Készült: 2024.09.22.11:35:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

284. ülésnap (2006.01.31.), 124. felszólalás
Felszólaló Herényi Károly (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:14


Felszólalások:  Előző  124  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HERÉNYI KÁROLY (MDF): Hogy ezt a "teljesítette, nem teljesítette" dolgot helyre tegyük: amit nem kellett, azt teljesítette, amit meg kellett volna, azt nem teljesítette a kormány. Ennek tehát elég egyszerű a megoldása.

Az előbb ketten is azt említették, hogy meg kell határozni a célrendszert, az eszközöket. Nos, a cél meg van határozva, az eurózónához való csatlakozás, a feltételrendszert pedig meghatározták az Európai Unióban. Három számot kell teljesíteni, ezek pedig - csúnya és nehezen kimondható - a maastrichti kritériumok. Hát ez kész! Csak az a kérdés, hogy ez a szándéknyilatkozat ezeket a feltételeket teljesíti-e. Mi azt mondjuk, hogy nem, mert ez megint csak célokat próbál meghatározni és nem az odavezető utat.

Pénzügyminiszter úr az előbb felolvasott egy sort arról, hogy a magyar vállalkozók helyzete mennyire javult. Ez dicséretes. De én azért tudok olyan számokat is mondani, amelyek sokkal fontosabbak, de nem ilyen kecsegtetők. Az egyik például a piaci részesedésük. S hogy ne csak kritizáljam a kormányt, elmondom, végre van egy olyan tagja, egy olyan minisztere a kormánynak, aki komolyan veszi ezt, és a multikkal tárgyal azért, hogy a magyar beszállítók, mezőgazdasági termelők pozíciói ezen a piacon jobban érvényesüljenek. Elkeserítő a piaci részesedésük, és a kormánynak óriási a mulasztása ezen a téren.

De nézzük meg, hogy hány munkanélküli van, hány munkahely szűnt meg és hány új munkahely jött létre, mert ez igazolja és bizonyítja igazán, hogy milyen helyzetben vannak a magyar vállalkozók, hiszen a munkahelyek zömét, jelentős részét a hazai kis- és középvállalkozók biztosítják. Ha a beígértekkel szemben csökken a munkahelyek száma - nem is stagnál, hanem csökken, nemhogy növekedne -, az azt jelenti, hogy a vállalkozók pozíciója, versenyhelyzete romlott. Ezen kellene segíteni, és a kormányzat kezében erre vannak is eszközök, mégpedig két törvény - az előbb már elmondtam -, amelyek közül az egyikkel támogatja és helyzetbe hozza őket, a másikkal pedig az elvonásokat és a bevételeket szabályozza: a költségvetési törvény és az adótörvények.

Az az adótörvény-módosítás, amely jelentős bevételcsökkenést okozott ebben az esztendőben, a gazdaságra gyakorlatilag semmiféle pozitív hatással nem volt.




Felszólalások:  Előző  124  Következő    Ülésnap adatai