Készült: 2024.04.28.23:36:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

248. ülésnap (2009.11.30.), 162. felszólalás
Felszólaló Gulyás József (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:22


Felszólalások:  Előző  162  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GULYÁS JÓZSEF (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! November 13-án írásban, november 23-án szóban tettem föl kérdést a pénzügyminiszter úrnak az előbb elhangzott kérdések kapcsán a játékok tisztasága és a lehetséges adóbevételek kapcsán.

Nos, a kapott válaszok nem voltak igazán megnyugtatóak; az általam idézett számoktól, a felvetett problémáktól kicsit elütő, független válaszokat kaptam. Nem gondolnám például, hogy az üzemeltetők számára a mostani adóteher most is vállalhatatlan terhet jelentene. Ezt olvastam ki az egyik válaszból. Nyilván vannak olyan üzemeltetőhelyek vagy vannak olyan helyek - kistelepüléseken akár -, ahol nem dobálnak annyi pénzt be a gépekbe, hogy megérje, de azért azt gondolom, hogy különösen az I. kategóriájú gépek esetében vagy az elektronikus kaszinókban, nagyobb számmal üzemeltetett helyek esetében - ahol több gép van - nem ez az általános helyzet.

Kérdéseket fogalmaztam meg az előzetesen írásban eljuttatott kérdéseimben, ezeket szeretném most föltenni. Egyfelől a válasszal összhangban én is azt gondolom, hogy persze, miközben csökken a gépek száma, van egy átrendeződés is a nyerőautomaták tekintetében a jobb jövedelemtermelő képességgel rendelkező I. kategóriájú gépek felé. Viszont ennek okán jól látható, hogy 2005 óta a 77 milliárdos szintről 2008-ra 90 milliárdig emelkedtek a tiszta játékbevételek. Ehhez képest a költségvetést illeti géparányos adóbevételek inkább csökkentek. A kérdés az, hogy a kormány miért nem dolgozik azon, hogy ezek a bevételek a költségvetésben jobban megjelenjenek.

Mit kíván tenni a kormányzat annak érdekében, hogy a lehető leghatékonyabban és a lehető legszigorúbban ellenőrizze a játékok tisztaságát, az üzemeltetett gépek hitelességét? (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Ön szerint van-e épeszű magyarázat arra, hogy miközben éves szinten közel 100 milliárdos nagyságrendű pénzek fordulnak meg a nyerőautomata-üzletben, mégis a gépek ellenőrzésére hivatott eszköz, az úgynevezett integrált ellenőrző készülék műszaki specifikációja közel tíz éve, 2000-ben készült? Nincs ebben némi kockázat?

Várom az államtitkár úr megtisztelő válaszát.




Felszólalások:  Előző  162  Következő    Ülésnap adatai