Készült: 2024.09.24.18:33:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

167. ülésnap (2012.02.28.), 293. felszólalás
Felszólaló Kontrát Károly (Fidesz)
Beosztás Belügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:18


Felszólalások:  Előző  293  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Elnök Úr! A Független Rendészeti Panasztestület beszámolójával kapcsolatban a következő kormányzati álláspontot szeretném megfogalmazni.

2007-ben elemi igény fogalmazódott meg Magyarországon a rendőrség feletti civil kontroll létrehozására. Ez fontos feltétele volt a közhangulat, a közvélekedés szerint a rendőrség iránti közbizalom helyreállításának; a honvédelmi bizottság előadója is elmondta ennek előzményeit. Ezt az igényt akkor, 2007-ben a rendőrségi törvény módosítására vonatkozó többpárti tárgyalások során sikerült előterjeszteni. Annak idején én magam is részt vettem a Fidesz tárgyalódelegációjának tagjaként ezeken a többpárti tárgyalásokon. Nem teljes mértékben azt a javaslatot tettük, mint amilyen törvényt a parlament elfogadott, de mindenképpen fontosnak tartottuk, hogy ebben a nagyon fontos kérdésben, a rendőrség feletti civil kontroll megteremtésében meglegyen a többpárti, kétharmados támogatottságot élvező többség. Ezt egyébként a Fidesz tárgyalódelegációja annak idején, 2007-ben a rendőrségi törvény módosításának feltételeként fogalmazta meg, és végül is az akkor tárgyaló pártoknak ebben a konstrukcióban sikerült megállapodniuk.

Tisztelt Országgyűlés! A független civil kontroll a közhatalmi jogosítványokkal felruházott rendőrség tevékenysége jogszerűségének, illetve az állampolgári jogok érvényesülésének fontos garanciája. A rendőrségi szervezet független ellenőrzésének egyik letéteményese hazánkban a 2008-ban megválasztott Független Rendészeti Panasztestület működése. A testület elsődleges feladata az érintettek által sérelmesnek talált rendőri intézkedésekkel kapcsolatos állampolgári panaszok kivizsgálása és elbírálása. A rendőrségi törvény előírásai értelmében a testület működése és eljárása során szerzett tapasztalatokról háromévenként beszámol az Országgyűlés előtt, amely kötelezettségének első ízben most, a jelen beszámoló előterjesztésével tesz eleget a testület.

A teljesség igénye mellett összeállított mintegy 95 oldal terjedelmű dokumentum első fejezete a testület szervezetéről, illetve létrejöttének okairól és körülményeiről szól. Bemutatja továbbá a más jogvédő és jogalkalmazó szervekkel fennálló kapcsolatokat, valamint a rendőri szervek felett megvalósuló civil kontroll nemzetközi gyakorlatáról nyújt tájékoztatást. Mindemellett előrevetít jó néhány, a későbbiek során részletesen kifejtésre kerülő általános kérdést saját hatáskörével, eljárásával, illetve működési rendjével összefüggésben.

A beszámoló második fejezete részletesen, a testület jogi gyakorlatából vett szemléletes példákkal illusztrálva ad képet a megalakulása óta eltelt három esztendő tapasztalatairól és tanulságairól. Ennek keretében a hatályos jogszabályi előírásokra megalapozott, szakmailag indokolt módon mutatja be az egyes rendőri intézkedések foganatosításával, illetve a kényszerítő eszközök alkalmazásával összefüggésben a testület elé tárt esetek tipikus vagy éppenséggel sajátos jellemzőit. Emellett a testület a saját jogalkalmazó gyakorlatának alakulásáról, illetve a rendőrség működésével kapcsolatban szerzett tapasztalatairól is számot ad.

Tisztelt Országgyűlés! A beszámoló harmadik fejezete az előbbiekben bemutatott következtetéseket összegezve tárja a testület hároméves gyakorlata során a tárgykört érintően felmerült megoldásra váró feladatokat, egyúttal konkrét javaslatokat fogalmaz meg ezek jövőbeni kezelésére. Ezeket a kiemelt javaslatokat elnök úr a szóbeli előterjesztésében részletesen megindokolta. Szeretném elmondani, hogy ezeket a javaslatokat a jövőt illetően megfontolja a kormány.

A negyedik fejezetben foglalt mellékletek, statisztikai számadatok segítségével támasztják alá a beszámolóban rögzített megállapításokat.

A dokumentum fontos erénye, hogy folyamatában igyekszik feltárni egyrészt a rendőrségi jogalkalmazás, másrészt a testület által kialakított joggyakorlat jellemző irányait és tendenciáit. Mindeközben az ezekből levonható szakmai következtetések sokrétű elemzéséről, illetve az egyes esetekből származó tanulságok részletes, ugyanakkor közérthető bemutatásáról sem feledkezik meg.

A dokumentum álláspontunk szerint nagymértékben képes hozzájárulni a rendőrségi intézkedések jogszerűségének és szakszerűségének, egyszersmind a rendőrség feladatellátása hatékonyságának és eredményességének a fokozásához.

Tisztelt Országgyűlés! A kormány azt ajánlja, hogy az Országgyűlés a beszámolót fogadja el.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  293  Következő    Ülésnap adatai