Készült: 2024.04.28.12:41:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

240. ülésnap (2009.11.09.), 74. felszólalás
Felszólaló Dr. Lázár János (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:12


Felszólalások:  Előző  74  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LÁZÁR JÁNOS (Fidesz): Elnök Asszony! Igen tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Miniszter Úr! Amint önök előtt ismeretes, hiszen hosszas politikai polémia folyt a kríziskeret bevezetéséről, 2009 júniusában a 136/2009-es kormányhatározattal döntött úgy a kormány, hogy kialakítja ezt a speciális, kis összegű támogatási rendszert, amelyben számos kétely merült fel, hiszen a rendszer eleve kizárja a támogatottak közül a nyugdíjasokat. Felmerült az, hogy ez egy politikai alamizsna, és nem több ennél.

A települési önkormányzatok és a jegyzők kaptak különleges feladatot, hiszen nekik kell a helyi igényeket begyűjteniük, és ők azok, akik az igények első áttekintése után a jogosulti lehetőségeket megvizsgálják, és a jogosultságra felterjesztéssel élnek az Országos Nyugdíjfolyósító Főigazgatóság felé.

Hódmezővásárhelyen 480 igény érkezett, ebből 336-ot küldött tovább Hódmezővásárhely megyei jogú város jegyzője, és nagy érdeklődéssel vártam magam is, vajon mi lesz ennek az eredménye, kik kapnak ebből a titokzatos alapból pénzt, már csak azért is, mert a város 500 millió forintot fordít szociális segélyezésre, ehhez még mintegy 200 millió forinttal a saját bevételekből is kiegészítést tesz, a hódmezővásárhelyi adófizetők pénzét költi.

Fontos információnak tartanám a 336 kríziskeretre benyújtott igény sorsát, hiszen a város szociális segélyezési rendszerében fontos adat, hogy ki az, aki kapott és ki az, aki nem kapott. Egészen meglepő választ kaptam a kérdésemre, amikor az a válasz érkezett, hogy nem nyilvános azoknak a névsora, akik a kríziskeretből részesülnek. Ezt nagyon szomorúnak tartom, már csak azért is, mert megerősíti ez az eljárás azokat a kételyeket, amelyeket képviselőtársaim közül felvetettek, hogy ez lényegében egy politikai marketingfogás. Nem hiszem, hogy titkolni való lenne azoknak a névsora, akik a kríziskeretből részesülnek; átlátható, transzparens viszonyokat teremtene, hiszen az adófizetőknek joguk van tudni, ki az, aki a pénzükből szociális segélyt kap.

Kérdezem a miniszter urat: miért nem tudhatjuk meg, hogy kik részesülnek a kríziskeretből Magyarországon? (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  74  Következő    Ülésnap adatai