Készült: 2024.04.26.08:18:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

108. ülésnap (2011.07.11.),  169-172. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:17


Felszólalások:   165-168   169-172   173-176      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Dúró Dóra, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni a nemzeti erőforrás miniszternek: "Mikor lesz végre Magyarország számára is ünnep a népesedés világnapja?" címmel. A képviselő asszonyt illeti a szó, kettő percben.

DÚRÓ DÓRA (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Ma, július 11-én ünnepeljük a népesedés világnapját, azonban nekünk, magyaroknak továbbra sincs mit ünnepelnünk, hiszen 2011 első negyedévében is 11 százalékkal esett vissza a születésszám az egy évvel korábbihoz képest. Tehát nem az elmúlt 8 évről, hanem az elmúlt egy évről van szó, végre erről beszéljünk. Ráadásul mostanában érik el termékeny koruk végét az úgynevezett Ratkó-unokák, egy népesebb generáció, így a csökkenés még inkább kétségbeejtő.

Az új Országgyűlés alakuló ülését megelőzően három jobbikos korjegyzőtársammal a magyar ifjúsághoz intézett kiáltványunkban így fogalmaztunk: "Most újabb fordulóponthoz érkeztünk, a gyökeres változás lehetősége kecsegtet: visszafoglalhatjuk hazánkat, új otthont teremthetünk fiataljainknak, hogy ne más országokban keressék a boldogulás lehetőségét, hanem tervezett, népes családjaikkal belakhassák a Kárpát-medencét." Több mint egy év elteltével sajnos még mindig aktuális ez a mondat, hiszen a fiatalok kivándorlási kedve soha nem látott méreteket ölt, és a születésszám is drasztikusan visszaesett.

Az államnak azt is támogatnia kellene, hogy a születendő gyermekek időben érkezzenek az őket felelősen nevelő családokba. Az első gyermek születésekor a magyar anyák átlagos életkora majdnem 30 év, mégsem hallani arról, hogy a kormány a felsőoktatás családbaráttá tételét kiemelt célnak tekintené, pedig a 20-as éveinek elején járó generációk közel 30 százalékát érinti ez a kérdés. Nem látunk érdemi megoldásokat a fiatalok lakáshoz jutásának támogatására sem, ami szintén egyik meghatározó oka a kívánt gyermekek meg nem születésének. A Jobbik számos javaslatot megfogalmazott a demográfiai katasztrófa megfordítására, ám a kormányzat részéről érdemi válasz nem érkezett felvetéseinkre.

Kérdezem tehát államtitkár urat: milyen érdemi lépések várhatók a népesedési katasztrófa megállítására? (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Válaszadásra Halász János államtitkár úr készül a minisztérium nevében, ugyancsak kettő percben.

HALÁSZ JÁNOS nemzeti erőforrás minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Nyilvánvalóan emlékszik rá, hogy márciusban tartottunk itt a Házban népesedéspolitikai vitanapot, és ezen a népesedési vitanapon elmondottak közül a Jobbik számos javaslata találkozik a kormány elképzeléseivel, sőt azok jelentős részben már meg is valósultak. Példának okáért mind az új alaptörvényben, mind a családok védelméről szóló, az őszi ülésszakban benyújtandó sarkalatos törvényben vagy az új médiatörvényben minden eddiginél nagyobb hangsúlyt kap a gyermekek védelme vagy a házasság és a család értékének a megjelenítése.

Az idei évben számos alkalommal sikerült kifejezésre juttatni a kormány családbarát szellemiségét, például a házasság világnapja, az EU-elnökség, a családok napja alkalmával, illetve a családbarát munkahelyek létrehozása vagy az abortuszok számának visszaszorítása érdekében tett intézkedésekkel.

Bízunk abban, hogy a kormány családbarát lépéseit látva - mint például a gyes folyósítási idejének a gyermek 3 éves koráig való visszaállítása vagy az adórendszerben megjelenő családi kedvezmény jelentős kibővítése, a kisgyermekes nők foglalkoztatási járulékkedvezménye, a gyed maximális összegének felemelése - mind több fiatal immár alkalmasnak véli majd az időt a gyermekvállalásra, sőt akár azok közül is sokan így döntenek, akik egyébként még vagy már nem tervezték a család bővítését. Az új kormány idén január 1-jétől életbe lépett családbarát intézkedéseinek hatása reményeink szerint az év vége felé már megmutatkozik, így a jelenlegi kedvezőtlen folyamatok mérsékelhetők és megállíthatók.

Kérem válaszom elfogadását, köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   165-168   169-172   173-176      Ülésnap adatai