Készült: 2024.04.26.08:24:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

150. ülésnap (2016.05.11.), 24-28. felszólalás
Felszólaló Banai Péter Benő
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:18


Felszólalások:  Előző  24 - 28  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BANAI PÉTER BENŐ nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Azért tartom fontosnak, hogy az első hozzászólások után véleményt mondjak, álláspontot mondjak, mert az a benyomásom, hogy a tisztelt országgyűlési képviselők közül csak a képvi­selők egy része olvasta el azt a költségveté­si törvényjavaslatot, amiről most vitázunk. Az a be­nyo­másom, hogy az ellenzéki frakciók képviselői egy­szerűen nem ismerik azt a költségvetést, amiről be­szélünk. (Közbeszólás az MSZP padsoraiból: Nem hát!)

Azon túl, hogy nem ismerik ezt a költségvetési törvényjavaslatot, nem hallgatták meg a Költségvetési Tanács véleményét; nem hallgatták meg az Állami Számvevőszék véleményét; nem olvasnak újságot (Dr. Józsa István: Más a véleményünk!); nem nézik meg, hogy a nemzetközi szervezetek mit mondanak. (Szabó Sándor: Lehet más véleményünk? ‑ Dr. Józsa István: Ez egy államtitkári hozzászólás!) És a saját álláspontjuk alapján, minden információt kizárva állítják azt, hogy (Közbeszólás az MSZP soraiból: A Fidesz frakcióvezetője mondja ezt…) a költségvetés a szemfényvesztés költségvetése. Állítják azt, hogy ez a költségvetés a kiszáradt gazdaság költségvetése. Állítják azt, hogy a kormány egy olyan gazdaságpolitikát folytat és olyan költségvetést készít (Bangóné Borbély Ildikó: A mai híreket olvasta már, államtitkár úr?), amely zsákutcába vezette a gazdaságot.

Azt gondolom, hogy aki megnézi a költségvetési számokat, a gazdaságpolitikai számokat, az ezen állításoknak pont az ellentétjét látja. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Ez Andy Vajnának jó!) Ha önök nem nézték meg a költségvetési javaslatot és a számokat, akkor tisztelettel arra kérem önöket, hogy a nyilvános Eurostat-adatokat nézzék át. (Bangóné Borbély Ildikó: Fogunk majd róla beszélni!) Egy-két számot hadd említsek: 2005-2010 között Magyarország reál-GDP-je mínusz 1,2 százalékkal változott átlagosan, 2010-2015 között 8,8 százalékkal. (Dr. Hoppál Péter: No comment! ‑ Taps a kormánypártok soraiban.) Ez úgynevezett reálkonvergencia, a magyar gazdaság az elmúlt években európai bizottsági, Eurostat-adatok alapján az európai uniós átlagot jóval meghaladó ütemben bővült. (Közbeszólások az MSZP soraiból.)

(12.10)

Ami az államadósságot illeti: 2002 után mindig növekedett az államadósság. (Dr. Józsa István: A GDP is!) 2011-től minden évben csökkent GDP-arányosan. Így, ahogy mondja, képviselő úr: GDP-arányosan évről évre csökken a magyar államadósság. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Egy adott pillanatban!) Hozzáteszem: az európai uniós tendencia pont az ellenkezője volt.

Államháztartási hiány: önök pontosan tudják, hogy 2004 óta Magyarország túlzottdeficit-eljárás alatt volt. Tóbiás József képviselő úr nevezheti a szemfényvesztés költségvetésének a 2017-es költségvetést, de kérdezem, hogy mi a véleménye a 2010 előtti évekről. (Dr. Józsa István: Államtitkár politizál! ‑ Dr. Hoppál Péter: Helyes! Az a dolga!) Megkérdezhetem azt, most aggódik a strukturális egyenleg miatt: 2010 előtt, amikor volt, hogy 9 százalékos volt a hiány, akkor ezeket a kérdéseket nem tették fel. (Zsigó Róbert: Így van!)

Aggódik a nyugdíjkiadások emelése miatt. Megkérdezem: amikor a 13. havi nyugdíj el lett törölve (Dr. Józsa István: Ki adta a 13. nyugdíjat? Te számoltad ki!), akkor ez a kérdés nem merült fel? (Az elnök csenget.)

ELNÖK: Ne üvöltözzön, képviselő úr, kérem szépen. (Bangóné Borbély Ildikó: Csak kiabál! ‑ Dr. Józsa István: Szakmai államtitkár ilyet csinál, elnök úr?! ‑ Révész Máriusz: Számokat mond!) Tessék, államtitkár úr, hallgatjuk.

