Készült: 2024.04.26.09:04:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

239. ülésnap (2005.06.20.), 26. felszólalás
Felszólaló Dr. Veres János (MSZP)
Beosztás pénzügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:49


Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VERES JÁNOS pénzügyminiszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Országgyűlés! A magam részéről már három alkalommal reagáltam itt az elmúlt hetekben napirend előtti hozzászólásokra azzal a tartalommal, hogy valamennyi politikai szereplőnek Magyarországon, de ezt kibővíteném azzal, hogy valamennyi fontosabb megszólaló gazdasági szereplőnek is megvan a saját maga felelőssége abban, hogy milyen módon minősíti Magyarország helyzetét, a magyar gazdaság helyzetét, a magyar pénzügyek helyzetét.

Meggyőződésem szerint éppen ezért az a megközelítés helyes, amikor nemcsak kormányzati, nemcsak kormánypárti, hanem politikusi felelősségről is beszélünk, azaz ebben a kérdésben ellenzéki és kormánypárti képviselőknek egyaránt létezik felelőssége. Ezért rendkívül fontosnak tartom, hogy ki-ki a valóságnak és a tényeknek megfelelően nyilvánuljon meg. Ha például növekedésről beszélünk, akkor ki-ki azt mondja, ami a valóságos adat, ami a KSH adatai alapján ismert Magyarországon, hogy a magyar gazdaság több mint 2 százalékponttal gyorsabban növekszik, mint az Európai Unió 15-ök átlaga, hogy ki-ki azt mondja, hogy a magyar gazdaság első negyedéves növekedési ütemében a beruházások és az export volt a húzóerő, azaz a gazdasági növekedés a közgazdászok által is helyesnek tartott pályán halad.

Rendkívül fontos e tekintetben az is, hogy ha valaki megnyilatkozik, akkor lehetőleg az ország érdekének megfelelően, és ne az országról minél rosszabb képet kialakítva nyilatkozzon meg, megint csak mondom, hogy közszereplőként, akár politikus, akár nem politikus személyről van szó, hiszen ez valamennyiünk felelőssége. Az országnak ártani könnyű, használni, úgy látszik, sokkal nehezebb.

A képviselő úr hozzászólásának ideje alatt érkezett meg az MTI híre, amely a jegybank monetáris tanácsának döntése alapján újabb 0,25 százalékos jegybanki alapkamat-csökkenésről szól. Számomra ez a döntés egyértelműen igazolja azt, hogy a monetáris tanács tagjai a jegybank vezetőivel egyetértésben úgy ítélték meg, hogy a magyarországi gazdaság helyzete, a magyarországi pénzügyi folyamatok indokolttá és lehetségessé teszik azt, hogy ezzel a mértékkel tovább csökkenjen a magyarországi jegybanki alapkamat, ami meggyőződésem szerint azt jelzi mindenki számára, hogy a kormány politikájával az elmúlt időszakban meglehetősen vitatkozó viszonyban lévő jegybank is elismerte és elfogadta azt a tendenciát, amely Magyarországon mind a költségvetés-politikában, mind pedig általában a pénzpolitikában az elmúlt hetekben és hónapokban lezajlott. Ezért úgy ítélte meg, hogy indokolt és szükséges egy ilyen kamatcsökkentés végrehajtása.

 

(14.10)

Meggyőződésem szerint ez az ország érdekében áll, ez az ország költségvetési helyzetének is érdekében áll, és az országban működő vállalkozásoknak is érdekében áll, hogy ez a csökkentés bekövetkezett. Szeretném ugyanakkor azt is megemlíteni itt a Ház előtt, hogy úgy tűnik, az adóval kapcsolatos megnyilatkozásokban, illetve a gazdasági növekedés várható ütemével kapcsolatos megnyilatkozásokban némelyek, némely politikai szereplők nem nagyon tudják magukat türtőztetni, és nem nagyon tudják magukat visszafogni. Értünk meg már olyan periódust ebben az országban, amikor 7 százalékos gazdasági növekedést ígért valaki, és 2,9 százalékot tudott belőle produkálni. Értünk meg már olyan periódust ebben az országban, amikor nagyarányú adócsökkentésről és köztehercsökkentésről beszélt valaki, és ezt követően négy év alatt mintegy 6 százalékponttal növekedett Magyarországon a személyi jövedelemadóban az átlagos adóterhelés.

Az a kérésem, hogy mindenki figyelje meg, hogy az ígéreteket mennyire hajtotta végre, és mennyire nem hajtotta végre egy korábbi kormányzat, és ha korábban hiába ígért 7 százalékot, mert nem tudott csak 2,9-et teljesíteni, akkor ne higgyenek annak a blöffnek, mert nem másról van szó, mint blöffről, amely ismét 7 százalékos gazdasági növekedésről szól, és ne higgyenek olyan adócsökkentési ígéreteknek, sőt követeléseknek, amelyek megfogalmazói, amikor lehetőségük volt rá, nem csökkentettek, hanem 6 százalékponttal növelték az átlagos adóterhelést Magyarországon. (Zaj.)

Kérek tehát mindenkit, hogy felelősen nyilatkozzon, és kérek mindenkit arra, hogy blöfföknek ne üljön föl.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai