Készült: 2024.04.27.09:25:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

53. ülésnap (1999.03.03.), 4. felszólalás
Felszólaló Simon József (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Mezőgazdasági bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:14


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SIMON JÓZSEF, a mezőgazdasági bizottság előadója: Tisztelt Elnök Asszony! Miniszter Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsága 1999. február 8-ai ülésén - a Házszabály 95. § (2) bekezdésében foglalt feltételeknek megfelelően - megtárgyalta az általános mezőgazdasági összeírásról szóló T/718. számú törvényjavaslatot, és azt egyhangúlag általános vitára alkalmasnak találta.

A bizottság véleményének előadójaként ki kell fejtenem, hogy a szabályozást a bizottság egészében és részleteiben is szükségesnek ítélte; egyetértett azzal, hogy a természetes személyek érintettsége miatt a szabályozás törvényi szinten történjen.

A bizottság tagjainak véleménye egységes volt abban is, hogy az általános mezőgazdasági összeírásra szükség van. Teljes körű mezőgazdasági összeírás - ahogy azt miniszter úr is említette - csaknem egy évtizeddel ezelőtt, 1991-ben történt, lényegében a privatizációt megelőzően, egy sokkal egyszerűbb, sokkal átláthatóbb tulajdonosi struktúra mellett. Az 1994-es összeírás részleges volt, és épp olyan kérdésekre nem tért ki, hogy a tulajdonnal rendelkezők, különösen a földtulajdonnal rendelkezők mennyiben és milyen módon hasznosítják a földjüket. Nyilvánvaló az is, hogy a magyar mezőgazdasági politika nem nélkülözhet egy, a mai viszonyainknak megfelelő reális áttekintést a magyar mezőgazdaság tulajdonosi és gazdasági viszonyairól. Ezt az összeírást az agrárgazdaság fejlesztéséről hozott 1997-es LXIV. törvény a törvény erejével is feladatul szabta.

Az Európai Unióhoz való csatlakozás előkészítéséhez is nélkülözhetetlen a harmonizáció az Európai Unió statisztikai rendszerével. A csatlakozási tárgyalások során a mezőgazdasági összeírás ügye rendszeresen a legfontosabb három-négy kérdés között szerepelt. Az Európai Unió statisztikai előírásain túl a tervezett szabályozás tekintettel van a FAO ajánlásaira is.

A különböző mezőgazdasági célú és ma használatos adatbázisok - például az őstermelők nyilvántartása, a mezőgazdasági termelők agrártámogatással összefüggő regisztrációja, a terméktanácsi tagsággal kapcsolatos nyilvántartás s a többi - felhasználhatóságával kapcsolatban a bizottságban vita alakult ki. Ennek során megállapítást nyert, hogy ezen adatbázisok között csak hosszabb távon alakulhat ki összhang, de ebben az összhangmegteremtésben is jelentős előrelépést hozhat az általános összeírás. A jelenleg működő adatbázisok, nyilvántartások különböző célokat szolgálnak, és a tapasztalatok szerint sem fedik le a mezőgazdasági termelés egészét, így nem helyettesíthetik, legfeljebb referenciaként szolgálhatnak az általános és teljes körű összeírás során.

Különös hangsúllyal merült fel a bizottsági ülésen a létrejövő adatbázis kezelésének kérdése. Miközben nyilvánvaló, hogy a feldolgozott információk az agrárirányítás céljait is szolgálják, alapvetően tekintettel kell lenni arra, hogy ez a felvétel statisztikai jellegű. Valójában csak a statisztikai törvény alapján kezelt adatok nyújtanak garanciát arra, hogy az egyedi információkhoz - költség és -jövedelmi viszonyok jellemzője ez például - se az adóhivatal, se pedig más illetéktelen állami intézmény ne juthasson hozzá. Az előterjesztőnek az ülésen elhangzott nyilatkozata szerint az adatbázis kezelője mindenképpen biztosítani fogja az egyedi adatok védelmét; ebből a megfontolásból a javaslatot egyeztette az adatvédelmi országgyűlési biztossal is.

A vita során további problémaként merült fel az adatszolgáltatás őszintesége és az adatszolgáltatási kötelezettség megsértésének szankcionálása. Az erre vonatkozó előírásokat a statisztikai törvény egyértelműen tartalmazza; ugyanakkor fel kell hívnom a bizottság nevében a parlament figyelmét arra, hogy ezeknek a szankcióknak az alkalmazására Magyarországon még soha nem került sor.

Az összeírás előkészítő munkálataihoz szükséges ez évi fedezet az FVM rendelkezésére áll, ugyanakkor nyilvánvaló, hogy a program teljes megvalósításához további költségvetési pénzek bevonására is szükség lesz, vélhetően nagyobb arányban, mint ahogy ezt a miniszter úr jelezte. Igaz, elhangzott az előterjesztő szájából, hogy európai uniós és egyéb forrásokra is számíthatunk.

A bizottság tehát egyetért a törvényi szabályozás szükségességével. Arra tekintettel, hogy a támogatások igénybevételének a jövőben alapvető feltétele lesz a gazdálkodás áttekinthetővé tétele, az általános vitára bocsátást támogatja.

Köszönöm a figyelmet. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai