Készült: 2024.05.04.15:05:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

215. ülésnap (2001.06.12.), 386. felszólalás
Felszólaló Lezsák Sándor (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:40


Felszólalások:  Előző  386  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LEZSÁK SÁNDOR (MDF): Tisztelt Ház! Köszönöm a szót, elnök úr. Kérem a tisztelt Ház szíves türelmét egy rövid időre. Most hat település kéri az átcsatolást más megyéhez, míg a megelőző tíz esztendőben - 1990 óta, amióta hatályban van a helyi önkormányzatokról szóló LXV. törvény - összesen nyolc település kérte az átcsatolását. Az elbocsátó és a befogadó megyék közgyűlései szavaznak a távozásról és az érkezésről, ám sem a kormányt, sem az Országgyűlést nem kötelezi ez a szavazás, noha figyelembe veszik az állásfoglalásukat.

Az átcsatolás kérését kiváltó okok sokrétűek, ezt tapasztalhattam Bács-Kiskun megyei választókerületem példáján is, amelyhez Tiszaug, a korábban Jász-Nagykun-Szolnok megyei község csatlakozott. Tiszaug esetében a megyeközpontba történő utazás közlekedési nehézségei és a megyei területfejlesztési viták idézték elő a válást, a most tárgyalt hat település egyértelműen az eddig szomszédos megyeközpontok közelsége miatt döntött a válás mellett.

Tudomásom szerint az ország több területén számos település készül az elszakadásra, megyeváltásra. Az átcsatolások gyakori indoka az, hogy a megyét váltani szándékozó települések úgy érzik, hogy nagyon távoli, idegen számukra a hagyományos megyeközpont. Néhány esztendő elteltével arra is rájöhetnek, hogy az új megyeközpont is idegen és távoli számukra, mert változatlanul a két megye határvidékén helyezkednek el. Kérdezem, hogy nem kellene-e felújítani, visszahozni a járási központokat és a járásokat. A járási közigazgatás régen faluközelbe hozta a megyei közigazgatást, a járások megszűnése után általánossá vált a megyeközpontoktól távolabbi települések mostohább helyzete. A most megalakuló kistérségek olyan államigazgatási egységek csírái lehetnek, amelyek majdan enyhíthetik a megyeszéli települések hátrányos helyzetét.

Véleményem szerint szükség van a területi közigazgatás egységeinek újragondolására, mert az nem lesz megnyugtató megoldás, hogy a helyzetükkel joggal elégedetlen települések csupán csöbörből-vödörbe, az egyik megye széléről a szomszédos megye szélére kerüljenek. Az átcsatolási kérelmek növekedése előtt még időben kell a kormánynak, Országgyűlésnek levonni azt a következtetést, hogy az atomizált települési önkormányzatokat járási, kistérségi vagy város környéki kohézió hiányában csak nagyon gyönge szálak fűzik a megyeközponthoz. Ezek a szálak még gyengébbek lesznek, ha növekszik a több megyére kiterjedő országos régiók hatásköre, hiszen ekkor már nemcsak a megyeközpontoktól való távolság, hanem a régióközpontoktól való távolság is kiválthat tényleges elszakadási törekvéseket, településátcsatolási kérelmeket.

Tisztelt Ház! Végezetül: meggyőződésem, hogy az átcsatolás támogatása, megszavazása az esetek többségében csupán a mélyben lappangó gondok tüneti kezelése. A magam részéről meg fogom szavazni az indítványt, mert a kormányt ezzel is próbálom támogatni.

Köszönöm szépen a figyelmüket.

 




Felszólalások:  Előző  386  Következő    Ülésnap adatai