Készült: 2024.09.20.06:48:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

180. ülésnap (2008.11.24.), 269. felszólalás
Felszólaló Arató Gergely (MSZP)
Beosztás oktatási és kulturális minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 4:40


Felszólalások:  Előző  269  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ARATÓ GERGELY oktatási és kulturális minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Nagy tisztelettel köszöntöm önöket a felsőoktatási törvény szokásos éjszakai tárgyalásán.

Ez alkalommal azonban nem a már megkezdett törvényjavaslat tárgyalását folytatjuk, hanem új, a kormány által benyújtott törvényjavaslat tárgyalására nyílik mód. El kell azonban mondanom, hogy ez a törvényjavaslat elsősorban az Országgyűlésnek nem a felsőoktatást szabályozó szerepével függ össze, hanem azzal a szerepével, amely a felsőoktatás autonómiájának védelme érdekében a felsőoktatással kapcsolatos legfontosabb döntéseket kivette a kormányzat kezéből - kellő bölcsességgel -, és a kormánytól független szervezetekre, részben a köztársasági elnökre, részben pedig az Országgyűlésre bízta.

A felsőoktatási törvény alapján tehát a felsőoktatási intézményekkel kapcsolatos alapvető változások bejegyzése, tudomásulvétele az Országgyűlés hatáskörébe tartozik. Ezek a döntések azonban a törvény és az Alkotmánybíróság egyetemi autonómiát védő döntései alapján nem független, az Országgyűlés teljesen szuverén körébe tartozó döntések. Ezek a döntések elsősorban a felsőoktatási törvény alapján az egyetemi felsőoktatási autonómia körében meghozott döntések regisztrálására vonatkoznak.

A mostani törvénymódosításban két ilyen változást kezdeményezünk. Az egyszerűbb ügy - bár fontos szimbolikus jelentősége van - a szegedi hittudományi akadémiát, egészen pontosan, szabályos nevén a Szegedi Hittudományi Főiskolát érinti, amely Gál Ferenc professzor úr nevét veszi fel. Az intézmény jelentős professzorához köti az intézmény nevét, ilyen módon is megemlékezve róla.

A másik döntés több izgalmat - már eddig is, politikai vitákat is - kiváltott. Ez a döntés két intézmény átalakulására vonatkozik, konkrétan egy olyan átalakulásra, amely beolvadással jön létre, amelynek keretében a szarvasi központú Tessedik Sámuel Főiskola beolvad a gödöllői központú Szent István Egyetembe.

Az ezzel kapcsolatos szabályos döntéseket az egyetem, illetve a főiskola vezető testületei meghozták, a szükséges egyeztető tárgyalásokat lefolytatták. Ez alapján kezdeményezték az Oktatási Hivatalnál a két intézmény nyilvántartásba-vételét, és az Oktatási Hivatal, mivel a dokumentumokat rendjén valónak találta, ennek alapján terjesztette az Országgyűlés elé a kormányon keresztül ezt a kérést.

Azt kell elmondanom a képviselőtársaimnak, hogy ez a folyamat, ez a jelenség nem új a magyar felsőoktatásban. Itt egy korábbi vitában elhangzott, hogy Szarvas az első intézmény, ahol ilyen típusú integráció történik. Ez nem így van. Hiszen az elmúlt évben döntött az Országgyűlés két nagyon hasonló intézményi átalakulásról, egyrészt a szombathelyi főiskolának a soproni székhelyű Pannon Egyetembe való integrálásáról, másrészt pedig az esztergomi Vitéz János Főiskolának a Pázmány Péter Katolikus Egyetemmel való egyesüléséről, abba való beolvadásáról. Úgy tűnik, hogy az erősödő verseny körülményei között a felsőoktatásban is egyre határozottabban megjelenő minőségi körülmények között a főiskolák és az egyetemek keresik azt a lehetőséget, hogy erőiket egyesítve hogyan javíthatják pozícióikat.

Ezzel az egyesüléssel egy jelentős méretű és nagyon komoly képzési profilú felsőoktatási intézmény jön létre, amelyben a Szent István Egyetemnek közel 15 ezer hallgatója van, a Tessedik Sámuel Főiskolának pedig közel 5 ezer hallgatója. Az együttes, közösen létrejövő intézmény számos képzési területen folytat majd képzést, és megfelelő hallgatói és oktatói létszámmal rendelkezik ahhoz, hogy a magyar felsőoktatás egyik meghatározó intézménye legyen a következő években.

Ennek alapján, mivel az egyesülés szabályai, minden körülménye megfelel a felsőoktatási törvénynek, és mivel az érintett intézmények, a főiskola, illetve az egyetem vezetése erről szabályosan, minden vitán felül álló jogszerű döntést hozott, és mert megítélésünk szerint ez a fajta egyesülés lehetőséget nyújt mind a Szent István Egyetemnek, mind a Tessedik Sámuel Főiskolának - és ezen keresztül a dél-alföldi régiónak - arra, hogy egy erős, az agrárprofilban meghatározó jelentőségű felsőoktatás jöjjön létre, illetve folytassa működését, a kormány azt kéri az Országgyűléstől, hogy a törvényjavaslatot, ezt a változást támogassa, fogadja el.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  269  Következő    Ülésnap adatai