Készült: 2024.09.23.16:40:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

178. ülésnap (2008.11.18.), 8. felszólalás
Felszólaló Iváncsik Imre (MSZP)
Beosztás a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok irányításában közreműködő államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 3:47


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

IVÁNCSIK IMRE, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Mint ahogyan a napirend előtti hozzászólásban elhangzott, az SZDSZ kezdeményezésére a kormány 2007 júliusában megbízást adott az úgynevezett Kenedi-bizottságnak a munkája elvégzésére. Szembesülve azzal, hogy igen nagy mennyiségű iratot kellett átvizsgálniuk és érdemi megállapításokat tenniük, a kormány két alkalommal hosszabbította meg a bizottság mandátumát 2008. augusztus 31-ig. A bizottság munkájának eredményeként egy 422 oldalas jelentés készült, amely tanulmánykötet jellegű. Azért nevezem így, mert a bizottság egy összesen 16 pontból álló javaslatcsomagot fogadott el konszenzussal. Úgy ítéljük meg, hogy nagyon értékes munkát végzett a bizottság.

A kormány nem tétlenkedik, mint ahogy képviselő úr ezt állította, hiszen - mint ahogy utaltam rá - a bizottság 2007 júliusától 2008. augusztus 31-ig dolgozott, és egy nagy mennyiségű információt tartalmazó jelentést állított elő. Az elmúlt két hónap során a kormány részéről először is nyilvánosságra hoztuk a jelentést késlekedés nélkül, hogy az bárki számára hozzáférhető legyen. A nemzetbiztonsági kabinet megtárgyalta a jelentést és a javaslatokat, és úgy határozott, hogy azt egy rövid összefoglaló és javaslatok formájában a kormány elé kell terjeszteni. A szolgálatok és a kormánytanácsadók tanulmányozták a jelentést, és javaslatokat fűztek hozzá. A kormánykabinet éppen a mai napon fog tárgyalni a témáról, és a döntésétől függően hamarosan a kormány elé kerülnek a javaslatok.

A konszenzusos javaslatok többsége a 2003. évi III. törvény módosításának az igényét veti föl, illetve egy új dossziétörvény megalkotását javasolja, és jellegéből adódóan egy sor alkotmányossági kérdést is fölvet. Tehát időigényes a dolog, komoly szakmai tudásra, szakemberek közreműködésére van szükség ahhoz, hogy érdemi mérlegelést követően szülessenek érdemi javaslatok a változtatásokra. Könnyen elképzelhető eközben, hogy akár alkotmánymódosítási igény is fölvetődhet.

Úgy ítélem meg, hogy a mágnesszalagok ügyében a titokgazdák megfelelő döntéseket hoztak az eddigiekben. Az előkészítő javaslat éppen az asztalon van azzal kapcsolatban, hogy hogyan lehet az adatokat kinyerni és digitalizálni - ahogy képviselő úr beszélt róla -, és hogyan lehet a hatályos jogszabályoknak megfelelően az így előállt adatokat értékelni, minősíteni és további sorsukról felelősségteljesen, azoknak az elveknek is megfelelően, amiket képviselő úr is elmondott, dönteni.

Arról szeretném az Országgyűlést és a nyilvánosságot tájékoztatni, hogy a kormány az elmúlt két évben dolgozott az ügyön, és napokon belül konkrét javaslatokat fog tenni.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai