Készült: 2024.09.19.07:03:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

127. ülésnap (2011.11.02.),  181-188. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:40


Felszólalások:   171-180   181-188   189-196      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm a választ, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Gyöngyösi Márton, a Jobbik képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a tárca nélküli miniszternek: "Szélsőségesek hálójában a kormány?" címmel. A miniszter úr halaszthatatlan közfeladat-ellátása miatt Rétvári Bence államtitkár urat jelölte ki válaszadásra. Kérdezem a képviselő urat, elfogadja-e a válaszadó személyét, vagy a miniszter úrtól személyesen kéri a választ. (Gyöngyösi Márton: Elfogadom.) Elfogadja. Megadom a szót, képviselő úr.

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Nem meglepő, hogy a magyarság tudományos élete felett őrködni hivatott Magyar Tudományos Akadémia meghívására érkeztek Budapestre a cionista érdekeket képviselő, önmagát hálózatként meghatározó nemzetközi szervezet, az Izraelt Támogató Parlamenti Képviselők Nemzetközi Alapítvány képviselői.

Az első Fidesz-kormány minisztere, Pálinkás József vezetése alatt álló intézmény nem először ad helyt ilyen bizarr összejöveteleknek. A közelmúltban volt már konferencia a homofóbia és transzfóbia elleni küzdelem lehetőségeiről, a hétköznapi rasszizmusról és a kisebbségi elitekről. Most ahhoz járult hozzá a tudományos élet éber őre, hogy egy deklaráltan cionista gyülekezet Budapestről kürtölje világgá, kiáll Jeruzsálem oszthatatlansága és Izrael egysége mellett.

Az, hogy a magyar kormány is támogatásáról biztosította a cionista összejövetelt, skandalum. Azzal ugyanis, hogy a nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes, Semjén Zsolt hivatalosan fogadta a cionista képviselőket, a kormány szembement az ENSZ többségével, sőt az EU-állásponttal is, amikor egy és oszthatatlan izraeli Jeruzsálem mellett tört lándzsát. Ez külpolitikailag is szánalmas, és újfent bizonyítja az Orbán-kormány izraeli függését.

A találkozón jelen lévő európai radikális jobboldali pártok képviselői a magyarországi cionista sajtó, az ATV, a Hetek és a 168 Óra tolmácsolásában adták közzé, hogy ők elhatárolódnak a Jobbiktól, annak izraeli térhódítást ellenző, és a palesztin államiságot pártoló politikája miatt. Azon nyugati radikálisokról van szó, akik a fősodratú sajtóban azzal váltak szalonképessé, hogy egyértelműen cionista politikát folytatnak az elsősorban muszlim nyugat-európai bevándorlók elleni küzdelmük során. Ez tehát a nyugati kettős mérce, amely szerint csak az Izraelt bíráló lehet szélsőséges. Ha egy szervezet a cionista törekvéseket támogatja, akkor akár a muszlimok irányába gyakorolt rasszizmusa is elfogadható.

Államtitkár úr, nem gondolja, hogy maga Breivik, a norvég tömegmészáros is elégedetten mosolyog kényelmes börtöncellájában (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.), hiszen az önök szolgalelkűségével közelebb kerültünk álma megvalósításához, a szélsőségesen elfogult Izrael-barátsághoz (Az elnök ismét csenget.) és szélsőséges muszlimellenességhez?

Várom válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak. Öné a szó.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Felolvasnék akkor egypár sort abból, amit Semjén Zsolt mondott, amit ön vállalhatatlannak tart az Európai Unión belül.

Íme, a következőket mondta a miniszterelnök-helyettes úr: "Magyarország hagyományosan és tradicionálisan a bibliai kultúrának a része, hiszen Szent István királyunk ezer évvel ezelőtt erre az alapra építette fel a magyar államiságot. A Magyar Köztársaság kormánya támogat minden olyan erőfeszítést, amelyik a békére irányul és arra a küldetésre, hogy ezek az értékek és ezek a hagyományok ma is betöltsék azt a szerepet, amit az emberiség történelmében mindig is betöltöttek." Ez hát az, ami az ön számára elfogadhatatlan, és amit nem engedhetett volna meg magának a Magyar Tudományos Akadémia épületében.

Ezzel szemben én úgy látom, hogy magának a Jobbiknak nem teljesen egyértelmű az álláspontja szintén ebben a kérdésben, hiszen ön itt elmondott egyfajta álláspontot, miközben az önök európai parlamenti képviselője, Morvai Krisztina tagja lett az European Alliance for Freedomnek, a Szövetség az Európai Szabadságért nevű csoportnak az Európai Parlamenten belül, amely nyíltan Izrael-párti és palesztinellenes szervezet. Ha megnézzük a Wikipedián, Magyarországról egyedül Morvai Krisztina szerepel ebben. Ez nyilván nem egy Magyar Közlöny szintű közhiteles dokumentum, de még inkább beszédes az, ahogy Morvai Krisztina maga leírta, hogy hogyan lett ennek a csoportosulásnak a tagja. Idézem Morvai Krisztinát szó szerint: "Noha nem vagyok tagja a Jobbiknak, kikértem Vona Gábor pártelnök véleményét, aki nem ellenezte, hogy részt vegyek a szervezet munkájában. Egyetértettünk Gáborral abban, hogy egy ilyen nemzetközi csoportban való részvételem a Jobbik sokszínűségét erősíti."

Ennek a szervezetnek a vezetője, szemben azzal, amit ön mondott itt, képviselő úr, az Osztrák Szabadságpárt elnöke, Heinz-Christian Strache, azt mondta, hogy Izraelnek joga van a saját államához, amely folyamatos terrorfenyegetésnek van kitéve az iszlám terrorista csoportok részéről. Ez pont az ellenkezője annak, amit ön mondott. Jeruzsálemi nyilatkozatában is azt mondta, hogy a legnagyobb ellenség a fundamentális iszlámizmus.

Az egy percben igyekszem majd a kormány álláspontját erről önnek ismertetni, de addig is kérem, oldja fel azt az ellentmondást, ami az ön pártjának két tagja nyilatkozatai között feszül.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. A képviselő urat viszonválasz illeti meg. Megadom a szót.

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Szeretnék két pontra reagálni azok közül, amiket ön felvetett. Elsősorban a találkozóknak szimbolikus jelentőségük is van. Azt, hogy Németh Zsolt (sic!) mit mondott a közös zsidó-keresztény kultúrkörről, nyilván mindannyian tudjuk, és ismerhetjük a sajtóból. Egy szimbolikus találkozónak egy ilyen társasággal igenis jelentősége van, és mutatja azt, hogy a magyar külpolitika milyen szánalmas politikát folytat.

(15.40)

Hiszen többszörös felszólításra sem akartak kiállni az ENSZ-ben kezdeményezett palesztin önálló államiság kérdéséről indítványozott határozat kérdésében, ennek kapcsán még nem szólaltak meg. Ezzel szemben, amikor idejönnek Magyarországra különböző cionista pártoknak a képviselői, akkor egyből fogadjuk őket a Parlament falai között.

Ami Morvai Krisztinát illeti, ezt határozottan szeretném elutasítani. Morvai Krisztina nem tagja ennek a szervezetnek, kilépett ebből a szervezetből, visszalépett. És semmiféle közös szervezés nincsen a Jobbik és az FPÖ között, sem ennek a szervezetnek a különböző tagjai között.

Köszönöm. (Taps a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm. Államtitkár urat viszonválasz illeti meg. Öné a szó.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Illetheti ön kritikával, képviselő úr, a kormányt azért, mert egy ilyen delegációt az egyik miniszter a kormányból fogad, és velük a Parlament épületében találkozik, és eszmét cserél, és elmondja azokat a mondatokat, amiket az imént elmondtam, de azért mégis van különbség, hogy az ön pártjának az egyik európai parlamenti képviselője belépett ebbe, és úgy lépett be, hogy a pártelnöknek a tudtával, a vele való egyeztetés után. És ön utána azt kéri rajtunk számon, hogy ilyen képviselők csoportjával, hálózatával találkozik a magyar kormánynak az egyik tagja. Úgy gondolom, ha ön kritikával illethet valakit, akkor az a saját pártján belül van, és ott tegye meg, és utána van a Jobbiknak erkölcsi alapja arra, hogy bármi hasonlót számon kérjen a kormányon, anélkül, hogy bárkit is minősítenénk, akár ide jövő vendég képviselőket vagy szervezeteket. Azért más dolog, hogy az önök képviselője belépett egy ilyen szervezetbe, mintsem hogy köszönti őket akkor, amikor a magyar Parlament épületébe megérkeznek.

Magyarország politikájával kapcsolatban pedig azt szeretném leszögezni, hogy két állam elvét képviseli Magyarország ezen kérdés kapcsán: független és életképes Palesztinával és egy biztonságos Izraellel.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   171-180   181-188   189-196      Ülésnap adatai