Készült: 2024.09.23.12:12:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

249. ülésnap (2005.09.27.), 342. felszólalás
Felszólaló Kosztolányi Dénes (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:18


Felszólalások:  Előző  342  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KOSZTOLÁNYI DÉNES (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Tisztelt Miniszter Úr! Ezen a héten két olyan törvényjavaslat módosítását kezdtük meg, amely mind a kettő kötődik a lakásmaffia-tevékenység visszaszorításával kapcsolatos albizottság munkájához. El szeretném önnek mondani, miniszter úr, hogy az ön tárcája határozottan jobban teljesített, mint a tegnap tárgyalt lakástörvényt előkészítő tárcatársa. Ez megmutatkozik abban is, hogy a bizottságokban is az ön javaslatát általános vitára alkalmasnak találtuk, ellentétben a lakástörvénnyel kapcsolatosat.

Nem azért mondom ezt, mert önök legalább helyesen hivatkoztak az érvényben lévő jogszabályokra, nem pedig olyan, hatályon kívül helyezett országgyűlési határozatra és kormányhatározatra, mint azt a lakástörvénynél láttuk. Valóban az az észrevételem, és ezt vegye a nem vitatott kérdésekre vonatkozóan határozott dicséretnek, hogy alapos munkát kaptunk, annak ellenére, hogy végig az a véleményem volt a lakásmaffia-albizottságban is, és most is az, hogy az ingatlan-nyilvántartás jobb helyen lenne a bíróságoknál, mint a minisztériumnál. De ez az általános vita, mint ahogy több képviselőtársam is jelezte, nem arról szól, hogy szerkezetileg hová kerüljön, hanem hogy a legfontosabb problémák a Ket.-tel együtt összefüggésben minél hamarabb sínre kerüljenek.

Az elismerő szavakon túl két olyan területről szeretnék beszélni felszólalásom első részében, amit viszont sajnálatos módon nem vettek át, nem értékeltek kellő súllyal a bizottsági munkánkban. A kettő közül az egyik terület az ügyfelek értesítésével kapcsolatos teendők. Az önök előterjesztése egyértelmű abban a tekintetben, hogy az ingatlan-nyilvántartási eljárás megindításáról a földhivatal az ügyfelet nem köteles értesíteni. Ezzel szemben a mi tapasztalásunk alapján, és lehet, hogy egy sajátos szemüvegen keresztül, de a bűnözők oldaláról figyeltük a hiányosságokat, és mindig azt kerestük, hogy hol vannak azok a fékek, azok a kiskapuk, amiket be kell csukni, ellentétben az önök indokolásával, ami úgy szól, hogy azért nem kell az eljárás megindulásáról értesíteni az ügyfelet, mert kérelemre vagy hivatalból indul az eljárás, tehát mindenki, az érintettek, az érdekeltek tudnak róla.

A mi vizsgálódásunk tárgya azt a területet érintette, amikor a tulajdonos nem tud arról, hogy ő csalárdság, csalás és bűncselekmény áldozata lett. És nem tudja azt, hogy eljárás indult az ő tulajdonának megszüntetésére a földhivatalban. Tehát azt általánosságban kijelenteni, hogy nem kell értesítést küldeni egyetlen ügyfélnek sem, hiszen az ügyfelek úgyis jól tudják a dolgukat… De nemcsak a lakásmaffia-, tehát az ingatlan-bűncselekmények területén van ez az anomália.

Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ház! Egyszer és mindenkorra szakítani kellene azzal a nézettel, hogy a polgári jog területén egymással együttműködő, ellenérdek nélküli felek vesznek részt. Ez nem igaz, és nem igaz az adásvételeknél. Kérem szépen, az adásvételeknél a vevő és az eladó érdekét vizsgálva teoretikusan meg kell állapítsuk, hogy nem esnek egybe az érdekeik. Alapvető érdekellentét van közöttük. Hiába mondja a bölcsesség azt, hogy az a jó üzlet, ami mind a két félnek hasznos vagy előnyös, meg jó. A dolog úgy áll, hogy a vevő olcsón akar jót venni, az eladó minél több bevételre akar szert tenni, jól akar eladni. És lehet, hogy amikor a szerződést ők megkötik, abban a pillanatban úgy gondolják, hogy mind a kettőjük érdeke a másikkal ellentétben érvényesült. De telnek-múlnak a napok, és onnantól kezdve az érdekellentét bármikor előjöhet.

Éppen ezért van szükség arra, hogy az ügyvédi ellenjegyzést bevezessük. Én a bizottsági munkában eljutottam odáig, hogy az ellenjegyző ügyvédnek az elévülési időn belül kötelessége lenne ellátni a szerződésből folyó pereket is, de ezt most tegyük félre, mert most nem az ügyvédi törvényt tárgyaljuk, hanem amit Kis Zoltán is felvetett, és amit elnök asszonyom is előadott, hogy az ügyvédi ellenjegyzést még szigorúbbá kellene tenni. El tudom képzelni, hogy a vevőnek és az eladónak külön-külön ügyvédi kényszert írnánk elő, hogy mindegyiknek jogi képviselőt kell találni, és ketten kell hogy ellenjegyezzék a benyújtandó okiratot mint magánokiratot. Ez csak azokban az esetekben lényeges, amikor a tulajdonjog megszüntetésére vezet az eljárás; nem másra, mert a haszonélvezet és az összes többi korrigálható.

