Készült: 2024.09.24.08:58:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

186. ülésnap (2012.05.08.), 197-199. felszólalás
Felszólaló Ferenczi Gábor (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó Oktatási, tudományos bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:32


Felszólalások:  Előző  197 - 199  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FERENCZI GÁBOR, az oktatási, tudományos és kutatási bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Tisztelt Országgyűlés! (Hangosítási hiba. - Hordozható mikrofont helyeznek elé.)

ELNÖK: Innen indul az idő. Parancsoljon!

FERENCZI GÁBOR, az oktatási, tudományos és kutatási bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! A Magyar Országgyűlés oktatási, tudományos és kutatási bizottsága április 23-ai ülésén megvitatta az előttünk fekvő, a szakképzésről szóló 2011. évi törvény módosításáról szóló, T/6767. számon jegyzett előterjesztést. Azt kell mondanom, hogy az ellenzék, függetlenül attól, hogy különböző világnézetű képviselők alkotják az oktatási bizottságot is, nem pártgondolkodásmód mentén, hanem szakmai érvek mentén egyetértenek abban, hogy ez a módosítás, a szakképzési törvény ezen módosítása elfogadhatatlan részünkről, ezért ezen a bizottsági ülésen nem is támogattuk, tehát az ellenzék nem támogatta ezt az előterjesztést.

Ennek a három fő oka pedig az, hogy úgy érezzük, a módosítás hatályba léptetése ugyanúgy időszerűtlen, ugyanúgy nagyon kevés idő áll rendelkezésre a különböző lépések átvezetéséhez, mint ahogyan egyébként a szakképzési törvény általános vitájában is jeleztük, illetőleg a szakképzési törvényt is azért nem tudtuk támogatni, mert magának a törvénynek a hatályba léptetése is, úgy véljük, korai. Egészen elképesztő, hogy miközben a Nemzeti alaptanterv még nincsen is készen, a kerettanterveket pedig a Nemzeti alaptanterv alapján kellene kidolgozni, mégis szerepel az előterjesztésben, hogy a kerettantervnek biztosítania kell, hogy a szakiskolában évfolyamonként a kötelező tanórai foglalkozások megtartásához rendelkezésre álló időkeret legfeljebb 33 százaléka a Nemzeti alaptantervben meghatározottak átadásához álljon rendelkezésre. Ez önmagában is ellentmondás, hiszen minek a 33 százalékáról beszélünk, ha a Nemzeti alaptanterv végleges formája még el sem készült. Az pedig, hogy legfeljebb 33 százalékban maximáljuk a közismereti tananyag átadását a szakiskolai tanulók számára, azért elképesztő, mert mindannyian tudjuk, hogy jelenleg sajnálatos módon ezek a tanulók, ezek a szakiskolások nem rendelkeznek azokkal a kompetenciákkal, azokkal a szövegértési képességekkel, amelyek indokolttá teszik, hogy például a magyar nyelv és irodalom tantárgy óraszámát csökkentsük.

Sajnálatos módon ezzel a 33 százalékos maximálással előfordulhat, hogy egyáltalán nem kerül sor bizonyos szakmák esetében a közismereti tananyag átadására, miközben a jelen állás szerint a jelenleg hatályban lévő szakképzési törvény alapján 50 százalékban kell fordítani a rendelkezésre álló órakeretből ezeknek a tantárgyaknak az oktatására, mindamellett a szakmai alapozásra, a pályaorientációra is kellő hangsúlyt fektetünk jelenleg. Tehát elfogadhatatlannak tartjuk, miközben nem rendelkeznek a tanulók megfelelő készségekkel, hogy ezt a közismereti tananyagmennyiséget tovább csökkentsük.

De beszéltem már a hatályba léptetés korai időpontjáról. A harmadik dolog, amit még említenék, amiben, azt gondolom, közös nevező található az ellenzéki pártok között és nem csak az ellenzéki pártok között: az oktatási bizottság ülésén ugyanis a fideszes, KDNP-s képviselők is lényegében egyetértettek abban, Pokorni elnök úr el is mondta, hogy csak akkor helyezhetők ki a szakiskolai tanulók, csak akkor helyezhető át a gyakorlati képzés cégekhez, hogyha ezeknél a cégeknél olyan tanműhelyeket sikerül kialakítani, amelyek biztosítják azt, hogy a tanulók testi, lelki, szellemi fejlődése megfelelően folyjon.

(16.40)

Mi úgy véljük, hogy ezeknek a kiskorú tanulóknak a megfelelő fejlődése csak és kizárólag iskolai kereteken belül lehetséges, ezért sem tudjuk támogatni ezt a javaslatot. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  197 - 199  Következő    Ülésnap adatai