Készült: 2024.09.20.09:33:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

25. ülésnap (2018.10.01.), 94. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:59


Felszólalások:  Előző  94  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Mindig érdekes fordulatokat vesz a Magyar Szocialista Párt parlamenti tevékenysége; olykor az elődpártjuk Bibó Istvánt üldözi, utána az utódpárt Bibó Istvánt idézi itt a parlamentben. Elég széles a mezsgye, olykor ide, olykor oda billen az inga önöknél. De hogy az egészségügyben mit tettek, az viszont egyértelmű volt: az egy nagyon-nagyon nagy mértékű és nehezen helyrehozható rombolás volt; az a 600 milliárd forint, amit kivontak az egészségügyből, rendkívül fájó; az a négy kórház, amit bezártak, égő seb; az a 16 ezer aktív ágy, amelyet megszüntettek, el nem múló hiányérzet; az a hatezer egészségügyi dolgozó, akit elbocsátottak, bizony rendkívül jól jönne ma is az egészségügynek; az az egyhavi bér, amit minden egészségügyi dolgozótól elvettek, nagymértékben csökkentette a bizalmat.

A kórházi napidíjon kívül önöknek volt az ön által a mostani interpellációjában hivatkozott alapellátásra, háziorvosi ellátásra egy javaslata, ez pedig a vizitdíj volt. Hiszen önök úgy akarták csökkenteni az egészségügyi ellátást igénybe vevők számát, hogy fizetőssé tették volna a betegeknek a háziorvosok felkeresését, ezáltal a leterheltséget úgymond csökkenteni a háziorvosokon, de valójában nagyobb egészségügyi kockázatnak tették volna ki a betegeket, és egy teljesen igazságtalan rendszert hoztak volna létre, hiszen önök a szegény embereket betegebbé tették volna. Ez volt az önök egészségpolitikája: akinek nincs pénze, az legyen kétszer annyira beteg, maradjon kevesebbet a kórházban, és látogasson kevesebbszer háziorvosokat.

A probléma, amit ön fölvet, hogy idősek a háziorvosok, nemcsak Magyarországon, hanem bizonyára ön is tudja, hogy egész Európában probléma. Nemcsak az, hogy 2020-ra körülbelül 500 ezer egészségügyi dolgozó fog hiányozni Európában, az európai uniós országokban az egészségügyi rendszerből, hanem a német háziorvosok esetében is ma a német háziorvosoknak az egyharmada nyugdíjaskorú, és öt éven belül visszavonul a háziorvosi tevékenységétől. Tehát más országoknak is hasonló helyzettel kell szembenézniük, éppen ezért volt Magyarországnak is fontos, hogy a háziorvosoknak javítsa az ellátását és a rendelők felszereltségét.

Erre mind EFOP-os, mind TOP-os konstrukció rendelkezésre áll, összességében négy felhívásban 35 milliárd forint értékben lehetett és lehet erre pályázni, de ön pár filléres emelést mondott a kártyapénz kapcsán.

Tisztelt Képviselő Asszony! Amikor önök voltak kormányon, 2010-ben, egy átlagos magyar háziorvosi praxisnak a bevétele 867 570 forint. 867 570 forint! Ma egy háziorvosi praxis átlagos bevétele 1 596 242 forint. Ez nem pár fillér, tisztelt képviselő asszony.

A 867 ezer és az 1 millió 596 ezer forint között 70 százalékos emelésnél is nagyobb van, 74 százalékos emelés  ennyivel többől tud ma már gazdálkodni egy háziorvos.

Amikor valaki akár pályakezdőként, akár idősebbként a pályáját tervezi, sokkal inkább kifizetődőnek látja, hogy Magyarországon háziorvosként tevékenykedjen, hiszen havonta a praxisa, amiből persze sok mindent kell fedezni, ez nemcsak az ő bére, hanem ebben nyilván benne van más is, már nem 867 ezer, hanem közel 1,6 millió forint.

Ön is tudja, elmondtuk már itt a parlamentben többször, hogy praxisjog vásárlására a kormány 4 millió forint vissza nem térítendő támogatást ad, háziorvosoknak letelepedéshez 20 millió forintig terjedő összeget ad vissza nem térítendő pályázatként  a praxispályázatoknak köszönhetően 573 ezer lakos háziorvosi és 175 ezer ember fogorvosi ellátását sikerült az elmúlt években biztosítanunk, ennyivel vagyunk előrébb, mint ha a szocialista kormányzás folytatódott volna 2010 után is.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  94  Következő    Ülésnap adatai