Készült: 2024.09.20.15:24:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

259. ülésnap (2005.11.02.), 116. felszólalás
Felszólaló Kárpáti Zsuzsa (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:05


Felszólalások:  Előző  116  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KÁRPÁTI ZSUZSA (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! (Az elnök megkocogtatja a csengőt.) Az ország egyes térségei között jelentős társadalmi és gazdasági különbségek vannak. Ezek a különbségek történelmileg is fennálltak, és ma is meghatározzák a mezővárosok, a tanyák, a kisfalvak, az aprófalvak lakosságának életkörülményeit.

Szabó Zoltán, Erdei Ferenc, Ferge Zsuzsa és sokan mások kutatták már ezt, sokan említették már ezt, hogy is élnek a lakosok ezeken a településeken. A területi hátrányok csökkentése elsősorban gazdaságpolitikai eszközökkel történik, mint például a munkahelyteremtés. (Az elnök megkocogtatja a csengőt.) A felzárkózás folyamatában azonban a szociálpolitika eszközrendszerét sem lehet nélkülözni. A helyi szociális védelem erősítése közvetve pozitívan visszahathat még e térségek versenyképességére is.

A ma jelen lévő társadalmi problémák megoldása, a társadalmi kohézió, a társadalmi összetartozás erősítése indokolja, hogy a szociálpolitika megkülönböztetett figyelemmel forduljon a hátrányos helyzetű kistérségek irányába.

Azt tapasztaltam magam is a szobi kistérségben, de említhetném a ceglédi kistérséget is, hogy azokban a térségekben, ahol rosszabbak az emberek életkörülményei, ott ez a társadalmi-gazdasági és a statisztikai mutatókban is megnyilvánul. Itt a szociális védelemre fordítható eszközök is szűkösen vannak jelen; mindez a társadalmi hátrány fokozottan jelentkezik az úgynevezett hátrányos helyzetű kistérségekben. A hátrányos helyzetű kistérségekben az önkormányzatok alig rendelkeznek forrásokkal, többségük úgynevezett önhikis. Így azután nehezen tudnak létesíteni, fenntartani szociális szolgáltató intézményeket. Többnyire a szociálpolitika eszközrendszerén belül a pénzbeli segélyezés útját járják, és nem használják vagy nem használhatják ki a személyes gondoskodás nyújtotta előnyöket. Sajnos, mindez a helyi lakosok munkavállalását sem segíti elő.

A hátrányos helyzetű kistérségeknek a szolgáltatási hálózat fejlesztéséhez még fokozottabb szükségük van a külső támogatásra. Az állami szociálpolitikának és a mindenkori kormánynak a hátrányos helyzetű kistérségek problémáira kiemelt figyelmet kell fordítania. Ebben a szociális ellátások szerepe, működése megkülönböztetett figyelmet érdemel.

Ezért tisztelettel kérdezem az államtitkár urat: mit tesz a kormány a hátrányos helyzetű kistérségekben élő lakosság szociális biztonságának megerősítése érdekében? (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  116  Következő    Ülésnap adatai