Készült: 2024.09.21.10:13:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

225. ülésnap (2005.05.17.), 226. felszólalás
Felszólaló Pichler Imre László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Oktatási bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:04


Felszólalások:  Előző  226  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PICHLER IMRE, az oktatási és tudományos bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Ahogyan az előbb hallottuk, az oktatási bizottság is megtárgyalta a címzett pályázatok 2005. évi előterjesztését, és mi, ellenzéki képviselők 8 ellenszavazat mellett, 1 tartózkodással nem tartottuk alkalmasnak a vitára.

Tisztelt Képviselőtársaim! A címzett beruházások támogatása ez évtől került a területfejlesztésért felelős miniszter hatáskörébe. A törvényjavaslatban szereplő beruházások előkészítése a 2004. évben megkezdődött. Az elmúlt évben az önkormányzatok összesen 393 beruházási koncepciót nyújtottak be, ebből a kormány a szakminisztérium szakértői bizottságai által felállított rangsor alapján 76 beruházás támogatását javasolja a parlamentnek. Időközben, a korábban megítélt támogatások lemondása, illetve visszavonása miatt emelkedett az ez évben új induló beruházásokra rendelkezésre álló összeg, ezért a kormány további két beruházás támogatását javasolja, ezek a szigetvári kórház rekonstrukciója és a pellérdi nyolc plusz négy tantermes általános iskola megépítése. A 78 javasolt beruházás összesen 46 milliárd forint támogatási igényt jelent, amiből az ez évi ütem 4,5 milliárdot tesz ki. A beruházások közül 33 beruházás szolgál oktatási célokat.

Sági József képviselőtársam a bizottsági ülésen elmondta: az elmúlt ciklusban számtalan támadás érte a polgári kormányt azért, mert állítólag mindig maga felé hajlott a keze, s csak azok az önkormányzatok kaptak támogatást, amelyek kormánypártiak voltak. Itt van előttünk ez a törvényjavaslat, és azt látjuk, hogy a helyzet ebből a szempontból nem változott, úgyszólván csak és kizárólag kormánypárti önkormányzatok kapnak támogatást. Nincs az előterjesztésben adat arról, hogy valójában összesen hány pályázat érkezett be, csak a végső eredményt látjuk magunk előtt. Ez szerintünk súlyos diszkrimináció, emellett semmiképpen nem tudunk szó nélkül elmenni.

A címzett és céltámogatások rendszere véleményünk szerint nem egyszerűsödött, hanem egyre inkább bonyolultabbá válik, ezáltal egyre átláthatatlanabb a rendszer. Szeretnénk, ha ez a közeljövőben megváltozna, és nem így kerülne elfogadásra.

A véleményünk a következő. Egyrészt örvendetes az, hogy a 76 támogatott pályázatból 33 oktatási célú. Ez azt jelenti, hogy a támogatott beruházások majdnem fele oktatási célú. Mindezeken a településeken ezeknek a fenntartóknak, legyen az megyei fenntartású, fővárosi vagy helyi települési fenntartású intézmény, bizonyára szükségük van ezekre a beruházásokra, bővítésekre, rekonstrukciókra vagy akár új intézmény építésére.

Viszont külön szeretnék szólni az elutasított pályázatokról. Ha emlékeim nem csalnak, Alsónémedi település a Széchenyi István Általános Iskola bővítésével harmadszor fog bekerülni a törvénybe az elutasítottak között. Szerepelt itt már 2003-ban és 2004-ben is, mint ahogyan a szigetvári Zrínyi Miklós Középiskola rekonstrukciós pályázata is. A kormány közleményben jelentette meg 2004. október 1-jén az általa támogatásra, illetve elutasításra javasolt benyújtott önkormányzati támogatások listáját.

Az oktatási célú beruházásoknál is, mint ahogyan az összes önkormányzati beruházásnál, a szakminisztérium szakértői bizottságot hozott létre, amely a benyújtott beruházási koncepció alapján rangsorolta a beruházásokat. Az oktatási területen alapvető szempontként vették figyelembe, hogy a térségi feladatokat ellátó oktatási intézmények, az életveszélyes oktatási intézmények és a nemzetiségi, illetve a kisebbségi területen működő oktatási intézmények kapjanak támogatást. Éppen ezért nem értjük, miért maradt ki a támogatottak listájából az előbb említett két intézmény.

Azután azt sem értjük, hogy ez évben miért csak 4,5 milliárdot ütemezett be a kormány a 78 támogatandó pályázat finanszírozására. A Kolber István miniszter úr által beterjesztett törvényjavaslat indokolását az alacsony összegre vonatkoztatva nem tudjuk elfogadni. A Magyar Terület- és Regionális Fejlesztési Hivatal képviselője elmondta, hogy a beruházások 2006-ban és 2007-ben fognak megvalósulni. Ezek szerint ez már a következő kormány feladata lesz?

Összegezve az oktatási bizottság kisebbségi véleményét: a beterjesztett törvényjavaslatot nem tartjuk általános vitára alkalmasnak.

Köszönöm a szót.




Felszólalások:  Előző  226  Következő    Ülésnap adatai