Készült: 2024.09.21.19:06:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

170. ülésnap (2004.10.04.), 207. felszólalás
Felszólaló Dr. Simicskó István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 15:34


Felszólalások:  Előző  207  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SIMICSKÓ ISTVÁN, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen, elnök úr, a szót. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszter Úr! A Fidesz egyetért a sorkatonai szolgálat megszüntetésével. Egyetért azért, mert már 2000-ben a polgári kormány országgyűlési határozatban rögzítette ezt a célt. A Fidesz annak ellenére egyetért a mostani, korábbi megszüntetéssel, hogy az átállás feltételeit a szocialista kormány nem teremtette meg. A Fidesz annak ellenére egyetért a sorkatonai szolgálat megszüntetésével, hogy mást sem hallunk a médiában, mint azt, hogy a szocialista politikusok naponta szólítanak föl bennünket, hogy valljunk színt a sorkatonai szolgálattal kapcsolatosan, és átfogó kampánnyal zavarja össze az emberek fejét, hogy melyik párt akarja és melyik párt nem akarja a megszüntetést.

A Fidesz egyetért a sorkatonai szolgálat megszüntetésével, mert a mai rendszer nem szolgálja a társadalmi igazságosságot, mert az egyik fontos, eredeti célját sem tudja már betölteni, ez pedig a társadalom, a fiatalok nevelése. Ennek az egyetértésünknek adtunk nyomatékot akkor, amikor benyújtottuk a parlament elé a Magyar Honvédség részletes bontású létszámáról szóló országgyűlési határozatunkat, amelyben a hadkötelezettség alapján a sorkatonai szolgálatot teljesítők létszámát nullában határoztuk meg. Ez törvényes alapot nyújtott volna ahhoz, hogy november 3-a után a Magyar Honvédség csupán hivatásos és szerződéses katonákból álljon.

A kormányzati többség ezt a határozati javaslatunkat elutasította, és előállt egy olyan alkotmánymódosító javaslattal, amelyik nem a sorkatonai szolgálatot szüntetné meg, hanem felszámolja a hadkötelezettség teljes intézményrendszerét, és annak visszaállítását az Országgyűlés kétszer megismételt, kétharmados szavazatához kötné. A Fidesz nemcsak hogy támogatja a sorkatonai szolgálat megszüntetését, de annak visszaállítását sem tudja elképzelni mindaddig, amíg hazánkat katonai támadás veszélye súlyosan nem fenyegetné. Ha azonban valaha ilyen helyzet előállna, akkor a mindenkori kormánynak gyors és hatékony intézkedéseket kell hoznia. S az ország biztonságát nem szabad kitenni pártpolitikai csatározásoknak.

Ritkán fordul elő, hogy teljes egyetértésemről biztosíthatom Juhász Ferenc honvédelmi miniszter urat, ilyen eset a sorkatonai szolgálat megszüntetésének módjáról kifejtett álláspontja. Juhász Ferenc miniszter úr 2002-ben, honvédelmi bizottsági meghallgatásakor mint miniszterjelölt az alábbiakat mondta: “Mi arra gondolunk a francia modell alapján, hogy lehetséges olyan szituáció, amikor a biztonságpolitikai kihívások engedik, hogy a sorkatonai szolgálati kötelezettséget eltöröljük. Én a francia modellt egyedül az önkéntes, hivatásos haderő megvalósításának egyfajta alkotmányos modelljeként tekintem. Amikor azt mondtam, hogy igenis honvédelmi kötelezettség van, a franciáknál is van, sorkatonai szolgálati kötelezettség van, a franciáknál is van, csak átmenetileg ennek a kötelezettségnek, mindaddig, amíg az ország biztonsága és helyzete ezt nem indokolja, nem kell eleget tenni. Tehát szüneteltetik a sorkatonai szolgálatot. Ennyi, nem több, de nem is kevesebb.ö

Juhász Ferenc tehát nem akarja megszüntetni a hadkötelezettséget. Mi az oka akkor annak, hogy a kormány alkotmánymódosító javaslata, indítványa a honvédelmi miniszter egyébként helyes álláspontjával ütközik? Csak találgatni tudjuk, mert érdemi érvelést eddig még nem hallottunk.

