Készült: 2024.09.20.16:00:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

334. ülésnap (2013.12.09.),  1-4. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:33


Felszólalások:   1   1-4   5-8      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Köszöntöm a jelen lévő képviselőket és mindenkit, aki figyelemmel kíséri a munkánkat.

Az Országgyűlés őszi ülésszakának 36. ülésnapját megnyitom. Tájékoztatom önöket, hogy az ülés vezetésében Hegedűs Lorántné és Spaller Endre jegyzők lesznek segítségemre.

Tisztelt Országgyűlés! A mai napon napirend előtti felszólalásra jelentkezett Ertsey Katalin képviselő asszony, az LMP részéről: "A női jogok emberi jogok" címmel. Parancsoljon, képviselő asszony!

ERTSEY KATALIN (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Holnap, december 10-e az emberi jogok világnapja lesz, és nekünk ismét nincs sok okunk az ünneplésre. Azt azért jó tudni ezen a napon, hogy a minden ép lelkű embert mélyen megrázó szigetszentmiklósi eset után az elmúlt évek legbrutálisabb, nyilvánosságra került családon belüli erőszak esetének elkövetői immár őrizetben vannak, és a gyermekeik végre esélyt kaphatnak valamiféle emberhez méltó életre, mert joguk van hozzá, az élethez, a szabadsághoz, a boldogság kereséséhez való jog mindenkit megillet, és tőlük mind ez idáig megtagadták, és senki nem tett ez ellen semmit.

Tisztelt Képviselőtársaim! A bántalmazottak jogai, a gyermekek jogai, de a nők jogai is alapvető emberi jogok. Éppen az emberi jogok világnapján meg kell kérdeznünk, hány olyan ember van ma, aki a fejlett országok közösségébe tartozó Magyarországon nem tud élni egyetemes és a magyar törvények által is garantált emberi jogaival. Éppen ezen a napon meg kell kérdeznünk magunktól, vajon hány olyan ház van még, ahol Szigetszentmiklósból csak annyit tanulnak, hogy a spalettát bizony rendesen be kell zárni, mielőtt az ember a nadrágszíja után nyúl.

Ezen házak lakóinak mit jelent a miklósi elkövetők vagy épp más bántalmazók példája? Mit üzen a magyar társadalomnak, hogy a nők elleni verbális vagy fizikai, vagy szexuális erőszakot, a megalázás különböző formáit jelenleg Magyarországon még mindig kettős mércével mérik, még itt a parlamentben is? Hogyan létezik, hogy a nőveréssel a mai napig elnéző a társadalom, és ami még súlyosabb, a parlament? Mit üzen nekik, hogy egy kormánypárti képviselő súlyosan bántalmazza az élettársát, és ezek után még a mandátumát sem kell visszaadnia? A társadalomban nem fog megtörténni a változás, nem lesz zéró tolerancia az erőszakkal szemben, amíg a politikai elit és különösen a kormánypárt nem vállalja a felelősségét ez ügyben.

Tisztelt Képviselőtársaim! Hogyan lehetséges az, hogy csak botrányok sorozata árán lehetett elérni, hogy a büntető törvénykönyvben külön szerepeljenek az olyan esetek, mint a szigetszentmiklósi? Önök közül, akik itt a parlamentben ülnek, akik a családon belüli erőszak mint önálló tényállás bekerülését eleinte ellenezték, a szigetszentmiklósi gyerekek büntetőjogi védelmét is ellenezték. Hogyan lehetséges, hogy önök, akik képesek voltak a sarkából kiforgatni a jogállamot, visszamenőlegesen törvényt hozni, százmilliárdokat rakosgatni egyik zsebből a másikba pillanatok alatt, még azt sem tudják elérni némi ráhatással, hogy a nőverő képviselő például mondjon le? Aki őt ide beküldte, aki személyesen kiválasztotta őt Felcsúton, annak egy telefonjába kerülne, hogy azt mondja, itt a vége, mondj le - ha akarná. Hogyan lehetséges, hogy amikor a kormány egy államtitkára itt a Házban aláz egy képviselőnőt, azt a miniszterelnök elintézi egy ízetlen tréfával a baloldalról? Hogyan lehetséges, hogy négy hónap után külön kellett azért interpellálni, hogy ne csak papíron létezzen a családon belüli erőszak meggátolásáról szóló isztambuli egyezményt előkészítő kormányzati munkacsoport?

Hogyan lehetséges, hogy ha kijön egy nemzetközi jelentés, amely szerint Magyarországon a családon belüli erőszak áldozatait szinte semmi nem védi meg, akkor az önök szóvivőnője nem az asztalt veri több pénzt követelve az áldozatvédelemre, hanem cinikusan belemondja a kamerába, hogy megint Soros pénzén támadják Magyarországot? Mindezt úgy, hogy eközben kéthetente meghal egy magyar gyerek és hetente meghal egy magyar nő a családon belüli erőszak következtében - talán éppen ma, az emberi jogok világnapján is. Naponta húsz áldozat szenved erőszakot a családokban.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az Országgyűlés egyetlen női többségű frakciójának tagjaként azt mondom, mi folytatjuk a munkát, sokszor önök helyett is, és önök közül azokkal, akik akarnak is tenni; például a képviselői Irodaházban holnap tartandó szakmai kerekasztal-beszélgetésen is, hogy a téma ne sikkadhasson el. Sajnos azt kell mondanom, hogy amíg ebben az országban és ebben a Házban a nők jogait nem tekintik az egyetemes emberi jogok legalapvetőbbjének, addig nincs mit ünnepelnünk az emberi jogok világnapján. De dolgozni fáradhatatlanul továbbra is kötelességünk, és velünk együtt önöknek is.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az LMP padsoraiból.)

ELNÖK: Válaszadásra Rétvári Bence államtitkár úrnak adom meg a szót. Parancsoljon!

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Mindenképpen fontosnak tartom én is leszögezni, hogy azok az esetek, amelyeket ön említett az elmúlt hetek vagy hónapok híreiből, szörnyű esetek. Azokra, akik gyermekükkel vagy bármilyen más kiszolgáltatott személlyel szemben - legyen az gyermek, gyengébb nő, legyen az idős, magatehetetlen ember - alkalmaznak erőszakot, az új büntető törvénykönyvünk is szigorúbban sújt le. Az időskorúak számára számtalan új garanciát jelent az új büntető jogszabály pontosan azért, hiszen kihasználják, hogy az illető lényegében védekezésre képtelen állapotú. Ha a saját maguk által fontosnak vagy igaznak tartott egyes vélekedéseket vagy bármilyen konfliktust azzal kívánnak feloldani, hogy megverik az illetőt, aki nem ért velük egyet, vagy akire rá akarják erőltetni az akaratukat, az elfogadhatatlan. Az államnak itt sokkal hatékonyabban kell fellépnie.

Hatékonyabban léphet fel a rendőrség, hiszen több rendőrünk van, mint három évvel ezelőtt. Hatékonyabban léphet fel az ügyészség, hiszen súlyosabb ügyekben tud vádat emelni, mint korábban, a büntető törvénykönyvünk szigorúbban sújt le. Bízunk benne, hogy a bírósági ítéletek is ebben az esetben elrettentőek lesznek mindenki számára. Maga a gyermekvédelmi intézményrendszer a kormányhivatalokban, egy egységesebb szervezetbe betagozódva hatékonyabban tudja felderíteni azokat az eseteket, ahol valóban a legnagyobb probléma, hogy ritkán kerülnek elő, mert sokan félnek attól, vagy nem is tudják igazából ezeket az eseteket felderíteni.

Ami az egyes konkrét eseteket illeti, nem három évvel ezelőtt kezdődtek ezek a problémák. De három évvel ezelőtt egy ilyesfajta intézkedéssorozat indult, legyen szó akár arról, hogy a büntető törvénykönyvünkben most már benne van a párkapcsolati erőszak mint igencsak szigorúan büntetendő tényállási komplexum, egy összetett tényállás. Egyrészt jelenti az illető személynek a sanyargatását, sőt a fizikai bántalmazáson, az anyagi kiszolgáltatottságon túlmenően a lelki terrorizálást is a büntető törvénykönyvbe emelte már ez a parlament; szemben azzal, hogy az elmúlt húsz évben és a korábbi években is ez a probléma mindenki számára ismert és ismerős lehetett, de az előző időszakokban senki nem lépett. Ez a kormányzat azonban lépett, törvényt alkotott. Ez az egyik része az intézkedéssorozatnak.

(13.10)

És ne feledjük el, hogy rengeteg gyermek is - ahogy ön is a szigetszentmiklósi esettel kezdte - áldozatául esik ezeknek a bűncselekményeknek. Talán kevesen gondolnák itt a parlamentben is, hogy tízezer gyermek szenved el minden évben valamilyen traumát egy bűncselekménnyel kapcsolatban - ez lehet akár szexuális bűncselekmény, erőszakos bűncselekmény -, és ő maga sértettje vagy szemtanúja ennek.

Még egy traumát jelentett a korábbiakban számunkra, hogy a büntetőeljárás során ezt újra el kellett hogy mondják, újra el kellett hogy meséljék a rendőröknek vagy az ügyészeknek, akik kihallgatták őket. Éppen ezért hoztunk létre gyermekmeghallgató szobákat, éppen ezért fogadott el itt a parlament is nemcsak a nők elleni, párkapcsolati erőszakról törvénymódosítást, de a gyermekekkel szemben elkövetett erőszakkal is, az eljárást számukra gyermekbarátabbá tevő módosításokat: a szobák sokkal inkább gyermekbarát kialakításúak, a kérdésfeltevés olyan kell hogy legyen, amit a gyermek jobban ért, természetes megvilágításban kell meghallgatni, nem lehet túlzsúfolt az a terem, csak 2-3 személy lehet ott. Ezek mind fontos előrelépések pontosan ezekben az ügyekben.

Ami a politikai konzekvenciákat illeti: sok hasonló eset és vád azért felmerült a korábbiakban is vagy ebben a ciklusban is, más pártoknál is, korábbi esetekben is, mint amit ön mondott az egyik képviselőtársunkkal kapcsolatban, de ilyen egyértelmű konzekvenciája, hogy a frakció azonnal lépett, és sem a frakciójának, sem a pártjának már nem tagja, igencsak ritka volt az előző időszakokban. Ha tehát azt keresi, hogy ki az, aki fellépett ezzel a jelenséggel szemben hatékonyan, nemcsak az általánosságok szintjén, nemcsak a törvények szintjén, nemcsak a mindenkire érvényes normák szintjén, hanem a frakción belüli közösség, értékközösség felrúgása tekintetében is, akkor a Fidesz-KDNP-t találja olyan frakcióként, amely egyértelműen és gyorsan lépett, és nem tűrt meg a soraiban semmilyen olyan bűncselekményt, amely ilyen kiszolgáltatott embereknek a bántalmazásával párosult. Tehát határozott fellépést láthatott képviselő asszony ebben az esetben is.

Ami pedig az emberi jogokat illeti: ön is tudja, hogy az alaptörvényünk kifejezetten említi a nőket, a gyermekeket is mások mellett, akik kifejezetten védendő célcsoportok, az alaptörvénynek pedig az alapjogi listája, azok az emberi jogok, amelyek szerepelnek benne, az európai alapjogi charta bázisán jöttek létre. Magyarország Alaptörvénye az egyik első alaptörvény, amely az Európai Unióban úgy született, hogy ezen közös értéklista alapján, közös emberi jogi felsorolás alapján kerültek be az alaptörvényünkbe.

Én tehát úgy gondolom, hogy a kiszolgáltatottaknak igenis van mire pozitívan gondolniuk majd az emberi jogok napján, azaz a holnapi napon.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   1   1-4   5-8      Ülésnap adatai