Készült: 2024.09.23.22:41:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

137. ülésnap (2011.11.18.), 148. felszólalás
Felszólaló Dr. Lamperth Mónika (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:43


Felszólalások:  Előző  148  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LAMPERTH MÓNIKA (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A mai napon az önkormányzati törvény vitájában a Fidesz vezérszónoka által elmondott vádaskodó, hazugságot tartalmazó, alacsony színvonalú hozzászólásával nem kívánok foglalkozni. Bár lehetne cáfolni tételesen, de ez az ügy ennél sokkal komolyabb.

Én azt gondolom, hogy az önkormányzati rendszer átalakításával kapcsolatos kérdések és az egésznek a működése rendkívül fontos, és azt kell mondanom, azzal egyet kell, egyet lehet érteni, hogy a Fidesznek igaza van abban, hogy ehhez a rendszerhez hozzá kell nyúlni, át kell alakítani. Csak nem mindegy, hogy milyen célt tűzünk ki akkor, amikor ezt az átalakítást elindítjuk. Ugyanis a rendkívül differenciált önkormányzati rendszer differenciált színvonalú közszolgáltatásokat hozott, és amikor 2002-ben a Medgyessy-kormány kitűzte azt célként, hogy a jobb színvonalú közszolgáltatások érdekében akarja átalakítani az önkormányzati rendszert, akkor azt gondolom, hogy helyes célt tűztünk ki magunk elé. Az a kistérségi rendszer például, amelyről az előbb Michl József KDNP-s képviselő is elismerően szólt, az egy fontos eleme volt annak az átalakításnak, hogy a kistelepüléseken élő emberek is jó színvonalú szolgáltatáshoz jussanak hozzá.

De mi nem úgy álltunk hozzá ehhez az átalakításhoz, változtatáshoz, hogy az államtitkár és a helyettes államtitkár asszony összedugta a fejét egy sötét szobában, és írt valamit, aztán arról indult az egyeztetés, hanem kutatásokat kezdtünk. Az IDEA munkacsoport kiadványaiban tudósok, akadémikusok, kutatók tették le az asztalra azt, hogy milyen irányba kell továbbvinni ennek a rendszernek az átalakítását. Olyan modellkísérletet indítottunk hat kistérségben, amelyből kettőt egyébként fideszes polgármester vezetett. Hálásan köszönöm Schmidt Jenőnek és Gyimesi képviselő úrnak, aki akkor még Zalaegerszegen a Fidesz polgármestere volt... (Közbeszólások a Fidesz soraiból: Nem a Fidesz polgármestere!) Mit mondtam? (Közbeszólások a Fideszből: Olyan település nincs, hogy Fidesz!) Zalaegerszeg fideszes polgármestere volt. Teszteltem, hogy figyelnek-e a képviselők. Figyelnek, köszönöm szépen. Hálás vagyok nekik - csak bajuk ne legyen belőle, hogy dicsérem itt őket -, hogy hozzájárultak ahhoz, hogy ez egy eredményes és sikeres átalakítás legyen. És ahogyan látom, önök a járási szisztémát majd ennek alapján kívánják kialakítani. Ez a múltkor elhangzott itt a parlamentben is kormányoldalról, azzal a különbséggel, hogy államosítani akarják az önkormányzatokat, amivel mi nem tudunk egyetérteni.

Az az állítás, amire ezt a törvényt alapozzák, jelesül, hogy azért kell ezt a rendszert átalakítani, mert finanszírozhatatlan, ez csak egy pici igazságmorzsája az egésznek. Mert az való igaz, hogy az önkormányzatok, főleg a kistelepülési önkormányzatok hosszú ideje alulfinanszírozottak, de ha csak önmagában ez lenne a probléma, akkor elég lenne több pénzt adni nekik. De szerintem a fő probléma a szolgáltatás színvonala, hogy képesek vagyunk-e garantálni olyan közszolgáltatást, amivel jobban járnak azok az emberek, főleg akik hátrányos helyzetű térségben laknak. És nekem személyesen a legnagyobb bajom ezzel a törvénymódosítással pont az, hogy ezt nem akarják célként kitűzni, és meggyőződésem, ha a közszolgáltatások megszervezését messzebb viszik, mert az állam messzebb lesz, mint az önkormányzat, akkor rosszabbul járnak. És tudom, hogy ezzel küszködik a Fidesz-frakció is, hiszen vannak ott felkészült, hozzáértő polgármesterek, közgyűlési elnökök - ismerem ezeket a vitákat, mert a folyosón önök ezt elmondják.

(14.40)

Meg kell mondjam őszintén, szurkolok azért, hogy tudjanak javítani ezen a törvényen annyit, amennyit lehet, mert nem mindegy, hogy a városokban, a falvakban élő emberek milyen iskolákba járatják a gyerekeiket, milyen szociális ellátást kapnak, hogyan fog az egész rendszer működni. A legnagyobb baj az, hogy ma az emberek még nem látják, hogy ha az önkormányzatok helyett az állam fog egy csomó feladatot ellátni, akkor el fog nehezülni számukra a közszolgáltatás.

Egy példát hadd mondjak, mert kevés az időkeret. Beleírták ebbe a törvénybe, hogy a jegyzőnek nem lehet államigazgatósági hatósági jogosítványa innen. Mondom Gelencsér Attila képviselőnek - nem mondom barátomnak, mert abból bajod lesz - (Derültség és felzúdulás a kormánypártok padsoraiban.), hogy amit ma Mernyén elintéz a jegyző, azért ha ez a törvény hatályba lép, el kell menni majd Igalba vagy Kaposvárra. Mitől lesz jobb a mernyei embereknek?

Tisztelt Képviselőtársaim! A legnagyobb baj ezzel a törvénnyel egyébként az, hogy ez az orbáni hatalomkoncentráció célját akarja szolgálni, és cserébe elveszi önöktől azokat az eredményeket és sikereket, amelyeket polgármesterként elértek. Álljanak a sarkukra, és ne hagyják!

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  148  Következő    Ülésnap adatai