Készült: 2024.05.12.20:50:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

253. ülésnap (2013.02.18.),  181-185. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:19


Felszólalások:   177-180   181-185   186      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Szávay István, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni a nemzetpolitikáért felelős tárca nélküli miniszternek: "Miért nem segíti a kormány a moldvai csángók magyar állampolgársághoz jutását?" címmel. Szávay István képviselő urat illeti a szó.

SZÁVAY ISTVÁN (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Mindannyiunk számára nagy öröm volt, amikor a Magyar Országgyűlés történelmi mulasztását pótolva külhonba szakadt nemzettestvéreink számára is megadta az állampolgárság megszerzésének lehetőségét. Szomorúan tapasztaltuk ugyanakkor, hogy amíg a kabinet folyamatos sikerpropagandát folytat az állampolgársági ügyintézés kapcsán, addig az érintettektől csak az újabb és újabb panaszok érkeznek.

A könnyített honosítási eljárás során különösen nehéz helyzetben vannak csángó magyar véreink, hiszen jelentős részük magyar nyelven beszélni ugyan igen, írni azonban nem tud, a szükséges papírok kitöltése így nehéz feladatot jelent számukra. Csángóföldön ráadásul nincs magyar külképviselet, a segítségre szorulók tehát ide sem fordulhatnak, igen messzire, Csíkszeredába vagy Sepsiszentgyörgyre kell utazniuk. Ezért javasoltam már 2011-ben is Bákóban egy demokráciaközpont megnyitását. Részben orvosolta a problémát, hogy az említett ügyek intézésére 2011 nyarán felvettek két személyt fél-fél állásban, akik egyfajta mozgó demokrácia-központként a csángó falvakat járták és segítették a helyieket. Bár tényleges megoldást egy állandó központ megnyitása jelentett volna, ehelyett azonban pénzhiányra hivatkozva tavaly nyáron, illetve ősszel ennek a két személynek is megszüntették a munkaviszonyát. A könnyített honosítás iránt érdeklődők így rendszerint a Moldvai Csángó Magyarok Szövetségéhez fordulnak a kéréseikkel, a szövetség azonban semmilyen anyagi és infrastrukturális támogatást nem kap ennek a feladatnak az ellátásához, így a legjobb szándékaik ellenére sem tudnak megfelelő energiát fordítani a segítségnyújtásra.

A fentiek alapján kérdezem államtitkár úrtól: hogyan tartják összeegyeztethetőnek a permanens, folyamatos sikerpropagandával azt, hogy egy teljes régió, nevezetesen a Csángóföld magyar állampolgársági érdemi segítségnyújtás híján van? Másrészről azt is szeretném megkérdezni, hogy miért bocsátották el a papírok kitöltése során igen hatékony segítséget nyújtó személyeket, és a továbbiakban hogyan kívánják biztosítani a szükséges segítségnyújtást csángó magyar véreink számára.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak. Öné a szó.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Valóban elmondhatjuk, hogy összességében az egyszerűsített honosítási eljárás, röviden a kettős állampolgárság egy siker, közös parlamenti sikerünk, együtt hoztuk meg a törvényt, csak pár képviselő nem szavazta meg igennel ezt a javaslatot, hiszen azóta - szerintem - egyikünk sem várta volna, hogy 385 ezer kérelmet adjanak be, és ezek közül 330 ezer esetben már meg is adtuk az állampolgárságot a határon túl élő magyaroknak. Óriási mérték ez a 330 ezres szám, ha belegondolunk. S az is a magyar közigazgatás előkészítettségét mutatja, hogy alig van lemaradásban a benyújtott kérelmek és a pozitívan elbírált kérelmek száma. Tehát ahol lehet, adminisztratív eszközökkel is igyekszünk segíteni azokat, akik szeretnék a magyar állampolgárságot felvenni.

Ami a csángók helyzetét jelenti: pontosan a csángók miatt szerepel így a törvényszövegben a magyarságnak, a magyar korábbi felmenőknek a valószínűsítése, akik kívül estek az akkori történelmi Magyarország területén - ők egészen más okokból kerültek a Kárpátokon túlra -, hogy az ő számukra is nyitva legyen a Magyarországhoz való tartozás lehetősége. Ez egy külön a csángók részére megfogalmazott szövege volt végül a törvényjavaslatnak, hogy ők is bekerüljenek ebbe a körbe.

Pontosan azért, hogy ha már a jogszabály szövege a csángók számára is kinyitotta a magyar állampolgárság lehetőségét, lehetőség legyen a minél szorosabb kapcsolattartásra, épp az idén januárban jártak a Moldvai Csángó Magyarok Szövetségének a képviselői a miniszterelnök-helyettes úrnál, Semjén Zsoltnál, ahol hosszan cseréltek eszmét a csángó magyarok problémáiról. Ők kifejezetten azt a problémát, amit képviselő úr említett, nem mondták el. A demokrácia-központoknak - amelyek segítik Erdélyben, a Parţiumban és segítették Csángóföldön is a magyar állampolgárságot - volt az a két segítőjük, akikről képviselő úr beszélt. Tehát általuk kell itt valahogy előrejutnunk, hiszen azért kell itt mozgó ügyintézőket vagy ügysegédeket alkalmazni, mert nagyon szétszórtak a települések, és maguk a csángók nehezen tudnának egy központba utazni. Mi eddig is minden segítséget megadtunk és ezután is megadunk, de ezt a munkát közvetlenül a demokrácia-központok végezték.

Köszönöm a türelmét. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! 16 óra 28 perc van, a kérdések tárgyalásának végére értünk. 16 óra 45 percig szünetet rendelek el. Megköszönöm az együttműködésüket.

(Szünet: 16.28 -16.48

Elnök: dr. Latorcai János

Jegyzők: Göndör István és dr. Szűcs Lajos)




Felszólalások:   177-180   181-185   186      Ülésnap adatai