Készült: 2024.04.26.05:52:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

158. ülésnap (2016.05.30.),  27-30. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:48


Felszólalások:   23-26   27-30   31-34      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Magyar Zoltán képviselő úr, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni a földművelésügyi miniszterhez: „Tehenek és gazdáik vették körbe a Parlamentet, ez sem volt elég figyelmeztetés?” Parancsoljon, képviselő úr!

MAGYAR ZOLTÁN (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Államtitkár Úr! Az utóbbi időben számos napvilágot látott korrupciós ügy mellett több olyan ágazati probléma is súlyosbodik, amire egész egyszerűen nem adnak érdemi válaszokat. Ilyenek a mezőgazdaság tekintetében a tejágazat folyamatosan jelen lévő problémái. Ahelyett, hogy a magyar tej megmentésén dolgoznának, inkább tovább rontanak a helyzeten, és az iskolatejprogram újabb keretcsökkentésével álltak elő, ezzel egy pofont adva a gyerekeknek is.

A tejágazat problémáinak megoldása nem várathat tovább magára, nem dughatják tovább a homokba a fejüket, nem tehetnek úgy, mintha nem lenne szükség azonnali beavatkozásra. Nem volt véletlen tehát a múlt heti tejes demonstráció sem itt, a Parlament előtt. A dilettantizmus legteteje, amit művelnek, hiszen azért veszik el nagyjából 150 ezer gyermek elől a friss tejhez jutás lehetőségét, mert egész egyszerűen nem gondoltak arra, hogy a program ilyen népszerű lesz.

Mindezek alapján adódik néhány kérdés, államtitkár úr, remélem, kapok rá érdemi válaszokat. Mi fordult meg akkor a fejükben, amikor a tejválság kellős közepén az iskolatejprogramon akartak spórolni? A felcsúti kisvasút, stadionok, az offshore hátterű cégeknek juttatott milliárdok mellett miért nem gondoltak arra, hogy bővítsék ezt a programot? Miért nem vonatkozik az összes, javarészt hazai előállítású tejre és tejtermékre az áfacsökkentés? Miért söpörték le a Jobbik határozati javaslatát, amit egy hónapja nyújtottam be és a tejágazat problémáit igyekezett kezelni? Államtitkár úr, ön miért nem ismeri fel a helyzet súlyosságát, vagy ha felismeri, miért nem léptek semmit? Miért hagyják, hogy két év múlva egyáltalán ne lehessen már magyar tejet inni? A magyar tejipar teljes gőzzel robog a szakadék felé, és ahelyett, hogy érdemi lépésekkel segítenék, még néhány lapát szenet is tesznek a kazánba, államtitkár úr.

Ezekre várunk érdemi választ, és nem magunk miatt, nem a jobbikos képviselőtársaim miatt, hanem azok miatt a gazdák miatt, akik végelkeseredésükben jöttek a Parlament elé (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), és nem fognak itt leállni, érdemi válaszokat és megoldásokat várnak. (Taps a Jobbik padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Nagy István államtitkár úr válaszol. Államtitkár úr!

DR. NAGY ISTVÁN földművelésügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Képviselőtársam, egészen egyszerűen nem igaz, amit mond, illetve kérdez. Az FM intenzíven foglalkozik a súlyos tejpiaci zavar következtében kialakult problémákkal, hatékony megoldást keres uniós és nemzeti szinten is. A szükséges intézkedések állandóan napirenden vannak, az ágazat szereplőivel is folyamatosak az egyeztetések.

(12.00)

A tejtermelő gazdaságok 2016-ban uniós összevetésben is kiemelkedően magas támogatást, 63 milliárd forintot kapnak, a 2015. évi 49 milliárd forinthoz képest.

A kormány jelentős támogatást nyújt a tejfeldolgozó vállalkozások megsegítésére is, a forrásokat a kedvezményezettek a vidékfejlesztési program 200 milliárdjából és a gazdaságfejlesztési innovációs operatív program 100 milliárdos keretéből érhetik el, valamint 2016-ban is elérhető a nagyvállalatok számára létrehozott nagyvállalati beruházási program mintegy 15 milliárd forint értékben.

A hazai tej és tejtermékek hazai fogyasztásának ösztönzése érdekében a Földművelésügyi Minisztérium további 420 millió forintot biztosított a 2015 második félévi, illetve a 2016. év első félévi promóciójára. A cél a termékkör hazai népszerűsítése a fogyasztók tudatosságának növelése érdekében, és ezt a jövőben is kívánni tudnánk.

A 2010-ben újonnan megalakult kormány prioritásként kezelte az iskolatejprogram népszerűségének növelését. Minden évben jelentős mértékben emel­te a nemzeti támogatás mértékét. Az elmúlt év­ben hozott intézkedések eredményeképpen az iskola­tej­program jelentős fejlődésen ment át: 130 ezerről több mint 436 ezerre nőtt a programban ellátott gyerekek száma.

A kormány ennek megfelelően a megnövekedett finanszírozási igényt folyamatosan biztosította. 2016-ban 2,6 milliárd forintos keret áll rendelkezésre, míg 2017-re, nagyon szeretném hangsúlyozni, kedves képviselőtársam, 4,2 milliárd forintos keretet biztosítunk a programra.

Az a célunk és azon dolgozunk, annak a lehetőségét vizsgáljuk, hogy az iskolatejprogramban még több gyerek hogyan tudjon részt venni.

Köszönöm a szót, elnök úr. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:   23-26   27-30   31-34      Ülésnap adatai