Készült: 2024.09.23.16:47:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

120. ülésnap (2015.11.23.), 16. felszólalás
Felszólaló Volner János (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:13


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VOLNER JÁNOS (Jobbik): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Mögöttünk van az évtized egy nagy botránya, a brókerbotrány, ami 300 milliárd forintot meghaladó károkozással ért véget. 2010 novemberében jómagam 24 darab módosító javaslatot nyújtottam be a pénzügyi felügyeletről szóló törvényhez, amelyben fontos változásokat kezdeményeztem annak érdekében, hogy a következő bank- és brókerbotrányt, a pénzügyi korrupciós bűncselekmény-sorozatot meg lehessen előzni. Magasabb összegű bírságokat, keményebb felelősségre vonást, a szakmai szabályok szigorítását javasoltam. Ezeket akkor a Fidesz és a szocialisták képviselői itt az Országgyűlésben együtt szavazták le, együtt védték meg a fideszes országgyűlési képviselők a szocialistákkal a csaló brókereket és a csaló bankárokat azért, mert nem járultak hozzá ahhoz, hogy ez a javaslat el legyen itt, a Házon belül fogadva.

Érdekes, hogy amikor a Gazdasági bizottságba bejött Windisch László, a Magyar Nemzeti Bank pénzügyi felügyeletért felelős alelnöke, maga is, már a brókerbotrány után, elkezdte ugyanazokat a javaslatokat megtenni, amiket én magam évekkel korábban, négy évvel korábban beterjesztettem, amivel megelőzhető lett volna a Magyarországot ért, több mint 300 milliárd forintos károkozás.

Mi is történt itt? A Fidesz vezető politikusaival jó kapcsolatot ápoló Quaestornál 150 milliárd forintban fiktív kötvénykibocsátás történt. Ráadásul erre úgy került sor, hogy ebből a pénzügyi felügyelet semmit nem érzékelt. 15 éven keresztül folyt Rogán Antal elmondása szerint egy pénzügyi korrupciós bűncselekmény-sorozat a Quaestornál, és ebből a pénzügyi felügyelet az égvilágon semmit nem érzékelt. Hogyan is folytatódott ez a történet? Az idén március 15-én a pénzügyi felügyelet élén végzett kimagasló munkájáért a Fidesz a saját káderét, Szász Károlyt, aki éveken keresztül volt a pénzügyi felügyelet korábbi elnöke, kitüntette. Ennyire elégedettek voltak az ő szakmai teljesítményével.

Az más kérdés, hogy közben egy gigantikus botrány bontakozott ki, amiből az égvilágon semmit nem vett észre senki. Azt is fontos leszögezni, hogy miközben összesen 24 darab független brókercég van Magyarországon, a Magyar Nemzeti Bank 1300 alkalmazottja éveken keresztül egyetlenegy alkalommal nem volt képes arra, hogy leellenőrizze a 24 független brókercég működését. Ugyanez volt igaz a PSZÁF-ra, amely korábban töltötte be a pénzügyi felügyelet szerepét Magyarországon.

Az Alkotmánybíróság november 17-én született határozatában mit is mondott? Hölgyeim és Uraim! Pont azt, amit én mondtam, hogy a Fidesz úgy rendelkezett a törvényről, a Quaestor-törvényről, hogy diszkriminatív módon határozta meg a károsultak és a kárrendezésre jogosultak körét azért, mert csak egyetlenegy céget érintett a kormány által nyújtott kártérítés. Milyen érdekes, pont azt a Quaestort, ahol kormánypárti politikusok rendszeresen megfordultak, pont azt az üzletembert, akinél jó kormányzati kapcsolatokat fedezhetünk fel.

És érdekes az is, hogy miközben a kormány arról beszél, hogy a hitelintézeti szektornak meg a brókercégeknek maguknak kell fizetniük a saját károkozásukat, ezzel szemben mi is történik ténylegesen? A kormány ismét hazudik, ismét átveri az embereket. Teljesen egyértelmű, a bankok a társasági adóból, a bankadóból és a tranzakciós adóból levonhatják a Quaestor-törvény miatti befizetéseiket. Magyarul, az állam az eddig beérkező adóforintokról lemond annak érdekében, hogy a bankok eleget tehessenek a befizetési kötelezettségüknek. Azaz végül is a bankok adókönnyítést kapnak, és a magyar állampolgárok lesznek ennek az intézkedésnek a végső teherviselői.

Mi magunk, jobbikos képviselők felszólítottunk minden országgyűlési képviselőt arra, hogy a Jobbik képviselőihez hasonlóan nyilatkozzanak arról büntetőjogi felelősségük tudatában, hogy nem menekítettek ki az utolsó pillanatokban, bennfentes információk alapján pénzt a Quaestorból, mert voltak ilyen hírek. De a kormány úgy titkolta el a bűnösök kilétét, hogy banktitok mögé bújtatta az erről szóló adatokat. Érdekes módon, az Országgyűlés más képviselői követték a jobbikos képviselők példáját, nyilatkozatot tettek, erre csak a Fidesz képviselői nem voltak hajlandóak mind a mai napig, hogy Orbán Viktor szavaival éljek, sajnos sunyi politikát folytattak.

Meg szeretném kérdezni, hogy mikor nyilatkoznak a fideszes képviselők (Az elnök csenget.), és miért az adófizetőkkel fizettetik meg a bűnös bankárok és brókerek károkozását. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a Jobbik soraiban.)

(11.40)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai