Készült: 2024.09.22.15:11:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

135. ülésnap (2020.06.04.), 139. felszólalás
Felszólaló Hollik István (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:56


Felszólalások:  Előző  139  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HOLLIK ISTVÁN, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! Mielőtt a mondandóm lényegére térnék, azért röviden reflektálnék a jobbikos képviselőtársam által elmondottakra. Én azt gondolom, hogy a felvetései vitaképesek, tehát lehet róla vitatkozni, viszont egy dolgot azért megfontolásra javasolnék: ha kritizálják az előttünk fekvő előterjesztést, tehát a színművészetnek ezt a modellváltását, akkor, azt gondolom, hogy akkor járnak el felelősen, ha alternatívát is állítanak, hogy mit javasolnak. Mert talán abban egyébként egyetértünk, hogy a kor igényeihez igazítani ennek az egyetemnek meg egyébként az egész felsőoktatási világnak a működését, az értelmes felvetés, és erre szükség is van azért, hogy a felsőoktatás valóban tudásközponttá váljon és versenyképes legyen. De öntől ezzel szemben tulajdonképpen egyelőre annyit hallottam, hogy meg lehetne oldani azt, hogy mondjuk, bizonyos közbeszerzések alól mentesítsük a felsőoktatást. Azért én szeretném képviselő úrnak jelezni, hogy ha egyébként egy ilyen javaslat jönne be a Ház elé, én nem csodálkoznék azon, ha az ellenzéki padsorokban egyébként éles kritikával illetnének egy ilyen javaslatot, és rögtön arra gondolnának, hogy ennek mi az oka. Tehát nem vagyok benne biztos  még annak ellenére, hogy ezt is vitaképes javaslatnak tartom, de nem vagyok benne biztos , hogy ez egyébként alternatívája lehet annak a modellváltásnak, amit ez az előterjesztés tartalmaz; az csupán a jelenlegi rendszernek a toldozgatása-foldozgatása lenne, de azt gondolom, hogy itt ennél jóval nagyobb lépést kell tenni. A jelenlegi működési modellt nem toldozgatni-foldozgatni kell, meg közbeszerzési mentességet adni az egyetemeknek, hanem egy lényegesen nagyobb változásra van szükség. Ennyit csak reflexióként.

Amit szeretnék mondani, hogy a Fidesz-KDNP számára nagyon fontos a kultúra. Mi azt gondoljuk, hogy a nemzetmegtartó erőben kiemelt szerepe van a kultúrának, és azt is tudomásul kell vennünk, hogy Magyarország egy kulturális nagyhatalom, a magyar színjátszás, a színházak, a magyar színészek világszerte ismertek és elismertek, és erre büszkének is kell lennünk. Éppen ezért egyébként a Fidesz-KDNP-kormányzás mindent meg is tett annak érdekében, hogy a magyar kultúra megbecsültsége és támogatottsága növekedni tudjon.

Nyilván ez nem minden esetben számszerűsíthető, de azért mégis annyit szeretnék megjegyezni, hogy a kulturális tevékenységek támogatása 2010-ben úgy alakult, hogy 171 milliárd forintot fordított rá akkor a kormány, 2020-ban, tehát idén 443 milliárd forintot, 2021-ben pedig 469 milliárd forintot fordít kulturális tevékenységek támogatására a kormány a költségvetésben. Ha a 2010 és 2021 közötti időszakot nézzük, akkor ez 174 százalékos emelkedés. Talán ez is mutatja azt, hogy mennyire elkötelezettek vagyunk abban, hogy minőségi kulturális élet folyhasson Magyarországon. Erre már csak azért is szükség van, hiszen nemcsak kulturális nagyhatalom vagyunk, hanem a magyar egy kultúrafogyasztó nemzet, folyamatosan nő Magyarországon a kultúra iránt érdeklődők száma. Az Eurostat adatai szerint egyébként a magyarok az Európai Unió más tagállamaihoz képest kiemelkedően sokat költenek kultúrára, átlagosan a GDP 2,1 százalékát. Azt gondolom, hogy erre is büszkének kell lennünk.

Itt már Pósán képviselőtársam említette, hogy azért büszkének kell lennünk arra is, hogy az elmúlt évek munkájának eredményeképpen a magyar filmek és a magyar filmszakma is aranykorát éli. Vannak olyan filmek, amelyek rangos díjakat nyertek el  a Saul fiára gondolok többek között , ami mind-mind hozzájárult ahhoz, hogy a magyar kultúra világszinten ismert legyen. S ha a kultúra ilyen fontos számunkra, akkor, azt gondolom, hogy valóban a kulturális intézményeknek a kor igényeihez való igazítása és ilyen módon a Színművészeti Egyetem működése és a kor igényeihez való igazítása nem is vitakérdés.

S ha még eggyel talán eltávolodunk a konkrét javaslattól, amelynek a tartalmát államtitkár úr ismertette, akkor azt gondolom, hogy fel kell tennünk azt a kérdést, és ebből a szempontból kell közelítenünk ehhez a javaslathoz, hogy mi a kultúra feladata, illetve vane egyáltalán feladata. Tudom, hogy ennek könyvtárnyi irodalma van, és ez egy nagyon fontos kérdés, ugyanakkor azt gondolom, hogy ez a kérdés nem kerülhető meg akkor, amikor az egyik legfontosabb kulturális intézmény modellváltásáról beszélünk.

(20.30)

Sokan vannak, akik azt mondják, hogy a kultúrának tulajdonképpen nincs feladata, a kultúra önkifejezés, az önmagunkra való reflexió, de például erkölcsi dimenziói a kultúrának nincsenek, nem kell eligazítson bennünket például a jó és a rossz, a szép kérdéseiben, vagy éppen nem dolga a nemzeti identitás erősítése.

Most, hogy az előbbiben, a jó és a rossz, erkölcsi megítélésekben a kultúrának vane feladata, azt a vitát nem nyitnám ki  szerintem van. Azt viszont nagyon fontosnak tartom leszögezni, hogy amikor én a kultúra támogatásáról beszélek, akkor a Fidesz-KDNP mindig nemzeti kultúráról gondolkozik. Ezt azért fontos leszögezni, mert hogyha erről beszélünk, az azt is jelenti, hogy mi úgy gondoljuk, hogy a kultúrának igenis feladata a nemzeti önazonosság, a nemzeti identitás erősítése.

Nem gondolom, hogy ez azt jelentené, hogy a művészeti szabadságot bármilyen módon korlátozni kell. Nem gondolom, hogy nem lenne feladata, vagy a kultúra nem az önkifejezés, vagy a kultúrának ne lenne egy egyetemes jellege, de azt gondolom, hogy a kultúrának igenis feladata a nemzeti önazonosság erősítése és a nemzeti identitás generációról generációra való átadása. Én hiszem azt, hogy a történelem legnagyobb ajándéka a nemzet, ahogy Szolzsenyicin ezt mondta, és hogyha ez így van, akkor igenis a kultúrára eszközként kell tekintenünk annak érdekében, hogy a nemzeti identitást meg tudjuk erősíteni.

Ha viszont a kultúrának ez a feladata, márpedig a mi hitünk szerint ez a feladata, akkor viszont a kulturális intézményeket képessé kell tenni arra, hogy a nemzeti identitást a kor igényeinek megfelelően tudják a kulturális intézmények átadni. Azt gondolom, abban nincs vita, hogy a Színművészeti Egyetem az egyik legfontosabb magyar kulturális intézmény, oktatási intézmény, és ehhez az intézményhez 30 éve nem nyúltak hozzá, változatlan formában működik. Azt gondolom, hogy így, ebben a helyzetben a nemzeti identitás megerősítéséhez, átörökítéséhez nem tud megfelelő mértékben hozzányúlni. Éppen ezért talán ez a mélyebb indoka azoknál a fontos indokoknál, amiket államtitkár úr is itt már említett, ez a mélyebb indoka annak, hogy a KDNP az előttünk fekvő javaslatot támogatni tudja.

Az is az elvárásunk egyébként a modellváltással kapcsolatban, hogy ez az intézmény úgy váljon korszerűvé, úgy váljon tudásközponttá, hogy közben egyébként a nemzeti kultúrában gondolkodik, és a nemzeti identitást képes lesz erősíteni. Ezért természetesen a KDNP az előttünk fekvő javaslatot jó szívvel támogatni tudja. Köszönöm szépen. (Dr. Pósán László tapsol.)




Felszólalások:  Előző  139  Következő    Ülésnap adatai