Készült: 2024.04.26.07:45:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

94. ülésnap (2019.11.19.), 200. felszólalás
Felszólaló Dr. Völner Pál (Fidesz)
Beosztás Igazságügyi Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:22


Felszólalások:  Előző  200  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VÖLNER PÁL igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! Nem kívántam hozzászólni, de néhány olyan megjegyzés elhangzott, amit szerintem jó, ha minél hamarabb helyre teszünk. Először is, az előterjesztő részéről volt olyan megjegyzés, hogy sértette volna a hatalmi ágak függetlenségét, különállását ez a javaslat. Csak szeretnék rámutatni, hogy több európai államban működnek közigazgatási bíróságok, miniszteri igazgatás alatt vannak igazgatási szempontból ezek a bíróságok. Ha Ausztriát, Németországot, Csehországot nem tekintjük jogállamnak, akkor persze lehet ezzel vitatkozni, de szerintem ne magyarázzunk bele olyanokat abba a törvényjavaslatba, amik egyébként nem is tárgyai a mai alaptörvény-módosítási javaslatnak, és a holnapi nap folyamán tárgyaljuk annak a kialakuló részleteit, amik tulajdonképpen a felfüggesztés, illetve a hatálybalépés elhalasztása miatt voltak.

A bírói függetlenséggel kapcsolatban is elhangzott Gyüre képviselőtársam részéről, hogy gyakorlatilag egy alávetettségi helyzetbe kerültek volna azok a bírák, meg hogy külön bérezésük lett volna. (Dr. Gyüre Csaba: Így van.) Szerepelt a törvényjavaslatban, hogy egységes bírói jogállás van, valamint a miniszternek semmiféle olyan jogköre nem lett volna, itt akár a visszahívás szó elhangzott, vagy nem tudom, ez sületlenség…  bocsánat. Tanult kollégámnak mondom, hogy tessék elolvasni (Dr. Gyüre Csaba: Elolvastam!), és jogászként mondja, de nincs leírva ez a szó benne (Dr. Gyüre Csaba közbeszól.), az egységes bírói jogállás pedig szerepel benne. Ezért gyakorlatilag nehéz úgy vitatkozni, hogyha nem arról vitatkozunk, ami le volt írva. Elhangzott, hogy az OBH-t kritizálta  az nem ez a javaslat volt, az egy korábbi koncepciónak a megvitatása, tehát nem a munkabizottság által kidolgozott javaslat volt.

A Velencei Bizottság is elhangzott. A Velencei Bizottság legitimnek tekintette a miniszteri igazgatás formáját. Furcsa is lenne, mert akkor több európai államban gyakorlatilag azt lehetne mondani, hogy a miniszteri igazgatási forma nem a jogállamiság keretébe illeszkedő, amiben jelenleg mi akkor jól állnánk, a többiek pedig nagyon rosszul. Gyakorlatilag több pontosságot kérnék, és ha a tárgynál maradunk, akkor szerintem gyorsabban is haladnánk. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  200  Következő    Ülésnap adatai