Lehet, hogy a kormány nem is akarja valójában megszüntetni még a sorkatonai szolgálatot sem, nemhogy a hadkötelezettséget. Erre utalt egyébként pontosan Keleti György elnök úrnak ez év szeptember 28-án benyújtott képviselői önálló indítványa is. Keleti elnök úr mint szocialista képviselő országgyűlési határozati javaslatot nyújtott be, amelyben módosítani kívánja a Magyar Honvédség hosszú távú fejlesztésének irányairól szóló, ez év márciusában elfogadott országgyűlési határozatot, amelyben visszautal a Magyar Honvédség részletes bontású létszámáról szóló országgyűlési határozatra, és arra tesz javaslatot, hogy a Magyar Honvédség legénységi állományú beosztásait az indokolt mértékben szerződéses katonákkal töltse fel. Ez a megfogalmazás továbbra is lehetővé teszi a honvédelmi miniszter számára, hogy a hadkötelezettség alapján szolgálatot teljesítő sorkatonákat hívjon be a honvédségbe.

Úgy látom, tisztelt képviselőtársaim, hogy álságos a kormánypártok és különösen az MSZP magatartása a sorkatonai szolgálat megszüntetésének ügyében. A hónapokon át tartó négypárti tanácskozásokon számtalanszor kifejtettük álláspontunkat, amivel a megbeszéléseken részt vevő kormányoldali politikusok időnként még egyet is értettek. Hadd idézzem Vári Gyula képviselőtársamat, aki egy alkalommal azt mondta, nincs az a kormány, amelyik kellő indok nélkül visszaállítaná a sorkatonai szolgálatot, hiszen az politikai öngyilkosság lenne.

Tehát a józan belátás a kormány oldalán is megvan, annál inkább érthetetlen, hogy amikor a tanácskozások helyszínét elhagyjuk, a legközelebbi sajtótájékoztatón kamerákat látva, fiatal szocialista politikusok, rendszerint olyanok, akik nem is vettek részt a megbeszéléseken, határozott hangon nyilatkoztatták ki, hogy a Fidesz nem akarja megszüntetni, sőt, ezzel szemben vissza akarja állítani a sorkatonai szolgálatot. Most is bólogat Vadai képviselőtársam; lám-lám, ő is az egyike ezeknek, aki ezt szokta mondani. Ez idáig egyébként csak tizenkétszer mondtam el ebben a beszédben, hogy a Fidesz támogatja a sorkatonai szolgálat megszüntetését, de még mondom néhányszor, kedves képviselőtársam. (Göndör István: És az alkotmánymódosítást?) Majd válaszolok Göndör István kérdésére is mindjárt, de hallgassa végig, amit mondok.

 

(19.30)

 

Nézzünk azért mélyebbre is! Mit jelent a kormány javaslata a honvédségre, az ország biztonságára nézve? Azzal, hogy a hadkötelezettséget végleg megszüntetik, nemcsak a sorkatonai szolgálati kötelezettséget szüntetik meg, hanem a tartalékos szolgálatot is. Most is jelentős létszámhiánnyal küzd a hadsereg; érdekes módon nem a minisztérium, hanem a hadrendben lévő alakulatok és azok is leginkább a legénységi és tiszthelyettesi állomány tekintetében. Az önkéntes tartalékos szolgálatot vállalók száma talán még ma sem éri el a 100 főt, a legfrissebb információink szerint 95 fő az önkéntes tartalékosok száma, ebből több mint 70 a Honvédelmi Minisztérium alkalmazásában lévő civil. Tehát a jelen pillanatban sajnos nem örvend túl nagy lelkesedésnek és népszerűségnek ez a terület.

A jövőben a katonai tervező szakemberek nagyon helyesen, elsősorban nem a volt sorkatonákkal számolnak azonnal bevethető tartalékként, hanem a 3-5 évet hadseregben szolgált volt szerződéses katonákkal, akik száma - a mai fluktuáció mentén különösen - bőségesen elegendő lenne egy azonnali feltöltéshez. A hadsereg rengeteg pénzt fordít a szerződéses katonák kiképzésére, akik 3 vagy 5 év után valóban profi katonákká válnak. A hadkötelezettség megszüntetésével ők sem mozgósíthatók, ők sem hívhatók be a Magyar Honvédségbe; akkor sem, ha az országot komoly veszély fenyegetné, akkor sem, ha valamilyen nagyobb katasztrófa törne ki az országban, és akkor sem, ha az élet- és vagyonmentés azonnali intézkedéseket kívánna, mert a szocialisták úgy vélik, hogy először a parlament kétharmados szavazatával ki kellene hirdetni a megelőző védelmi helyzetet, majd egy újabb kétharmados szavazással visszaállítani a hadkötelezettséget.

Tisztelt Országgyűlés! Térjünk vissza egy kicsit a sorkatonai szolgálat érvényesítésére. A Fidesz többször hangsúlyozta - ezt teszem most is -, hogy a honvédelem társadalmasítását nem feltétlenül a sorkatonai szolgálat visszaállításában kell végigtekintenünk, hanem más módon is el lehet képzelni, és más módon is meg lehet szervezni. Ezt a Fidesz olyan módon látná helyesnek, hogy a nemzetőrség vagy kiegészítő területvédelmi erő, vagy nevezze ki-ki ízlése szerint bármilyen más szervezetnek, amelyben kizárólag önkéntes alapon vállalnának szolgálatot és kiképzést az állampolgárok, akik nem fő hivatású katonák, nem megélhetési katonák, hanem szabadidejükben vállalják azt az áldozatot, hogy az alapismereteket megszerzik a fegyverforgatásban, a katonai tevékenységben, összességében a haza védelmében.

A honvédelem és az arra való felkészülés komplex rendszer, ezt tudjuk mindannyian. Abban szerepe van a közigazgatásnak, szinte minden állami intézménynek, a gazdasági szervezeteknek és magánszemélyeknek egyaránt, és ez messze nem merül ki a sorkatonai szolgálati kötelezettségben, de még a hadkötelezettségben sem. Idetartozik a polgári védelmi kötelezettség, a honvédelmi munkakötelezettség és az anyagi szolgáltatási kötelezettség is. Miközben a kormány fennhangon kürtöli, hogy a sorkötelezettséget egyszer s mindenkorra, szinte soha vissza nem állíthatóan meg akarja szüntetni - ami azért az előzőekben felvázoltak miatt szerintem kétséges, hogy mennyire igaz ez a szándék -, aközben egy szót nem ejt a többi meglévő és maradó kötelezettségekről. Sőt, az új honvédelmi törvényben az állampolgárokat és a gazdálkodó szervezeteket egyaránt érintő gazdasági szolgáltatási kötelezettségek tekintetében semmiféle korlátozással nem védi, azt a kormány normál békeidőben is bármikor igénybe veheti. A polgári védelmi kötelezettség, tisztelt képviselőtársaim, egyébként nagyon helyesen, ugyancsak bármilyen veszélyhelyzet alkalmával a kormány hatáskörében érvényesíthető, és nem kell hozzá semmiféle parlamenti szavazás, nemhogy kétharmados, de még feles sem.

Azt kellene tehát szerintem tudomásul vennie a kormányoldalnak, hogy nem szabadna néhány száz vagy akár ezer többletszavazat reményében hosszú távon kockáztatni az ország biztonságát azzal, hogy a végrehajtó hatalom kezéből olyan jogosítványokat vesz ki, amelyek nélkül az alapvető kötelességeinek nem tud eleget tenni, amelyek nélkül adott esetben számtalan élet értelmetlen elvesztése következhet be, nem beszélve az anyagi javak oly módon való pusztulásáról, amelyek a kormány cselekvőképességének megtartásával menthetőek lennének.

Tisztelt Képviselőtársaim! A Fidesz-Magyar Polgári Szövetség képviselőcsoportja a kormány alkotmánymódosító indítványához módosító javaslatokat nyújt be, ami ismételten egyértelművé teszi, hogy a Fidesz egyetért a sorkatonai szolgálat megszüntetésével, de nem partner abban, hogy felelőtlen politikai kalandorok az ország hosszú távú biztonságát kockáztassák.

Szólnom kell arról is, tisztelt képviselőtársaim, hogy a javaslatunk, szemben a kormány javaslatával, összhangban van a NATO és az Európai Unió tagországaiban bevett gyakorlattal, már azon országokéval, ahol egyáltalán szüneteltetik a sorkatonai szolgálatot. Egyetlenegy ország sincs, ahol megszüntették volna a hadkötelezettséget, arra meg aztán végképp nincs példa, hogy kétharmados parlamenti szavazással lenne visszaállítható.

