Készült: 2024.04.26.11:34:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

39. ülésnap (2018.11.13.), 160. felszólalás
Felszólaló Fekete Péter
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka előterjesztő nyitóbeszéde
Videó/Felszólalás ideje 14:10


Felszólalások:  Előző  160  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FEKETE PÉTER, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára, a napirendi pont előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A T/3372. számon benyújtott, az egyes kulturális törvények módosításáról szóló törvényjavaslat a Városliget megújításáról és fejlesztéséről szóló 2013. évi CCXLII. törvény, a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény, a Magyar Művészeti Akadémiáról szóló 2011. évi CIX. törvény és a köziratokról, közlevéltárakról és magánlevéltári anyag védelméről szóló 1995. évi LVI. törvény módosítását tartalmazza. A Városliget megújításáról és fejlesztéséről szóló 2013. évi CCXLII. törvény 1. §-ának (1) bekezdése szerint a Budapest 29732/1 helyrajzi számú ingatlan, úgynevezett városligeti ingatlan 99 évre az állam százszázalékos tulajdonában lévő Városliget Zrt. vagyonkezelésébe kerül. A városligeti ingatlan területén valósul meg a „Liget Budapest” projekt, amely Európa legnagyobb kulturális tartalmú városfejlesztési beruházása. Nemcsak turisztikai szempontból, nemzetgazdaságilag kiemelten fontos, hanem a nemzeti emlékezetünkben kitüntetett szerepet betöltő Városliget parkját újítja meg, s egyben megteremti annak széles körű hozzáférhetőségét. A projekt törvényben kijelölt építtetője a Városliget Zrt., a „Liget Budapest” projekt keretében fog felépülni a Néprajzi Múzeum, az új Nemzeti Galéria, a Magyar Innováció Háza, a Magyar Zene Háza és a Városligeti Színház, továbbá az egykori Olof Palme-ház, új nevén Millennium Háza teljes körű felújítása is megtörténik.

A projektnek köszönhetően azonban nemcsak új épületek épülnek és meglévők újulnak meg, hanem a városligeti park is teljesen újjászületik, az ott található zöldfelületek mennyisége bővül, és minőségében is új szintre emelkedik a Városligeti-tó, állandó vízfelülete többszörösére fog nőni.

Összefoglalva tehát a „Liget Budapest” projekt az ország történetének legnagyobb léptékű park- és tájépítészeti beavatkozását ötvözi egy, a millenniumi idők óta nem látott intézményfejlesztési programmal. A törvényjavaslat a városligeti ingatlanon megvalósuló beruházási és a 99 évig tartó vagyonkezelési feladatok hatékony ellátása érdekében rendelkezik a Városliget Zrt. hosszú távú elhelyezéséről azáltal, hogy a városligeti ingatlan vagyonkezelőjének székhelyét biztosító, állami tulajdonban lévő ingatlan tekintetében a Városliget Zrt.-t jelöli ki vagyonkezelőként. A 99 éves vagyonkezelői jog fenntartása miatt indokolt saját vagyonkezelésű, állami tulajdonban álló ingatlanban elhelyezni a vagyonkezelőt. A „Liget Budapest” projekt keretében eredetileg tervezett Liget-üzemeltetési központ a városligeti ingatlan területén belül helyezkedett volna el, új épületben biztosítva a vagyonkezelő Városliget Zrt. elhelyezését. A tervezett projektet azonban a felelős gazdálkodás elveit követve a tulajdonosi jogokat gyakorló Emberi Erőforrások Minisztériuma a társaság igazgatóságával egyeztetve elvetette, mivel egy meglévő állami ingatlanban, a Városliget vonzáskörzetében lényegesen olcsóbb a társaság hosszú távú elhelyezése. Ez a konstrukció a Városliget zöldfelületét növeli, költséghatékonyan oldja meg a vagyonkezelő elhelyezését, mivel egy új épület felépítése helyett csak a meglévő ingatlan felújítására van szükség. Ennek élettartamköltsége alacsonyabb a tervezettnél. Ez az ingatlan a Hermina út 57-59-ben található, a Városliget szomszédságában, így alkalmas a vagyonkezelő apparátusának és eszközeinek megfelelő színvonalú elhelyezésére.

Mivel a Városliget Zrt. jelenleg piaci alapon bérel ingatlant, erre tekintettel az új, gazdaságosabb elhelyezés működési forrást szabadít fel, amely csökkenti a társaság költségvetési támogatási igényét. A Hermina úti ingatlan jelenlegi vagyonkezelője a Petőfi Irodalmi Múzeum. Ez az Emberi Erőforrások Minisztériuma által fenntartott költségvetési intézmény. Az utóbbi egy évben az érintett intézmények kiterjedt egyeztetést folytattak annak érdekében, hogy az EMMI iránymutatása és koordinációja mentén a vagyonkezelésbe vételt előkészítsék. A Hermina úti ingatlan használatba vételét a „Liget Budapest” projekt előrehaladása, az üzemeltetési feladatok fokozatos növekedése is alátámasztja.

A városligeti törvény alapján a komáromi Csillag erőd vagyonkezelője a törvény erejénél fogva 99 évig a Városliget Zrt. A törvényjavaslat arról rendelkezik, hogy a Komárom 802 és a Komárom 803 helyrajzi számú ingatlanok tekintetében a Városliget Zrt. vagyonkezelői joga 2020. március 1. napján megszűnik. Ennek oka, hogy a „Liget Budapest” projekt keretében befejeződik a Csillag erőd megújítása, amelynek szakmai programját kormányhatározat rögzíti.

A komáromi Csillag erődben valósul meg a Csillag erőd művészeti, történeti és hadkultúra központ, amely látogatóbarát, az oktatásban is felhasználható módon mutatja be a Szépművészeti Múzeum egykori, az antikvitástól a reneszánszig ívelő gipszmásolat-gyűjteményét. A Csillag erőd a jelenleg folyó rekonstrukciós munkákat követően 2019-ben kerül átadásra, amelyben megnyílik a Szépművészeti Múzeum antik, középkori és reneszánsz gipszmásolat-gyűjteményének magas színvonalú kiállítása a Szépművészeti Múzeum gipszmásolat-gyűjteményeként.

A Városliget Zrt. mint a Csillag erőd jelenlegi vagyonkezelője, köteles az erődöt költséghatékonyan és a törvényi követelményeknek megfelelően működtetni. Ennek biztosítására elkülönült helyi szervezet felállítása helyett célszerű, hogy az üzemeltetést a Monostori Erőd Hadkultúra Központ Műemlék-helyreállító, Ingatlanfenntartó és -Hasznosító Nonprofit Kft., az ilyen funkciójú létesítmények terén jelentős tapasztalattal rendelkező, az erődök műemlékvédelmében jártas, szakmailag felkészült szervezet végezze.

A Monostori Erőd Közhasznú Kft. rendelkezik mindazokkal a szakmai képességekkel, szaktudással, kulturális kapcsolatrendszerrel, elkötelezettséggel és helyismerettel, ami a Csillag erőd üzemeltetéséhez, fenntartásához, az új beruházás állagának és minőségének megőrzéséhez, a magas látogatottságú programok, szakmai bemutatók, konferenciák megszervezéséhez és az épület hasznosításához szükséges. Az egységes üzemeltetéssel a magyar állam és a helyi önkormányzat felügyelete mellett a Csillag erőd felújítását követően a komáromi erődrendszer magyarországi oldalon található mindhárom erődje látogatható, minőségi turisztikai szolgáltatást nyújtó, kiemelt történeti és kulturális jelentőséggel bíró műemlékegyüttessé alakul hosszú, hányattatott sorsa után.

