Készült: 2024.09.26.15:39:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

207. ülésnap (2001.05.10.), 76. felszólalás
Felszólaló Vincze László (FKGP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:15


Felszólalások:  Előző  76  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VINCZE LÁSZLÓ (FKGP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A felsőoktatási törvény 4. §-a tulajdonképpen egy (3) bekezdésessel egészül ki. Mindenesetre jó, hogy Révész képviselő úr benyújtotta ezt az indítványát, a felsőoktatási törvényben ugyanis nem található olyan paragrafus, amely szerint posztgraduális képzést lehetne folytatni. Amiatt kellett közalapítványi formát választani, hogy be lehessen indítani Magyarországon az Andrássy Gyula Budapesti Német Nyelvű Egyetemet.

Az egyetem feladata szerint nem alapképzést nyújtó egyetem. Képviselőtársunk önálló javaslata tulajdonképpen a felsőoktatási törvény módosításáról szól, a felsőoktatási törvény szempontjából is törvényessé akarjuk és tudjuk majd tenni az Andrássy Gyula Budapesti Német Nyelvű Egyetem létjogosultságát.

Az FKGP részéről úgy gondolom, hogy ennek az egyetemnek a létrehozását mindenképpen támogatni kell. Az állami pénzek finanszírozása is megjelenik a közalapítványon keresztül, bizonyos fokon az állam hozza létre ezt az egyetemet. Ugyanakkor a közalapítvány létrehozása mindenképpen az alapfeltétele annak, hogy a magánegyetem megalakulhasson. Valószínűsíthetően ez egy kicsit kettős megközelítés is lehet, ebből különböző viták is keletkezhetnek még.

Felvetődhet az a kérdés is, hogy a magánegyetem élvezi-e azokat a jogokat, amelyeket az állami egyetem. Valószínű, hogy erre is megoldásokat lehet találni. Igaz az is, hogy a megadott cél érdekében a kuratóriumnak odajuttatott támogatások elbírálásakor joggal várja el a pénzt odajuttató, hogy beleszólhasson az oktatás folyamatába és egyéb más kérdésekbe is.

Egyértelmű az is, hogy nemzetközi megállapodás alapján létesített, idegen nyelven képzést folytató felsőoktatási intézményről van szó.

Közalapítványként jön létre, ahol az állam az alapító, a kuratórium tagjait is az állam nevében az oktatási miniszter hivatott felkérni. Ennél fogva a közalapítványi forma lehetőséget ad arra, hogy az alapító beleszóljon a kuratórium tagjain keresztül a képzés tartalmi, formai és egyéb elemeibe is.

Az általános vitára való alkalmasságot követően elképzelhető, hogy módosító indítványokkal még javítani kell a törvényjavaslatot, megfogalmazásait precízebbé kell tenni.

Tisztelt Képviselőtársaim! A törvénymódosítást a frakcióm és a magam nevében mindenképpen támogatásra ajánlom annak érdekében, hogy a felsőoktatásban e hiánypótló képzési forma elindulhasson.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket.

 




Felszólalások:  Előző  76  Következő    Ülésnap adatai