Az alkotmánymódosítás új, minősített időszakot érintő és a határőrséggel kapcsolatos részeihez annyit hadd tegyek hozzá, hogy a Fidesz ezt a két kezdeményezést jelenlegi formájában nem tudja támogatni. Ágota Gábor képviselőtársam a honvédelmi bizottság kisebbségi véleményében ezt már az előbb részletesen indokolta, úgy vélem, hogy ez elegendő ahhoz, hogy megfontoltan és bölcsen tudjunk dönteni. Úgy érzem, hogy a ma hatályos alkotmány részletesen szabályozza a minősített időszaki helyzeteket, azokat a veszélyhelyzeteket, rendkívüli állapotot, szükségállapotot, amely esetén meg kell hozni a szükséges intézkedéseket. És ne feledkezzünk meg az alkotmány 40/C. és 19/E. §-áról sem, amelyek váratlan betörés, támadás esetén is megadják a lehetőséget a mindenkori kormánynak a szükséges intézkedések megtételére.

Az új honvédelmi törvénytervezettel kapcsolatosan pedig talán annyi érvet hadd mondjak el, hogy az Országgyűlés előtt van ez a javaslat. Mi úgy látjuk, hogy nem célszerű ezt a javaslatot most ilyen formában elfogadnunk, egy új honvédelmi törvény formájában, hiszen amíg nincs meg a kétharmados többség valamely alkotmánymódosítási álláspont mögött, addig a jelenleg hatályos honvédelmi törvény lehető legszűkebb módosításáról lehetne szó, hogy a sorkatonai szolgálat, illetve más személyes szolgálati kötelezettségek törvényes keretek között szüneteljenek.

Tisztelt Képviselőtársaim! Végezetül annyit hadd mondjak el, hogy úgy látom, hogy a kormány alkotmánymódosító javaslata nem erősíti Magyarország biztonságát, sőt baj esetén döntésképtelen helyzetbe hozhatja az országot. Talán nem véletlen, hogy az olyan elképzelés, amelyet önök most be akarnának vezetni, sem a NATO-ban, sem az Európai Unióban, de sehol a világon nincs. Most akkor az a kérdés, tisztelt képviselőtársaim, hogy a NATO-tagországok vagy az európai uniós tagországok, vagy a világ összes többi országa látja rosszul, vagy esetleg önök látják rosszul ezt a helyzetet. Hajlok afelé, hogy talán lehet, hogy a bölcsek köve most nem önöknél van, hanem talán már a bevált rendszereket kellene nekünk is alkalmazni. Erre szeretném az önök figyelmét felhívni, hogy gondolják ezt még egyszer végig.

Arra kérném a kormánypárti frakció tagjait, hogy tanulmányozzák majd részletesen az általunk benyújtott módosító javaslatokat, és támogassák azokat, hogy végre megnyugtató módon végezhessék a fiatalok a maguk által választott munkájukat, hogy valóban ne kelljen attól tartaniuk, hogy csak a törvényi feltételek hiánya miatt néhány hónap múlva a Gyurcsány-kormány ismét sorozást és behívásokat rendeljen el. (Dr. Wiener György: Szeretnétek, de nem így lesz!)

Arra szeretném még egyszer kérni önöket, hogy ne vezessék a jövőben félre, mint ahogy azt eddig tették, a magyar társadalom tagjait, a magyar embereket, ne riogassák a fiatalokat oktalanul (Derültség az MSZP soraiban.), hogy a Fidesz nem akarja, meg ezt akarja, meg azt akarja. A Fidesz támogatja a sorkatonai szolgálat megszüntetését, most mondtam el huszadszor ebben a beszédben, egyébként már körülbelül kétszázszor az elmúlt hónapokban, és bízom benne, hogy a kormány is akarja, és tényleg ezt akarja, és nem csak szavakban beszél erről.

Nagyon szépen köszönöm, hogy meghallgattak, és előzetesen is köszönjük a támogatásukat a módosító javaslatokhoz.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  207  Következő    Ülésnap adatai