Készült: 2024.04.26.11:18:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

64. ülésnap (2019.04.01.), 337. felszólalás
Felszólaló Dr. Keresztes László Lóránt (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:37


Felszólalások:  Előző  337  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm a lehetőséget, tisztelt elnök úr. A törvényjavaslat bevezetésében azt olvashatjuk, hogy az engedélyezési eljárással kapcsolatos kisebb jelentőségű módosításokról van szó, illetve szintén jogtechnikai jellegű módosításokat találhatunk a törvényjavaslatban. A tartalmát tekintve pedig elmondhatjuk, a kormány rájött arra, hogy negyven-egynéhány nap alatt nem lehet atomerőművet engedélyeztetni Magyarországon.Azt mondhatjuk, hogy alapvetően egy rendkívül rossz jogszabály fércelgetése történik, nyilván ebben nem veszünk részt, ehhez nincs értelme módosító javaslatot benyújtani, és az LMP frakciója el fogja utasítani ezt a törvényjavaslatot. Ugyanakkor arról mindenképpen szólni kell néhány gondolat erejéig, hogy a legnagyobb probléma mégis az a gigaprojekt, amit ezzel a törvényjavaslattal próbálnak gondozni.

Egy felelőtlenül előkészített, meggondolatlanul előkészített gigaprojekt a paksi bővítés, ami generációkra eladósítja Magyarországot. Annak idején önök azzal indokolták, hogy pályázat nélkül kell az oroszoknak adni ezt a beruházást, mert csak ők képesek a beruházást lebonyolítani. Mára kiderült, hogy az oroszok nem képesek, legalábbis eddig nem voltak képesek az európai uniós és magyar szabványoknak megfelelően a terveket legyártani. Ennek megfelelően már kész kéne lenni az engedélyeknek, tehát rendelkezésre kéne állni az engedélyeknek, de még az engedélyezési eljárás el sem indult, hiszen az oroszok nem készítettek terveket, terv hiányában pedig nem is történt meg az engedélyezési eljárás megindítása.

Ezzel tulajdonképpen a kormány is elismerte a rendkívül jelentős csúszást. Ennek megfelelően konkrétan már minden érv megdőlt, ami a paksi bővítés mellett szólt. Önök arról beszéltek, hogy majd az új blokkok által termelt áram árából lehet az orosz gigahitelt törleszteni. Hát, 2026-tól már törleszteni kell ezt a hitelt, de még sehol nem lesznek ezek az új blokkok. Tovább tetézi a problémákat, hogy semmilyen megoldás nincs a nagy aktivitású hulladékok elhelyezésére. Sem a technológia nem áll rendelkezésre, hozzáteszem, sehol a világon nincs még elkészülve tároló a nagy aktivitású nukleáris hulladékoknak, nincs meg a finanszírozási háttere ennek, és nincs meg a helyszín sem.

Tudjuk azt, hogy van egy nemzeti program a nagy aktivitású radioaktív hulladékok elhelyezése kapcsán. Egy helyen folytatnak kutatásokat, Pécs mellett, Boda térségében. 2015-ben Orbán Viktor miniszterelnök úr személyesen ígérte meg a térség lakóinak, hogy az ő hozzájárulásuk nélkül nem lesz atomtemető a térségben. Ehhez képest nemhogy lehetőséget adtak volna a térség lakóinak, hogy a véleményüket elmondják, de olyan módon módosították ezt a bizonyos atomtörvényt, hogy már jogi lehetőségük sincs, hogy ebbe az eljárásba beavatkozzanak.

Egy kérdésem lenne, nem tudom, képviselő úr tud-e válaszolni, vagy esetleg államtitkár úr tud-e válaszolni. Az elmúlt hónapokban rengeteget kínlódtunk azzal, hogy a beosztott minisztereket, kormánytagokat kérdezzük a projekt kapcsán, semmiféle érdemi választ nem kaptunk. Kénytelen voltam miniszterelnök urat is kérdezni az elmúlt alkalommal, és ő is csak azt válaszolta, hogy kérdezzük Süli János tárca nélküli miniszter urat.

Konkrétan a kormány semmire nem ad választ; hátha képviselő úr tud nekem válaszolni. Önök mindig arról beszélnek, és most elmondta képviselő úr is, hogy környezetbarát és olcsó áram lesz az, amit a paksi új blokkok termelni fognak. Azt szeretném megkérdezni képviselő úrtól, van-e elképzelésük arról, mennyibe fog kerülni a leszerelés, az atomerőmű és az építendő erőmű leszerelése, mennyibe fog kerülni a nagy aktivitású hulladékok elhelyezése. Csak ez utóbbi kapcsán tudok mondani egy szakmai becslést, ezt 1600 milliárd forintra becsülik, a leszerelés költségét pedig körülbelül arányba állítják a beruházás, a megépítés költségével.

Ha ezt a sok ezer milliárd forintot figyelembe vesszük, akkor is egyetértenek-e azzal, vagy továbbra is tartják-e, hogy itt olcsó áramról beszélhetünk? Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  337  Következő    Ülésnap adatai