Készült: 2024.04.29.13:23:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

35. ülésnap (2018.10.30.), 114. felszólalás
Felszólaló Dr. Aradszki András (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:10


Felszólalások:  Előző  114  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ARADSZKI ANDRÁS, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Az egyes foglalkoztatási tárgyú törvények módosításáról szóló T/2928. számú törvényjavaslat vitája során fontosnak tartom előzetesen aláhúzni azt, hogy egy nemzetgazdaság stabilitását, fejlődését alapvetően három dolog befolyásolja. Az egyik az infláció mértéke, a másik a gazdasági növekedés, a harmadik pedig az államadósság alakulása.Ha ezek a számok egyensúlyban vannak, megfelelő színvonalat mutatnak, például 5 százalék alatti munkanélküliséget, például 3 százalék alatti inflációt, alacsony vagy csökkenő államadósságot, akkor azt lehet mondani, hogy az a nemzetgazdaság jó állapotban van. Az ilyen országokra mondtuk régebben, 2010 előtt, hogy azok a „bezzegországok”, mint Hollandia, Svédország, Dánia, rendelkeznek ilyen adatokkal. Az elmúlt nyolc év gazdasági teljesítménye okán nyugodtan mondhatjuk, hogy Magyarország is ebből a megközelítésből a bezzegországok közé tartozik.

Ezt azért mertem előrebocsátani, mert a foglalkoztatási tárgyú törvények kapcsán, amelyről most beszélünk, alá kell húzni, hogy bizony a foglalkoztatási adatok is olyanok, mint az úgynevezett bezzegországokban, azaz jelen pillanatban 3,8 százalékos a munkanélküliség. Ez a tudomány mai megközelítése szerint a teljes foglalkoztatottságot jelenti. 69,5 százalékos a foglalkoztatottsági ráta. Úgy képzeltük és úgy gondoltuk, hogy cseh barátainkat ezzel a rátával behozzuk, de még nem sikerült, mert ők még ezen is túlléptek. Ha az európai uniós statisztikákat nézzük, akkor azt is lehet látni, hogy a foglalkoztatottsági ráta, valamint a munkanélküliség tekintetében, tehát a foglalkoztatottsági adatok tekintetében már tulajdonképpen csak a csehek, a németek és a máltaiak rendelkeznek jobb adatokkal.

Mindehhez a stabilitáshoz egy nagyon komplex megközelítésű gazdaságpolitika kellett, amely keretei között természetesen a foglalkoztatásról szóló törvényeket is ott találjuk, és a 2012-ben elfogadott munka törvénykönyve ebből a szempontból sikeres és jól célzottan megalkotott produktuma a magyar törvényhozásnak.

Az előttünk levő törvényjavaslat módosít bizonyos foglalkoztatási tárgyú törvényeket, aminek elsősorban az az indoka, hogy az elmúlt években több törvény  így például az általános közigazgatási rendtartásról szóló, az adóhatóság által foganatosítandó végrehajtási eljárásokról szóló, valamint az elektronikus ügyintézési törvény, a büntetések és intézkedések, egyes kényszerintézkedések és szabálysértési elzárás végrehajtásáról szóló törvény  módosítása olyan további módosításokat igényelt a foglalkoztatás területén is, amely módosításokat jelen előterjesztés tartalmazza.

A közigazgatási rendtartásról és az adóhatósági végrehajtásról szóló törvényhez kapcsolódóan a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliségi ellátásról szóló törvény módosult a Nemzeti Foglalkoztatási Alapból nyújtott támogatás visszakövetelése, az ügyleti és késedelmi kamat, továbbá a méltányossági jogkör gyakorlása körében.

A jogszabályi koherencia megteremtése érdekében pontosításra kerül a fogyatékkal élő és a megváltozott munkaképességű személy, valamint a hozzátartozó fogalma is. Ezek jogalkalmazási szempontból tisztázó jellegű módosítások.

Új elemként meghatározza a javaslat a szabadságvesztés büntetését töltő, reintegrációs őrizetben levő személy álláskereséséhez kapcsolódó szabályokat. Ez egy nagyon fontos rendelkezés véleményem szerint. E tekintetben éreztem, hogy a kormány képviselője is az expozéjában ennek a szabálynak a fontosságát mélyen aláhúzta, jelezve azt is, hogy a reintegrációnak egyik nagyon fontos eszköze, hogy a foglalkoztatás területén miképpen sikerül az eltévelyedett állampolgárainkat, nemzettársainkat visszasegíteni a bűn nélküli életmódhoz.

A javaslat módosítja  nagyon helyesen  a közalkalmazotti jogviszony tekintetében a munka törvénykönyve 12. § (3) bekezdésének az alkalmazhatóságát és a kollektív szerződéseknek a munka törvénykönyvétől történő eltérésének a lehetőségeit. Ennek a pontosítása történt meg a javaslatban.

Fontos kiegészítése a javaslatnak a közalkalmazottak szakszervezetei reprezentativitásának kialakítása a tankerületi központok tekintetében.

(15.10)

Fontos az, hogy milyen szintű szakszervezetekkel, járási, megyei szinten reprezentatív szakszervezetekkel kell lefolytatni az illetékes tankerületi vezetőnek a szükséges egyeztetéseket a munka világát szabályozó jogszabályalkotás, valamint kollektív szerződés, munkaügyi szabályok elfogadása tekintetében.

A munkavédelmi törvény módosításának fontos eleme a távmunkáról szóló szabályok módosítása. Itt a távmunka nem az úgynevezett home office, hanem az, amikor a munkáltató más munkahelyen rendeli el a munka végzését. Ez a munkavédelmi szabályozás azt jelenti, hogy továbbra is  a munkavégzés helyétől függetlenül  biztosítani kell a biztonságos munkavégzés feltételeit.

Emellett a távmunkát érintő szabályok módosítása, korszerűsítése történik meg a javaslatban, csökkennek az adminisztratív terhek, és biztosítja továbbra is, hogy a munkavállalók egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzésre vonatkozó jogai se sérüljenek a jövőben sem.

A javaslat pontosítja még a munkaügyi ellenőrzésről szóló törvénynek azt a részét, amely minősítési jogkörét biztosítja a munkavédelmi ellenőröknek, munkaügyi hatósági személyeknek. Nagyon célszerű és okszerű ez a módosítás, mert magát a munkaviszony tartalmának a meghatározását is odahelyezi, és minősítés szerinti eljárást enged meg a későbbiekben a módosítás. Úgy gondolom, hogy sok vitát, félreértést, későbbi jogalkalmazási nehézséget ír felül ez a módosító javaslat.

Azt tudom mondani a KDNP nevében, hogy az előterjesztett javaslat előremutató, erősíti a munka világát, erősíti azt a képességét Magyarországnak, hogy feltörekvő gazdaságával minél több munkavállalónak tudjon méltó munkakörülményeket biztosítani a jövőben, és erősíti azt is remélhetőleg, hogy ma már nem a munkanélküliség legyőzése ellen kell lépéseket tenni a magyar kormánynak, hanem a munkaerőhiány orvoslására. Én azt gondolom, hogy ezek a garanciális szabályok, amelyek értelmezési, gyakorlati problémákat oldanak majd fel, ezeket a célokat szolgálni tudják. Úgyhogy a KDNP javasolni fogja az elfogadását. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  114  Következő    Ülésnap adatai