Készült: 2024.04.28.03:41:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

231. ülésnap (2001.10.16.), 36. felszólalás
Felszólaló Tardos Márton (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó Költségvetési bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:21


Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TARDOS MÁRTON, a költségvetési és pénzügyi bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök asszony. Kedves Képviselőtársaim! Egy nagyon nagy jelentőségű törvény általános vitáját kezdjük meg. A költségvetési bizottság egyhangúlag általános vitára alkalmasnak minősítette a törvényt. Nem azért - ezt rögtön ki is fogom fejteni -, mintha mindennel egyetértenének a bizottság tagjai, hanem azért, mert úgy ítélik meg, úgy ítéltük meg együttesen, hogy a verseny, a liberalizáció az enerigaszektorban alapvetően változtatja meg az ország gazdasági helyzetét, és segít az ország gazdasági növekedésének előfeltételeit megteremteni. Ez nem azt jelenti, hogy a helyzet, amivel szembe kell néznie az országnak, könnyű lenne.

Itt el szeretném mondani - a bizottsági vitában elhangzott -, hangsúlyozni kell, hogy Magyarország az egy főre eső energiafogyasztás területén az egy főre eső GDP-termelés nagyságához képest túlfogyaszt, és jelentősen pazarol az energiával; ugyanakkor egy másik típusú nehézséggel is szembe kell nézni: ez a pazarlás az energiaárak viszonylag olcsó színvonalának is következménye, az energiaárak növelése pedig társadalmi, termelési problémákat vet fel.

 

(10.00)

 

Különösen az utóbbiak, tehát a szociális problémák, amelyek az energiaárak versenyhelyzeti kialakulásával kapcsolatosan várhatók, súlyos gondokat fognak felvetni a pozitív átalakulás időszakában. Meg kell állapítani, hogy az előterjesztés, a törvény ezzel a nagyon lényeges kérdéssel nem megfelelően foglalkozik, hanem egyszerűen úgy ítéli meg, hogy ezt kormányintézkedésekkel majd mindig a szükségletnek megfelelően módosítani lehetne. Ez kapcsolódik az Energia Hivatal helyzetének sajátos megfogalmazásához is, hogy a parlamentet ebből a nagyon lényeges társadalmi kérdésből kirekeszti, és a kormány a parlament nélkül kormánydöntésekkel kíván ezekben a kérdésekben dönteni.

Szeretném felhívni még néhány elhangzott nehézségre a figyelmet. Az MVM Rt. érvényes kötelezettségvállalásai az import és a belföldi termelők felé egy nehéz, nehezen kezelhető és a törvényben nem kezelt kérdést nyit meg, ami ugyancsak jelentős problémákat fog felvetni. Feltehető, hogy az Európai Unióhoz való közeledés időszakában viszonylag rövid időn belül be kell vezetnünk az egykulcsos áfát, ami az energiaköltségek tekintetében áremelést fog jelenteni. A környezetterheléssel kapcsolatos tevékenységek, ugyancsak EU-kötelezettségek következtében, energiaár-emelésekkel fognak járni. A mesterségesen lenyomott gázár - aminek ugyancsak hatása van a villamosenergia-előállítási költségekre - ugyanilyen hatással fog járni. A jelenleg még vitatott peres ügyek a környezetvédelmi garanciákkal, rekultivációval kapcsolatosan hasonló problémákat vetnek fel.

Mindez azt jelenti, hogy egy nagyon ellentmondásos területen jelent a törvény egyértelmű változtatást, anélkül azonban, hogy ezeknek az ellentmondásos területeknek a szabályozására konkrét javaslatot tenne. Ennek alapján kérdéses, hogy hogyan járjunk el a vita során. Véleményünk szerint ezekben a kérdésekben a parlamenti vita során a törvény-előterjesztés módosítására van szükség.

Tehát a bizottság támogatta az előterjesztést, mert úgy ítélte meg, hogy a korábban benyújtott előterjesztéshez képest ez lényeges és pozitív változást jelent, ugyanakkor a vitát részletekbe menően szükségesnek tartja, és ezekben a kérdésekben a törvény-előterjesztés módosítását is szükségesnek tartja.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az SZDSZ és az MSZP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai