elvont pénzeknél: ha valaki ma bemegy egy kórházba például vakbélgyulladással, az rá fordított pénz, amit egyébként a kórház kérhet az államtól, körülbelül 134 ezer forint, nagyjából ennyi összegnek felel meg. Ha azt a 23 milliárd forintot, amit jövőre tervez a kormány elvenni a kórházaktól és a rendelőktől… - akkor elmondok néhány részletet, mennyi beteget nem fognak tudni meggyógyítani, mennyivel kevesebbre lesz lehetősége a kórházainknak.

Például egy tüdőgyulladás, amely sajnos teljesen hétköznapi betegség, vezető halálok: például 170 ezer ember kezelését nem fogja biztosítani a kormány, tehát 170 ezer ember, ha csak a tüdőgyulladást vesszük. De vegyünk egy másik példát, például a csípőprotézis-műtétet, erről mondhatjuk azt, hogy ez extra műtét, nem mindenkinek kell csípőprotézist beültetni. Ebben az esetben, ha csak a csípőprotéziseket vesszük, akkor ez durván 50 ezer; ennyit nem végzünk el egy évben, de ennyitől fosztja meg a jövő évre tervezett költségvetés a kórházakat és a magyar embereket. Gyomorfekély: ez egy olyan betegség, mindenki találkozott már gyomorfekélyes beteggel, hozzátartozója lehet ilyen; ha csak a gyomorfekélyt vennénk, akkor ez 200 ezer ember, és sorolhatnám még ezeket a megdöbbentő számokat. Azt gondolom, így még soha senki nem számolt át. (Dr. Vojnik Mária felé:) Kár ezen mosolyogni, államtitkár asszony, mert ezek tények.

Ha veszünk egy százágyas kis kórházat, mondjuk, egy gyermekkórházat, annak körülbelül másfél milliárd forint az éves költségvetése. Az a 23 milliárd forint, amit önök a kórházaktól és a rendelőktől elvesznek, összességében 15-16 ilyen kórháztól teljes mértékben megvonja a forrást. Azt is mondhatnánk, hogy az önök kormányzata, a Gyurcsány-kormány jövőre 15-16 ilyen nagyságú kórház bezárását eldönti azzal a költségvetéssel, amit benyújtottak a 2006. évi tervezéssel. Sorolhatnám még a tényeket.

Befejezésül csak annyit szeretnék önöknek mondani, hogy a benyújtott módosító javaslatainkkal nem tudunk már mást tenni, csak a kármentesítést próbáljuk meg elérni. Arra szeretnénk önöket kérni, hogy legalább az egészségügy érdekében a pártpolitikai célokat félretéve támogassák ezeket a kármentesítő módosító javaslatokat.

Köszönjük szépen. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
265 34-36 2005.11.14. 3:21  33-41

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ház! Engedjék meg, hogy először a figyelmükbe ajánljak néhány fontos dátumot. 1843: az olasz Sobrero felfedezi a gyógyszerként is használható nitroglicerint, amely azóta szívbetegek millióinak életét mentette meg.

 

(14.50)

Alig 159 év telt el; 2002. január: Medgyessy Péter egyezséget ajánl a nemzetnek, és vállalja, hogy ingyenessé teszi a szív- és érrendszeri megbetegedésben szenvedők gyógyszereit. Még két és fél év, 2005. október 4-e, ön, miniszter úr, elégedetten azt mondja - idézem -: “Egyébként van olyan szívgyógyszer a jelen pillanatban is, amelyet százszázalékos támogatásban részesítünk, tehát ennek következtében ezt az ígéretünket teljesítettük.ö

Valóban, komoly kormányzati siker, hogy 200 szívgyógyszerből összesen 3 régi nitrátkészítmény ingyenessé vált; olyan gyógyszerek, amelyek havi adagja korábban 30, illetve 50 forintba került. De nézzük meg, hogy az 1843 után felfedezett, mondjuk, modernebbnek mondható vegyületek esetében milyen bátor szocialista lépésekkel találkoztak a betegek!

Az első bátor lépés: felrúgták a polgári kormány jól működő gyógyszerár-megállapodását, amely garantálta, hogy a gyógyszerárak csak az éves infláció kétharmadával emelkedhetnek. A második bátor lépés: rendeletben csökkentették több száz gyógyszernek, no nem az árát, hanem a támogatását. És az eredmény? A gyógyszerárak elszabadultak, egyre többet kell fizetni a patikákban, az ígért ingyenes gyógyszer sehol, sőt egyes készítmények ára a duplájára emelkedett.

