Készült: 2024.09.19.05:12:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

178. ülésnap (2008.11.18.), 440. felszólalás
Felszólaló Czerván György (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:18


Felszólalások:  Előző  440  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CZERVÁN GYÖRGY (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A múlt héten, ha jól tudom, szombaton volt a tanyákkal kapcsolatosan egy nyílt vitanap. Nem ennek a témája ihletett meg, hiszen ezzel a tanyavillamosítási kérdéssel legalább hét éve foglalkozom már. Azt hiszem, ennél többször csak a 31-es főút helyzetével foglalkoztam.

Tisztelt Államtitkár Úr! Sajnálatosnak tartom, hogy a XX. századi Európában még foglalkozni kell olyan kérdéssel, mint a tanyák villamos energiával történő ellátása. Pedig ez élő probléma, Magyarországon legalábbis biztosan az. Választókerületemben is jó néhány tanyán élő család vár még erre az alapszolgáltatásra, de országosan is több tízezer embert érint még ez a kérdés.

Tudomásom szerint az Új Magyarország vidékfejlesztési program, a mezőgazdaság és az erdészet fejlesztéséhez és korszerűsítéséhez kapcsolódó infrastruktúra 1.2.5.6. alintézkedése, valamint az Új Magyarország vidékfejlesztési program 3. intézkedéscsoport, a vidéki gazdaság és lakosság számára nyújtott alapszolgáltatások intézkedésén belül a tanyavillamosítás részterület címszó alatt megjelenő pályázatok fognak lehetőséget biztosítani a probléma megoldására. Bár ez utóbbiban - a 3-as tengelyre gondolok - az úgynevezett kisléptékű infrastruktúra biztosítása - ami telekhatáron belüli - szerepel, ez is fontos természetesen, de a telekhatárig is el kéne juttatni a villamos energiát.

Tisztelettel kérdezem államtitkár urat, hogy várható-e a fenti probléma végleges és teljes körű megoldása. Tartalmaz-e a jövő évi költségvetés-tervezet erre a célra hazai, illetve uniós forrásokat? Milyen vissza nem térítendő támogatási hányadra számíthatnak az érintettek? Az érintett lakosok milyen saját erővel kell hogy beszálljanak a beruházásba? A felmerülő költségek finanszírozásába bevonhatók-e az önkormányzatok? Illetve a korábbi években gyakorlat volt az áramszolgáltatók szerepvállalása is, vissza nem térítendő támogatást adtak, ha jól tudom, olyan 30 százalék körülit, de kérték a teljes beruházás tulajdonjogát, illetve utána biztosították az üzemeltetést.

Tisztelettel várom válaszát.




Felszólalások:  Előző  440  Következő    Ülésnap adatai