Készült: 2024.09.22.17:30:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

135. ülésnap (2020.06.04.), 93. felszólalás
Felszólaló dr. Lőrinczi Zoltán
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka előterjesztő nyitóbeszéde
Videó/Felszólalás ideje 4:48


Felszólalások:  Előző  93  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LŐRINCZI ZOLTÁN, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Magyarország Kormánya elkötelezett a dohányzás elleni küzdelem iránt. Következetes fellépésünk újabb állomását jelenti hazánk csatlakozása az Egészségügyi Világszervezet dohányzás-ellenőrzési keretegyezményének a dohánytermékek illegális kereskedelmének felszámolásáról szóló jegyzőkönyvéhez.Magyarország az elsők között, 2004-ben csatlakozott az Egészségügyi Világszervezet keretegyezményéhez, amely a jelen jegyzőkönyv alapját képezi. Bár hazánkban a dohányzás okozta halálesetek száma folyamatosan csökken, a dohányzás továbbra is súlyos népegészségügyi és nemzetgazdasági problémát jelent. Becslések szerint a tüdőrák okozta halálozások 90 százaléka, míg a szív- és érrendszeri betegségek miatti halálesetek egynegyede a dohányzás számlájára írható.

Hazánk az Európai Unión belül is kiemelkedő erőfeszítéseket tett a dohányzás visszaszorítása érdekében. Itt elsősorban a dohányzásra kijelölhető helyek törvényi korlátozását, a dohány-kiskereskedelem újraszervezését, a dohánytermékek egységes csomagolásának a bevezetését, illetve legújabban az elektromos cigaretták ízesített változatainak a betiltását lehet említeni. Fontos, hogy a dohányzás visszaszorítására tett népegészségügyi eredményeinket megtartsuk, megerősítsük, és továbbra is küzdjünk az illegálisan beszerzett és árusított dohánytermékek fogyasztása, illetve a dohány-feketepiac megerősödése ellen.

A jegyzőkönyvhöz való csatlakozás ezt segíti elő, mivel egy olyan nemzetközi együttműködés részesei leszünk, amelynek jelenleg 53 állam, valamint az Európai Unió és annak 15 tagállama, illetve az Egyesült Királyság is része. A jegyzőkönyv legfontosabb rendelkezései a dohánytermékek szállítói láncának az ellenőrzésére vonatkoznak. Az illegális kereskedelem visszaszorítása érdekében a jegyzőkönyv előírásokat tartalmaz egy engedélyezési és ellenőrzési rendszer bevezetésére a dohánytermékek gyártásának és kereskedelmének tekintetében, valamint a dohánytermékek és a gyártásuk során felhasznált berendezések azonosítására szolgáló jelölésekkel kapcsolatosan is.

A nemzetközi szabályozás központi elemét képezik továbbá a globális nyomon követés informatikai rendszerének kiépítésére vonatkozó előírások. E rendszernek 2023-tól kezdődően kell működnie. Bár a technikai részletek kidolgozása még folyamatban van, a jegyzőkönyv célját szolgáló rendszer figyelemmel lesz az uniós nyomonkövetési rendszer technikai megoldásaira is, hiszen jelenleg csak az Európai Unióban működik a nyomon követés célját ily módon szolgáló rendszer.

Mivel az uniós rendszer alkalmazása hazánkban már megkezdődött, a jegyzőkönyv nyomonkövetési rendszeréhez történő csatlakozás ennek megfelelően nem jár majd komoly nehézségekkel. A jegyzőkönyv ugyanakkor meghatározza a dohánytermékek kereskedelmével kapcsolatos azon jogellenes magatartásokat is, amelyekkel szemben a részes államok kötelesek fellépni.

Szabályozza továbbá a részes államok közötti bűnügyi és nyomozati együttműködést, az információmegosztást a dohánytermékekkel, illetve a gyártásukhoz felhasznált berendezésekkel összefüggő visszaélések kapcsán. Ez gördülékenyebbé fogja tenni az eljáró hatóságok közös munkáját az Európai Unión túlmutató esetekben is.

A hatályos magyar szabályozás alapján megállapítható, hogy hazánk számottevő költségvetési kiadás és jogalkotási feladat nélkül csatlakozhat egy olyan nemzetközi egyezményhez, amely az illegális dohánykereskedelem terén hatékonyabb ellenőrzési mechanizmusok alkalmazását teszi lehetővé. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  93  Következő    Ülésnap adatai