Készült: 2024.09.22.09:46:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

163. ülésnap (2000.10.16.), 126. felszólalás
Felszólaló Balsay István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Területfejlesztési bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:12


Felszólalások:  Előző  126  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BALSAY ISTVÁN, a területfejlesztési bizottság elnöke, a bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! A területfejlesztési bizottság az alkotmányosságon, az uniós csatlakozáson, a más törvényekhez való kapcsolódáson túlmenően hármas bontásban vizsgálta a 2001-2002. évi költségvetés általános vitára való alkalmasságát.

A területfejlesztési bizottság, ahol a programozás, a partnerség, az addicionalitás elvei és eszközei minden költségvetési vitánál és tételnél vizsgálandó uniós előírás és program, örömmel üdvözölte döntő többségében a két évre előre tervezhető, átlátható, kiszámítható terv készítését. Integrált jellegű, figyelembe veszi a makrogazdasági feltételek alakulását, amely több dolgot tesz lehetővé, valamint vizsgáltuk, hogy a költségvetési politika területfejlesztési vonatkozása milyen.

Megállapította a területfejlesztési bizottság, hogy a kiemelkedő fejlődés és az egyensúly követelményeit tartani tudja ez a költségvetési javaslat. Jelentős életszínvonal-javítás lehetséges, szükséges az államháztartási törvény módosítása. Megállapítottuk azt is, hogy a gazdasági növekedés eredményeit az embereknek közvetlenül a mindennapi életükben érezniük kell, és ennek ez a költségvetés jelentős mértékben lehetőséget biztosít mind a nyugdíjak, mind a bérek tekintetében. Fontosnak tartjuk, hogy a gyermeknevelés terheinek könnyítése, a családok életkörülményeinek javítása továbbra is a program kiemelkedő része legyen. A Széchenyi-tervről pedig külön blokkban fejtettük ki a véleményünket.

Fontosnak tartjuk azt is, hogy a beruházásban érdekelt vállalkozók terhe tovább csökkenjen, és kedvező mozgástér alakuljon ki a területfejlesztési körben. Felvetettük azt is - és örömmel látjuk -, hogy a halmozottan hátrányos helyzetű térségek adókedvezményei maradjanak meg.

A területfejlesztés üzenete a költségvetésnek, hogy az önkormányzatoknak a 2001-2002. évben mintegy 12,4 és 10,5 százalékkal nőnek a költségvetési tételei. (Közbeszólás az MSZP soraiból.) Jobb lenne, az is jobb lenne, ha azok, akiknek az idejében 12-14 százalékkal csökkent (Keller László: Egészen más körülmények voltak!), most kevésbé tennének bekiabálós észrevételeket. Alkotmányos, mert esélyegyenlőséget biztosít ez a kétéves költségvetés (Közbeszólások, köztük Varga Mihály: Mi nem kiabáltunk! - Bauer Tamás: Ott sem voltatok!), mert a hátrányos helyzetű régióknak lehetőséget ad. A vita során elhangzott az is, hogy a kistérségre monitorozott megfigyelő rendszer kialakította szempontokat figyelembe kell venni, mert néhány megyeközpont és néhány hátrányos helyzetű régió egy-egy területe kiemelkedően fejlődik, míg a közvetlen közelében levő kistérségnél nem mozdult ki.

Megállapítottuk, hogy a címzett és céltámogatásoknál el kell végre végeznünk a megfelelőségi vizsgálatokat, és nagyobb gondot kell fordítani arra, hogy ne ilyen tömegben, ilyen mértékben adják vissza az önkormányzatok a címzett és céltámogatási lehetőségeket, különösen a szennyvíz, vízi közmű esetében, ezért egy olyan táblázatot, mátrixot javasolunk elkészíteni, amely figyelembe veszi a különböző támogatási lehetőségeket.

Örömmel üdvözöltük a Phare 2001-es programjában részt vevő régiókat, valamint azt is, hogy az ipari parkokra és vállalkozási övezetekre nagyobb gondot kell fordítani. Feltétlenül fontos, hogy a Széchenyi-tervben kiemelkedő szerepet kap a gyorsforgalmiút-építés, a turizmus, a kis- és középvállalkozások támogatása, valamint a harmadik generációs program, az innovációorientált programozás és tervezés.

Nem mindenki tudja - vagy aki tudja, néhányan nem veszik figyelembe -, hogy a közvetlen területfejlesztés 50 százalékkal növekedik. Ennek reálérték-növekedése egyes helyeken 23,5 százalékot ér el, a decentralizáció mértéke pedig másfélszerese a két évvel ezelőttinek. A Széchenyi-terv társfinanszírozásra ad lehetőséget, így a területfejlesztési bizottság 12:8 arányban általános vitára alkalmasnak találta és üdvözölte a kétéves költségvetési tervet.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 




Felszólalások:  Előző  126  Következő    Ülésnap adatai