Amikor valakinek a tulajdonjoga megszűnt, a bírói gyakorlat és a mi tapasztalatunk az, hogy egyszerűen semmissé nyilváníttatni hosszú évtizedek alatt sem lehet egy szerződést. És a bírói gyakorlat egészen másképp ítélkezett. Annak örülök, hogy zárójelben mondjak tényleg olyat is, ami a dicséret körébe tartozik, nagyon helyes, hogy végre egy eredeti okirat marad a földhivataloknál. Mert a bíróságok a lakásmaffia ezernyi áldozatának ügyében eredeti okirat nélkül tárgyalták ezeket az ügyeket. Hiszen a maffiózó nem adta oda az aláírt példányt, a földhivatalnak nem volt, az áldozatnak pláne nem volt. Tehát ez a dolog rendben van.

Tehát el tudom képzelni azt, hogy, ezeket a feszültségeket feloldva és további fékeket betéve az eljárásba, bevezessük azt, hogy igenis a tulajdonjog megszüntetése irányába ható eljárásokról kell az ügyfelet értesíteni. Ezt az esetet azzal is alá szeretném támasztani, hogy vannak olyanok, akik megszerzik a tulajdont, hiába írják be a 7. meg a 10., meg a 9. pontba, hogy a vevő kötelessége az ingatlan-nyilvántartási bejelentés, nem jelentkezik be. Megelégszik azzal, hogy telekkönyvön kívüli tulajdonos. Sőt, továbbadja bejegyzés nélkül, illetékhivatali megfizetés nélkül.

Higgye el, miniszter úr, tisztelt Ház, rengeteg tapasztalatot gyűjtöttünk össze, és lakásmaffia-albizottság jelentése is, a háttéranyagok, a szakmai vélemény is azt támasztja alá, hogy megérné, és ezt kérem majd a részletes vitában alaposan megtárgyalni és megfontolni, hogy értesítést küldünk abban az esetben, amikor a tulajdonjog megszüntetésére irányuló eljárás megkezdődik, hogy az eladó arról értesüljön. Figyelmen kívül hagyom azt, hogy ez jelentős költség. Az, hogy kire ró és hogyan, nem biztos, hogy a földhivatalra, ugyanúgy nem kívánok azzal foglalkozni, hogy az ügyvéd urak hogyan oldják meg egymás között az adott megbízási díj kettéosztását, ha ketten kell ellenjegyezni.

 

(19.10)

Ez mind nem vezethet az ügylet drágulásához, és nem is ahhoz fog vezetni. De viszont a lakásmaffia-tevékenység visszaszorításánál, azt kell hogy mondjam, kicsi a valószínűsége annak, hogy egy vevő vagy egy eladó két, lakásmaffiával összejátszó ügyvéddel találkozik. Mondom, nem létezik az, mert előre szeretném bocsátani, hogy a közjegyzőknél és mindenkinél, az ügyvédeknél is, akik bűnös módon szerepet játszottak a lakásmaffia történetében, elenyésző kisebbségről van szó. Minden szakma alja igen vékony réteg, de létezik. Tehát az ügyvédek meg fogják ezt oldani, hogyha mi előírjuk a kettős ellenjegyzés kérdését, és a földhivataloknak, az államnak is meg kell oldania azt a jogbiztonságot, hogy az eljárás megindulásáról értesítést küldünk a tulajdonjog megszerzésének ügyében.

Ez a két kérdéskör az, ami a lakásmaffia-albizottság munkáját az önök területén, tehát az ingatlan-nyilvántartás területén érintette olyan módon - több is érintette, de amit önök most nem vettek át ebben az anyagban. Az összes többi üdvözlendő; ahogy elmondtam, nagyon helyes, hogy a földhivatalokat majd miniszteri rendelettel az önkormányzatokhoz, a kerületekhez lehet telepíteni, mindenképp közelebb a lakossághoz, a földterülethez. Ez egy támogatandó dolog.

Én azt kérném a tisztelt Háztól, ez a két elméleti fejtegetés, amit most előadtam, meg fog jelenni módosító indítványokban is, a részletes vitában kerüljön alapos megvizsgálásra. Remélem, hogy a módosító javaslatokkal, a többiekével is, itt most egy olyan törvényt fogunk hozni, ami az ingatlan-nyilvántartás ügyét előreviszi, mert a legfontosabb kérdés kapcsán, tehát a lakásmaffia-, az ingatlan-bűncselekmények elleni legjobb módszer a naprakészség és a közhitelesség.

Az új szabályok megtanulása az apparátusokra mindig feladatot ró, és mindig lassítja az eljárást. Oda kell majd hatni miniszteri szinten is, a kormány szintjén is és a parlament szintjén is, hogy ez ne visszafogott legyen, ne lépjünk vissza a naprakészség tekintetében, hanem inkább előrébb.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  342  Következő    Ülésnap adatai