Készült: 2024.09.22.05:28:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

172. ülésnap (2000.11.09.), 281. felszólalás
Felszólaló Béki Gabriella (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:48


Felszólalások:  Előző  281  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÉKI GABRIELLA (SZDSZ): Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! A délelőtti hozzászólásomban én négy olyan szabaddemokrata módosító indítványt ismertettem és indokoltam, ami valóban nagy összeg átcsoportosítására, másként történő felhasználására tett javaslatot. Egy kisgazdapárti képviselő úr meg is vádolt engem azzal, hogy felelőtlenül dobálózom a nullákkal. Most szeretnék rá reagálni, hogy ezeket a módosító indítványokat éppen felelősségtudatból fogalmaztuk meg. Ami a fogyatékosügyi támogatást illeti, azt gondolom, hogy mindannyiunk közös felelőssége, hogy a '98-as törvény érvényesüljön, hogy az abban ígért feladatok valóban megoldódjanak. Ezért ezt a vádat mindenképpen vissza akartam utasítani, hangsúlyozva, hogy éppen a felelősségtudat indított a módosító indítványok megfogalmazására.

Most a délutáni vitában néhány olyan módosító indítványunkat szeretném ismertetni és indokolni, amelyeknek az anyagi vonzata igen-igen szerény. Itt nem milliárdokról van szó, csak néhány millió forintról. De ezek olyan javaslatok, amelyeknek az elfogadása nagyon alapvetően érinti azoknak a társadalmi szervezeteknek az életét, működését, amelyekre vonatkozik.

Az ajánlás 460., 462., 465., 466. és 469. pontjában egy szerényebb összegű emelésre tettem javaslatot a négy nagy országos fogyatékosszervezet vonatkozásában, és egy másik ajánlási sorban a 461., 463., 464., 467. és 470. ajánlási pont tartalmazza azt a javaslatot, ahol egy reálisabb, plusz 10 százalékkal megemelt támogatási összegre fogalmaztam meg javaslatot.

Melyek ezek a szervezetek? Négy nagy országos fogyatékosszervezet működik: a Hallássérültek Országos Szövetsége, a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége, a Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége, valamint az Értelmi Fogyatékosok és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetsége. Itt jegyzem meg, hogy ennek az utóbbi szervezetnek a korábbi években előírt, előjegyzett támogatási összegét most ez a költségvetés kettébontotta, és egy másik soron, értelmi fogyatékosok országos és regionális szervezetei címen tartalmazza az eddigi támogatás közel felét,

Szeretném indokolni a javaslatomat, miért szeretném megemelni ezeknek a szervezeteknek a támogatását. Mindenekelőtt azért, mert se tavaly, se idén egy forinttal nem emelkedett a költségvetésben a támogatásuk, sőt jövőre, 2001-ben is csak 5 százalékos emelést tervez a kormány, pedig az eleve alacsonyra tervezett infláció is magasabb ennél az 5 százaléknál. Szinte hallom, amint mondják már, hogy de nézzem meg a 2002-es sort, hogy ott majd egy jelentősebb támogatásnövelés be van iktatva. Ez kétségtelen, 2002-ben szerepel a költségvetésben egyfajta választási ajándék ezeknek a szervezeteknek a számára. De azt gondolom, hogy amit idén, illetve jövőre vagy tavaly nem kaptak meg, azt 2002-ben már nehezen fogják pótolni. Tehát azokat a gondokat, amiket idén meg jövőre kell megoldaniuk, azoknak a megoldását mindenképpen az segítené, hogyha folyamatosan és fokozatosan emelkedne az a támogatás, amit kaphatnak a költségvetéstől. Megmondom őszintén, hogy a bizottsági vitában semmiféle semleges magyarázatot nem kaptam azzal kapcsolatban, hogy miért így történik ezeknek a támogatásoknak a tervezése.

 

(Az elnöki széket Gyimóthy Géza, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

 

Egy másik fogyatékosalapítvány sokkal drámaibb fejlemény elé néz: a Kézenfogva Alapítvány, amelyik értelmi fogyatékos gyermekeket gondoz, illetve azok számára épít lakásotthonokat, egyik évről a másik évre kikerül a költségvetésből, gyakorlatilag lenullázódik.

(16.00)

 

A Kézenfogva Alapítvány 50 millió forinttal szerepelt az idei költségvetésben, a jövő évben pedig nulla a támogatása. Azt gondolom, nagyon jó lenne, ha ez nem maradna így, többek között azért nem, mert ez az alapítvány, amely igen-igen értékes munkát végez, jelentős külföldi segítségnyújtáshoz csak akkor jut hozzá, ha hazai forrásból is dokumentálni tudja a támogatottságát.

Harmadikként szeretném megemlíteni az ajánlás 517. pontjában szereplő, az egészségügyi fejezetben, a tárcánál található betegszervezetek csoportját, a rákbetegek országos szervezeteinek támogatását. Érhetetlen módon ez a támogatási összeg nem nő, hanem ellenkezőleg, elkezd fogyni, jövőre 50 millió, utána 2002-ben pedig már csak 40 millió az előirányzott támogatás. Az előbb hallhattuk egy felszólalásban, hogy évente 60 ezer új beteggel kell számolniuk a rákbetegek szervezeteinek, következésképp nagyon fontos lenne, hogy a Ház megváltoztassa ezeket az összegeket, elfogadja azt a javaslatot, amely nem csökkenésre, hanem ellenkezőleg, ezeknek a támogatásoknak a növelésére fogalmazódott meg.

Tisztelt Képviselőtársaim! Nagyon szívesen indokolnám még hosszan is, milyen csodálatos munkát végeznek ezek a szervezetek, de takarékoskodnom kell az idővel. Ilyen körülmények között csak remélni tudom, hogy kormánypárti képviselőtársaim félre tudják tenni az előítéleteiket, amikor ezeket a módosító indítványaikat mérlegelik, és túl tudnak lépni pártszempontokon, nem azt nézik majd, hogy ellenzéki oldalról jött a kezdeményezés, hanem az ügyet nézik, hogy fontos, hogy támogatandó, és támogatják majd ezeket a módosító indítványokat.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az SZDSZ és az MSZP soraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  281  Következő    Ülésnap adatai