Készült: 2024.04.26.08:15:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

135. ülésnap (2020.06.04.), 51. felszólalás
Felszólaló Dr. Tapolczai Gergely (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 4:42


Felszólalások:  Előző  51  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. TAPOLCZAI GERGELY (Fidesz): (Hozzászólását jelnyelvi tolmács közreműködésével teszi meg.) Köszönöm szépen a szót. Először is szeretném megköszönni minden felszólalónak a támogató szavakat. A WHO adatai szerint minden népességnek legalább a 10 százalékát érinti valamilyen fokú hallásveszteség. Ezen belül vannak a jelnyelvhasználó személyek, nyilván kevesebben, mint a tényleges hallássérültek, de így is egy nagyon nagy számú közösségről beszélhetünk. A 2011. évi népszámlálás adatai szerint  ami szerintem egy picit csalóka, mert nem minden érintett jelölte be a saját fogyatékosságát, de ezzel az adattal tudunk dolgozni, tehát a 2011-es adatok szerint  8800 körül van a siketek száma hazánkban, és 60 ezer körül van a nagyothalló személyek száma. Illetve van még egy adat, ami biztos, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének a taglétszáma, ez pedig meghaladja a 15 ezer főt. Ebben benne vannak a siketek és a nagyothalló tagok is.

És hányan lehetnek még, akik nem tagok! A becsült adatok szerint 60 ezer siketet érint bármilyen formában a jelnyelv kérdése, a jelnyelvhasználat kérdése, és ezenfelül még ott vannak a tolmácsok, családtagok, illetve barátok, akik ugyanúgy használják a mindennapi életük során a jelnyelvet. Rájuk mindnyájukra vonatkozik ez törvényjavaslat, és az ő nevükben is szeretném megköszönni, hogy ha majd esetleg ténylegesen egyhangúlag fogadjuk el ezt a javaslatot, amire, úgy látom, minden esély megvan.

Ha módosító javaslat érkezni fog, azt meg fogjuk fontolni. Szeretnék reflektálni Bangóné Borbély Ildikó képviselőtársamra, aki sajnos már nincs itt. Az ő gondolatmenetét értem, viszont azt sem szabad elfelejteni, amit mondott, hogy az egészségügyi tolmácsolás finanszírozása, illetve ennek a megoldása az egyéni órakeret terhére történik. Viszont ott van a Kontakt tolmácsszolgálat, a videós alapú távtolmács-szolgáltatás, ami nagyon sok esetben kiváltja a tolmács személyes jelenlétét. Szeretnék két adatot mondani.

Amikor beindult a Kontakt-szolgáltatás 2014-ben, több mint 35 ezer tolmácsolt hívás volt a rendszerben, és ebben nincsenek benne a siket-siket egymás közötti hívások. 2019-ben több mint 87 ezer tolmácsolt hívás volt ebben a rendszerben. Ebből is látszik, hogy a siket ügyfelek megszokják ezt a rendszert, és saját maguk is rájönnek, hogy nagyon sok esetben nem érdemes 5 vagy 10 percre akár egy orvosi ellátás, akár egy ügyintézés miatt a tolmácsot személyesen igénybe venni, hanem sokkal hatékonyabb, ha otthonról vagy egy irodából fel tudja hívni a tolmácsot, és elintézni a különböző ügyeit. Maguk az érintettek és a tolmácsok is az évek során látják ennek a hasznát, és sokkal hatékonyabb az életminőségük, az időbeosztásuk, csökken az utazási idő, és még sorolhatnám ennek az előnyeit.

A büntetett előélet kapcsán érdekes a felvetés. A mostani jogi szabályozás szerint a bűncselekménytől függően néhány év leteltével mentesül a büntetett előélet alól, de előbb-utóbb mindenképpen visszaintegrálódik a társadalomba az érintett személy. Bízom benne, hogy a mi esetünkben, a hallássérültek és a nyelvoktatók esetében nem lesz erre szükség, de mindenesetre köszönöm a felvetést, érdemes ezt átgondolni.

Még egyszer köszönöm mindenkinek a támogatást. Bízom benne, hogy a szavazásnál is egyhangú lesz a törvényjavaslat támogatása. Köszönöm a figyelmet.




Felszólalások:  Előző  51  Következő    Ülésnap adatai