Tisztelt Miniszter Úr! Szegeden megkeresett M. János, 67 éves nyugdíjas. Életkorához mérten jó fizikai állapotban van, a koszorúerei azonban meszesek. A szakmai ajánlás szerint M. János korrekt ellátásához a következő gyógyszerek szükségesek: egy doboz Plavix, 2500 forint; egy doboz Concor 792 forint; egy doboz Plendil, 1564 forint, majd egy doboz Zocor 891 forint (Dr. Vojnik Mária: Ez itt a gyógyszerreklám helye?), valamint egy nitrátkészítmény, amely korábban 30 forint volt, most igaz, ingyenes, összességében 5726 forint.

Tisztelt Miniszter Úr! Önök ingyengyógyszert ígértek, de M. János szomorúan látja, neki ez egyáltalán nem ingyenes, neki ez havonta 5726 forint; és miután 66 ezer forint a nyugdíja, a 13. havi nyugdíját éppen el is költi gyógyszerekre.

Kérdéseim: mire számíthat ezek után az az egymillió szívbeteg, aki Magyarországon él? (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Meddig drágulnak még azok a szívgyógyszerek, amelyek az önök állításai szerint ingyenesek? Ön szerint helyénvaló-e, hogy egy (Az elnök ismét csenget.) szívbeteg nyugdíjas havonta 5700 forintnál is többet fizessen gyógyszereire?

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr.

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Várom megtisztelő válaszát. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
265 40 2005.11.14. 0:59  33-41

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Miniszter Úr! Tény: megközelítőleg egymillió szívbeteg van Magyarországon. Tény: 2002-ben ingyenes szívgyógyszert ígértek, nem pedig az ön által felsorolt számokat. Az is tény: 200-féle szívszer van, abból csak néhány, három darab régi olcsó vált ingyenessé. Egyébként ön az előző kormány gyógyszerár-támogatását minősítette. Szeretném megjegyezni, hogy 2001-ben ön még a kalocsai kórház igazgatójaként üdvözölte ezt a megállapodást. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Hoppá!) El kellene dönteni, hogy végül is hatóanyagot vagy beteget támogatunk. Azt gondolom, hogy a “betegö szó jó lenne, de akkor ragaszkodni kellene ehhez a fogalomhoz és nem a hatóanyaghoz.

Végül is, ha összegezzük az elmúlt három és fél évet, azt kell mondani, hogy mindenkinek olcsóbb lett a szívgyógyszer, csak a szívbetegeknek nem, azoknak, akiknek ezeket egyébként meg kell vásárolni.

Így természetszerűen nem tudom elfogadni az ön válaszát. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
270 90 2005.11.23. 1:43  2,63-105

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Csak egy nagyon rövid hozzászólás erejéig jelentkeztem, ezt a polémiát talán egy picit feloldani, hogy valaki nyereségérdekelt, nem nyereségérdekelt, hogy a mai rendszerben ez hogyan is működik.

Valóban lehet nyereségérdekeltségnek mondani egy betegellátó rendszer működését, amely fejkvóta alapján kapja meg azt a forrást, amely az egészségre fordítható azon a területen, de azért azt szeretném elmondani valahol a rendszer védelme mellett, hogy ugyanekkora összegekkel rendelkeznek olyan területek is, amelyek nem rendszerszerűen végzik el ezeket a munkákat. Maga ez a fejkvóta-megállapítás ugyanis úgy történik, hogy Magyarországon van egy bizonyos keret gyógyító, megelőző ellátásokra, nyilván megvan az a szám, aki ezt igénybe veszi, és ennek megfelelően osztják le lakosságarányosan ezeket a forrásokat.

Én szeretném tehát megvédeni a rendszernek ezt a részét, másik oldalon pedig azt mondani, hogy ahol nincs betegellátási rendszer irányított formában, ott is működik egy fogalom, csak már réges-rég túllépett rajta az idő, ezt pedig úgy hívják, hogy maradványérdekeltség, csak maradványt nem szeretnek képezni általában az egészségügyi intézményekben, mert jön általában a gonosz fenntartó, és azt elveszi ezektől az intézményektől. Ilyenre látunk példát a mai időszakokban is, ha még egyáltalán termelődik maradvány, tehát én nem a rendszer teljes védelmében, csak a tisztánlátás érdekében szerettem volna felszólalni.

Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
270 94 2005.11.23. 10:28  2,63-105

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Asszony! Tisztelt Ház! Itt a törvény általános vitájában több képviselő elmondta már a véleményét, engedjék meg, hogy ezeket külön-külön ne idézzem még egyszer, alapvetően Gógl Árpád miniszter úr összefoglalta a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség véleményét.

Amit azonban én komolyan szeretnék megkérdezni a benyújtóktól, hogy amikor elkészítették ezt a törvényt, ismerve a költségvetési törvénynek a számait, akkor komolyan gondolták-e azt, hogy ezt a törvényt el lehet fogadni és meg is lehet valósítani. Ugyanis olyan lényegi ellentmondások vannak a két törvény, jelen pillanatban még csak tervezet között, ami, azt gondolom, ezt a kérdést nagyon alaposan megfontolandóvá teszi.

Egy ilyen, illetve két kérdéssel szeretnék foglalkozni, eggyel csak kifejezetten érintőlegesen, ez a sokat hangoztatott nemzeti kockázatközösség létrehozása, amit e törvénnyel is megpróbálnak deklarálni, illetve 303 milliárd forintot a másik törvényben, a költségvetési törvényben e rendszer mellé egyébként telepíteni. Én nem tudom értelmezni a nemzeti kockázatközösségben a biztosítási elvet e formában, ugyanis azt önök is tudják, hiszen leírták az előterjesztésben, hogy így is marad lényeges hiány az egészségpénztár, illetve az egészségre fordítandó források és a felhasznált források között. Tehát van egy durván - ki hogy számol - 60 milliárd forintnyi különbözet.

Akkor, ha egyébként úgy gondolta a kormány, és úgy gondolták a kormányzati frakciók, hogy valóban létre kívánnak hozni egy mindenki mögé állított járulékfizetést, és úgy gondolják, hogy egyébként csak azok veszik majd igénybe az egészségügyi szolgáltatásokat, akik egyébként erre jogosultak is, mire a 60 milliárd forintos hiány? A papír elbír mindent. Akkor miért nem írtak oda 363 milliárd forintot?

Semmi más nem történik egyébként, mint hogy az egyik zsebből a másikba pakolták a hiányt, most pedig megosztották, van az egyik zsebben 303, a másikban pedig 60 milliárd forintos hiány. Ha úgy gondolják, hogy nem így van, erre majd nyilván reflektálnak, de a számok azért mégiscsak ezt mutatják. Tehát ebben a formában egy kicsit humbug jellegűnek tűnik e nagy nemzeti kockázatközösség elve.

(13.00)

A másik, inkább hosszabb lélegzetű része lenne a felszólalásomnak a ma már többek által emlegetett irányított betegellátási rendszer. Gyakorlatilag ’99 óta próbáljuk meg, ki így, ki úgy, ki amúgy valamilyen módon minősíteni ebben az országban. Elértünk abba a stádiumba, hogy ebben a kormányzati ciklusban már mindannyian kértük közösen a kormányt, éppen az Állami Számvevőszék, illetve az ombudsmanok jelentésére hivatkozva, hogy valamit tegyen, tehát valamilyen módon ezt a kérdést zárja le.

Látunk egyfajta törekvést a lezárásra, valamilyen típusú irányban, és látjuk azt, mi ellenzéki oldalról egyébként eléggé érdeklődve figyeljük, hogy a kormánypártok között lényegi ellentmondás van, hogy mely irányba is történjen ennek a rendszernek a lezárása. A kormánynak van egy javaslata, és ez láthatóan a szocialista frakció nem minden egyes egészségpolitikusa véleményével egyezik; ami önmagában egyébként nem baj, csak ezt a vitát nem most kellene megvívni, ezt a kérdés-felelek időszakot, mert mindjárt december vége, január eleje van, és ezeknek a rendszereknek vagy tudniuk kellene, hogy nem léteznek tovább, vagy tudniuk kellene, hogy dolgozhatnának. Ezt a bizonytalanságot, azt gondolom, az a 2 millió 300 ezer magyar állampolgár sem érdemli meg, akinek az ellátásáért egyébként felelősek a rendszerek, semmiféleképpen nem.

