Készült: 2024.09.22.21:29:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

135. ülésnap (2020.06.04.), 57. felszólalás
Felszólaló Balczó Zoltán (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:00


Felszólalások:  Előző  57  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BALCZÓ ZOLTÁN, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Elnök Úr! Köszönöm a szót. Hadd kezdjem azzal, hogy a Jobbik képviselőjeként  itt július óta vagyok képviselő  állandóan hallom ezt a vitát, hogy az MSZP képviselői felvetik azt, hogy milyen a nyugdíjak vásárlóértéke, mennyit növekedett, milyen támogatásra lenne szükség. Erre mindig hallom a választ: önök elvették 2009-ben a 13. havi nyugdíjat, úgyhogy ehhez ne szóljanak hozzá. Azt a kérdést már nem tudják feltenni  érthető a sorrend alapján , hogy még megkérdezzék, hogy tisztelt Fidesz-KDNP-képviselők, ha önök annyira elítélnek minket ezért, miért nem állították mindeddig vissza. És most hallom Selmeczi Gabriella képviselő asszonytól, hogy a válság idején az MSZP elvette, és a válság idején a Fidesz-KDNP visszaadja. Mit adtak vissza a válság idején, tisztelt képviselő asszony? Hát, semmit nem adtak vissza! Akkor engedjék meg, hogy elmondjam, én hogy látom ennek az egyébként a Jobbik által támogatható javaslatnak a születését.

A járványnak nagyon sok tragikus, szomorú és negatív hatása volt. Mindenekelőtt az emberi életek, mindenekelőtt az egészségkárosodások, akár közvetlenül a járvány következtében, akár azért, mert súlyos betegeket a kórházból hazaengedtek olyan módon, hogy a kellő ápolás nem állt rendelkezésre, a munkanélküliség, és nagyon nagy feladat lesz a gazdaság helyreállítása.

De furcsa módon még ebben a rosszban is volt alkalmanként valami pozitívum, például az otthoni munkavégzés. Kiderült, hogy a távmunka igenis egy létező, alkalmazható lehetőség, és gondolom, ezt a járvány elmúltával is az adott cégek alkalmazni fogják, és ez egy nagyon pozitív dolog. Sokan rájöttek arra, hogy interneten is lehet vásárolni, ez egy praktikus dolog. Mindeddig nem voltak rákényszerülve, ezért ezzel nem éltek.

A digitális oktatást a tanárok, tanítók valamilyen módon egész jól megoldották, annak ellenére, hogy az erre szolgáló kormányprogram nem tudta megoldani a feladatot úgy, hogy élesben is működjön.

És még egyet hadd mondjak, hogy sor került a nyelvvizsga elengedésére ebben az időszakban. Ha jól tudom, körülbelül 90 ezer embert érintett a beragadott nyelvvizsga. Itt már azért fel kell tenni a kérdést, hogy ennek mi köze volt a járványhoz. Annyi, hogy célszerű volt egy népszerű intézkedést bevezetni, mert önmagában az, hogy talán ebben az időszakban is lettek volna olyanok, akik nyelvvizsgáznak, és ezeknek a nyelvvizsgázóknak nem adatott meg a lehetőség a vírus miatt, gondolom, ez nem 90 ezer ember, aki pontosan ebben az időszakban készült erre.

És ha megnézzük a gazdaságvédelmi akciótervet, amit meghirdetett a kormány, Orbán Viktor, bizonyos üzenet volt a társadalom különböző rétegei számára. Igaz, hogy nem az, amire mi sokan számítottunk, azok a típusú munkahelyvédő támogatások, összegek, amiket a környező országokban láthattunk, de mindenesetre  ha adóelengedés, ha hiteltörlesztés megváltozása és más  tételesen felsorolta a miniszterelnök, hogy kinek mi jut. És a végére odajutott, hogy: mi jut a nyugdíjasoknak? A válasz: semmi. Semmit nem tudunk ebben az évben a nyugdíjasoknak adni, nem tudunk a járvány kapcsán nekik nyújtani. Hát, akkor mit csináljunk? Hát, legyen 13. havi nyugdíj!

De, tisztelt Selmeczi képviselő asszony, önök nem adták vissza a 13. havi nyugdíjat! Önök tettek erre egy ígéretet, és reméljük, hogy az teljesülni fog. Ebben az évben, a kritikus évben ebből még csak az első heti részt sem kapták meg. Igen, elhangzott egy ígéret. És az, hogy önök vissza fogják adni végül 2024-ben, az egy teljesen érthető optimizmus az ön részéről, de a politikában sok minden előfordulhat, és lehetséges, hogy azért ezt önök nem tudják teljesíteni. Bízom benne, bármilyen kormány lesz, hogy ez végül teljesülni fog, de az az állítás, hogy „önök elvették, mi pedig most visszaadtuk”, az nem érvényes, mert még nem adták vissza. Ebben az évben ebből semmit nem élvezhetnek a nyugdíjasok.

Én nem vagyok az MSZP-nek a védelmezője, isten ments, de ha az ember azt látja, hogy ilyen ellentmondás van, akkor az kell, hogy az igazságérzet ezt elmondassa velem.

És egyébként azt tegyük hozzá, hogy jövőre körülbelül 2 százalék lesz az emelkedés, és ez természetesen több, mint a semmi, és helyes.

(15.20)

Tehát röviden még azt szeretném elmondani, nem akarom tágra nyitni ezt a vitát, és arról beszélni, hogy általában milyen a nyugdíjkoncepció, amit szerintem követni kellene, de azt gondolom, hogy egy olyan kormányzat idején, amire az elmúlt években lehetőség volt, hogy szárnyal a gazdaság, és mindenki minket irigyel, és a bérek milyen módon növekednek, talán a nyugdíjasok érdekében túl lehetett volna lépni a nyugdíjak értékmegőrzésén. Én azt gondolom, hogy ha van egy bizonyos társadalmi kohézió és szolidaritás, akkor a jelentősen növekvő, bár sajnos összegében még a visegrádi négyek között is hátul kullogó bérek esetén a növekvésből valamilyen módon talán részesülni kellene a nyugdíjasoknak is. Személy szerint azt tartanám egy helyes irányvonalnak, hogy az értékmegőrzés minden nyugdíjnál létezik, és amennyiben a gazdaság lehetővé teszi a nyugdíjaknak ennél nagyobb növekedését, azt differenciáltan kellene megtenni, hogy a kisnyugdíjasok többet kapjanak, és a nyugdíj arányában, akiknek magas a nyugdíja, azok kevesebbet. Ezt természetesen nem lehet teljesen nivellálni, hiszen a nyugdíj nem egy állami kegy, a mögött adott élet alatt elvégzett teljesítmény áll. Tehát ezt értem a Jobbik-koncepció alatt.

Igen, egyetértünk, az értékmegőrzés fontos dolog, a gazdaság megfelelő teljesítménye esetén differenciált nyugdíjemelésre van szükség, amely valamilyen módon így egy közös nevezőre és szolidaritásra hozza a társadalom dolgozó és már nyugdíjas csoportjait.

Természetesen támogatni fogjuk a beterjesztett javaslatot. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiból.)




Felszólalások:  Előző  57  Következő    Ülésnap adatai