A javaslat hatékonyan és hosszú távon is megnyugtatóan rendezi a Csillag erőd sorsát, és biztosítja a kulturális misszió teljesítését. Mivel a Városliget Zrt. vagyonkezelői joga a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 11. § (5) bekezdése alapján törvényi kijelöléssel jött létre, emiatt a vagyonkezelői jog megszüntetése is kizárólag törvényi rendelkezéssel történhet. A törvényjavaslat ennek megfelelően rendelkezik a vagyonkezelői jog megszüntetéséről azáltal, hogy a hatályon kívül helyező rendelkezést tartalmaz a vagyonkezelői jog megszüntetésére, továbbá megfelelő időt biztosít a vagyonkezelői jog megszüntetésével járó intézkedések elvégzéséhez. Minden érintett szervezet teljes támogatásával és egyetértésével kerül az Országgyűlés elé.

Tisztelt Országgyűlés! A kulturális alapellátás lényege, ahogy azt a szakpolitika az elmúlt években bizonyította, a kulturális hozzáférés biztosítása, de az egyén és közösségek aktivizálása is. A kormányzat célja, hogy minden település népességének legyen meg a lehetősége, hogy kifejezze, milyen értékek, célok, fejlesztési irányok fontosak a számára, legyen lehetősége közösségi életének fejlesztésére és közös jövőképének megfogalmazására.

Legyen ezekhez állandó helyszín, álljon rendelkezésre szakmai segítség! A közművelődési szakterület legfontosabb célkitűzése ezen belül a közösségépítés, amely az egyik leghatékonyabb eszköze annak, hogy minél többek alkotó és építő szerepre leljenek lakóhelyük közvetlen közösségében. A muzeális intézményekről, a nyilvántartott könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény 2017. évi módosításával a közösségi művelődés szabályozásának fókuszába a szakpolitika célkitűzései, a közművelődési alapszolgáltatások kerültek, törvényi garanciákat teremtve a közművelődési alapszolgáltatások minőségi biztosításának és differenciált megszerzésének, a helyi szükségletekhez és igényekhez jobban illeszkedő módon történő közösségi művelődési intézmények révén.

(19.40)

A módosítás 2018. évi hatálybalépését követően a törvény jogtechnikai jellegű módosításának szükségessége merült fel, így a tervezet közművelődési szakmai, valamint jogtechnikai pontosításokra tesz javaslatot. Pontosítja az egyes közművelődési intézményekben foglalkoztatott szakemberek számára előírt képesítési követelményeket úgy, hogy a szakterület stratégiai fókuszában lévő intézmények, a kulturális központ típusú közművelődési intézmények, valamint az országos közművelődési szakmai szolgáltatást biztosító szervezet esetén meghatározza, hogy a foglalkoztatott közművelődési szakemberek egy adott százalékának egyetemi szintű szakmai végzettséggel kell rendelkeznie. Pontosítja a miniszter véleményezési hatáskörét a közművelődési intézmények átszervezésére, megszüntetésére, egyértelművé teszi, hogy a véleményezés kötelező a közművelődési megállapodás keretében működtetett közművelődési intézmények esetében is.

A köziratokról, közlevéltárakról és a magánlevéltári anyag védelméről szóló 1995. évi LXVI. törvény módosítására jogtechnikai pontosítást tartalmaz a javaslat arra figyelemmel, hogy a VERITAS Történetkutató Intézet nevének VERITAS Történelemkutató Intézet és Levéltárra történő változtatása jobban lefedi az intézet tevékenységét.

A Magyar Művészeti Akadémiáról szóló 2011. évi CIX. törvény technikai jellegű módosításra tesz javaslatot arra figyelemmel, hogy a hatályos törvény szakaszszámozása nem folytonos.

Tisztelt Ház! Kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy az elmondottak megfontolása mellett a T/3372. számú, az egyes kulturális tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslatot megvitatni és a kormány törekvéseit támogatni szíveskedjék. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  160  Következő    Ülésnap adatai