Készült: 2024.05.17.16:49:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

147. ülésnap (2011.12.05.), 372. felszólalás
Felszólaló Dr. Schiffer András (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:17


Felszólalások:  Előző  372  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SCHIFFER ANDRÁS (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Én először az 1. és 3. ajánlási pontokhoz szeretnék hozzászólni.

Az 1. ajánlási számon Gaudi-Nagy Tamás és Novák Előd képviselők javasolják azt, hogy a preambulumba kerüljön bele az a fordulat, a Magyarország első, jogállami követelményei szerint elfogadott alaptörvénye helyett kerüljön bele az, hogy kizárólag kormánypárti szavazatokkal elfogadott alaptörvényről beszélünk. Én azt gondolom, hogy ez egy helyénvaló ténymegállapítás. (Taps az LMP és a Jobbik padsoraiban.) A jogalkotó természetesen megteheti azt, hogy megtürtőzteti magát, és megkímél mindenkit, az állampolgárokat is az effajta dagályos preambulumoktól, de ha már erre ragadtatja magát, akkor szerintem viselje ennek következményeit, és ha már ilyen bő lére ereszt egy preambulumot, akkor szerintem a tényekhez ragaszkodjunk.

Valóban, a Fidesz-KDNP-pártszövetség többszöri próbálkozás és figyelmeztetés ellenére úgy vert végig az Országgyűlésen egy alaptörvényt, hogy meg sem próbált egyébként nemcsak a parlamenti pártokkal egyeztetni, de az emberek véleményét sem kérdezték meg. (Babák Mihály közbeszól.) Úgy, hogy egyébként, kedves Babák képviselőtársam, önök jótékonyan hallgattak a választási kampányban arról, hogy alaptörvényt kívánnak adni ennek az országnak. Olyannyira, hogy még a választások második fordulója után az önök pártalelnöke, bizonyos Schmitt Pál azt mondta (Közbeszólások a kormánypárti padsorokból), hogy nem fognak jelentékeny közjogi változásokat... (Babák Mihály: Maga nem mond igazat. - Az elnök csenget. - Babák Mihály: Sunnyogó képviselő.) Szóval, még egyszer, azt mondták még a második forduló után is, hogy önök nem kívánnak jelentékeny közjogi változásokat véghezvinni. (Dr. Józsa István közbeszól.)

Egy szó mint száz, én azt gondolom, hogy helyes, ha már egy ilyen bőséges preambulumra ragadtatták magukat, hogy a tényeket rögzítsük. Itt nem Magyarország morális értelemben legitim alaptörvényéről van szó, hanem kizárólag kormánypárti szavazatokkal oktrojált, az országra ráerőszakolt alaptörvényről beszélhetünk. Szerintem mindenképpen tanácsos ezt a betétet beletenni a preambulumba.

A 3. pontban pedig én javaslom a preambulum 3., 4., 5. pontjainak elhagyását. Tisztelt Országgyűlés! Ha figyeltek, a mai napon a Jobbiknak azt a tárgysorozatba-vételi kérelmét, amelyik többek között a lusztráció lehetővé tételét célozta, célozná az alaptörvényben, támogattuk. Azt gondolom, hogy élesen el kellene határolni azt, ha bizonyos személyek felelősségéről beszélünk, és adott esetben a jogállam előtti és a jogállami időszak közötti határmegvonás folytán egyes személyek felelősségével kapcsolatban kívánunk különböző következményeket alkalmazni, és megint más a helyzet akkor, amikor a felelősséget kollektíve alkalmazzuk, egész pontosan az elmúlt húsz év egyik meghatározó parlamenti erejét kívánja egy ilyen átmeneti törvény, egy ilyen alkotmányos preambulum megbélyegezni.

Én azt gondolom, hogy ez a kísérletük túl van azon a határon, ami egyébként politikai vitákban természetes bármely parlamenti pártok között. Ha önök ezt egy egyszerű sajtónyilatkozatban teszik közzé, nem csak hogy nem botránkozik meg az ember, még az is lehet, hogy egyet is értünk egy ilyen nyilatkozattal. Egészen más a helyzet viszont akkor, amikor egy törvény preambulumáról, egy országgyűlési aktusról van szó, továbbmegyek, egy olyan törvény preambulumáról van szó, amellyel kapcsolatban én azt gondolom, hogy mindannyiunk érdeke lenne, hogy a lehető legszélesebb konszenzust teremtsük meg mögötte.

Ha valóban az a szándék, hogy a múltat úgy zárjuk le, hogy közben a múltban elkövetett erkölcsi sérelmeket nem próbáljuk meg szőnyeg alá söpörni, ha valóban az a szándék, hogy egy olyan tisztázás menjen végbe Magyarországon, amelyik nem engedi többé elmosni a demokrácia és a diktatúra közötti cezúrát, ha valóban az az őszinte szándék van önökben, hogy többet ne fordulhasson elő az a szégyen Magyarországon, ami a megelőző kormányzati ciklusban is előfordult, hogy valakiket a Magyar Köztársaság legmagasabb elismeréseiben részesítenek a diktatúrában kifejtett tevékenységük miatt - szeretném arra emlékeztetni önöket, hogy több, az MSZMP Központi Bizottságának és Minisztertanácsának kiérdemesült figurája kapott magas kormánykitüntetéseket a megelőző ciklusban -, ha önökben őszinte a szándék, hogy ennek a világnak véget vessünk, és Magyarország valóban ne legyen egy következmények nélküli ország, akkor egy ilyen igazságtételi vagy a múlt tisztázását szolgáló törvényhez a lehető legtöbb embert meg kell nyerni.

Az embereket egy parlamentáris demokráciában pártok képviselik. A Magyar Szocialista Pártot majdnem egymillió ember küldte ide, ráadásul a Magyar Szocialista Pártot az elmúlt húsz évben, kinek örömére, kinek bánatára, de mégiscsak hatszor ideküldték a választók a parlamentbe, ebből háromszor kormányzati hatalommal ruházták fel. Lehet azt gondolni, hogy a rendszerváltás akkor lett volna egészen tiszta, ha az utódpárt nem indulhat egy választáson, de ezen túl vagyunk, tisztelt képviselőtársaim, eltelt több mint húsz év.

Egy olyan preambulum, egy olyan felvezetés egy ilyen tisztázást szolgáló, igazságtételt szolgáló törvénynél, amelyik az egyik parlamenti pártot megbélyegzi, bűnösnek kiáltja ki, azt jelenti, hogy a jogalkotó eleve nem kívánja azt, hogy a választók jókora, meghatározott hányada morális hozzájárulását adja egy ilyen folyamathoz. Ezt kell mérlegelni. Teljesen lényegtelen ettől az a kérdés, hogy mit gondolunk például a Magyar Szocialista Pártnak az elmúlt húsz évben vitt szerepéről vagy a megelőző nyolc évben mutatott kormányzati tevékenységéről. Ebből a szempontból ez teljesen lényegtelen.

Én arra szeretném kérni a tisztelt képviselőtársaimat, pontosan azért, hogy egy megnyugtató rendezés legyen, és ne pusztán arról legyen szó, hogy egy kétharmados többség kimondja az igét megint a parlamentben, és lehet arra hivatkozni, hogy ezt egy kétharmados többség szavazta meg; ha valóban az a szándék, hogy egy ilyen tisztázás, egy ilyen határmegvonás mögött legyen ott a lehető legszélesebb egyetértés, akkor száműzzenek a preambulumból olyan kitételeket, ami eleve kizárja a konszenzusos körből a választóknak egy jókora hányadát, legalább egymillió választópolgárt. És száműzzenek a preambulumból olyan betéteket, amik nem egy közjogi aktusba, nem egy országgyűlési döntés preambulumába valók, hanem egyébként egy politikai nyilatkozatba, amit kiadhat bármelyik párt.

Mondom még egyszer, nem arról van szó, hogy ezeknek a mondatoknak, amik egyébként az MSZP-re mint jogutód pártra vonatkoznak, az igazságával mi nem értünk egyet - egyetértünk -, egész egyszerűen ezek a mondatok nem valók ide.

(22.30)

Az, hogy itt önök ezt szerepeltetik, ne haragudjanak, minden egyébként feltételezhető tiszta szándék ellenére egyetlenegy dolgot mutat, hogy tovább akarják folytatni azt a küzdelmet, ahol lehet csörgetni a bilincset a szocialisták feje felett - nem az elszámoltatásról beszélek, hiszen konkrét ügyeket még nem nagyon láttunk az elmúlt másfél évben -, lehet játszani azt a bolhacirkuszt, hogy időnként, amikor nagyon rosszul megy a gazdaságnak, akkor, amikor a gazdasági csődöt már nem lehet kimagyarázni, mutatunk a derék, jó kommunistákra. Be lehet tenni egy olyan preambulum mondatot, amelyből, bár nem következik a Magyar Szocialista Párt betiltása, de a következő két évben, amikor már a gazdaságpolitikai kudarcokat nem tudják mivel magyarázni, folyamatosan be lehet lengetni az elégedetlen választópolgárokat, hogy mi bizony be tudjuk tiltani a Magyar Szocialista Pártot. Nem fogják betiltani a Magyar Szocialista Pártot, ezt pontosan tudjuk, akárhogyan próbálkoznak a jobbikosok, hiszen megszűnne az ellenség!

Ki legitimálta önöket az elmúlt 20 évben? Pontosan az a helyzet, hogy itt voltak a derék kommunisták, úgymond, és ez az önök vagy az önök szavazóközönsége számára minden alól felmentést adott. (Vágó Gábor tapsol.) Nem ez az önök célja. Az önök célja a folyamatos boszorkányüldözés és a vudubábuk szurkálása, mert így nem az önök bukott gazdaságpolitikájáról kell beszélni, viszont ezzel önök pontosan azt a nagyon unalmas küzdelmet folytatják, amelyről a magyar politika az elmúlt 20 évben szólt. Ha valóban a tisztázás az önök szándéka, ha valóban az igazságtétel az önök szándéka, és nem ennek a macska-egér küzdelemnek a további folytatása, akkor kivesznek ebből a preambulumból minden olyan mondatot, ami a Magyar Szocialista Pártra vonatkozik. Ha ezt nem teszik, akkor nagyon világos a szándék, hogy itt egy figyelemelterelési akcióról van szó, önök ezt a törvényjavaslatot az IMF-tárgyalások bejelentésére időzítették, visszakullogtak az IMF-hez, viszont hogy valamit oda lehessen dobni a közönségnek, odadobták a lehetőséget, hogy akár be is tudják tiltani önök a Magyar Szocialista Pártot, ha nagyon akarják. (Zaj a kormánypártok soraiban.)

Természetesen a preambulumból ez nem fog következni, önök nem fogják betiltani, semmiféle szankciót nem fognak egyébként - megjegyzem, nagyon helyesen - alkalmazni velük szemben, de két éven keresztül az adrenalinszintet lehet emelni, és lehet rájuk mutogatni, pusztán azért, hogy ne az önök kudarcairól beszéljenek ebben az országban.

Elég volt ebből az ócska játszmából! Hogyha valóban igazságtételt, valóban tisztázást akarnak, akkor szedjék ki a 3., 4., 5. pontot a preambulumból!

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  372  Következő    Ülésnap adatai