BANAI PÉTER BENŐ nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Köszönöm szépen a dicséretet, hogy szakmai államtitkárnak minősítenek, én ezt elismerésnek tartom (Bangóné Borbély Ildikó: Mi nem annak véljük!), és pont a szakmaiság miatt próbálom meg önöket az állításaikkal szembesíteni, tényszámokat mondok, és pont ezért tartom fontosnak azt, hogy a tényszámokat önök is ismerjék meg. (Dr. Józsa István: Színtiszta pártpolitika! ‑ Az elnök csenget.) Néhány állítást tényszerűen…

ELNÖK: Államtitkár úr, egy kis türelmet kérek. Kérem a szocialista képviselőket, vegyék tudomásul, hogy hiába üvöltöznek, ez nem megy át a televízión, tehát teljesen fölösleges. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Nem is azért csináljuk! ‑ Zsigó Róbert: Csak szokásból csinálják, nem azért! ‑ Dúró Dóra: Nincs is tévéközvetítés!) Tessék jelentkezni… Tessék jelentkezni kettőperces felszólalásra, ahogy például Gúr Nándor képviselő úr… (Közbeszólások.) Így van. Ahogy kettőperces felszólalásra jelentkezett Gúr Nándor, nyilván elmondja, utána majd a következő képviselő, és meghallgatják. (Közbeszólás az MSZP soraiból: A beszólások nem üvöltözések! ‑ Bangóné Borbély Ildikó: Parlamenti műfaj, elnök úr!) Öné a szó, államtitkár úr.

BANAI PÉTER BENŐ nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr, a segítséget. Én tisztelettel azt kérem az ellenzéki képviselőktől, hogy amikor állításokat mondanak, akkor tényadatokkal támasszák azokat alá. Tehát azok az állítások, hogy a kormányzat az egészségügyből, az oktatásból forrást von ki, egyszerűen nem igazak. (Zsigó Róbert: Így van!)

Nagy tisztelettel azt kérem, hogy tényszerűen mondják meg, hogy mely előirányzaton milyen jellegű kiadáscsökkentés volt, és nagy tisztelettel azt kérem, hogy ha a 2017-es költségvetésről beszélnek, akkor vegyék kezükbe azt a dokumentumot, amit a kormány beterjesztett, és amelyet két független szerv, a Költségvetési Tanács és az Állami Számvevőszék véleményezett. (Taps a kormánypártok soraiban. ‑ Dr. Józsa István és Bangóné Borbély Ildikó közbeszól.) Ha ezt megtették volna, ha fellapozzák a költségvetési dokumentumokat (Dr. Hoppál Péter: Ez nem zavarta őket!), akkor pontosan láthatták volna (Gúr Nándor közbeszól.), hogy az egészségügy kiadásai 2016-ról 2017-re 166 milliárd forintnál nagyobb összeggel növekednek. (Dr. Józsa István: Miután négyszázzal csökkentek!) Ha tényszerűen megnézték volna, hogy az oktatás kiadásai hogyan változnak, akkor azt látják (Gúr Nándor: Kérdezd meg az érintetteket, akik megtapasztalják! ‑ Köz­beszólás a Fidesz soraiból Gúr Nándor felé: A szemüveged tedd fel, mert nem látod a számokat!), hogy bőven 200 milliárd forint fölötti az oktatási jellegű pluszkiadás. Előirányzati szinten levezetve, meg tudják nézni, hogy hol milyen változtatás van.

Én elfogadom azt, hogy tökéletes költségvetés nincsen (Dr. Józsa István: Tökéletlen!), hiszen számos feladat van, számos probléma van előttünk, amit meg kell oldani. Az állításom az, hogy az a gazdaságpolitika, ami gyökeresen szakított a 2010 előtti gyakorlattal, eredményeket ért el, ezeket az eredményeket igazolják vissza a tényszámok, és ezek az eredmények teszik azt lehetővé, hogy 2017-ben azokat a lépéseket tudjuk megtenni, amelyek a lakosság, a családok széles rétegei számára többletet jelentenek (Dr. Józsa István: Ez nem igaz!), előrelépést jelentenek, úgy, hogy mellette a makrogazdasági mutatóink (Dr. Józsa István: Most hazudsz!), a foglalkoztatás, a növekedés, a folyó fizetési mérleg számai jól alakulnak.

Elnök úr, nem tudom nem meghallani a bekiabálásokat (Bangóné Borbély Ildikó: Direkt azért van, hogy halljad!), kénytelen vagyok a hazugság szót visszautasítani. És engedjék meg, hogy ‑ nem tudok mást csinálni úgymond szakmai államtitkárként ‑ visszautasítsam, ha úgy tetszik, a kormány nevében, a költségvetési törvényjavaslatot beterjesztő kormány nevében azokat az állításokat, amelyeket Szabó Timea képviselő asszony mondott: a sok hazugság, az önök lopása költségvetése.

Képviselő asszony (Közbeszólások a kormánypártok soraiból: Nincs itt! ‑ Nem zavarja!), sajnos ezek az állítások, azt gondolom, méltatlanok egy szakmai vitában, és ha szakmai államtitkárként emlegetnek, akkor én tisztelettel azt kérem, hogy a 2017-es költségvetés számszaki, ténybeli adatairól beszéljünk. (Bangóné Borbély Ildikó: Fogjuk mondani!) Azt gondolom, hogy ha erre kerül sor, akkor elemezhetjük a jövő évi költségvetést abból a szempontból, hogy hol jelent valós előrelépést ‑ az áfa­csök­kentés, az otthonteremtés területén vagy a közszféra-béremelések területén ‑, és elemezhetjük azt, hogy melyek azok a területek, ahol még feladatok állnak előttünk.

Tisztelettel kérem, hogy ebben a szellemben (Dr. Józsa István: Nagyon szép volt! ‑ Taps az MSZP soraiban.), javaslom, hogy ebben a szellemben értékeljük a jövő évi költségvetést. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok és az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  24 - 28  Következő    Ülésnap adatai