Készült: 2024.04.26.06:02:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

318. ülésnap (2013.10.29.), 244. felszólalás
Felszólaló Dr. Gruber Attila (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:51


Felszólalások:  Előző  244  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GRUBER ATTILA (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Lassan 12 éve veszek részt itt a parlamentben költségvetés tárgyalásán, és be kell lássam, hogy nincsenek csodák, hiszen az elmúlt időszakban az ellenzéki képviselők meglehetősen sekélyes ötletekkel álltak elő a költségvetés tárgyalása okán. Talán a személyek száma alapján is azt mondhatom, hogy istenigazából komoly és megalapozott gondolatok nem igazán hangzottak el, kivétel ez alól talán Szél Bernadett képviselőtársunk, aki - persze leszámítva egy kis csuklóból lenyomott focidemagógiát, de - mégis szakmailag próbált ellenzéki szemszögből hozzátenni a mai tárgyaláshoz néhány ötletet. Azt hiszem, hogy az elmúlt időszak azt mutatja, hogy a nagy, átfogó és mindenről egyszerre, néhány perc alatt elmondandó hozzászólásoknak nem sok tetejük van.

Úgy gondolom, hogy ebben a házban, a törvényhozás házában talán beszélnünk kellene a produktumaink alkalmazásáról, így néhány gondolattal szeretnék említést tenni arról, hogy a bíróságok tekintetében milyen kihívásoknak kell megfelelniük a bíróságoknak, és ehhez milyen költségvetési lehetőségek vannak.

Természetesen tudjuk jól, hogy valamennyien az általunk ismert vagy szeretett költségvetési tételeknél soha nem tudunk olyan számot mondani, ami bizonyára elég lenne, bizonyára teljes mértékben kielégítené azokat az igényeket, amelyek jelentkeznek. Így van ez talán a fel-felemlített önkormányzati szféra oldaláról is, hiszen mint egykori polgármester és jelenlegi városi képviselő-testületi tag is azt tudom mondani, hogy soha nem lesz annyi pénzük az önkormányzatoknak, mint amennyit szeretnének az állami támogatásokból megszerezni. Természetesen ez egy egyezkedés, egy hosszú arányítási harc, de természetesen mindenütt vannak jogos igények.

És csak egy zárójeles mondat a vita korábbi részében elhangzottakra: a kistelepüléseknél bizony sokkal fontosabb az, hogy személyre szabott támogatások legyenek, mint egy nagy kalapból normatív módon kiosztott összegek. Így ezért azt hiszem, hogy az a szabad felhasználású vagy pontosabban szabad döntésű alap, amely az idei költségvetésben is rendelkezésre áll, kifejezetten a kistelepülések esetén lesz döntő jelentőségű.

Nos, az elmúlt időszakban talán látható volt, hogy a bíróságok működésének a finanszírozása meglehetősen döcögősen ment.

(18.10)

Nemcsak a bírói fizetések összegére, volumenére gondolok, aminek az erősödése mégis mutat valamit, hiszen az úgynevezett elnőiesedett bírói pálya lassan újra egyfajta arányban áll. Tehát a férfi és a női bírák száma is arányosodni kezdett a társadalmi megbecsülés és a biztosított fizetések okán. Ugyanakkor elhanyagolódott az elmúlt időszakban, és különösen a 2002 előtti időszakban elhanyagolták a korábbi szocialista kormányok magának a hardver résznek a fejlesztését vagy egyáltalán a szinten tartását. Hogy mire gondolok? Nagyon kevés országos program volt az elmúlt kormányzati ciklusokban, amelyek a bírósági működést, a bíróságok és az állampolgárok közötti együttműködést elősegítették. Mire gondolok? Az elmúlt időszakban a bírósági közvetítés, a mediáció intézményének a bevezetése, az e-bíróság, a gyermekközpontú igazságszolgáltatás, a nyitott bíróság program, illetőleg több olyan, rendezvényhez kötődő bírósági akció, mint például a Sziget Fesztiválon a sziget bíróság működtetése, nos, ezek az elemek nyilván a költségvetésben többletforrást igényelnek. De úgy vélem, ezeket a többletforrásokat meg kell adni, és nagyon helyesen szerepel is ilyen irányú összefüggésben a költségvetésben, a bírósági költségvetés elemeiben e feladatok továbbvitele. A korábbi, az Országos Bírósági Hivatal beszámolójáról szóló vitában is egyetértés alakult ki az ellenzék és a kormánypárti képviselők között, hogy ezek olyan programok, amelyek költségvetési támogatottsága nemhogy ajánlott, hanem szükséges is.

Van még két olyan eleme a bírósági munkának, ami az elmúlt időszakban nagyon nehezen, mondhatnám, egyáltalán nem volt jellemző, és csak az elmúlt három évben kezdődtek olyan felújítások, olyan fejlesztések, amelyek a bírósági munkát felgyorsították, minőségét feljavították. Két ilyen dolgot említenék meg. Az egyik a bírósági szervezet informatikai helyzete. Itt olyan szoftverfejlesztések és olyan számítógépes háttérfejlesztések indultak meg, amelyek az elmúlt három évet megelőző szocialista kormányzás alatt nagyon nehezen, egészen kis mértékben voltak. Természetesen egy másik nagy elem, amely, azt hiszem, nagyon fontos a munka minősége és az ítélkezés presztízse okán is, a bírósági épületek fejlesztése. Az elmúlt időszakban jelentős épületfejlesztések történtek a soproni, a salgótarjáni, a ceglédi városi bíróságon, illetőleg az előkészítésből már a megvalósulásba fordult a Budapest Környéki Törvényszék elhelyezésének a kérdése.

Nagyon fontos és talán az emberközpontúságot is mutatja, amit többen sajnos eléggé leszűkítve a varrónők helyzetével próbáltak népszerűbbé tenni, de úgy vélem, hogy ebben a költségvetésben is megvan az a hely, hogy tovább folyhasson a 2009 és 2012 között kezdődött épületfelújítás, jelesül egy olyan épületfelújítás, ahol 77 bírósági épületben az akadálymentesítést elvégezték. Ennek az akadálymentesítésnek a költségvetési háttere is biztosított ebben a költségvetésben. Úgy vélem, hogy egy folyamatos építési munka, egy folyamatos építkezés zajlik a bíróságok területén, ami mindnyájunk számára nagyon fontos, és ennek a finanszírozási alapja megtalálható a költségvetésben.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  244  Következő    Ülésnap adatai