Készült: 2024.04.26.05:47:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

24. ülésnap (2010.07.12.), 16. felszólalás
Felszólaló Tállai András (Fidesz)
Beosztás Belügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÁLLAI ANDRÁS belügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Szeretném megköszönni először is, hogy újra felhívja az ország figyelmét erre a súlyos katasztrófára, ami az elmúlt két hónapban történt Magyarországon. Még akkor is köszönöm önnek, a kritikát is, és ha hiányosságot tapasztalt, azt is, hogy elmondja a parlament nyilvánossága előtt, bízva persze abban, hogy nem kizárólag politikai előnyt szeretne kovácsolni azoknak az embereknek a sorsából, akik bizony áldozatai ennek a súlyos árvízi katasztrófának.

Ön kevés konkrétumot mondott arról, hogy mit tett az ország, mit tett a kormány, mit tettek az önkormányzatok és mit tettek a magyar emberek azért, hogy ezt a hatalmas katasztrófát, ennek a katasztrófának a következményeit csökkentsék. Engedje meg, hogy én ezek közül elmondjak néhányat.

Talán kiemelkedik az elmúlt időszak kormánydöntései közül, amikor szinte egy óra alatt döntött a kormány arról, hogy azonnal, az éjszaka folyamán tízezer embert vezényel a gátakra, és a Hernád mentén több mint harminc települést véd meg az előreláthatólag több mint százmilliárd forintos kártól.

Egyszerűen hihetetlen érzés volt látni az embereket a gáton, látni összefogva a civileket, látni összefogva a fegyveres testületek tagjait, mi több, a büntetés-végrehajtásban elítéltek is részt vettek a védekező munkában, több mint négyszázan.

A kormány tagjai is megtekintették ezt, személyesen Orbán Viktor miniszterelnök, Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, Pintér Sándor belügyminiszter ott volt, amikor a legnagyobb baj volt. Több miniszter és több államtitkár is jelen volt, azonkívül több országgyűlési képviselő Borsod megyében maga irányította a védekezési folyamatokat. Én személyesen is részt vettem.

Ónod települést emelném ki, ahol - el kell hogy mondjam - több mint hatméteres vízoszloptól védték meg gigászi és emberfeletti küzdelemben ezt a kistelepülést a helyi polgármester irányításával.

Úgy gondolom, a védekezés sikeres volt, még akkor is, ha az ország, néhány település és sok-sok magánember nagyon súlyos károkat szenvedett el.

Amikor befejeződött a súlyos katasztrófa, a kormány rögtön elkezdte a helyreállítási munkálatokat, július 8-án, amely most már nyilvános - javaslom, hogy a képviselő úr is olvassa el - egy 25 pontos intézkedési tervet fogadott el, amely igen részletes és igen alapos. Elsőként a védekezés költségét kell hogy megtérítse a kormányzat. Ez az önkormányzatok esetében több mint 4 milliárd forintot fog kitenni. Az előlegek kiutalása minden esetben megtörtént. Borsod megyében 691 millió forint került kiutalásra, azon településekre is többek között, ahol ön járt. Az állami védekezés költsége meghaladta a 9 milliárd forintot. Ennek a rendezésére is intézkedett a kormány.

Elkezdődött a károk felmérése. Azt azonban szeretném jelezni, hogy ez egy hosszabb folyamat, hiszen a magántulajdonú házakon túl, az önkormányzati tulajdonú infrastruktúrában, az utakban, a hidakban, az árkokban, járdákban is keletkeztek károk, és ezen túl a védművekben is súlyos, milliárdos károkat mértek fel a szakemberek.

Elsőként a kormány azokról az emberekről döntött, akiknek jelenleg nincs hol lakniuk, nincs fedél a fejük felett. A kormány ebben a határozatában, a július 8-ai kormányhatározatban 3,2 milliárd forintot különített el a 317 lakás tulajdonosának, ezen családok számára, amelyet az önkormányzatokon keresztül fognak, egyedi szerződéssel és önkormányzati rendelettel megkapni ezek a családok, a lehető legsürgősebben; olyan megoldást kell választania az önkormányzatnak és az érintett családoknak, hogy télre fedél legyen a fejük felett.

(13.40)

Tisztelt Képviselő Úr! Abban a tekintetben nem értünk egyet, hogy fosztogatások és rablások, lopások történtek ez idő alatt az országban. A rendőrség hivatalos tájékoztatása szerint nem történt ilyen eset. Az, hogy önnek ezt elmondták, biztosan így van, hivatalos megkeresés a rendőrség irányában nem volt.

Azt is tudom önnek cáfolni, hogy az országban nem volt összefogás. Igenis volt és jelenleg is van összefogás, hiszen a Mérnöki Kamara is részt vesz a felmérésekben, több civil szervezet és maguk az emberek és az érintett önkormányzatok. A kormány azon dolgozik, hogy ezeknek az embereknek a kárait minél előbb és a legnagyobb mértékben enyhítse.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai