Készült: 2024.09.23.03:47:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

139. ülésnap (2016.04.04.),  69-72. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:37


Felszólalások:   65-68   69-72   73-76      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Sallai R. Benedek képviselő úr, az LMP képviselője, kérdést kíván feltenni a földművelésügyi miniszterhez: „A nagy átverés: GMO-mentes Magyarország?” címmel. Parancsoljon!

SALLAI R. BENEDEK (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. És köszönöm az FM-nek, hogy szakembert küldött, mert így van esélye annak, hogy megfelelő választ kapok.

Államtitkár úr, azt hiszem, hogy önnek nem kell magyaráznom: Magyarországon 77 ezer hektáron termelünk szóját, ott 140 ezer tonna lejön, ennek 80 százalékát exportra eladjuk. Magyarországi állattenyésztésre 540 ezer tonna fehérjealapú takarmányt hozunk be, ennek 80-90 százaléka GMO-s vetőmaggal készített szója- és fehérjealapú takarmány. A magyar állattenyésztés jelenleg túlnyomó többségében, teljes egészében GMO-s, fehérjealapú takarmányokat használ.

A magyar kormány az Alaptörvény elfogadása óta folyamatosan azzal áltatja Magyarországot, hogy ez egy GMO-mentes ország lesz, és megteremtjük ennek a teljes hátterét. Kérem szépen, mióta elfogadták az Alaptörvényt, és a magyar alkotmány biztosítja azt, hogy a magyar állampolgároknak a legnagyobb testi‑egészségi fejlődésre legyen lehetősége, azóta tévesztik meg önök a magyar választókat, és azóta nem mondják ezt el világosan, hogy minden magyar tejterméket, minden magyar hústerméket, amit a polcról leveszünk, annak 80-90 százaléka olyan állattól származik, ami GMO-alapú takarmánnyal lett takarmányozva. Ez a tény.

Az a kérdésem ezzel kapcsolatban leginkább ‑ miután ebben, azt hiszem, nem lesz vita közöttünk ‑, hogy tudatosan téveszti‑e meg a magyar közvéleményt a GMO-mentesség ígéretével az FM, és tudatosan nem beszél arról, hogy nem tudja megvalósítani, mert nem lehet megvalósítani teljesen a GMO-mentességet ebben az agrárstruktúrában, amit a kormány kiépített, ami alapvetően ‑ megszüntetve a hagyományos, extenzív állattartást ‑ az intenzív állattartás irányába tolta az állattartás eredményeit. Tehát tudatosan megtévesztik a közvéleményt, vagy egyszerűen fogalmuk nincs arról, hogy milyen takarmányt fogyasztanak? Eme utóbbit természetesen nem feltételezem államtitkár úrról, viszont arra kíváncsi lennék, hogy mégis hogyan lehetséges az, hogy miközben folyamatosan beszélünk a GMO-mentességről, úgy tűnik, hogy a kormány és az ellenzék egyetért ezen célokban, valójában érdemi lépés nem történik az ügyben, hogy GMO-mentes legyen az ország. Ez ügyben várom megtisztelő válaszát. Köszönöm, elnök úr. (Szórványos taps a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Nagy István államtitkár úr válaszol. Parancsoljon!

DR. NAGY ISTVÁN földművelésügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársam! Azt kell mondjam, hogy ez a kérdés nagyon igazságtalan. Az Európai Unióban lévő GMO elleni küzdelem élenjáró harcosa Magyarország, nyugodtan mondhatom azt, hogy mindaz, amit az Európai Unió az Egyesült Államokkal szemben vagy a GMO-lobbival szemben elért, az Magyarországnak köszönhető.

Nézzük sorban a tényeket! Azt helyesen mondta, Magyarország Alaptörvényben rögzítette a GMO-men­tesség cél elérését. A vetőmag terén már meg is történt. Tehát ma Magyarországon nem lehet olyan vetőmagot vetni, amely génmódosított szervezetet tartalmaz. Ez egy óriási siker, ha meggondolja, a Mon­santo kukoricával vagy az Amflora burgonyával kapcsolatos dolgainkat; ez egy óriási siker. Magyarország volt az egyetlen, amely bírósági perben nyert, és ezáltal az Európai Unió területét megóvta attól, hogy kötelezően el lehessen ültetni vagy el kelljen ültetni ezeket a növényeket. Tehát ez nagyon igazságtalan dolog.

Az állattenyésztéssel szembeni, az állati takarmányozással szembeni küzdelem élharcosa megint csak Magyarország. Csak, kedves képviselő uram, egészen életszerű lett volna, ha azt mondja, hogy ön gyorsabban szeretné, hogy még többet tudjunk tenni. De el kell mondjam önnek, hogy hol tartunk. Megnöveltük a szója-vetésterületek támogatását, ezáltal nőtt a vetésterület. Kutatóintézetek dolgoznak azon, hogy hogyan váltsuk ki az importszóját, hogyan helyettesítsük. Genetikai kutatóintézetek sze­dik elő azokat a régi vetőmagmintáinkat, amelyek fehérjenövények termesztésére alkalmasak, hogy ezt ki tudjuk váltani és be tudjuk tenni. Etetési kísérletek zajlanak nagyüzemi telepeken, szarvasmarha-takar­má­­nyo­zás­ban, hogy hogyan lehet a szója helyett, mondjuk, zsenge rozst etetni velük, és akkor megfelelő fehérjepótlás van a hazai szójaetetés mellett.

Tehát teljesen igazságtalan az, hogy Magyarország nem tesz semmit. Azt kell mondjam, kedves képviselőtársam, hogy élen járunk ebben a küzdelemben, és azt szeretnénk elérni, hogy minél több európai uniós ország csatlakozzon hozzánk, nem véletlenül május végén-júniusban, reméljük, megjön a GMO-mentes jelölés használatának engedélye is az Európai Uniótól, és ebben is elsők leszünk. Úgyhogy kérem válaszom elfogadását. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   65-68   69-72   73-76      Ülésnap adatai