Készült: 2024.04.26.11:55:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

234. ülésnap (2009.10.20.), 392. felszólalás
Felszólaló Márton Attila (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:07


Felszólalások:  Előző  392  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MÁRTON ATTILA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Két darab módosító indítványról szeretnék néhány gondolatot elmondani, amelyeket benyújtottam. Az előbb az egyik hozzászólásban elhangzott, azt hiszem, Kovács Tibor képviselő úr mondta el azt, aminek az volt az értelme, hogy tulajdonképpen a kormány idáig milyen jó dolgokat csinált. Én meg azt gondolom, az a baj, hogy ez igazából nem érződik. Ez a két módosító javaslat kifejezetten azoknak a hibáknak a korrigálására vagy legalábbis részbeni korrigálására születne, amely hibák az elmúlt időszakban lettek elkövetve, hogy finoman fogalmazzak.

Az egyik a 413. számmal jelzett módosító indítvány. Képviselőtársaim talán még emlékeznek rá, hogy amikor az Országgyűlésben a kistérségi felosztásról, a kistérségek kialakításáról volt szó, bizony komoly vita volt arról, hogy hogyan és miként érdemes átszerkeszteni, átrajzolni a kistérségi felosztás térképét, vajon figyelembe kell-e venni az ott lakók érdekeit, azokat a szempontokat, amelyek egy-egy térségben megfogalmazódnak, azokat a régről kialakult gazdasági, társadalmi, közlekedési és egyéb kapcsolatokat, amelyek egy-egy kistérséget tulajdonképpen konkrét államigazgatási besorolás, megnevezés nélkül is működtettek. Vagy ebbe bele kell avatkozni, és ettől teljesen eltérő módon kell a kistérségi határokat meghúzni, olyan településeket összerendelni, amelyek sem gazdaságilag, sem intézményi méret szempontjából nem tartoznak, nem tartozhatnak össze, s egyáltalán hogyan? Önök, kormánypárti képviselők úgy döntöttek, hogy mesterségesen átrajzolják azokat a határokat, amelyek nagyon sok esetben természetes módon már kialakultak és jól működnek. Sajnos ennek egyik nagyon komoly vesztese választókörzetem egyik települése, Mikepércs lett, amely kényszerházasság kapcsán kénytelen Debrecennel egy kistérséget alkotni.

Nos, tisztelt képviselőtársaim, ennek a döntésnek, amelyet a kormánypárti képviselőtársaim szavazataikkal támogattak, az lett az eredménye, hogy az elmúlt időszakban, amióta a debrecen-mikepércsi kistérség működik, Mikepércs településnek egyetlenegy olyan pályázata sem lett elfogadva, amely bármilyen módon az önkormányzathoz kapcsolódik, például intézményfejlesztés, infrastrukturális fejlesztés, bármi olyan, amely Mikepércs fejlődését elősegíthette volna. Ha a demográfiai adatokat nézzük, sajnos országosan azt lehet mondani, hogy folyamatosan csökken Magyarország népessége. Azonban vannak olyan települések - ezek közé tartozik Mikepércs is -, ahol bármilyen furcsa is, s ez megint csak a település helyzetéből, adottságából adódik, folyamatosan nő a lélekszám, nő a gyermekek száma, nő az új építésű ingatlanok száma, ugyanis Debrecen közelsége miatt nagyon sokan költöznek ki erre a kis településre.

S máris felvetődik a probléma, hogy Mikepércsen az oktatás olyan intézményekben történik, amelyek már jelentősen elavultak. De ahogy jeleztem önöknek, Mikepércs sajnos semmilyen pályázathoz nem tud hozzájutni, hiszen a pályázatok folyamatosan különböző kimutatások, normatív számítások alapján elutasításra kerülnek, mondván, hogy olyan gazdasági erővel rendelkezik a település - bocsánat, nem a település, hanem a kistérség -, ami valójában nem így van, hogy Debrecen segítségével meg kellene hogy oldjon mindenféle feladatot. A helyzet viszont az, hogy az önkormányzatok olyan állapotban vannak, hogy Debrecentől sem várható el, hogy egy-egy településfejlesztéshez kapcsolódó konkrét feladatot támogasson, így aztán az elmúlt években folyamatosan elutasításra került az előbb önkormányzati, majd később kistérségi pályázatként beadott pályázat is, amely a mikepércsi iskola korszerűsítését, fejlesztését célozta volna.

Már többször felvetődött a vitában, egyszer az a baj, hogy túlságosan kis összegről van szó, máskor az a baj, hogy nagy összegről van szó, a kormányzati képviselők igazából egyiket sem nagyon hajlandók támogatni. Itt nem túlságosan sokról, mindössze 20 millió forintról lenne szó, de ez a 20 millió forint az önkormányzat néhány millió forintos önerejével kiegészítve bőven elég lenne a nyílászárók cseréjére, a fűtés-korszerűsítésre, s egyáltalán arra, hogy olyan beruházásokat meg lehessen valósítani az iskola, illetve az óvoda épületén, amelyek lehetővé tennék - ha az elkövetkező évben ez a költségvetés valóban azokkal a számokkal valósul meg, amiket a kormány beterjesztett -, hogy még a szűkös keretek között is és a kormányzati elvonás mellett is legalább tudna egy kicsit spórolni az önkormányzat az intézmény fenntartásával, hiszen ha máson nem, legalább a fűtésszámlán komoly összegeket meg lehetne spórolni.

A 413. számon benyújtott módosító indítvány tehát azt szolgálná, hogy végre egy olyan település, amelyet - még egyszer mondom - mesterségesen szakítottak ki abból a környezetből, ahol addig volt, és nagyon jól működött, egy kistérségben ne érezze úgy, hogy ez a fajta ráerőszakolt kistérségi besorolás megfojtja. Kérem képviselőtársaimat, hogy a mikepércsiek érdekében támogassák ezt a módosító javaslatot.

(18.40)

A másik módosító javaslatom a 414. számú, az pedig megint csak egy kormány által létrehozott probléma legalább részbeni orvoslását szolgálná. Kiépült az M35-ös autópálya az M4-esig, viszont ez a megépítés tovább volt tervezve az eredeti tervek szerint, egészen a 47-es számú útig, amely délről, délkeletről hozza a forgalmat Magyarország belseje irányába a román határról.

A helyzet az, tisztelt képviselőtársaim, hogy mivel körülbelül egy olyan 5-6 kilométeres szakaszt a kormány nem épített meg, ezért most olyan alsóbbrendű utakat használnak a kamionok átmenő forgalma számára, amelyek egyébként csak mezőgazdasági forgalomra lettek anno kiépítve, tehát messze nem érik el azt a teherbírást, amely a mondjuk, 11 vagy 11,5 tonnás terhelésre lenne. Ezek az alsóbbrendű utak - konkrétan a Derecske és Hajdúszovát közötti átkötő út - olyan állapotban vannak, amelyen már egyszerűen lehetetlen a téli időszak után közlekedni, hiszen iszonyatos méretű kátyúk vannak ezen az úton, és személygépkocsival szinte már a toldozás-foldozás ellenére is csak nehezen használható.

A 414-es módosító javaslat pedig ezt szolgálná, hogy ennek az útnak legalább egy részbeni rehabilitációjára, rekonstrukciójára jusson némi pénz, hiszen egyelőre belátható időn belül nem kerül sor az M35-ös autópálya továbbépítésére. Úgyhogy kérem tisztelt képviselőtársaimat, különösen a kormánypártiakat, hogy ezt a módosító javaslatot is a térségben élők érdekében támogatni szíveskedjenek.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  392  Következő    Ülésnap adatai