Készült: 2024.05.09.08:14:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

222. ülésnap (2009.09.21.), 142. felszólalás
Felszólaló Dr. Kovács Zoltán (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:18


Felszólalások:  Előző  142  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Egy olyan problémára szeretném ráirányítani a tisztelt Ház és a közvélemény figyelmét, amely szerintem egyre súlyosabb problémaként fog jelentkezni.

Nevezetesen arról van szó, hogy az egyik rászorultabb réteg a házi segítségnyújtást igénylők, akik állapotuk miatt saját maguk ellátására teljes egészében nem alkalmasak, házi gondozót kell melléjük kirendelni az önkormányzatok által. Az ezzel kapcsolatos eljárási rend a tavalyi esztendőben megváltozott. A korábbi rend, hogy érthető legyen, úgy nézett ki, hogy az önkormányzat hivatala kiment, környezettanulmányt folytatott le, majd helyben, főleg a kistelepüléseken, ahol a leginkább ismerik az emberek egymást, a helyi képviselő-testület döntött ennek az igénynek a jogszerűségéről.

A jogszabály megváltoztatta az eddigi eljárásrendet. Ez egy kormányrendelet, ez a 340. számú kormányrendelet, ennek is a 9. § (2) bekezdése alapján 10 ezer forintért szakértőknek kell ezt a kérdést megválaszolni. Tehát nem helyben döntenek, hanem a körzetközponti jegyzőhöz irányították ezt a kérdéskört. Az 10 ezer forintért szakértőt rendel ki, aki aztán kiutazik a falvakba, megvizsgálja a kérelmezőt, majd ezt követően a jegyző dönt a körzetközpontban, hogy mi van egyébként, mondjuk, onnan 50 kilométerre.

Ez a szakértői eljárás pénzbe kerül, a kormányrendelet állapítja meg, hogy egy-egy kérelmezőnként 10 ezer forintot kell fizetni. Ez a pénz május óta nincs kifizetve jó néhány településen. Itt van például Schwartz Béla ajkai polgármester, képviselő, szocialista, Ajkán sincs kifizetve. Nincs Balatonfüreden kifizetve, nincs Veszprémben, Zalaegerszegen, és még jó néhány települést sorolhatnék. A szakértők meg végzik a munkát, tehát az állam helyett maguknak hiteleznek, plusz még útiköltséget is fizetnek maguknak, a díjazást pedig nem kapják meg.

Ezért kérdezem a miniszter urat, hogy történik-e valamilyen változás, mert ha nincs szakértői vélemény, akkor a gondozott nem kaphatja meg a jogos jussát. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  142  Következő    Ülésnap adatai