Azzal kapcsolatban, és nem tudom elszakítani egymástól, mint említettem, a két törvényt, a költségvetési és e törvényt, hiszen együtt, párhuzamosan fut a kettő - látunk ott is érdekességeket. Hallottuk, nem is tudom, hány héttel ezelőtt, hogy van egy nagy rákmegelőzési program ma Magyarországon, amihez egyébként nem csatolunk forrásokat. Ezelőtt 2 héttel pénteken bejelentésre került, “Közös kincsünk a gyermekö címmel egy kiadvány, ami nemzeti csecsemő- és gyermek-egészségügyi programként fut szintén. Ha a költségvetésbe belenézünk, éppen 3-4 milliárd forint hiányzik az idei évhez képest e területről, tehát nem tudom, mivel lesz majd egyébként finanszírozva ez a nagyszabású program.

És a harmadik az irányított betegellátási rendszer, aminek most aktuális a kérdése. Azt látjuk, hogy a kormányzat törvényi szinten próbálja meg rendezni - szerintem egyébként helyesen - azt a tényt, hogy van ilyen rendszer, és közben a költségvetési törvényben pedig megpróbálja ezt ellehetetleníteni azzal, hogy olyan forrásokat von el a rendszertől, amik szerintem mindenféleképpen indokoltak, hogy ott legyenek. Ha megengedik, erről mondanék is néhány szót, hiszen a törvénytervezetben, amiről most vitázunk, leírják pontosan, hogy mik azok a feladatok, amiknek egyébként meg kell, hogy feleljen ez a rendszer. Ez 7 vagy 8 ilyen feladat, amire egyébként más egészségügyi ellátóknak nem kell ilyen formában törvényi garanciát nyújtaniuk, hogy ezeket el kell, hogy lássák. Márpedig ezt valahol igazságtalannak érzem én személy szerint, hogy ha valakire törvényileg kötelezettségeket rovunk, annak a forrás oldalát egyébként nem biztosítjuk.

Azt meg lehet vizsgálni, és meg is kell vizsgálni, hogy ennek a mértéke mekkora legyen, és valamilyen formában ezt ellenőrizni is kell, de azt gondolom, azt a mai napig nem találta még ki a kormány, a minisztérium, hogy ezt hogy is lehetne megvalósítani, mondjuk egységes elvek alapján, hogy lehetne kontrollálni. Mert amikor azt mondják, hogy a népegészségügyi mutatók és a különböző egészségfejlesztési programok hatékonyságát próbáljuk meg ellenőrizni, mindenki tudja nagyon jól, hogy ezt majd csak valamikor egy generáció múlva lehet igazából hatékonyan értékelni. Tehát két-három év ezeknek az adatoknak az értékelésére nyilvánvalóan nem elég.

Én személy szerint egyetlenegy dolgot tudok most, jelen pillanatban elképzelni, amivel mondjuk hatékonyan és a valósághoz hűen lehet ilyen adatokat beszereznünk, ezek a betegelégedettségi vizsgálatok, olyan, szakértők, cégek vagy a kormányzat által elvégzett formában, ami mondjuk hitelesíti ezeket az adatokat. Ha ezek egyébként pozitívan szólnak mellette, akkor érdemes elgondolkodni a parlamenti patkó mindkét oldalán ülőknek, hogy kell-e ezt folytatni, és milyen formában kell lefolytatni.

De azt nem tartom gusztusosnak semmiféleképpen sem, hogy vannak olyan képviselők a szocialista táborban, patkóban, akik ezelőtt 2 héttel még a rendszer megszüntetése mellé tettek be indítványt, amit egyébként a bizottság nem fogadott el, majd pedig 2 hét múlva a rendszer 10 millió állampolgárára való kiterjesztését segítik. Tehát nyilvánvalóan mind a két dolog arra megy ki, hogy a rendszer megbukjon, mert egyszer nyilvánosan felvállalom azt, hogy nem akarjuk ezt a rendszert, a másik oldalon pedig azt mondom rá, hogy tegyük 10 millió állampolgár számára elérhetővé - rendben van, tegyük, csak akkor tegyünk hozzá költségvetési forrásokat.

Ezt hogy is képzeli el egyébként a kormányzat? Mert a mai két törvény szögesen mond egymásnak ellent, és így, szerintem, nem lehet egy ilyen törvényt megvitatni; nem lehet komolyan venni azokat a szándékokat, amelyek akár a megszüntetés mellett, akár a megszüntetés ellen szólnak kormányzati oldalról.

És még egy mondatot a rendszer mellett. Akkor, amikor az egész rendszer ötlete született, hogy a betegutakat valamilyen formában próbáljuk meg láthatóvá tenni, az is szerepelt itt, hogy Magyarország akkori informatikai ellátottsága, főleg az egészségügy területén, minimálisnak volt mondható. Az intézményeken belül működtek - jól-rosszul - hálózatok, ezek inkább rosszul voltak felfűzve az egészségpénztár rendszerére. Általában ez a felfűzés úgy történt meg, hogy lemezen szállították egymáshoz az adatokat, tehát nem volt on-line összeköttetés. Egyszerűen nem lehetett nyomon követni, hogy egy beteg a betegsége kialakulásától annak a gyógyulásáig valóban milyen utat is jár be a magyar egészségügyben.

Erre kért föl az akkori kormányzat olyan szereplőket, akik ezt egyébként megpróbálták valamilyen formában nyomon követni. Elértünk egy bizonyos fajta felkészültségi szintet ma Magyarországon, és többek között a jól működőt - mert nyilván vannak itt is jól és rosszabbul működő rendszerek - úgy tudták elérni, hogy nem kevés szellemi és anyagi forrást áldoztak arra, hogy például informatikai rendszereket dolgozzanak ki.

Ha azt gondoljuk, hogy meg akarjuk őket tartani, akkor ezekre a rendszerekre is támaszkodni kell, és nem szabad tőlük elvitatni, azt gondolom, azt a tényt, hogy akár például a prevenciós, akár például a szervezői díjból ezeket meg tudták oldani.

Befejezésül én arra kérem a kormány képviselőjét és a kormányzati szereplőket, illetve a kormányzati oldalon ülő képviselőket, hogy próbálják meg ezt a vitát végre végérvényesen lefolytatni egymás között; próbálják meg eldönteni ezt az utat, mert mi innen, az ellenzék padsoraiból csak az érveinket és az ellenérveinket tudjuk elmondani. Az élet bebizonyította, hogy az akaratunk vajmi kevés ahhoz, hogy mely irányba tudjuk tolni az élet szekerét az egészségügy területén is. De azt semmiféleképpen nem tartjuk (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) gusztusosnak, hogy így játszanak 2 millió 300 ezer biztosított egészségi állapotával. Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
270 100 2005.11.23. 1:40  2,63-105

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Én Kárpáti képviselő asszonynak szeretném mondani, lehet, hogy rosszul értettem, de mintha az én felszólalásom késztette volna őt az előző kétpercesére, legalább bólintson vagy rázza a fejét. Mindegy. Én úgy értettem, mintha ezt mondta volna.

Ebből csak két dolgot nem mondtam, amit ön állított, mert ön két dolgot állított. Az egyik az, hogy a magyar Egészségbiztosítási Pénztár ma jelen pillanatban létezik, és valóban pénztári funkciói vannak, magyarul van egy befizetés és kifizetés. A biztosítási elvtől olyan messzi van mondjuk, mint Makó Jeruzsálemtől, tehát semmi köze hozzá. Most nem fog semmi más történni, mint azt tesszük, hogy az állam az egyik zsebéből a hiányt bepakolja a másik zsebébe, és kész, és onnantól kezdve az OEP-nél lesz majd ez a forrás.

Az a vád, hogy én azt próbáltam volna mondani, hogyha valaki nem fizet járulékot, mert egyébként fizethetne, de nem teszi meg, és hogy én ezek védelmében szólaltam fel. Megpróbáltam az elmúlt tíz percben visszagondolni arra, hogy mit is mondtam, de én ilyet nem mondtam, tehát aki valóban megteheti, és nem fizet járulékot, nyilvánvalóan valamilyen típusú retorziókra szorul, vagy az ellátást nyilvánvalóan szűkíteni kell, a formáját azonban alkotmányos módon kell megoldani.

Ennyi lett volna a válaszom.

Köszönöm szépen.